Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορα απο USA


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
70 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 24/05/2011 - 22:23

Είναι απάτη όταν δηλώνεις άλλα προιόντα και άλλα κόστη για να παρακάμψεις αυτές τις νομοθεσίες. Δεν είπα ότι σε κάνουν Al Capone αλλά συνεχίζει να είναι παράνομο και το thread αυτό περιγράφει ξεκάθαρα τρόπους παράκαμψης της νομοθεσίας.

δεν ειναι καθολου απατη. παραθυρακια της νομοθεσιας λεγονται και εφοσον ο νομος δεν τα καλυπτει δε θεωρουνται παρανομια!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   zlas

zlas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:zlas

Δημοσίευση 24/05/2011 - 22:52

1ον. ψαξε σε ολα μου τα ποστ, απο την αρχη της υπαρξης μου εδω μεσα, δεν εχω υποστηριξει καμια πειρατια ποτέ κ σε κανεναν

2ον. υπαρχει η ελευθερια ιντερνετικου λογου

3ον. δεν εγραψα με κανενα με σκοπο να πεισω καποιον, μοναδικος μου λογος ειναι να πληροφορησω, κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος τα δεχτει κ να τα ακολουθησει
δεν χρησιμοποιησα "πειστικα" επιχειρηματα, αλλα μονο πληροφοριες
σε ανταπαντιση που εθεσα σε προηγουμενο ποστ τα "επιχειρηματα" ηταν απλα υποστηριξη της θεσης μου, οχι κατι αλλο

4ον. σε ολοκληρη τη συζητηση ο μοναδικος τροπος που αναφερθηκε ως τελειως αδασμολογητος, δεν ειναι απο εμενα, αλλα κ να ηταν δεν εχει πολλη σημασια, ηταν να λαβει καποιος πακετο απο φιλο του, που βρισκεται το μεμπτο ?

5ον. πουθενα στην συζητηση δεν προταθηκε καποιος αλλος παρανομος τροπος

6ον. αν δεν σε καλυπτει το εν λογω thread, εχεις το δικαιωμα να ξεκινησεις ενα νεο

7ον. ποιες χρεωσεις γενικα ?

8ον. ποιες θεωρεις αδικαιολογητες χρεωσεις ? (γιατι το κρατος για να τις βαζει, τις θεωρει δικαιολογημενες)


Για να το παίρνεις το θέμα τόσο θερμά και προσωπικά προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι υποστηρίζω. Το θέμα δεν έχει να κάνει καθόλου με 'σένα μιας και δεν είσαι moderator αυτού του forum. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις κανέναν έλεγχο αλλά και καμία ευθύνη για το τι θέμα συζητούνται εδώ μέσα. Απλά μπαίνεις και μοιράζεσαι τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου πάνω στο εκάστοτε θέμα συζήτησης. Δεν ασχολούμαι με εσένα τον χρήστη, ούτε με τις απόψεις σου.

Λέω απλά το εξής απλό, και σταματάω αυτή την κουβέντα γιατί δεν έχει πια νόημα. Σκοπός αυτού του thread είναι να κάνει γνωστούς στους αναγνώστες του τρόπους με τους οποίους μπορούν να ξεφύγουν από τον έλεγχο του τελωνείου. Οι τρόποι αυτοί δεν περιορίζονται στην απλή παράθεση των κανόνων που ισχύουν για τον εκτελωνισμό αντικειμένων. Αντίθετα είναι, στην καλύτερη περίπτωση, παράτυπες διαδικασίες που εκμεταλεύονται τα κενά της νομοθεσίας και του τρόπου εφαρμογής της για να περάσουν αφορολόγητα προιόντα στην χώρα. Δεν συζητάω κατά πόσο μία τέτοια συμπεριφορά είναι δικαιολογημένη ή όχι. Μπορεί πράγματι οι νόμοι να είναι παράλογοι και οι χρεώσεις υπερβολικές. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι η παράκαμψή τους είναι αδίκημα. Σε αντιπαραβολή, αν εγώ πιστεύω ότι οι κυρώσεις που επιβάλονται σε έναν ληστή μικρομάγαζων είναι υπερβολικά σκληρές δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμο και θεμιτό να του δώσω οδηγίες για το πως να ξεφύγει από την αστυνομία. Κάποιος που σέβεται τους νόμους δεν θα μ' άφηνε να κάνω κάτι τέτοιο. Η ένστασή μου στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι ενώ το συγκεκριμένο forum του iPhoneHellas δείχνει έντονη εναντίωση στο μοίρασμα link για πειρατικές εφαρμογές -πράξη παράνομη- δεν έχει κανένα πρόβλημα να συζητιούνται τρόποι αποφυγής των δασμών -πράξη επίσης παράνομη. Στο μυαλό μου κάτι τέτοιο είναι υποκριτικό και δείχνει μία τυφλή εναντίωση στην πειρατία.

Επαναλαμβάνω ότι δεν συζητάω κατά πόσο είναι σωστό ή όχι να χρησιμοποιείς κόλπα για να αποφύγεις τους δασμούς. Ούτε, επίσης, συζητάω για το αν είναι σωστό ή όχι να χρησιμοποιείς πειρατικά προγράμματα. Λέω μόνο ότι πιστεύω ότι είναι υποκριτικό σαν forum (όχι σαν χρήστης) να εναντιώνεσαι στο ένα και όχι στο άλλο.

Υ.Γ. Για να αποσαφηνήσω ακόμα περισσότερο το τι εννοώ, εξηγώ την διαφορά χρήστη και forum. Το forum (οι άνθρωποι δηλαδή που το διαχειρίσονται) επιβάλει κανόνες. Δηλώνει με λίγα λόγια τι μπορούν οι χρήστες να συζητάνε και να μοιράζονται και τι όχι. Όταν σαν forum απαγορεύεις το μοίρασμα πειρατικών εφαρμογών σημαίνει ότι είσαι ένα forum που ακολουθεί τους νόμους. Η επιλεκτική συμορφώση στους νόμους είναι για 'μένα υποκρισία από την μεριά των διαχειριστών. Από την άλλη σαν χρήστης μπορείς να λες ότι θέλεις γιατί δεν επιβάλεις τίποτα σε κανέναν. Απλά προσπαθείς με επιχειρήματα να πείσεις τον κόσμο.

Αυτά. Πολύ το κουράσαμε.

#48   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/05/2011 - 23:05

υποστηριζεις δηλ, οτι οποιος αγορασει απο τις παραπανω χωρες δεν οφειλει να πληρωσει κατι στο τελωνειο η στο ταχυδρομειο


Το "οφείλει να πληρώσει" είναι πολύ σχετικό ως έννοια και σηκώνει μεγάλη κουβέντα.
Εγώ μιλάω καθαρά απο προσωπική εμπείρια.Και δεν προκειται για 1-2 περιπτωσεις.

Απλα πιστεύω ακράδαντα ότι ο "εκτελωνισμός" (και το βαζω σε εισαγωγικα) γίνεται:

1. Επιλεκτικά κ τυχαία
2. Σε περιπτώσεις που βγάζουν "μάτι" ότι πρόκειται για κάτι που κοστίζει αρκετά (βλεπε ηλεκτρονικες συσκευες)

Και εφόσον έχουμε "επιλεκτικό εκτελωνισμό" είναι το λιγότερο αστείο να φίλε zlas να συζηταμε για "παρανομία".
Ας έχουμε τους σωστους κρατικους μηχανισμους ΚΑΙ στα τελώνεια (όπως και παντού στην έρημη χώρα μας..) και τα υπόλοιπα είναι να για "κατανάλωση"..

#49   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 24/05/2011 - 23:07

Για να το παίρνεις το θέμα τόσο θερμά και προσωπικά προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι υποστηρίζω. Το θέμα δεν έχει να κάνει καθόλου με 'σένα μιας και δεν είσαι moderator αυτού του forum. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις κανέναν έλεγχο αλλά και καμία ευθύνη για το τι θέμα συζητούνται εδώ μέσα. Απλά μπαίνεις και μοιράζεσαι τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου πάνω στο εκάστοτε θέμα συζήτησης. Δεν ασχολούμαι με εσένα τον χρήστη, ούτε με τις απόψεις σου.

Λέω απλά το εξής απλό, και σταματάω αυτή την κουβέντα γιατί δεν έχει πια νόημα. Σκοπός αυτού του thread είναι να κάνει γνωστούς στους αναγνώστες του τρόπους με τους οποίους μπορούν να ξεφύγουν από τον έλεγχο του τελωνείου. Οι τρόποι αυτοί δεν περιορίζονται στην απλή παράθεση των κανόνων που ισχύουν για τον εκτελωνισμό αντικειμένων. Αντίθετα είναι, στην καλύτερη περίπτωση, παράτυπες διαδικασίες που εκμεταλεύονται τα κενά της νομοθεσίας και του τρόπου εφαρμογής της για να περάσουν αφορολόγητα προιόντα στην χώρα. Δεν συζητάω κατά πόσο μία τέτοια συμπεριφορά είναι δικαιολογημένη ή όχι. Μπορεί πράγματι οι νόμοι να είναι παράλογοι και οι χρεώσεις υπερβολικές. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι η παράκαμψή τους είναι αδίκημα. Σε αντιπαραβολή, αν εγώ πιστεύω ότι οι κυρώσεις που επιβάλονται σε έναν ληστή μικρομάγαζων είναι υπερβολικά σκληρές δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμο και θεμιτό να του δώσω οδηγίες για το πως να ξεφύγει από την αστυνομία. Κάποιος που σέβεται τους νόμους δεν θα μ' άφηνε να κάνω κάτι τέτοιο. Η ένστασή μου στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι ενώ το συγκεκριμένο forum του iPhoneHellas δείχνει έντονη εναντίωση στο μοίρασμα link για πειρατικές εφαρμογές -πράξη παράνομη- δεν έχει κανένα πρόβλημα να συζητιούνται τρόποι αποφυγής των δασμών -πράξη επίσης παράνομη. Στο μυαλό μου κάτι τέτοιο είναι υποκριτικό και δείχνει μία τυφλή εναντίωση στην πειρατία.

Επαναλαμβάνω ότι δεν συζητάω κατά πόσο είναι σωστό ή όχι να χρησιμοποιείς κόλπα για να αποφύγεις τους δασμούς. Ούτε, επίσης, συζητάω για το αν είναι σωστό ή όχι να χρησιμοποιείς πειρατικά προγράμματα. Λέω μόνο ότι πιστεύω ότι είναι υποκριτικό σαν forum (όχι σαν χρήστης) να εναντιώνεσαι στο ένα και όχι στο άλλο.

Υ.Γ. Για να αποσαφηνήσω ακόμα περισσότερο το τι εννοώ, εξηγώ την διαφορά χρήστη και forum. Το forum (οι άνθρωποι δηλαδή που το διαχειρίσονται) επιβάλει κανόνες. Δηλώνει με λίγα λόγια τι μπορούν οι χρήστες να συζητάνε και να μοιράζονται και τι όχι. Όταν σαν forum απαγορεύεις το μοίρασμα πειρατικών εφαρμογών σημαίνει ότι είσαι ένα forum που ακολουθεί τους νόμους. Η επιλεκτική συμορφώση στους νόμους είναι για 'μένα υποκρισία από την μεριά των διαχειριστών. Από την άλλη σαν χρήστης μπορείς να λες ότι θέλεις γιατί δεν επιβάλεις τίποτα σε κανέναν. Απλά προσπαθείς με επιχειρήματα να πείσεις τον κόσμο.

Αυτά. Πολύ το κουράσαμε.

προφανως δεν κατανοεις τι προσπαθεις να υποστηριξεις. το διαμοιρασμα πειρατικων εφαρμογων ειναι καταδικαστεο εξορισμου παρανομο. υπαρχουν κυρωσεις για ατομα που εμπλεκονται σε διακινηση, χρηση, εμπορια παρανομου πειρατικου υλικου.
το να χρησιμοποιεις παραθυρακια του νομου προς οφελος σου απο την αλλη δεν ειναι, ωσπου αυτα να καλυφθουν.

Τελευταία επεξεργασία από: Jimmy08, 24/05/2011 - 23:09


#50   zlas

zlas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:zlas

Δημοσίευση 24/05/2011 - 23:08

Το "οφείλει να πληρώσει" είναι πολύ σχετικό ως έννοια και σηκώνει μεγάλη κουβέντα.
Εγώ μιλάω καθαρά απο προσωπική εμπείρια.Και δεν προκειται για 1-2 περιπτωσεις.

Απλα πιστεύω ακράδαντα ότι ο "εκτελωνισμός" (και το βαζω σε εισαγωγικα) γίνεται:

1. Επιλεκτικά κ τυχαία
2. Σε περιπτώσεις που βγάζουν "μάτι" ότι πρόκειται για κάτι που κοστίζει αρκετά (βλεπε ηλεκτρονικες συσκευες)

Και εφόσον έχουμε "επιλεκτικό εκτελωνισμό" είναι το λιγότερο αστείο να φίλε zlas να συζηταμε για "παρανομία".
Ας έχουμε τους σωστους κρατικους μηχανισμους ΚΑΙ στα τελώνεια (όπως και παντού στην έρημη χώρα μας..) και τα υπόλοιπα είναι να για "κατανάλωση"..


Το αν κάτι είναι παράνομο φίλε zaccki δεν είναι θέμα προς συζήτηση. Μόνο η Βουλή μπορεί να αλλάξει την νομιμότητα μίας πράξης. Μόνο το κατα πόσο είναι θεμιτό μπορούμε να συζητάμε.

#51   zlas

zlas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:zlas

Δημοσίευση 24/05/2011 - 23:12

προφανως δεν κατανοεις τι προσπαθεις να υποστηριξεις. το διαμοιρασμα πειρατικων εφαρμογω ειναι εξόρισμου παρανομο και καταδικαστεο.
το να χρησιμοποιεις παραθυρακια του νομου προς οφελος σου απο την αλλη δεν ειναι, ωσπου αυτα να καλυφθουν.


Το να λες ότι εγώ θα γράψω ότι το προιόν που στέλνω είναι λούτρινο αρκούδι αξίας 40 ευρώ ενώ είναι iPad αξίας 700 ευρώ και ότι αυτό είναι απλά εκμετάλευση ενός παραθύρου του νόμου είναι σαν να λες ότι εγώ θα δηλώσω 10 ευρώ εισόδημα ενώ βγάζω 1000000 γιατί απλά είναι παραθυράκι στον νόμο ότι εμείς κάνουμε τις φορολογικές δηλώσεις μας.

#52   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 24/05/2011 - 23:16

Για να το παίρνεις το θέμα τόσο θερμά και προσωπικά προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι υποστηρίζω. Το θέμα δεν έχει να κάνει καθόλου με 'σένα μιας και δεν είσαι moderator αυτού του forum. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις κανέναν έλεγχο αλλά και καμία ευθύνη για το τι θέμα συζητούνται εδώ μέσα. Απλά μπαίνεις και μοιράζεσαι τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου πάνω στο εκάστοτε θέμα συζήτησης. Δεν ασχολούμαι με εσένα τον χρήστη, ούτε με τις απόψεις σου.

Λέω απλά το εξής απλό, και σταματάω αυτή την κουβέντα γιατί δεν έχει πια νόημα. Σκοπός αυτού του thread είναι να κάνει γνωστούς στους αναγνώστες του τρόπους με τους οποίους μπορούν να ξεφύγουν από τον έλεγχο του τελωνείου. Οι τρόποι αυτοί δεν περιορίζονται στην απλή παράθεση των κανόνων που ισχύουν για τον εκτελωνισμό αντικειμένων. Αντίθετα είναι, στην καλύτερη περίπτωση, παράτυπες διαδικασίες που εκμεταλεύονται τα κενά της νομοθεσίας και του τρόπου εφαρμογής της για να περάσουν αφορολόγητα προιόντα στην χώρα. Δεν συζητάω κατά πόσο μία τέτοια συμπεριφορά είναι δικαιολογημένη ή όχι. Μπορεί πράγματι οι νόμοι να είναι παράλογοι και οι χρεώσεις υπερβολικές. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι η παράκαμψή τους είναι αδίκημα. Σε αντιπαραβολή, αν εγώ πιστεύω ότι οι κυρώσεις που επιβάλονται σε έναν ληστή μικρομάγαζων είναι υπερβολικά σκληρές δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμο και θεμιτό να του δώσω οδηγίες για το πως να ξεφύγει από την αστυνομία. Κάποιος που σέβεται τους νόμους δεν θα μ' άφηνε να κάνω κάτι τέτοιο. Η ένστασή μου στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι ενώ το συγκεκριμένο forum του iPhoneHellas δείχνει έντονη εναντίωση στο μοίρασμα link για πειρατικές εφαρμογές -πράξη παράνομη- δεν έχει κανένα πρόβλημα να συζητιούνται τρόποι αποφυγής των δασμών -πράξη επίσης παράνομη. Στο μυαλό μου κάτι τέτοιο είναι υποκριτικό και δείχνει μία τυφλή εναντίωση στην πειρατία.

Επαναλαμβάνω ότι δεν συζητάω κατά πόσο είναι σωστό ή όχι να χρησιμοποιείς κόλπα για να αποφύγεις τους δασμούς. Ούτε, επίσης, συζητάω για το αν είναι σωστό ή όχι να χρησιμοποιείς πειρατικά προγράμματα. Λέω μόνο ότι πιστεύω ότι είναι υποκριτικό σαν forum (όχι σαν χρήστης) να εναντιώνεσαι στο ένα και όχι στο άλλο.

Υ.Γ. Για να αποσαφηνήσω ακόμα περισσότερο το τι εννοώ, εξηγώ την διαφορά χρήστη και forum. Το forum (οι άνθρωποι δηλαδή που το διαχειρίσονται) επιβάλει κανόνες. Δηλώνει με λίγα λόγια τι μπορούν οι χρήστες να συζητάνε και να μοιράζονται και τι όχι. Όταν σαν forum απαγορεύεις το μοίρασμα πειρατικών εφαρμογών σημαίνει ότι είσαι ένα forum που ακολουθεί τους νόμους. Η επιλεκτική συμορφώση στους νόμους είναι για 'μένα υποκρισία από την μεριά των διαχειριστών. Από την άλλη σαν χρήστης μπορείς να λες ότι θέλεις γιατί δεν επιβάλεις τίποτα σε κανέναν. Απλά προσπαθείς με επιχειρήματα να πείσεις τον κόσμο.

Αυτά. Πολύ το κουράσαμε.



φερω ευθυνη του λογου μου κ αυτων που εχω γραψει
δεν εχω κανενα θερμο επισοδειο, καθως δεν εχω χρησιμοποιησει ουτε εντονα γραμματα ουτε καν ενα θαυμαστικο
απο την στιγμη που παραθετεις, φαινεται σαν ασχολια
μπορεις να πεις τις αποψεις σου (reply), χωρις να φαινονται σαν απαντησεις προς εμενα (μη χρησιμοποιωντας το quote)

σχετικα με τις αποστολες
κανενας δεν ειπε "αν θελετε να παρετε ενα ipad, ζητηστε απο το καταστημα να το δηλωσει σαν καλτσες 2$ κ οτι ειναι φιλοι σας, να σας το στειλουν σαν δεμα"
ειναι μια λυση που προφανως δεν μπορει να υπαρξει
μερικοι εχουν φιλους που μπορουν να του εξυπηρετισουν για να αποφυγουν καποιους φορους
οι περισσοτεροι ομως οχι, δεν μπορουν να κανουν κατι τετοιο, οποτε με καποιον τροπο θα δασμολογηθουν (αλλοι περισσοτερο, αλλοι λιγοτερο) δεν μπορουν δηλ να παρακαμψουν ολες τις διαδικασιες, ουτε κ συζητηθηκε εδω αυτο

συμφωνω με την εντιμοτητα, αλλα προσπαθω να προσεχω κ απο τον καθε τυχαρπαστο κακοκοιμησμενο ταχυδρομικο-τελωνιακο υπαλληλο που θα προσαψει οτι φορο του ρθει εκεινη την ωρα

#53   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 24/05/2011 - 23:19

Το να λες ότι εγώ θα γράψω ότι το προιόν που στέλνω είναι λούτρινο αρκούδι αξίας 40 ευρώ ενώ είναι iPad αξίας 700 ευρώ και ότι αυτό είναι απλά εκμετάλευση ενός παραθύρου του νόμου είναι σαν να λες ότι εγώ θα δηλώσω 10 ευρώ εισόδημα ενώ βγάζω 1000000 γιατί απλά είναι παραθυράκι στον νόμο ότι εμείς κάνουμε τις φορολογικές δηλώσεις μας.

δεν υπαρχει παραθυρακι που να επιτρεπει τη φοροδιαφυγη.

#54   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/05/2011 - 23:20

Το αν κάτι είναι παράνομο φίλε zaccki δεν είναι θέμα προς συζήτηση. Μόνο η Βουλή μπορεί να αλλάξει την νομιμότητα μίας πράξης. Μόνο το κατα πόσο είναι θεμιτό μπορούμε να συζητάμε.


Το τι είναι παράνομο φυσικά ΚΑΙ σηκώνει πολλή πολλή συζητηση.
Αλλα ολο αυτο είναι μια πολυ μεγαλη κουβεντα που δεν γινεται "ηλεκτρονικά".
Καλη συνεχεια!

#55   chief

chief

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Playstation3

Δημοσίευση 25/05/2011 - 10:44

Το αν κάτι είναι παράνομο φίλε zaccki δεν είναι θέμα προς συζήτηση. Μόνο η Βουλή μπορεί να αλλάξει την νομιμότητα μίας πράξης. Μόνο το κατα πόσο είναι θεμιτό μπορούμε να συζητάμε.



Η ελευθερία του λόγου δεν είναι συνταγματικό δικαίωμα? Με ποιο δικαίωμα ο forum moderator θα λογοκρίνει το thread? :huh:

Μήπως είσαι εκτελωνιστής? ;)

#56   lyberis

lyberis

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Twitter:@lyberis1979
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:iBrobdignagian

Δημοσίευση 25/05/2011 - 11:36

Το αν κάτι είναι παράνομο φίλε zaccki δεν είναι θέμα προς συζήτηση. Μόνο η Βουλή μπορεί να αλλάξει την νομιμότητα μίας πράξης. Μόνο το κατα πόσο είναι θεμιτό μπορούμε να συζητάμε.


+1 από εμένα αδερφέ Researcher

Ποιά βουλή φίλε μου, το Άνδρο του ΑΛΗ-ΜΠΑΜΠΑ και των 300 Λήσταρχων (Αν συνεχίσουμε έτσι θα ξεφύγουμε). Συγνώμη από τους αγαπητούς ΜΟΔΕΡΑΤΟΡΕΣ που πετάχτηκα αλλά δεν Άντεξα να διαγραφεί παρακαλώ κατά ΒΟΥΛΗ-ση αν το σχόλιο μου θύγει.

Εξάλου μαζί τα φάγαμε.....τι σκάμεεεεεεε...!!!!

Τελευταία επεξεργασία από: lyberis, 25/05/2011 - 11:38


#57   lefteris4

lefteris4

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/06/2011 - 19:06

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, το γραφω εδω. Ενας φιλος μου, θα παει Αμερικη την αλλη εβδομαδα. Παίζει να του δωσω 450€ να μου αγοράσει το ασπρο ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ iphone 4G 16Gb??? Αυτό ακριβωσ δηλαδή: http://store.apple.c...mco=MjI4NTM2NTM . Η διαδικασια ειναι η παρακατω; Πας στο κατάστημα, δινεις 450€ ή 649$ και το αγοραζεις; Οκ μεχρι εδω. Οταν φευγεις σου κανουν καποιο έλεγχο στο αεροδρομιο; Επισης οταν λένε ξεκλειδωτο, εννοουν οτι λειτουργει κανονικα σε ολες τις χωρες με οποιαδηποτε σιμ;

#58   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2011 - 19:10

στο αεροδρομιο το εχεις ανοιχτο και στην τσαντα που θα εχεις στην καμπινα.. οποτε δεν θα εχεις προβλημα.. και ναι οταν ειναι factory unlocked παιζει με ολες τις simcard.. :)

#59   ilpap

ilpap

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@ilpappas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ilpap

Δημοσίευση 23/06/2011 - 00:41

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, το γραφω εδω. Ενας φιλος μου, θα παει Αμερικη την αλλη εβδομαδα. Παίζει να του δωσω 450€ να μου αγοράσει το ασπρο ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ iphone 4G 16Gb??? Αυτό ακριβωσ δηλαδή: http://store.apple.c...mco=MjI4NTM2NTM . Η διαδικασια ειναι η παρακατω; Πας στο κατάστημα, δινεις 450€ ή 649$ και το αγοραζεις; Οκ μεχρι εδω. Οταν φευγεις σου κανουν καποιο έλεγχο στο αεροδρομιο; Επισης οταν λένε ξεκλειδωτο, εννοουν οτι λειτουργει κανονικα σε ολες τις χωρες με οποιαδηποτε σιμ;


απλά αυτή η τιμή είναι χωρίς τους φόρους, οπότε υπολόγιζε λίγο παραπάνω ;)

edit: 705$

Τελευταία επεξεργασία από: ilpap, 23/06/2011 - 00:43


#60   geokarab

geokarab

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/08/2011 - 18:24

Καλησπερα σε ολους στο forum.Ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικες με το θεμα αγορας προιοντων apple απο Αμερικη.
Θα παω το πρωτο 15μερο Αυγουστου και λεω να αγορασω απο το καταστημα στην 5thAvenue τα παρακατω:

ipod nano6th gen
mac book pro 13'
iphone 4g unlocked
mac mini new
mac wireless mouse and wireless keypad
iwatch band

Ερωτησεις
1) σκεπτομουν να τα παρω στην τσαντα μου στην καμπινα χωρις τις συσκευασις για τους ευνοητους λογους...πιστευετε να εχω προβλημα στο τελωνειο?
2) παιζει να μου κανουν καμια εκπτωση απο το καταστημα? (εδω και μερες εψαξα και αλλα καταστηματα ηλεκτρονικων μηπως και εχουν καμια προσφορα αλλα ματαια)
3) τελος ειδα στο site οτι με καποιες απο τις παραπανω αγορες σου δινουν κουπονι των 100δολ για αγορα εκτυπωτη.ελεγα λοιπον επειδη σε 2προιοντα το δικαιουμαι αυτο να συνδυαζα τα κουπονια και ετσι να εχω για χρηση ενα κουπονι των 200δολ και να παρω κανενα πιο μαματο εκτυπωτη φυσικα απο αυτους που δινει η εταιρεια.αν γνωριζει καποιος γινεται αυτο?(εψαξα να στειλω σχετικο mail στην apple αλλα δε βρηκα ακρη)
4) Οι τιμες στο site ειναι χωρις φορο?και αν ναι ποσο περιπου ειναι αυτος?
Η πολη που θα επισκεφτυω ειναι η Νεα Υορκη κ το λεω αυτο μηπως ξεερει κανεις τι παιζει με φορους εκει συγκεκριμενα.

Σας ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από: geokarab, 03/08/2011 - 18:26


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες