Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανοιχτό λογισμικό - Τέλος στο παραμύθι της Google


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 04/04/2011 - 23:48

Mόνο και μόνο που άνοιξαν τέτοια thread στα διάφορα iphone και φιλικά προς την Apple site/forums/blogs, δείχνει ότι ο δάκτυλος της Google, και του Android ξεκινάει να ενοχλεί.

Θα ήθελα στο θέμα πόσο ανοιχτό λειτουργικό ή όχι απόψεις από άτομα που έχουν δοκιμάσει αρκετό χρόνο και τις 2 πλατφόρμες όπως ο ktzaf.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 04/04/2011 - 23:57

συμφωνό με amvro. δεν υπήρχε θεωρώ κάποιος ιδιαίτερος λόγος για ένα τέτοιο άρθρο, τουλάχιστον από το iphonehellas που θέλω να πιστεύω ότι διατηρεί μια αντικειμενικότητα ως προς τις πληροφορίες που αποφασίζει να μοιραστεί με τα μέλη του. αν ήταν κάποιο προσωπικό blog να το δεχτώ αλλά στην προκειμένη περίπτωση, είναι κατά την γνώμη μου λάθος. η google έχει το android με τα καλά και τα κακά του, κάτι το οποίο ισχύει και για την apple και το ios της. το να καταδικάζουμε έτσι ανοιχτά ένα λογισμικό που στην τελική μόνο όφελος έχει στα πλαίσια του ανταγωνισμού για τον καταναλωτή είναι το λιγότερο παιδαριώδες και ανώριμο.

κρίμα, το μεσημέρι που πρωτοδιάβασα το άρθρο οι λέξεις συμφέροντα και προπαγάνδα μου ήρθαν στο μυαλό.

#18   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/04/2011 - 23:59

Είναι στο χέρι σου αν θα πάρεις αυτη την ελευθερία όμως. Το δικαίωμα της επιλογής είναι ωραίο πράγμα...


Καμία αντίρρηση. Δεν επιχειρηματολογώ εναντίον αυτού. Η μοναδική μου ένσταση είναι στο γεγονός ότι το Android αυτοανακηρύσσεται open ενώ στην ουσία δεν είναι. Απλώς η Google ξεκίνησε δίνοντας μεγάλη ελευθερία σε όλους μέχρι να κυριάρχησε και σιγά σιγά αρχίζει και επανακτά τον έλεγχο. Αυτό είναι υποκριτικό και όχι open.

Follow me on twitter


#19   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/04/2011 - 00:00

συμφωνό με amvro. δεν υπήρχε θεωρώ κάποιος ιδιαίτερος λόγος για ένα τέτοιο άρθρο, τουλάχιστον από το iphonehellas που θέλω να πιστεύω ότι διατηρεί μια αντικειμενικότητα ως προς τις πληροφορίες που αποφασίζει να μοιραστεί με τα μέλη του.


μια χαρά αντικειμενικό είναι το άρθρο με παράθεση γεγονότων και στοιχείων. Απορώ πως τα σκέφτεστε όλα αυτά.

Follow me on twitter


#20   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/04/2011 - 00:04

Καμία αντίρρηση. Δεν επιχειρηματολογώ εναντίον αυτού. Η μοναδική μου ένσταση είναι στο γεγονός ότι το Android αυτοανακηρύσσεται open ενώ στην ουσία δεν είναι. Απλώς η Google ξεκίνησε δίνοντας μεγάλη ελευθερία σε όλους μέχρι να κυριάρχησε και σιγά σιγά αρχίζει και επανακτά τον έλεγχο. Αυτό είναι υποκριτικό και όχι open.

Ε ενταξει,μπορει και το iOS να αυτοανακηρύσσεται "the most advanced operating system",αλλα να μην ειναι...
Εταιριες ειναι μαρκετιγκ θα κανουν.Το θεμα ειναι ποιο ειναι πιο φιλικο στο χρηστη και ποιο ειναι πιο ευκολο να εξελιχθει και το αντροιντ μας εχει αποδειξει οτι εξελισσεται ταχυστα!
Οσο για το αρθρο μια χαρα ειναι,λιγο με καποιες πινελιες "δογματισμου" αλλα κατα τα αλλα χρειαζονται τετοια αρθρα να εχουμε σφαιρικη αποψη! Θυμαμαι μια φορα ανοιξα ενα θεμα εδω για την παρουσιαση της Honeycomp και δεν απαντησε κανένας!

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 05/04/2011 - 00:08


#21   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 05/04/2011 - 00:10

Για να βοηθήσω στη συζήτηση, εδώ και ολόκληρο το άρθρο.
Δεν είναι από κάποιο "φιλικά προς την Apple site/forums/blogs".
Άσχετα αν ο καθένας έχει τη δική του γνώμη πάνω στο θέμα.

#22   Pantel

Pantel

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2011 - 01:24

Δεν βρίσκω κακό το οτι δεν δίνουν τον κώδικα μέχρι να είναι έτοιμος όπως είπαν. Δεν σημαίνει οτι παίρνουν κάτι πίσω, απλά σοβαρεύουν λίγο για να μη γίνει μπάχαλο και καλά κάνουν γιατι είναι λίγο χύμα η κατάσταση. Επίσης η μόνη κακή κριτική που πήρε το Χoom ηταν η τιμή του αν αναφέρεσαι σε αυτό. Για το honeycomb πέρα απο την έλλειψη εφαρμογών δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό. Τουλάχιστον απο τα περισσότερα και σοβαρότερα μέσα ενημέρωσης. Σίγουρα θα υπάρχουν και μερικά αρνητικά και μπράβο σε αυτούς που τα αναφέρουν, πράγμα που θα πρέπει να παραδειγματιστείτε εδώ στο iphonehellas γιατι το μόνο αρνητικό που έχετε γράψει για iphone και Apple είναι.... πραγματικά δεν ξέρω τι... Δεν νομίζω να έχετε γράψει και κατι αρνητικό.

Πεσ τα ρε αδερφέ... Εγω απο τη μεριά μου να καταλάβω οτι οι γράφοντες των άρθρων του iPhonehellas βγάζουν το ψωμάκι τους απο το αντικείμενο (δε ξέρω αν έχουν όλοι οικονομικό όφελος, άν κάποιοι δεν έχουν, τόσο το χειρότερο) αλλα αυτή η έλλειψη αντικειμενικότητας καθώς και η σχετική εμπάθεια με οτιδήποτε δεν φέρει το μηλαράκι,καταντάει εκνευριστική. Οκ, δε θα μπώ στο site για να διαβάσω για τα καινούρια προιόντα της Samsung ή της LG (παρεπιπτόντως το Οptimus 2x τα σπάει κατα τη γνώμη μου), αλλα έλεος με το "ολοκληρωμένο" iOS και τα αψεγάδιαστα προιόντα της Apple...

#23   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/04/2011 - 02:02

Την έλλειψη αντικειμενικότητας αδυνατώ να δω όταν αυτά που αναφέρω είναι γεγονότα-πραγματικότητα.

Follow me on twitter


#24   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/04/2011 - 09:54

Την έλλειψη αντικειμενικότητας αδυνατώ να δω όταν αυτά που αναφέρω είναι γεγονότα-πραγματικότητα.

Η ελλειψη αντικειμενικότητας οφειλεται στον σχολιασμο του αρθρου που κανεις και οχι σε αυτη την καθαυτη ειδηση και για μένα καλα κανεις αλλα να το λες.Απο το να υποστηριζεις την αντικειμενικοτητα του αρθρου καλυτερα υποστηριξε την προσωπικη σου αποψη για να γινεται και διαλογος.Γιατι ουσιαστικος διαλογος στο "αντικειμενικον" και "προφανες" δεν γινεται.Τωρα πιστευω οτι το Honeycomp ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια για την Google η οποια την φερνει μπροστα στον ανταγωνισμο στο χωρο των ταμπλετων ωθωντας,ισως, και την apple σε γρηγοροτερα βηματα για την αναπτυξη του iOS.
Σαν χρήστης και των δυο λειτουργικών Android και ios εχω να πω πως αμα εβρισκα ενα τηλεφωνο με την ομορφια και την ποιοτητα κατασκευης του iphone με android λειτουργικο θα το επαιρνα κατευθείαν!Ωραιο,απλο,λειτουργικο το ios,ακομα και για ενα παιδακι 2 ετων,αλλα με τρομερες ελλειψεις που καταντουν εκνευριστικες.Για παραδειγμα αν θελω να ανοιγοκλεισω το location,wifi,data,bluetooth πρεπει να κανω συνδιασμο κινησεων ενω στο android γινονται με μια κινηση.Για το συστημα ειδοποιησεων τα ξαναπα.Παρολα αυτα μενω πιστος ακομα στο ios,αφενος γιατι υπαρχει το jailbreak και αφετερου γιατι πιστευω οτι εκει στην apple θα βαλλουν μυαλο και θα κανουν κατι...

#25   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 05/04/2011 - 09:58

Η ελλειψη αντικειμενικότητας οφειλεται στον σχολιασμο του αρθρου που κανεις και οχι σε αυτη την καθαυτη ειδηση και για μένα καλα κανεις αλλα να το λες.Απο το να υποστηριζεις την αντικειμενικοτητα του αρθρου καλυτερα υποστηριξε την προσωπικη σου αποψη για να γινεται και διαλογος.Γιατι ουσιαστικος διαλογος στο "αντικειμενικον" και "προφανες" δεν γινεται.Τωρα πιστευω οτι το Honeycomp ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια για την Google η οποια την φερνει μπροστα στον ανταγωνισμο στο χωρο των ταμπλετων ωθωντας,ισως, και την apple σε γρηγοροτερα βηματα για την αναπτυξη του iOS.
Σαν χρήστης και των δυο λειτουργικών Android και ios εχω να πω πως αμα εβρισκα ενα τηλεφωνο με την ομορφια και την ποιοτητα κατασκευης του iphone με android λειτουργικο θα το επαιρνα κατευθείαν!Ωραιο,απλο,λειτουργικο το ios,ακομα και για ενα παιδακι 2 ετων,αλλα με τρομερες ελλειψεις που καταντουν εκνευριστικες.Για παραδειγμα αν θελω να ανοιγοκλεισω το location,wifi,data,bluetooth πρεπει να κανω συνδιασμο κινησεων ενω στο android γινονται με μια κινηση.Για το συστημα ειδοποιησεων τα ξαναπα.Παρολα αυτα μενω πιστος ακομα στο ios,αφενος γιατι υπαρχει το jailbreak και αφετερου γιατι πιστευω οτι εκει στην apple θα βαλλουν μυαλο και θα κανουν κατι...

ακριβως οπως το ειπες υπαρχει και το j/b για τα παραπανω που ζητησες,το οποιο σε υπερκαλύπτει.

#26   jastonas

jastonas

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Twitter:@jastonas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/04/2011 - 09:58

Το άρθρο είναι τρελός φανμποϊσμός.. και θα προσπαθήσω να μην κάνω το ίδιο παράπτωμα στην απάντηση μου.
Χρησιμοποιώ χρόνια τώρα και iOS και Android και το ότι δεν έδωσαν τον κώδικα του κέρνελ σίγουρα είναι μια "κλειστή" κίνηση αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η χρηστικότητα του Android έγινε πιό κλειστή.
Ανούσιο κατ εμέ άρθρο, απλά μια επίθεση.

Το μόνο που μου άρεσε ήταν η σύγκριση του Android με το Linux/Firefox. Εκεί όντως είναι κρίμα ο συσχετισμός...

#27   nickolasemp

nickolasemp

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2011 - 10:12

Το άρθρο είναι τρελός φανμποϊσμός.. και θα προσπαθήσω να μην κάνω το ίδιο παράπτωμα στην απάντηση μου.
Χρησιμοποιώ χρόνια τώρα και iOS και Android και το ότι δεν έδωσαν τον κώδικα του κέρνελ σίγουρα είναι μια "κλειστή" κίνηση αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η χρηστικότητα του Android έγινε πιό κλειστή.
Ανούσιο κατ εμέ άρθρο, απλά μια επίθεση.

Το μόνο που μου άρεσε ήταν η σύγκριση του Android με το Linux/Firefox. Εκεί όντως είναι κρίμα ο συσχετισμός...


Πραγματικά συμφωνώ μαζί σου 100%. Μα καλά τί σας έχει πιάσει σε αυτό το site; Το άρθρο είναι πανάθλιο με τις "μπηχτές" στην Google. Εγώ διαβάζοντας και από αλλού άρθρα είδα ότι το κάνει για να μπορέσει τελικά να ενώσει Honeycomb και Gingerbread στο Ice Cream. Δεν σταμάτησε να είναι ανοικτού λογισμικού, απλά πάγωσε την διάθεση του Honeycomb για λίγο. Πάλι καλά δηλαδή που ενημερώνομαι και από αλλού.

Καιρός είναι να καταλάβουμε ότι το να είμαστε προκατειλημμένοι όχι απλά δεν έχει κάποιο νόημα, στην ουσία είναι εναντίον μας. Ο ανταγωνισμός είναι προς συμφέρον μας. Η Google έχει φτιάξει ένα λογισμικό αρκετά καλό. Σε κάποια σημεία αρκετά καλύτερο από το δικό μας. Το μόνο που της λείπει (?) είναι η στιβαρότητα του hardware. Αλλιώς το λογισμικό της είναι μακράν πιο καλό (είμαι μηχανικός Η/Υ και ηλεκτρολόγος μηχανικός). Οι δυνατότητες που προσφέρονται είναι πιο πολλές από το δικό μας. Κακά τα ψέματα, μάς πρόλαβε στο Wifi tethering/hotspot, μάς έχει εδώ και πολύ καιρό προλάβει στο bluetooth, ενώ εμείς παράλληλα ακόμα παλεύουμε με το iTunes και τις ανωμαλίες του.

Τελευταία επεξεργασία από: nickolasemp, 05/04/2011 - 10:14


#28   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/04/2011 - 10:16

και μιας και αναφερθηκε το Android και η συγκριση του με πραγματικα ανοιχτα λογισμικα δέστε και αυτο

Ubuntu 10.10 on Android

Πρεπει να βρισκεται σε εμβρυακο σταδιο ακόμα αλλά το φανταζεστε?

#29   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 05/04/2011 - 10:56

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει ανοιχτό λειτουργικό, και γιατί είναι(?) πλεονέκτημα για μένα?
ας απαντήσει κάποιος 2-3 συγκεκριμένα πράγματα.

#30   jastonas

jastonas

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Twitter:@jastonas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/04/2011 - 11:26

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει ανοιχτό λειτουργικό, και γιατί είναι(?) πλεονέκτημα για μένα?
ας απαντήσει κάποιος 2-3 συγκεκριμένα πράγματα.


Ανοιχτό είναι η δυνατότητα να κατεβάζεις αρχέια από τον browser, η δυνατότητα να εγκαθιστάς άλλους browsers, να συνδέεις την συσκευή με οποιοδήποτε λειτουργικό και να διαβάζει την κάρτα σου σαν sd και να περνάς αρχεία.. αυτά είναι λίγα από τα βασικά. Όλα αυτά χωρίς jailbreak και περίεργα προγράμματα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες