Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone VPN


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Ultralord

Ultralord

    iPH Contributor

  • 953 μηνύματα
  • Twitter:@levasval
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:val lev

Δημοσίευση 29/07/2009 - 10:58

δηλαδή χρησιμοποιείτε όπως το OpenVPN στο pc? δηλαδή αν κάνω το ανάλογο configuration θα μπορέσω να μπω σε ένα virtual δίκτυο όπως μπαίνω με το openvpn ή δεν γίνεται?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   skylos28

skylos28

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/07/2009 - 22:07

πολυ καλος ο οδηγος αλλα λειπει το "μυστικο" !εκει τι συμπληρωνουμε?IPsec το αναφερει!!

Τελευταία επεξεργασία από: skylos28, 29/07/2009 - 22:11


#18   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 29/07/2009 - 22:32

Παιδιά sorry δεν είχα κάνει να με ειδοποιεί και δεν είδα ότι είχε απαντήσεις το thread.. λοιπόν..

ty somnius το εχεις δοκιμασει δουλευει ??>>

Ναι δουλεύει και δουλεύει άψογα, βέβαια η ταχύτητα εξαρτάται με το upload που έχει ο vpn server που συνδέεσαι, δλδ αν συνδέεσαι με το σπίτι σου όσο upload μπορεί να δώσει το σπιτι σου θα είναι το download το δικό σου.

Κάτι πολύ ενδιαφέρον,μα πάρα πολύ.....
Ευχαριστω somnius...
...


Εγώ thanx αδερφέ για το positive feedback, και χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που τους ενδιαφέρει, θα φτιάξω έτσι σπάνιες καταστάσεις οδηγούς πλήρης με φωτό να γουστάρετε! :D

Δηλαδή μπορώ να πάω στα Τ.Ε.Ι. που έχουν τρελές ταχύτητες, να συνδεθώ και μετά όταν πάω σπίτι μου να έχω την ταχύτητα των Τ.Ε.Ι.;

Όπως προαναφέρθηκε και ανέφερα κι εγώ, εξαρτάται με το upload που έχει ο server που συνδέεσαι, και συνάμα με το download που έχει το wifi/3g που έχεις.

Το κανάλι VPN έχει ταχύτητες της τάξης των 20kbs. Μην περιμένει κανείς θαύματα.

Κανάλι VPN ? Δεν υπάρχει κόφτης στο VPN εκτός κι αν ο Network Administrator που διαχειρίζεται τον VPN Server έχει βάλει κόφτη (limiter). Βασικά δεν το συναντάς τον κόφτη σε ιδιοτικά (π.χ. δικό μου δικό σου) vnp server αλλά σε εταιρικά, για να μπορούν αν εξιπηρετιθούν όλοι οι εργαζόμενοι που τους επιτρέπεται η πρόσβαση στο εταιρικό δίκτυο από εξωτερικές, πράγμα άκρως επικύνδυνο για μια εταιρία και το αναφέρω και σε σας που πειραματίζεστε, καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε τον διαχειριστή του δικτύου της εταιρίας σας πριν ανοίξετε έναν vpn server γιατί δίδεται πρόσβαση σε ένα home network στον έξω κόσμο.

γινεται με vpn να κανω κληση voip?

και απαντώ και στον φίλο Pit

Ναι γίνεται να πραγματοποιηθεί κλήση VoIP γιατί είναι σαν να έχεις συνδεθεί κανονικότατα στο δίκτυο εκείνο, π.χ. εγώ που το χρησιμοποιώ βγάζω μέσω του δικόυ μου VPN Server gateway στο AWMN και κάνω VoIP κλήσεις σε συν-κομβιούχους! :D Μετράει!

δηλαδή χρησιμοποιείτε όπως το OpenVPN στο pc? δηλαδή αν κάνω το ανάλογο configuration θα μπορέσω να μπω σε ένα virtual δίκτυο όπως μπαίνω με το openvpn ή δεν γίνεται?

Δυστυχώς αδερφέ Ultralord είναι λίγο δύσκολο το Configuration του OpenVPN kαι θα σε κουράσει, αλλά ναι αν το βάλεις και ακολουθήσεις μερικούς οδηγούς από το Internet θα μπορέσεις να φτιάξεις ένα εικονικό προσωπικό δίκτυο που θα κάθεται πάνω στο δικό σου, που κάθε φορά θα μπορείς να μπείς σε αυτό από όπουδήποτε έχεις πρόσβαση και θα είναι σαν να είσαι σπίτι σου.
Για να σου προτείνω όμως κάτι άλλο, υπάρχει κάτι που ακολουθεί την βάση της τοπολογίας και του τρόπου σύνδεσης VPN, το Hamachi, που κάνει την ίδια δουλειά με κάτι σαν δωμάτια. Το VPN και Hamachi και άλλα που υπάρχουν κάνουν και για να μπορείτε απομακρισμένοι χρήστες να παίξετε παιχνίδια όπως π.χ. το Diablo που παίζει μόνο σε local network και άλλα!

πολυ καλος ο οδηγος αλλα λειπει το "μυστικο" !εκει τι συμπληρωνουμε?IPsec το αναφερει!!

Είναι ανάλλογα τις ρυθίσεις που έχεις δώσει στον VPN Server αν θα χρησιμοποιεί IPsec ή όχι.. οι περισσότεροι VPN Server βάζουν σκέτο password auth ούτε καν Kerberos ή κάτι άλλο..

Από PM

εχω ενα δυκτιο με wi-fi κ απο ο'τι καταλαβα θα μπορω να συνδεομαι σε αυτο οταν ειμαι εκτος εμβελιας του δυκτιου μου.

Βασικά δεν παίζει ρόλο αν το οικιακό σου δίκτυο έχει wifi αρκεί να συνδέεται στο Internet, μετά θα πρέπει να ανοιχτεί ο VPN Server σε ένα μηχάνιμα που θα είναι ανοιχτό στο δίκτυό σου. Μετά να ρυθμιστεί σωστά ώστε να δέχεται απομακρισμένες συνδέσεις ο VPN Server και να έχουν ανοιχτεί οι ανάλλογες πόρτες στον τοπικό σου router..

Μετά θα κάνεις απόπειρα σύνδεσης από την συσκευή σου π.χ. όταν πίνεις καφέ στα Χάγκενταζ!

Και την σύνδεση θα την κάνεις με ρυθμίσεις που θα βάλεις εσύ στον VPN Server σου..

Το παρόν το απαντώ copy paste και στο thread γιατί είναι χρήσιμο.



Πάντως για να πω κι εγώ τα δικά μου, ο εύκολότερος τρόπος να ανοίξεις VPN Server είναι πάνω σε έναν Mac OS X Server, με 3 κλίκ χωρίς ρυθμίσεις.. "απίστευτο" εκεί που παιδευόμουν με άλλα software πάνω σε windows και linux μηχανάκια με εικόνικές κάρτες που δημιουργούν και άλλα, μπαμ έκανα την δουλειά μου όταν την χρειάζομαι και τέλος.

Βέβαια πλέον τον έχω κλείσει γιατί έχω ανοίξει proxy server και με εξιπηρετεί καλύτερα πιο εύκολα, χωρίς να τρώει πόρους πολλούς και να χρειάζεται ένα ολόκληρο λειτουργικό σύστημα. Σύντομα οδηγός για Proxy Server και χρήση του στο iPhone!

#19   atma

atma

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/07/2009 - 13:37

γινεται με vpn να κανω κληση voip?



Οι κλήσεις από Skype είναι encrypted έτσι κι αλλιώς, δεν χρειάζεται over VPN. Αν θέλεις να είναι untraceable η κλήση γίνεται με άλλο πρωτόκολλο -> Jabber (με δικό σου jabber server) και όλα over ssh.

#20   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 31/07/2009 - 14:24

heh.. jabber εντάξει με λίγο παίδεμα τον στήνεις, αλλά ssh tunneling σε όλα.. το πάμε μακριά! :D

Έτσι κι αλλιώς το VoIP δεν χρειάζεται στο Ελλαδιστάν να το φοβόμαστε..

#21   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2009 - 00:46

ο πατερας μου στο γραφειο εχει vpn αλλα μεσω σιτε του στυλ vpn.XxXxXx.gr! και οταν μπαινω μου λεει your computer's security is unsatisactory. host checker did not get installed properly.Your computerdoes not meet the security requirments!  απο το iPhone εννοω !!
γνωριζετε καποια λυση?

#22   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 03/08/2009 - 08:43

Προφανώς στο vpn του πατέρα σου έχουν προσθέσει επιπλέον
ρυθμίσεις ασφαλείας που απλά θα πρέπει να ρωτήσεις τον
πατέρα σου ποιες είναι να τις βάλεις στο iPhone και να συνδεθείς..

Ποιος ξέρει μπορεί να χρησιμοποιούν pptp, μπορεί με password ή
με kerberos, μπορεί με certificate ή cryptocard. μπορεί να είναι
επίσης και "L2TP over IPSec" που θέλει άλλα..

Καλό είναι να μην βάζουν στα default οι εταιρίες,.. εκεί
συμβουλεύεσαι τον network administrator της εταιρίας, αλλά
καλύτερα μπορείς να ρωτήσεις και τον πατέρα σου..

#23   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2009 - 13:38

και να ρωτησω και κατι ακομα! εστω οτι εχω ενα ftp server! πως γινετε να τον 'συνδεσω' με ενα δικτυο vpn ετσι ωστε μονο οι χρηστες του vpn να εχουνε access?! ευχαριστω και για την πιο πανω απαντηση!!

#24   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 03/08/2009 - 14:45

Δεν χρειάζεται να συνδέσεις έναν server σε έναν άλλο που τρέχει vpn όπου και να είναι ο ftp server απλά μπορείς να του δώσεις usernames/passwords σε συγκεκριμένα άτομα, δλδ συγκεκριμένο αριθμό έτσι εξασφαλήζεις το άν θα μπει και ποιος θα μπει, τώρα αν είανι προσβάσιμος μόνο μέσω vpn αυτό μπορεί να γίνει π.χ. όταν ο ftp server είανι μόνο σε τοπικό δίκτυο και δεν βγαίνει στο internet ενώ υπάρχει ένα άλλο pc με ρυθμισμένο vpn server που βγαίνει internet, μπαίνοντας στον vpn server και αυτομάτως αποκτώντας μια ip σε εκείνο το δίκτυο προφανώς θα πάρεις και πρόσβαση στον ftp server στο άλλο μηχάνιμα κι ας μην έχει πρόσβαση απ΄'εξω!

Έβγαλα νόημα?

#25   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2009 - 15:54

ok!!! σε ευχαριστω πολυ!!

#26   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 13/10/2018 - 16:43

Καλησπερα.

 

Υπαρχει καποιο αξιολογο VPN για το αιφον που να δουλευει πραγματικα ? Γιατι οσα δοκιμασα ειναι τουλαχιστον για πεταμα.



#27   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/10/2018 - 16:58

Μόνο NordVPN.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#28   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 13/10/2018 - 17:11

Μόνο NordVPN.

Επι πληρωμης φανταζομαι .. 



#29   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/10/2018 - 17:12

Προφανώς..


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες