Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανοιχτό λογισμικό - Τέλος στο παραμύθι της Google


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/04/2011 - 11:30

Μάλλον ο φανμποϊσμός σας εμποδίζει να κατανοήσετε ότι το άρθρο δεν συγκρίνει το iOS και το Android στο θέμα ποιό είναι καλύτερο, ποιό είναι πιο χρηστικό κτλπ. ΑΔΙΑΦΟΡΩ. Το θέμα στο άρθρο μου αφορά τον αγώνα της Google υπέρ του ανοιχτού λογισμικού που ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ότι είναι ψεύτικος. Το πάγωμα, που έτσι απλά αναφέρετε, της διάθεσης του κώδικα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κίνηση ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ. Είναι ΠΡΟΣΒΟΛΗ σε πραγματικά ΑΝΟΙΧΤΑ project, όπως το Linux και το Firefox. Καταλάβετέ το επιτέλους αν θέλετε να γίνει κάποιος διάλογος. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ποιό είναι καλύτερο λειτουργικό. Αναφέρομαι σε ένα πολύ μικρό σημείο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ και ΣΧΟΛΙΑΖΩ τα ψέματα της Google.
Το θέμα του άρθρου είναι το αν είναι ανοιχτό είναι το Android και όχι αν είναι καλύτερο. Καταλάβετέ το.

Ανοιχτό είναι η δυνατότητα να κατεβάζεις αρχέια από τον browser, η δυνατότητα να εγκαθιστάς άλλους browsers, να συνδέεις την συσκευή με οποιοδήποτε λειτουργικό και να διαβάζει την κάρτα σου σαν sd και να περνάς αρχεία.. αυτά είναι λίγα από τα βασικά. Όλα αυτά χωρίς jailbreak και περίεργα προγράμματα.


Kαμία σχέση. Ίσως γι'αυτό να υπάρχει η σύγχυση στο άρθρο μου. http://en.wikipedia....source_software

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   psariatros

psariatros

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2011 - 11:35

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει ανοιχτό λειτουργικό, και γιατί είναι(?) πλεονέκτημα για μένα?
ας απαντήσει κάποιος 2-3 συγκεκριμένα πράγματα.


Πολύ απλά μπορεί ο οποιοσδήποτε developer χρησιμοποιώντας τον κώδικα που έχει διαθέσει ελεύθερα η Google να φτιάξει δική του έκδοση του Android για μια συσκευή προσθέτοντας δικά του στοιχεία. Όπως το sense ui της htc για παράδειγμα. Δίνει όμως τη δυνατότητα και στον ανεξάρτητο developer να κάνει το ίδιο όπως μπορείς να δεις στους xda-developers. Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ AOSP rom στο desire εδώ και 7 μήνες και όχι την επίσημη της htc γιατί απλά την προτιμώ. Αυτή είναι η ομορφιά του open source λειτουργικού που δε σε δεσμεύει σε συγκεκριμένες εκδόσεις. Ήδη από τα τέλη Δεκέμβρη είμαι σε Android 2.3 Gingerbread τη στιγμή που η rom της htc επίσημα βρίσκεται ακόμα στη 2.2. Το open source προσφέρει ελευθερία η οποία για αυτόν που γνωρίζει τι κάνει είναι απίστευτη. Φέρνεις τη συσκευή στα μέτρα σου και καλύπτεις τις ανάγκες σου. Από την άλλη ο απλός χρήστης δε θα δει μεγάλη διαφορά με ένα κλειστό περιβάλλον αν δεν ψαχτεί λίγο παραπάνω είναι η αλήθεια.

Όσο για το άρθρο εκφράζει καθαρά μια υποκειμενική άποψη και ως κάτι τέτοιο πρέπει να το δει κανείς. Δεν χρήζει σχολιασμού εφόσον πρόκειται για ένα αντι-Google παραλήρημα.

#33   jastonas

jastonas

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Twitter:@jastonas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/04/2011 - 11:42

@sepsis, ο @psariatros τα είπε πολύ καλά ως προς το τι είναι ανοιχτό λειτουργικό κατά λέξη.

Εγώ εξέφρασα την άποψη μου που είπα και στο πρώτο ποστ, πως ακόμα και αν έχουμε μπλεξίματα με κώδικες κτλ, παρόλα αυτά, το android είναι πιό "ανοιχτό". Για αυτό και το παραάδειγμα του browser.

#34   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/04/2011 - 11:45

Όσο για το άρθρο εκφράζει καθαρά μια υποκειμενική άποψη και ως κάτι τέτοιο πρέπει να το δει κανείς. Δεν χρήζει σχολιασμού εφόσον πρόκειται για ένα αντι-Google παραλήρημα.


Πού είναι ο κώδικας του Honeycomb είπες;

@sepsis, ο @psariatros τα είπε πολύ καλά ως προς το τι είναι ανοιχτό λειτουργικό κατά λέξη.

Εγώ εξέφρασα την άποψη μου που είπα και στο πρώτο ποστ, πως ακόμα και αν έχουμε μπλεξίματα με κώδικες κτλ, παρόλα αυτά, το android είναι πιό "ανοιχτό". Για αυτό και το παραάδειγμα του browser.


Καμία αντίρρηση. Το αναφέρω και εγώ ότι το Android είναι πιο «ανοιχτό» από το iOS (Σίγουρα, το Android είναι πιο «ανοιχτό» από το iOS...) αλλά δεν είναι τελείως όπως υποστηρίζουν. Αυτό υποστηρίζω τόση ώρα.

Follow me on twitter


#35   jastonas

jastonas

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Twitter:@jastonas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/04/2011 - 11:52

Δεν θα οδηγήσει πουθενά ο τσακωμός. Ίσως εμείς είμαστε προκατειλημμένοι, ίσως εσύ, δεν ξέρω τι γίνεται, πάντως το άρθρο είναι απλά για να θρέψει τις αντιπαλότητες και τους εγωισμούς των iOS φανς. Επίθεση χωρίς σωστή επιχειρηματολογία.
Θα προτιμούσα να δω ένα άρθρο για το πω η google προσπαθεί να περάσει VP8/WebM παρά το ότι δεν έχει δώσει ακόμα τον κώδικα του honeycomb που θα αναγκαστεί να δώσει ούτως ή άλλως.

Αν το android φτάσει στο σημείο να σου λέει - this computer requires the download of Chrome OS τότε μιλάμε για κλειστό λειτουργικό. Και εκεί θα είμαι μαζί σας στον "πόλεμο" :Ρ

#36   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/04/2011 - 13:04

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω την έλλειψη επιχειρηματολογίας από μέρους μου όταν χρησιμοποιώ μόνο γεγονότα, δηλαδή πράξεις της Google που δεν βγάζω από το μυαλό μου αλλά είναι καταγεγραμμένες http://www.businessw...23041200216.htm
Δεν έχω κανένα σκοπό να προκαλέσω αντιπαράθεση γι'αυτό άλλωστε δήλωσα ξεκάθαρα ότι δεν με ενδιαφέρει η σύγκριση iOS-Android απλώς έκανα debunk τους ισχυρισμούς της Google για open λειτουργικό, κάτι που είναι γενικά αποδεκτό και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αποτελεί προσωπική άποψη. Μιλάμε για στοιχεία και όχι προσωπική άποψη. Απλά πράγματα. Εάν δεν θέλετε να το καταλάβετε δεν φταίω εγώ.

Follow me on twitter


#37   vasilioslog

vasilioslog

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2011 - 15:01

Γεια χαρα σε ολους. Παρακολουθω καιρο τις ειδησεις στην πρωτη σελιδα του forum, και σημερα, με αφορμη τη συγκεκριμενη ειδηση εκανα register, ωστε να πω την αποψη μου.

Χρονια τωρα, παρακολουθω -οσο μπορω- τεχνολογικες ειδησεις, γιατι τις βρισκω ιδιαιτερως ενδιαφερουσες. Χωρις να θεωρω τον εαυτο μου ειδικο (απεναντιας), εχω καταληξει στο (υποκειμενικο) συμπερασμα οτι το open source δεν εχει μονο θετικα. Ισα ισα εχει αρνητικα και αναλογως την περιπτωση πολλα και σημαντικα.

Στην περιπτωση της διαδικτυακης διαμαχης, μεταξυ του "κλειστου" iOS και του "ανοιχτου" Android, το "ανοιχτο" δεν μπορει να αποτελει πλεονεκτημα αλλα ουτε και μειονεκτημα εναντι του "κλειστου". Αν δουμε τα πραγματα απο την σκοπια του τελικου καταναλωτη, νομιζω οτι το κλειστο/ανοιχτο δεν παιζει κανενα ρολο. Ο καταναλωτης θεωρω πως δεν ενδιαφερεται να γραψει ή να αλλαξει τον κωδικα, ουτε να κανει compile κλπ στην συσκευη του. Επομενως η ρηση "το android ειναι καλυτερο γιατι ειναι open sourced" ειναι αναληθης.

Τα κλειδωματα ομως ειναι μια αλλη συζητηση, που δεν θα πρεπει να συγχεονται με τον ανοιχτο κωδικα. Και το iOS και το Android, απαιτουν ειδικες διαδικασιες, ωστε να ξεκλειδωσουν ολα τα features τους (jb/root). Δεν εχει να κανει ομως με το οτι το ενα ειναι closed sourced ενω το αλλο open. Η apple εχει επιλεξει το κλειδωμα ορισμενων features, ενω η google οχι. Οι διαφορες στις δυνατοτητες ενος rooted android με ενα μη rooted ειναι μικρες. Ενω στην περιπτωση του iOS, οι διαφορες ειναι μεγαλες. Και ξαναλεω, οτι το παραπανω ειναι πολιτικη των συγκεκριμενων εταιριων, και δεν εχει σχεση με τον ανοιχτο κωδικα κλπ. Και το Windows Mobile ειναι κλειστο, αλλα η Microsoft παρεχει προσβαση στο bluetooth.

Το fragmentation του Android, ειναι γνωστο. Το fragmentation δεν ειναι το οτι η μια συσκευη φοραει android 2.3 ενω η αλλη 2.1 Fragmentation ειναι το διαφορετικο interface, που παιρνει ο τελικος καταναλωτης απο εταιρια σε εταιρια. Λεγε με sense, motoblur κλπ. Για τους λογους αυτους, το Android 3.0 (η αλλιως honeycomb) δινει ενα ενοποιημενο UI. Προς το παρον, το Honeycomb, θα τρεχει μονο σε ταμπλετες, δημιουργωντας προσωρινο fork, μεχρι που θα ενοποιηθει στο εγγυς μελλον με το android των κινητων και το Chrome OS. Δεν θα παψει να ειναι opensource. Ουτε υπηρξε ποτε παραμυθι. Opensource παραμενει. Αλλα opensource δεν σημαινει και καλυτερο.

Προσωπικα για μενα, το μονο σημαντικο πλεονεκτημα του opensource, ειναι το zero price. Το license στην περιπτωση του android ειναι δωρεαν, και επομενως, υπαρχει δυνατοτητα, για πολυ οικονομικα smartphones.

#38   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/04/2011 - 17:36

Καλώς ήρθες και καλά κάνεις που συμμετέχεις.

Συμφωνώ απολύτως σε αυτό που λες εκτός από το τέλος που αναφέρεσαι στο opensource. Συνεχίζω να διαφωνώ με τον ορισμό του όρου open source. Ναι μεν η Google δίνει τον κώδικα του Android στο κοινό (μέχρι το Honeycomb δηλαδή) αλλά υπάρχουν δύο παράμετροι αρκετά σημαντικές: πρώτον, η ανάπτυξη του Android γίνεται αποκλειστικά από την Google. Κανείς δεν μπορεί να συμμετάσχει στην ανάπτυξή του. Το κοινό απλώς μπορεί να χρησιμοποιήσει την τελική έκδοση. Πραγματικά open source project δίνουν πρόσβαση σε όλα τα στάδια της ανάπτυξης. δεύτερον, η Google αρχίζει σιγά να θέτει αυστηρούς περιορισμούς και να εγκρίνει η ίδια το ποιός και πώς χρησιμοποιεί το λογισμικό της. Κάτι τέτοιο ΔΕΝ είναι χαρακτηριστικό του open source.

Είναι πιο open το Android από το iOS; Συγκριτικά, ναι. Χωρίς καμία αμφισβήτηση. Εϊναι πιο παραμετροποιήσιμο; Ναι. Είναι το Android ανοιχτό λογισμικό; Όχι ακριβώς, για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω.

Follow me on twitter


#39   nickolasemp

nickolasemp

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2011 - 22:50

Είναι πιο open το Android από το iOS; Συγκριτικά, ναι. Χωρίς καμία αμφισβήτηση. Εϊναι πιο παραμετροποιήσιμο; Ναι. Είναι το Android ανοιχτό λογισμικό; Όχι ακριβώς, για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω.

Το Android είναι καθαρά ανοιχτό λογισμικό σίγουρα μέχρι το Gingerbead 2.3. Το iOS είναι καθαρά κλειστό. Μέχρι εκεί δεν υπάρχει σύγκριση.
Παραθέτω κάτι από το post σου "Google αφού ανακοίνωσε ότι θα καθυστερήσει να"... Εμμέσως, λοιπόν, αναφέρεται ότι θα το δώσει κάποια στιγμή.
Ίσως το καλύτερο, λοιπόν, είναι να περιμένουμε. Διότι, εάν διαθέσει τον κώδικα του Ice Cream, ενοποιώντας όλα τα στοιχεία από Honeycomb και Gingerbread με GoogleTV τότε δεν έχει νόημα όλο αυτό το ποστ. Το ότι "παγώνει" την διάθεση της AOSP 3.0 δεν λέει άμεσα κάτι. Το "παγώνει" δεν σημαίνει ότι το καταργεί. Τότε θα πρέπει να αλλάξει και την ονομασία από Android Open Source Project σε Android closed Source Project. Θεωρώ ότι δε θα το κάνει. Ο χρόνος θα δείξει...

Fragmentation, πάντως, έχουμε κι εμείς στο iPhone. Εγώ είχα το 2G και έχω μείνει στην έκδοση 3. Άλλοι δεν απολαμβάνουν το multitasking κάποιοι άλλοι κάτι άλλο. Είναι απόλυτα λογικό καθώς περνούν τα χρόνια, τα παλιά κινητά να μην τρέχουν νέα λογισμικά. Εκ των ουκ άνευ...

Και αυτά περί ενοποιημένου περιβάλλοντος στο iOS, προσωπικά δεν τα θεωρώ ότι τιμούν την Apple. Το να υπάρχουν 4 εφαρμογές σε μία σειρά, λες και το iPad είναι iPhone μεγάλο, ε όχι, δεν είναι ωραίο. Υστερεί εκεί η Apple. Καλά έκανε η Google κατά την δική μου άποψη και το άλλαξε για τα tablets.
Όσον αφορά την ανάπτυξη του Android, σε παραπέμπω στο linux foundation που αποφασίζει για το kernel. Σίγουρα η mailing list είναι πιο open, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάτι καλό η Google δεν μπορεί να το δεχτεί και να το κρατήσει. Θυμάμαι άπειρες φορές ο Linus να ασκεί βέτο και να μην βάζει κάτι στον κώδικα...

Και κάτι τελευταίο. Το Android δε θέλει jailbreak. Το root που ανέφερε ένας φίλος, δεν είναι το ίδιο. Οι διάφοροι κατασκευαστές "κλειδώνουν" τα κινητά. Ας μου πει τότε κάποιος εάν τα Nexus One, Nexus S χρειάζονται ξεκλείδωμα; Η απάντηση είναι όχι. Εκτελείς μια εντολή και μετά παίζεις με το κινητό. Δεν περιμένεις για να εκμεταλλευτείς κάποια τρύπα του Android. Αλλά κάποια τρύπα του τρόπου κλειδώματος. Όχι ότι δεν είμαι ευχαριστημένος που υπάρχουν τρύπες... Αλίμονο, τώρα θα ήμουν με ένα μισό iPhone (εάν δεν ήταν jailbroken, δηλαδή)

Τελευταία επεξεργασία από: nickolasemp, 05/04/2011 - 22:57


#40   vasilioslog

vasilioslog

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2011 - 07:30

Ο καθενας μπορει να συμμετεχει και να υποβαλλει αλλαγες στον κωδικα του Android. Φαινεται στη σελιδα του AOSP. To android ειναι opensourced, απλα το honeycomb θα καθυστερησει. Το android ομως σαν πλατφορμα δεν ειναι απολυτως open. Ο χρηστης χρειαζεται google account, η εμπειρια στηριζεται στο android market του οποιου τα paid apps δεν ειναι προσβασιμα σε ολες τις χωρες, υπαρχουν διαφημισεις κλπ. Στα παραπανω προφανως υπαρχουν workarounds, αλλα το android κανει μπαμ, οτι προκειται για google product παρα τον ανοιχτο του κωδικα.

Η google, μεχρι να καθιερωθει το android, αφηνε τους κατασκευαστες να κανουν οτι θελουν. Και το android εφτασε σε ενα σημειο που:
οι κατασκευαστες, δεν δινουν updates για παλιοτερες συσκευες, ή καθυστερουν τα updates. Απο αδυναμια; Σιγουρα προωθουν τις νεες τους συσκευες, που εχουν την πιο προσφατη εκδοση.
οι μεγαλοι κατασκευαστες εχουν αναπτυξει software διεπαφης με τον χρηστη, το οποιο εχει σημαντικες διαφορες απο το stock android. Εκτος δηλαδη μη ενοποιημενου UI, υπαρχει το προβλημα οτι τα software αυτα, (ή καλυτερα μερος των software) δεν ειναι διαθεσιμα στους υπολοιπους χρηστες android, που εχουν συσκευες αλλων κατασκευαστων.
οι μικροι (ευκαιριακοι) κατασκευαστες, συνηθως βιοτεχνιες στην κινα, που παιρνουν το android και βγαζουν κακιστα προιοντα (tablet 100 ευρω) που αμαυρωνουν την εικονα του λειτουργικου.

Αφου το android λοιπον καθιερωθηκε, η Google, θα βαλει περιορισμους στο πως θα το χρησιμοποιουν οι κατασκευαστες. Για να περιορισει το fragmentation το οποιο ειναι προβλημα κυριως για τους developer εφαρμογων. Το android ειναι ενα εμπορικο σημα, και για να συνεχισουν να το χρησιμοποιουν οι κατασκευαστες θα πρεπει να υπακουν σε κανονες. Ο κωδικας ομως θα παραμενει προσβασιμος για οποιον θελει. Ομως ο κατασκευαστης δεν θα μπορει να κερδοφορει, πουλωντας android συσκευες αν δεν τηρει της προυποθεσεις της google.

#41   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 06/04/2011 - 10:17

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει ανοιχτό λειτουργικό, και γιατί είναι(?) πλεονέκτημα για μένα?
ας απαντήσει κάποιος 2-3 συγκεκριμένα πράγματα.

θεωρείτε οτι έχετε απαντήσει στο ερώτημα μου?
99,99% είμαστε απλοί χρήστες, γιατι μπλέκετε τους developers μέσα?

Ένας χριστιανός μπορεί να μου εξηγήσει την έννοια του open source και για ποιό λόγο θα πρέπει εγώ ο χρήστης, να το προτιμήσω?(no wiki answers pls)
Μην κολλάτε στο android, ανέφερε κάποιος το firefox.
Ποιό ακριβώς το πλεονέκτημα του ανοιχτού κώδικα για τον χρήστη? Μη μου πείτε είναι καλύτερος browser, χαίρω πολυ! Αν δεν ήταν ανοιχτός αλλα κυκλοφορούσε η έκδοση που υπάρχει τώρα επι πληρωμή, σε τι θα υστερούσε λόγω μή open source?

Δεν νομίζω οτι ανοιχτό λειτουργικό σημαίνει οτι μπορεις να κατεβάζεις αρχεία απο τον browser ή να βάζεις όποιος browser θέλεις γιατί με αυτό το σκεπτικό τα windows είναι ανοιχτό λειτουργικό?

#42   vasilioslog

vasilioslog

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2011 - 11:14

Spoiler


Ουσιαστικα για μενα, το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι το opensource λογισμικο, ειναι δωρεαν. Νομιζω αυτο ειναι το μονο ξεκαθαρο οφελος του καταναλωτη. Ολα τα αλλα οφελη εχουν "ναι μεν αλλα".

Τωρα ειδικα στο θεμα iOS vs Android το παραπανω πλεονεκτημα δεν ισχυει.
Το iOS ειναι proprietary λογισμικο. Ανηκει στην Apple, και μπορει καποιος να το εχει μονο αν αγορασει ενα apple προιον. Επομενως, δεν μπορει να τεθει θεμα κοστους, αφου στην περιπτωση αυτη hardware και software ειναι πακετο.

Στο παρακατω παραδειγμα ισχυει το πλεονεκτημα του opensource. Γιατι hardware και software δεν ειναι απαραιτητως πακετο.
Σκεφτητε ενα laptop. Υπαρχει με προεγκαταστημενα τα windows και κοστιζει 600 ευρω. Υπαρχει και με εγκατεστημενο linux (δωρεαν-opensource) κοστιζει 500ευρω. O καταναλωτης, αν μπορει να ζησει χωρις windows, γλυτωνει 100ευρω.

Στα κινητα ειναι λιγο διαφορετικα.
Εχουμε δυο μοντελα του ιδιου κατασκευαστη πχ samsung που κοστιζουν και τα δυο 500 ευρω. To ενα ειναι android, το αλλο windows phone 7.
Το λειτουργικο στην περιπτωση του android δεν κοστισε τιποτα στη Samsung. Στην περιπτωση του Phone 7, ειχε καποιο κοστος που πληρωθηκε στην Microsoft. Επομενως, η Samsung, θα εχει τη δυνατοτητα, να προσθεσει και αλλο hardware στο κινητο που κοστισε λιγοτερα (κερδος καταναλωτη), ή να μην προσθεσει τιποτα και να παντελονιασει το επιπλεον κερδος (κερδος κατασκευαστη).
Ομως υπαρχουν και οι φτηνοι κινεζοι κατασκευαστες (huawei/zte), που θα μπορεσουν να δωσουν οσο το δυνατον φθηνοτερες συσκευες, επειδη προμηθευτηκαν το android και αυτες δωρεαν (κερδος καταναλωτη).

Τελευταία επεξεργασία από: vasilioslog, 06/04/2011 - 11:20


#43   nickolasemp

nickolasemp

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2011 - 22:18

Ένας χριστιανός μπορεί να μου εξηγήσει την έννοια του open source και για ποιό λόγο θα πρέπει εγώ ο χρήστης, να το προτιμήσω?(no wiki answers pls)


Είναι απλό και ήδη συμβαίνει (δες πόσες roms μόνο για μια συσκευή της HTC, δηλαδή "διαφορετικά" λειτουργικά βασισμένα στο Android). Έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε διαφορετικά λειτουργικά που συμπεριφέρονται ανάλογα με τις προτιμήσεις σου... Εγώ εν μέρει το ζηλεύω. Το έχει ο αδερφός μου και έχει αλλάξει 3 roms (εν τω μεταξύ μπορεί να κάνει backup όλο το state του κινητού, οπότε εάν κάτι δεν του αρέσει, γυρνάει πίσω στην προηγούμενη rom).

Δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο για να σου δώσω να το καταλάβεις. Σκέψου ότι έχεις τον firefox αφού το καταλαβαίνεις καλύτερα. Η Mozilla μπορεί να δει μία τροποποίηση που θα της προτείνει ένας χρήστης και να την υιοθετήσει. Και αυτό, γιατί ο χρήστης είδε τον κώδικά της και τής πρότεινε μία βελτίωση. Εάν ήταν κλειστός ο κώδικας, πάπαλα η βελτίωση. Η Mozilla μπορεί να μην έβλεπε την βελτίωση στον αιώνα τον άπαντα (γκου χου γκου χου Windows και OSX).

Το Linux δουλεύει παρόμοια. Προτείνονται βελτιώσεις και πλέον μπορείς να το εγκαταστήσεις σε υπολογιστή που είναι του 1995 και να τρέχει σφαίρα με αρκετά καλό γραφικό περιβάλλον.
Οπότε open source, ευκαιρίες πολλές για βελτίωση, καθώς και ευκαιρίες για τους άλλους να φτιάξουν μια έκδοση που θα είναι στα μέτρα τους. Ή να φτιάξουν επεκτάσεις όπως στον firefox που θα είναι ακριβώς πάνω στην νοοτροπία του και στον τρόπο που εκτελείται. Κι εσύ στο τέλος απολαμβάνεις παραπάνω "γεύσεις" (κοινώς flavors) που ταιριάζουν περισσότερο σε εσένα.

Τελευταία επεξεργασία από: nickolasemp, 06/04/2011 - 22:21


#44   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 07/04/2011 - 00:25

Είναι απλό και ήδη συμβαίνει (δες πόσες roms μόνο για μια συσκευή της HTC, δηλαδή "διαφορετικά" λειτουργικά βασισμένα στο Android). Έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε διαφορετικά λειτουργικά που συμπεριφέρονται ανάλογα με τις προτιμήσεις σου... Εγώ εν μέρει το ζηλεύω. Το έχει ο αδερφός μου και έχει αλλάξει 3 roms (εν τω μεταξύ μπορεί να κάνει backup όλο το state του κινητού, οπότε εάν κάτι δεν του αρέσει, γυρνάει πίσω στην προηγούμενη rom).

Δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο για να σου δώσω να το καταλάβεις. Σκέψου ότι έχεις τον firefox αφού το καταλαβαίνεις καλύτερα. Η Mozilla μπορεί να δει μία τροποποίηση που θα της προτείνει ένας χρήστης και να την υιοθετήσει. Και αυτό, γιατί ο χρήστης είδε τον κώδικά της και τής πρότεινε μία βελτίωση. Εάν ήταν κλειστός ο κώδικας, πάπαλα η βελτίωση. Η Mozilla μπορεί να μην έβλεπε την βελτίωση στον αιώνα τον άπαντα (γκου χου γκου χου Windows και OSX).

Το Linux δουλεύει παρόμοια. Προτείνονται βελτιώσεις και πλέον μπορείς να το εγκαταστήσεις σε υπολογιστή που είναι του 1995 και να τρέχει σφαίρα με αρκετά καλό γραφικό περιβάλλον.
Οπότε open source, ευκαιρίες πολλές για βελτίωση, καθώς και ευκαιρίες για τους άλλους να φτιάξουν μια έκδοση που θα είναι στα μέτρα τους. Ή να φτιάξουν επεκτάσεις όπως στον firefox που θα είναι ακριβώς πάνω στην νοοτροπία του και στον τρόπο που εκτελείται. Κι εσύ στο τέλος απολαμβάνεις παραπάνω "γεύσεις" (κοινώς flavors) που ταιριάζουν περισσότερο σε εσένα.

Παιδιά μη συγχέουμε τα πράγματα.
Για να αλλάξεις roms κτλ πρέπει να κάνεις root και άλλες ιστορίες, τα οποία κάτι αντίστοιχο του jailbreak αν δεν κάνω λάθος.

Εγώ αγοράζοντας πχ ένα HTC και χωρίς να ασχοληθώ με hacks και tweaks κτλ, που βλέπω το πλεονέκτημα του ανοιχτού λειτουργικού στη συσκευή μου?
Αντιστρέφοντας την ερώτηση, τι θα είχα στερηθεί αν δεν ήταν ανοιχτού λογισμικού? (δεν θέλω να το συγκρίνουμε με το ios, τα κλειδώματα της apple είναι άλλη ιστορία, όπως είπε παραπάνω κάποιος και τα windows mobile είναι κλειστά αλλά επιτρέπουν τις ανταλλαγές αρχείων με bt)

Συγκρίνοντας με τα linux
Mπορώ να "φτιάξω" το pc μου και να εγκαταστήσω δωρεάν linux μιας και δεν έχω να πληρώνω για windows.
Απο τη στιγμή που δεν μπορώ να κάνω το ίδιο στο κινητό μου πως συγκρίνουμε android με linux? (παλι τα root κτλ τα αφήνω απέξω γιατί δεν παρέχονται με την αγορά της συσκευής)

Τέλος, κερδίζει άραγε ο καταναλωτής με το android? ΔΝΤ
Θα έπρεπε συσκευές αντίστοιχου hardware με το iPhone 4 να κοστίζουν 300 ευρω max - μιας και το λειτουργικό διανέμεται δωρεάν.
Για να δώ ένα στην τύχη...
Δε νομίζω Τάκη...

#45   jastonas

jastonas

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Twitter:@jastonas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/04/2011 - 07:55

Παιδιά μη συγχέουμε τα πράγματα.
Για να αλλάξεις roms κτλ πρέπει να κάνεις root και άλλες ιστορίες, τα οποία κάτι αντίστοιχο του jailbreak αν δεν κάνω λάθος.

Εγώ αγοράζοντας πχ ένα HTC και χωρίς να ασχοληθώ με hacks και tweaks κτλ, που βλέπω το πλεονέκτημα του ανοιχτού λειτουργικού στη συσκευή μου?
Αντιστρέφοντας την ερώτηση, τι θα είχα στερηθεί αν δεν ήταν ανοιχτού λογισμικού? (δεν θέλω να το συγκρίνουμε με το ios, τα κλειδώματα της apple είναι άλλη ιστορία, όπως είπε παραπάνω κάποιος και τα windows mobile είναι κλειστά αλλά επιτρέπουν τις ανταλλαγές αρχείων με bt)

Συγκρίνοντας με τα linux
Mπορώ να "φτιάξω" το pc μου και να εγκαταστήσω δωρεάν linux μιας και δεν έχω να πληρώνω για windows.
Απο τη στιγμή που δεν μπορώ να κάνω το ίδιο στο κινητό μου πως συγκρίνουμε android με linux? (παλι τα root κτλ τα αφήνω απέξω γιατί δεν παρέχονται με την αγορά της συσκευής)


Μην συγκρίνεις το Jailbreak με το Root. Το τι δυνατότητες σου δίνει το root που γίνεται και πιό εύκολα είναι πολύ περισσότερες. Όταν αλλάζεις ρομ, αλλάζεις λειτουργικό. Αυτό που λες δηλαδή στο παράδειγμα με το pc. Παίρνουν οι dev των κώδικα του android και των πειράζουνε, τον φέρνουνε στα μέτρα τους και φτιάχνουν το λειτουργικό διαφορετικό. Στο iOS ΔΕΝ υπάρχει αυτό. Στο iOS απλά κάνεις tweaks ΠΑΝΩ από το λειτουργικό.

Όσον αφορά το θέμα τιμής.. πραγματικά ξανασκέψου τι είπες.

Τέλος, κερδίζει άραγε ο καταναλωτής με το android? ΔΝΤ
Θα έπρεπε συσκευές αντίστοιχου hardware με το iPhone 4 να κοστίζουν 300 ευρω max - μιας και το λειτουργικό διανέμεται δωρεάν.
Για να δώ ένα στην τύχη...
Δε νομίζω Τάκη...


Μπορείς να μου εξηγήσεις με πιό οικονομικό μοντέλο έβγαλες την τιμή των 300 ευρώ;
Ή με ποιά στοιχεία κατασκευής προϊόντων, κόστος πρώτων υλών, έξοδα μάρκετιν κτλ κτλ κτλ..
Φοβερό επιχείρημα
Έχεις δίκιο. Ότι δεν είναι iPhone πρέπει να έχει 300 ευρώ το πολύ.

Παρεπιπτόντως, το φτηνότερ nexus s το βρίσκεις 485.00 € και το iPhone μετά από ένα χρόνο 629.00 €

Τελευταία επεξεργασία από: jastonas, 07/04/2011 - 07:56


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες