Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Φωτεινό bezel ως οθόνη σε πατέντα της Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/04/2011 - 19:45

Νέα πατέντα της Apple που έρχεται σήμερα στο φως προτείνει τη χρησιμοποίηση του bezel γύρω από την οθόνη ως μια δευτερεύουσα οθόνη που θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ποικίλες χρήσεις τόσο για παραγωγικό ρόλο όσο και για παιχνίδια.

Apple intends to use the secondary display to introduce a set of new illuminated indicators that are able morph into various controls for work and play. Illuminated gaming and productivity controls could be built into the face-side of the bezel and/or selected back-side areas of iOS devices like the iPad.


Αναρτημένη εικόνα

Σε πρώτη φάση το bezel γύρω από την οθόνη μπορεί να γίνει touch επιτρέποντας στους χρήστες να έχουν πρόσβαση σε media χαρακτηριστικά για τον έλεγχο της αναπαραγωγής ή έλεγχο παιχνιδιών. Επίσης, υπάρχουν ενδείξεις για touch περιοχή στο πίσω μέρος του iPad για την μετατροπή της συσκευής σε ένα εικονικό game pad ή πολύ απλά για scrolling. Ακόμα, το bezel μπορεί να εκπέμπει φωτεινές ενδείξεις για καθοδήγηση όταν χρησιμοποιείται η εφαρμογή Maps και πολλά άλλα.

Μπορείτε να φανταστείτε το πόσο βολική και πρακτική θα ήταν μια τέτοια υλοποίηση σε μελλοντικές εκδόσεις του iPhone ή iPad. Μένει να ελπίζουμε ότι μια τέτοια πατέντα δεν θα μείνει στα χαρτιά αλλά θα πραγματοποιηθεί αρκετά σύντομα.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 07/04/2011 - 19:49

εννουμε κατι τετοιο οπως αυτο το sony ericsson?

Συνημμένα αρχεία



#3   Franjelisco

Franjelisco

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 07/04/2011 - 20:57

λουβντ ιτ.

το πρώτο πράμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι αυτό που είπε ο DooMDiveR... αλλά νομίζω ότι δεν μιλάμε για απλά κουμπιά, αλλά για οθόνη..

ίδωμεν.

#4   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 07/04/2011 - 21:16

σα πυγολαμπιδα μες στο σκοταδι θα ναι :lol: :lol:

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#5   chrispaok97

chrispaok97

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:chrispaok97

Δημοσίευση 07/04/2011 - 21:54

Μακαρι θα ειναι μια πολυ καλη ειλοποιηση του iphone και θα τραβηξει πολυ κοσμο. Επεισης θα μπορει να χρυσιμοποιειθει και σαν flash...

#6   JIMYB3

JIMYB3

    iPH Enthousiast

  • 363 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:jimyb3

Δημοσίευση 07/04/2011 - 22:10

Μακάρι να προχωρήσει το project και να δούμε σύντομα αποτελέσματα από αυτό, και εμένα θα με ενδιέφερε. Λέτε να το βάλουν στο πιθανόν iphone 5?

#7   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/04/2011 - 22:27

κατι τετοια δεν υποτιθεται οτι "κοροιδευε" η apple;
τωρα το κανει και πατεντα;

#8   BAUHAUS

BAUHAUS

    iPH Addict

  • 822 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:BAUHAUSCK

Δημοσίευση 07/04/2011 - 22:30

κατι τετοια δεν υποτιθεται οτι "κοροιδευε" η apple;
τωρα το κανει και πατεντα;

Ακριβώς, απλά σκέτη κιτσαρία θα είναι! Αποκλείεται απλά ξεπεράστε το δεν πρόκειται να υλοποιηθεί αυτο το πράγμα...

#9   Korbas

Korbas

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2011 - 00:20

Ακριβώς, απλά σκέτη κιτσαρία θα είναι! Αποκλείεται απλά ξεπεράστε το δεν πρόκειται να υλοποιηθεί αυτο το πράγμα...


Και εμένα μου φαίνεται λίγο χάλια, αλλά αν είναι να έχεις εμπιστοσύνη σε ένα πράγμα στην apple αυτό είναι το design. Αν είναι να υλοποιηθεί το εν λόγω project δε θα είναι τίποτα λιγότερο από τέλειο (αισθητικά).

#10   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2011 - 09:26

Σε παιχνίδια όπως το Dead Space θα ήταν πολύ βολικό αφού δεν θα χρειάζεται να πατάμε στην οθόνη με αποτέλεσμα να βλέπουμε όλη την οθόνη... Κατά τα άλλα δεν μου αρέσει σαν ιδέα γιατί το benzel αυτή τη στιγμή είναι αρκετά μικρό, και για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να μεγαλώσει λίγο, που με την σειρά του έρχεται αντιμέτωπο με την φήμη για τις 4 ίντσες οθόνη στις ίδιες διαστάσεις.

Τώρα για το virtual Gamepad σίγουρα κάπου εκεί πάμε αφού πλεον τα κινητα έχουν πολύ καλά γραφικά και επεξεργαστές να σηκώσουν βαριά παιχνίδια... Ίσως στο μέλλον να μην χρησιμοποιούμε παιχνιδομηχανές αλλά μόνο το κινητό μας συνδεδεμένο με την TV. Αυτό που θα πρότεινα εγώ είναι να μπουν 2 κουμπιά στο πίσω μέρος που θα χρεισημοποιούνται ως trigers για παιχνίδια. Σαν τον μοχλό του X-Box ένα πράγμα.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες