Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανοιχτό λογισμικό - Τέλος στο παραμύθι της Google


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/04/2011 - 15:27

Η μάχη μεταξύ του iOS και του Android ανέκαθεν χαρακτηριζόταν από μια μάχη μεταξύ «ανοιχτού» και «κλειστού» λειτουργικού. Στο ρόλο του «ανοιχτού» η Google και στο ρόλο του «κλειστού» η Apple. Μάλιστα, η ίδια η Google διατυμπανίζει το πόσο «ανοιχτή» είναι ως επιχείρημα της ανωτερότητάς του Android έναντι του iOS.

Πέρα από το γεγονός ότι αυτοί οι ισχυρισμοί αποτελούν προσβολή σε πραγματικά ανοιχτά project, όπως το Linux ή το Firefox, η Google έρχεται συνεχώς αντιμέτωπη με το θεμελιώδες πρόβλημα της στρατηγικής της, αυτό του «κατακερματισμού» (fragmentation) σε αντίθεση με το «ολοκληρωμένο» περιβάλλον του iOS.

Σίγουρα, το Android είναι πιο «ανοιχτό» από το iOS αλλά αυτό συνέβαινε μέχρι το Android να κυριαρχήσει και να γίνει δημοφιλές. Τώρα που κάτι τέτοιο είναι πολύ κοντά στο να γίνει πραγματικότητα η Google τραβάει το χαλινάρι χάριν ανταγωνισμού.

Αναρτημένη εικόνα

Πριν λίγες βδομάδες η Google παρουσίασε το Honeycomb, την τρίτη έκδοση του λειτουργικού της που είναι φτιαγμένη αποκλειστικά για tablets με το Motorola Xoom να κάνει το ντεμπούτο του στην αγορά με απογοητευτικές κριτικές.
Τα πράγματα, λοιπόν, φαίνεται ότι σοβάρεψαν για τη Google αφού ανακοίνωσε ότι θα καθυστερήσει να κάνει δημόσιο τον κώδικα του Honeycomb με τους ισχυρισμούς ότι έπρεπε να «κόψει δρόμο» για να προλάβει την κυκλοφορία του και δεν θέλει να διακινδυνέψει την τροποποίησή του από τρίτους. Φυσικά, εφόσον υποτίθεται ότι το Android είναι «ανοιχτό» δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν η ανάγκη για μια τέτοια ανακοίνωση. Παραδόξως, αυτή η απόφαση δεν έχει προκαλέσει πολύ ντόρο, με τους «γνωστούς-αγνώστους» να κλείνουν τα μάτια και να αγνοούν αυτή την... λεπτομέρεια. Βέβαια, καλά κάνει η Google και θέλει να τελειοποιήσει το λειτουργικό της αλλά τα παραμύθια για «ανοιχτό» λογισμικό δεν είναι πια ωραία.

Επίσης, η Google παραδέχτηκε ανοιχτά ότι το Honeycomb δεν μπορεί να τρέξει σε κινητά τηλέφωνα ενώ εδώ και μήνες το iOS είναι ενοποιημένο σε iPhone, iPad και iPod touch. Για να προλάβουν, λοιπόν, την κυκλοφορία του iPad 2 η Google «έκοψε δρόμο» κυκλοφορώντας μια έκδοση αποκλειστικά για tablet συσκευές με πολλές γραφικές και λειτουργικές διαφορές-ασυμβατότητες.

Η Google, όμως, βλέποντας ότι τα πράγματα αρχίζουν και ξεφεύγουν επιβάλλει αυστηρότερους όρους στο ποιός και πώς χρησιμοποιεί το «ανοιχτό» λειτουργικό της. Συγκεκριμένα, οι εταιρείες που επιθυμούν να τροποποιήσουν τον κώδικα του Android θα πρέπει να λάβουν έγκριση για τα σχέδιά τους από τον ίδιο τον Andy Rubin, επικεφαλή του Android. Σε αυτές τις εταιρείες συμπεριλαμβάνονται το Facebook και η Verizon ενώ σύμφωνα με πληροφορίες τα παράπονα έφτασαν μέχρι το Υπουργείο Δικαιοσύνης. Έγινε, ακόμα, γνωστό ότι υπάρχουν ορισμένοι κατασκευαστές κάθε φορά με αποκλειστική πρόσβαση σε πρώιμες εκδόσεις λειτουργικού, γεγονός που δεν συνάδει με τον «ανοιχτό» χαρακτήρα του Android.

Εν τέλει, το θέμα είναι ότι η Google χρησιμοποιεί τον ισχυρισμό ότι το Android είναι «ανοιχτό» για λόγους marketing ενώ ψεύδεται ξεκάθαρα. Το πραγματικό δίλημμα δεν είναι «ανοιχτό» εναντίον «κλειστό» λειτουργικό αλλά μεταξύ «κατακερματισμένου» και «ολοκληρωμένου»

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/04/2011 - 16:23

Εχει κάποιο δικιο το αρθρο εκτώς απο την τελευταια λέξη!Ισως το "ολοκληρωμένο" να μην ειναι η σωστή λεξη αλλα το "ενοποιημενο".
Και τα 2 λειτουργικα ειναι ωριμα πλέον αν και το android υπερτερει κατα την αποψη μου απο ενα μη jb iphone.Η προσβαση σε εφαρμογες θεμελιωδεις οπως το bluetooth, η το wifi ή το location ειναι αστεια πλεον αμα δεν εισαι jb.Επισης το notification system εχει μεινει πολυ πισω στο iOS.
Κατα τα αλλα το αντροιντ δεν ειναι τοσο ανοιχτο οσο τα Linux,αλλα ειναι σιγουρα πιο ανοιχτο απο το iOS.

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 04/04/2011 - 16:31


#3   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 04/04/2011 - 17:25

Εχει κάποιο δικιο το αρθρο εκτώς απο την τελευταια λέξη!Ισως το "ολοκληρωμένο" να μην ειναι η σωστή λεξη αλλα το "ενοποιημενο".
Και τα 2 λειτουργικα ειναι ωριμα πλέον αν και το android υπερτερει κατα την αποψη μου απο ενα μη jb iphone.Η προσβαση σε εφαρμογες θεμελιωδεις οπως το bluetooth, η το wifi ή το location ειναι αστεια πλεον αμα δεν εισαι jb.Επισης το notification system εχει μεινει πολυ πισω στο iOS.
Κατα τα αλλα το αντροιντ δεν ειναι τοσο ανοιχτο οσο τα Linux,αλλα ειναι σιγουρα πιο ανοιχτο απο το iOS.

άντε το BT να το δεχτώ άλλα αυτό με το WiFi και το location δεν το έπιασα ρε αδερφέ?και να σου πω τι να το κάνω εγώ το ανοιχτό αν μπορεί ο κάθε μπαπάρας (σόρρυ κιόλας) να κάνει και να βάζει ότι θέλει!να το βράσω!εγώ θέλω ένα OS σταθερό με τα update του το appstore του και ότι συνεπάγεται!και σαν υπόσχεση από την google δεν μου είχε κάτσει και πολύ κάλα!φυσικά ήταν για λόγους marketing όπως πολύ ωραία αναφέρει το άρθρο άλλα μην τρελαθούμε! :P

#4   pantnick

pantnick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2011 - 17:28

Δεν βρίσκω κακό το οτι δεν δίνουν τον κώδικα μέχρι να είναι έτοιμος όπως είπαν. Δεν σημαίνει οτι παίρνουν κάτι πίσω, απλά σοβαρεύουν λίγο για να μη γίνει μπάχαλο και καλά κάνουν γιατι είναι λίγο χύμα η κατάσταση. Επίσης η μόνη κακή κριτική που πήρε το Χoom ηταν η τιμή του αν αναφέρεσαι σε αυτό. Για το honeycomb πέρα απο την έλλειψη εφαρμογών δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό. Τουλάχιστον απο τα περισσότερα και σοβαρότερα μέσα ενημέρωσης. Σίγουρα θα υπάρχουν και μερικά αρνητικά και μπράβο σε αυτούς που τα αναφέρουν, πράγμα που θα πρέπει να παραδειγματιστείτε εδώ στο iphonehellas γιατι το μόνο αρνητικό που έχετε γράψει για iphone και Apple είναι.... πραγματικά δεν ξέρω τι... Δεν νομίζω να έχετε γράψει και κατι αρνητικό.

#5   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 04/04/2011 - 17:53

Δεν βρίσκω κακό το οτι δεν δίνουν τον κώδικα μέχρι να είναι έτοιμος όπως είπαν. Δεν σημαίνει οτι παίρνουν κάτι πίσω, απλά σοβαρεύουν λίγο για να μη γίνει μπάχαλο και καλά κάνουν γιατι είναι λίγο χύμα η κατάσταση. Επίσης η μόνη κακή κριτική που πήρε το Χoom ηταν η τιμή του αν αναφέρεσαι σε αυτό. Για το honeycomb πέρα απο την έλλειψη εφαρμογών δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό. Τουλάχιστον απο τα περισσότερα και σοβαρότερα μέσα ενημέρωσης. Σίγουρα θα υπάρχουν και μερικά αρνητικά και μπράβο σε αυτούς που τα αναφέρουν, πράγμα που θα πρέπει να παραδειγματιστείτε εδώ στο iphonehellas γιατι το μόνο αρνητικό που έχετε γράψει για iphone και Apple είναι.... πραγματικά δεν ξέρω τι... Δεν νομίζω να έχετε γράψει και κατι αρνητικό.

φίλε πρώτον κάνεις ένα λάθος!δεν λες στο χριστιανό αν του αρέσει το Κοράνι!φυσικά και θα υπάρχουν πολλή περισσότερες κάλες κρητικές και νέα σε ένα site-forum που ασχολείται με τα idevices καθώς και το αντίστοιχο σε ένα site που αφορούσε τις android συσκευές!αυτό που τονίζει το άρθρο περισσότερο είναι στο ότι η google προσπαθούσε να χρησιμοποίηση την δυσφήμηση και όχι την διαφήμιση για να πλασάρει το δικό της προϊόν καθώς και την σύγκριση,μια εξ αυτών και το θέμα με το πόσο ανοιχτό και το ποσό κλειστό είναι το κάθε λογισμικό πράμα ανούσιο όπως αποδείχτηκε γιατί πολύ άπλα αυτό δε θα δουλέψει και όπως βλέπεις ανακαλούνε!φαίνεται από τις κινήσεις τους πως να το κάνουμε!α επίσης ας μην πούμε για κριτικές που όπως λες και εσύ η μονή που άκουσες είναι για την τιμή του!ας μιλήσουμε για τις πωλήσεις της κάθε συσκευής! ;) τελοσπάντων οι ενδείξεις κυκλοφορούν ελεύθερες αν ψάξεις...δεν θέλω να γίνω υπερβολικός...φιλικά πάντα Νίκος!

#6   pantnick

pantnick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2011 - 18:04

Συνονόματε μου καταλαβαίνω οτι είμαι στο iphonehellas αλλα δεν επιβάλει αυτό την παντελής έλλειψη αντικειμενικότητας. Και εγώ κάτοχος όλων τον iphones είμαι καθώς επίσης και άλλων i-συσκευών αλλα έχω και μάτια και βλέπω. Το οτι η google χρησιμοποιεί το ¨ανοιχτό¨ του λογισμικού της σαν διαφήμιση δεν νομίζω οτι το βλέπεις σωστά. Είναι η Google! Η GOOGLE! Αυτή που πατάς πάνω της κάθε μέρα. Ξέρει οτι αυτοί που πραγματικά καταλαβαίνουν τι σημαίνει "ΑΝΟΙΧΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ" δεν είναι ο πατέρας μου που δεν μπορεί να βάλει το Runkeeper να τρέξει ή η αδερφή μου που στέλνει email μόνο απο το Safari. Όσοι ξέρουν τι εστι "ΑΝΟΙΧΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ" ξέρουν και να το διακρίνουν μέσα στα "ΚΛΕΙΣΤΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ". Δεν θα διαφήμιζαν κάτι που δεν έχουν. Δεν θα μπω σε διαδικασία να βάλω ποσοστό "Ανοιχτότητας" στο android αλλα είναι περισσότερο ανοιχτό απο το iΟS.. period. Προσωπικά χέστηκ@ αν είναι η δεν είναι. Για τις πωλήσεις του Χοοm είναι αναμενόμενες απο την στιγμή που το κοστολόγησαν τόσο χωρίς να υπερτερεί στο βασικό...τις εφαρμογές.
Επίσης Φιλικά
Νίκος.

#7   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 04/04/2011 - 18:21

Συνονόματε μου καταλαβαίνω οτι είμαι στο iphonehellas αλλα δεν επιβάλει αυτό την παντελής έλλειψη αντικειμενικότητας. Και εγώ κάτοχος όλων τον iphones είμαι καθώς επίσης και άλλων i-συσκευών αλλα έχω και μάτια και βλέπω. Το οτι η google χρησιμοποιεί το ¨ανοιχτό¨ του λογισμικού της σαν διαφήμιση δεν νομίζω οτι το βλέπεις σωστά. Είναι η Google! Η GOOGLE! Αυτή που πατάς πάνω της κάθε μέρα. Ξέρει οτι αυτοί που πραγματικά καταλαβαίνουν τι σημαίνει "ΑΝΟΙΧΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ" δεν είναι ο πατέρας μου που δεν μπορεί να βάλει το Runkeeper να τρέξει ή η αδερφή μου που στέλνει email μόνο απο το Safari. Όσοι ξέρουν τι εστι "ΑΝΟΙΧΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ" ξέρουν και να το διακρίνουν μέσα στα "ΚΛΕΙΣΤΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ". Δεν θα διαφήμιζαν κάτι που δεν έχουν. Δεν θα μπω σε διαδικασία να βάλω ποσοστό "Ανοιχτότητας" στο android αλλα είναι περισσότερο ανοιχτό απο το iΟS.. period. Προσωπικά χέστηκ@ αν είναι η δεν είναι. Για τις πωλήσεις του Χοοm είναι αναμενόμενες απο την στιγμή που το κοστολόγησαν τόσο χωρίς να υπερτερεί στο βασικό...τις εφαρμογές.
Επίσης Φιλικά
Νίκος.

ναι βρε συνονόματε για αυτό το λέω και εγώ!είναι η GOOGLE και για αυτό δεν προσέχει και λίγο τι λέει!το παίζει τιτανομέγιστη!δεν είπα ότι το iOS είναι ποιο ανοιχτό από το android (αν είναι δυνατόν) άπλα είδαν ότι δεν πέτυχε και πολύ η διαφήμιση-δυσφήμηση και είπαν άντε ας κόψουμε την πλάκα και ας "παίξουμε" σοβαρά!α και βασικά εννοείται πως αυτό δεν επιβάλει την παντελή έλλειψη αντικειμενικότητας για αυτό άλλωστε έχουμε ματιά και ενημερωνόμαστε και από άλλα site όπως επίσης έχουμε και δική μας γνώμη!απλά μίλησα για το άρθρο!ορθή η παρατήρηση σου στην τελευταία πρόταση!

#8   LiKBeAsT

LiKBeAsT

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/04/2011 - 18:31

Συνονόματε μου καταλαβαίνω οτι είμαι στο iphonehellas αλλα δεν επιβάλει αυτό την παντελής έλλειψη αντικειμενικότητας...

Θα συμφωνήσω. Sorry βρε παιδια, αλλά και για εμενα παραείναι υποκειμενικό το άρθρο.

Android δεν είναι μονο το honeycomb. Επιπλέον είπαν οτι για αρχή δεν θα δώσουν κωδικα. Δεν θα το κρατήσουν "μυστικό" όπως η Apple του iOS.

Τέλος νομίζω οτι υπάρχει μια ελαφρα συγχυση μεταξυ free και open source software.


// Ναι, και εγω iphone εχω!

#9   panoskouf

panoskouf

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2011 - 19:27

Τρομερό άρθρο συνχαρητηρια

#10   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2011 - 19:30

Καλά θα κάνει η Google να Φτιάξει ένα Στάνταρ για τις Συσκευές Android.
Κύριε , Περνάς και μπορείς να το λες Android ή όχι και (ας πούμε) δεν έχεις και πρόσβαση στο Market.

Σήμερα έτσι όπως είναι η κατάσταση , ο καθένας φτιάχνει το UI του γεμάτο Bug ,
πειράζει και τον πύρινα και κάποια άλλα μέρη και σου λέει , ορίστε ... αγοράζεις Android.

Χαρακτηριστικά αναφέρω το χάλι του Samsung Galaxy S που μέχρι και FileSystem είχαν αλλάξει
και το κινητό ενώ έχει τόσο καλά Spec , σέρνεται...(Σήμερα 1 χρόνο μετά και ακόμη το κινητό δεν έχει δώσει ότι μπορεί το Hardware.)
ή
Την HTC που (οι άνθρωποι ξέρουν τι κάνουν) οι συσκευές τους , αν και υποδεέστερες σε Hardware πηγαίνουν κουφέτο.


ΕΑΝ όλες οι εταιρίες βάζανε Stock Android , δεν θα υπήρχε αυτό το πρόβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από: biller, 04/04/2011 - 19:35


#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/04/2011 - 19:53

Το άρθρο δεν έχει σκοπό να συγκρίνει ποιό λειτουργικό είναι καλύτερο αλλά να καταρρίψει με επιχειρήματα-γεγονότα (that's right) τους ισχυρισμούς περί ανοιχτού κώδικα του Android. Εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου εάν είναι open ή όχι αλλά αν απλώς δουλεύει. Για κάποιους προφανώς το Android δουλεύει μια χαρά και δεν έχω πρόβλημα. Αλλά θίγομαι όταν ο Rubin υποστηρίζει ότι το Android είναι open και είναι καιρός τα πράγματα να μπουν στη θέση τους.

Follow me on twitter


#12   amvro

amvro

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/04/2011 - 21:17

Σαν να διαβαζω πρωτοσελιδο του ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ειναι.τερμα το παραμυθι.....ηρεμηστε λιγο απλα ενα software ειναι και τιποτα αλλο.νομιζω δεν κανω λαθος

#13   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2011 - 23:17

Για κάποιους προφανώς το Android δουλεύει μια χαρά και δεν έχω πρόβλημα. Αλλά θίγομαι όταν ο Rubin υποστηρίζει ότι το Android είναι open και είναι καιρός τα πράγματα να μπουν στη θέση τους.


Μην το πας σε τεχνικά ζητήματα , μόνο και μόνο που υπάρχουν προγράμματα ROOT-ing (Jailbrake) στο Market ,
καταλαβαίνει κανείς πόσο δημοκρατικό (OPEN) σύστημα είναι. Κανένας δεν λογοκρίνει κανέναν.

Τελευταία επεξεργασία από: biller, 04/04/2011 - 23:18


#14   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/04/2011 - 23:25

Δεν έχει σχέση η δημοκρατία με το open. Γιατί εκτός από ελεύθερη διακίνηση προγραμμάτων jailbreak (που είναι «θετικό» και καλά) διακινούνται και άλλης φύσης προγράμματα (malware, αντιγραφής πνευματικής ιδιοκτησίας) ως απόρροια της «ελευθερίας». Η ίδια αυτή «ελευθερία» είναι που δίνει στους παρόχους κινητής τηλεφωνίας το δικαίωμα να κλειδώνουν το τηλέφωνο και να εγκαθιστούν διάφορα άχρηστα προγράμματα-διαφημίσεις χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα. open?

Follow me on twitter


#15   pantnick

pantnick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2011 - 23:46

Δεν έχει σχέση η δημοκρατία με το open. Γιατί εκτός από ελεύθερη διακίνηση προγραμμάτων jailbreak (που είναι «θετικό» και καλά) διακινούνται και άλλης φύσης προγράμματα (malware, αντιγραφής πνευματικής ιδιοκτησίας) ως απόρροια της «ελευθερίας». Η ίδια αυτή «ελευθερία» είναι που δίνει στους παρόχους κινητής τηλεφωνίας το δικαίωμα να κλειδώνουν το τηλέφωνο και να εγκαθιστούν διάφορα άχρηστα προγράμματα-διαφημίσεις χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα. open?

Είναι στο χέρι σου αν θα πάρεις αυτη την ελευθερία όμως. Το δικαίωμα της επιλογής είναι ωραίο πράγμα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες