Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 1 ψήφοι

iPad 2 - Διάχυση φωτός (backlight LCD bleeding)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
625 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2011 - 19:50

Αν ειναι ετσι συμφωνω απολυτα μαζι σου μιας και στο δικο μου βλεπω καταπληκτικη αποδοση χρωματων και λευκου.. το δε bleeding δε με πειραζει καθολου στο επιπεδο που βρισκεται αφου δεν το βλεπω ποτε.. ομως η γρατζουνια μου εκατσε ασχημα!!! Λετε οτι υπαρχει τροπος τουλαχιστον να 'μαλακωσει' λιγο? (κανενα προιον για γρατζουνιες και τετοια...)

Ναι, διαβαζω καποιους που λενε οτι συγκρινοντας τα με το ipad 1 που ειχαν ειναι χειροτερο (σε λευκο - φωτεινοτητα), ενω στο δικο μου ipad 2 (που το συγκρινα την πρωτη στιγμη με το ipad 1 μου) τα χρωματα ειναι ψυχρα, οπως ακριβως τα θελω και πολυ πιο φωτεινο - καθαρο σε χρωματικη αποδοση.
Οποτε μονο για το light bleed δε θα το εδινα, αλλα αυτο με τη γρατζουνια ειναι οντως προβλημα κι αν σε ενοχλει καλα θα κανεις να το αλλαξεις...

Τελευταία επεξεργασία από: vagreek, 11/05/2011 - 19:51


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/05/2011 - 19:53

Λετε οτι υπαρχει τροπος τουλαχιστον να 'μαλακωσει' λιγο? (κανενα προιον για γρατζουνιες και τετοια...)


Γρατζουνια πανω σε γυαλινη επιφανεια,δυστυχως δε φευγει φιλε μου,ουτε και περιοριζεται οπως λες.

#333   skoubri

skoubri

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2011 - 20:09

Γρατζουνια πανω σε γυαλινη επιφανεια,δυστυχως δε φευγει φιλε μου,ουτε και περιοριζεται οπως λες.

Μα ειναι πραγματι γυαλι? Αν δειτε βιντεακια στο youtube με τεστ αντοχης της επιφανειας θα δειτε οτι ειναι απιστευτα ελαστικο υλικο... πως γινεται? μηπως ειναι καποιο ειδικα κατεργασμενο πλαστικο? (οπως ισως οι φακοι των γυαλιων? (σπανε σαν γυαλι αλλα ειναι πλαστικοι..))

Δειτε εδω..

λεω τωρα εγω...

Τελευταία επεξεργασία από: skoubri, 11/05/2011 - 20:14


#334   pavlos104

pavlos104

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2011 - 20:21

Παιδιά εγώ πλέον είμαι 70% ότι κάποια σφραγισμέμα ipad 2 είναι πρώην ανοιγμένα. Αν συμβαίνει αυτό πραγματικά ντροπή τους.δεν μπορεί αλλιώς να προκύπτουν συνεχώς ipad με γρατζουνιές μέσα σε κουτί κλειστό!!σε μένα και στα 5 που άνοιξα είχαν γρατζουνιές στο αλουμίνιο,απλά δεν το προσέχουν οι περισσοτεροι και περνιέται ντούκου.

#335   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/05/2011 - 21:02

Είναι από τα νύχια των ταλαίπωρων κινέζω της foxconn.. Lol! Σε κάποιο ξένο site σημερινή παραλαβή 19ης εβδομάδας (ΜΑΙΟΣ) είχε πρόβλημα.. Έχω σχεδόν πεπεισθεί ότι όσοι πιστεύουν ότι δεν έχουν πρόβλημα είναι αυτοί που δεν ξέρουν τι είναι το bleeding και flashlighting, αυτοί που βαριούνται να μπουν σε διαδικασία αλλαγής, οι παραπληροφορημένοι από τα καταστήματα για αδυναμία αλλαγής, όσοι δουλεύουν σε φωτεινότητα 40-50%, όσοι γενικά είναι ανεκτικοί σε ελαττωματικές συσκευές, όσοι σνομπάρουν εμάς τους σχεδόν τελειομανείς( ας όψονται τα €υρουλάκια που δώσαμε), όσοι δεν είχαν iPad 1 και γενικά όσοι είναι τυφλά ερωτευμένοι , και όχι σκεπτικιστικά και συνετά σκεπτόμενοι χρήστες, με την apple.. Ήτοι , πιστεύω πως 99,9% υπάρχει bleeding σε όλες, αφού ούτε μία φωτογραφία ή πραγματικά συγκριτική αναφορά σε τέλεια οθόνη υπάρχει.. Πραγματικά ένα laptopάκι των 740€ που έδωσα θα είχε hd οθονούλα με όλα τα θετικά ( κ αρνητικά) του pc...

#336   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2011 - 21:06

Είναι από τα νύχια των ταλαίπωρων κινέζω της foxconn.. Lol! Σε κάποιο ξένο site σημερινή παραλαβή 19ης εβδομάδας (ΜΑΙΟΣ) είχε πρόβλημα.. Έχω σχεδόν πεπεισθεί ότι όσοι πιστεύουν ότι δεν έχουν πρόβλημα είναι αυτοί που δεν ξέρουν τι είναι το bleeding και flashlighting, αυτοί που βαριούνται να μπουν σε διαδικασία αλλαγής, οι παραπληροφορημένοι από τα καταστήματα για αδυναμία αλλαγής, όσοι δουλεύουν σε φωτεινότητα 40-50%, όσοι γενικά είναι ανεκτικοί σε ελαττωματικές συσκευές, όσοι σνομπάρουν εμάς τους σχεδόν τελειομανείς( ας όψονται τα €υρουλάκια που δώσαμε), όσοι δεν είχαν iPad 1 και γενικά όσοι είναι τυφλά ερωτευμένοι , και όχι σκεπτικιστικά και συνετά σκεπτόμενοι χρήστες, με την apple.. Ήτοι , πιστεύω πως 99,9% υπάρχει bleeding σε όλες, αφού ούτε μία φωτογραφία ή πραγματικά συγκριτική αναφορά σε τέλεια οθόνη υπάρχει.. Πραγματικά ένα laptopάκι των 740€ που έδωσα θα είχε hd οθονούλα με όλα τα θετικά ( κ αρνητικά) του pc...

Εννοειται πως δεν υπαρχει ipad 2 που να μην εχει ελαχιστο bleeding. Αλλα αν ειναι σε μικρο βαθμο, καλυτερα αυτο (που θα το δεις αλλωστε σε σπανιες περιστασεις) παρα το ρισκο μιας "κιτρινιαρας" οθονης, που θα τη βλεπεις ολη μερα σε καθε περισταση...

#337   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2011 - 21:08

Είναι από τα νύχια των ταλαίπωρων κινέζω της foxconn.. Lol! Σε κάποιο ξένο site σημερινή παραλαβή 19ης εβδομάδας (ΜΑΙΟΣ) είχε πρόβλημα.. Έχω σχεδόν πεπεισθεί ότι όσοι πιστεύουν ότι δεν έχουν πρόβλημα είναι αυτοί που δεν ξέρουν τι είναι το bleeding και flashlighting, αυτοί που βαριούνται να μπουν σε διαδικασία αλλαγής, οι παραπληροφορημένοι από τα καταστήματα για αδυναμία αλλαγής, όσοι δουλεύουν σε φωτεινότητα 40-50%, όσοι γενικά είναι ανεκτικοί σε ελαττωματικές συσκευές, όσοι σνομπάρουν εμάς τους σχεδόν τελειομανείς( ας όψονται τα €υρουλάκια που δώσαμε), όσοι δεν είχαν iPad 1 και γενικά όσοι είναι τυφλά ερωτευμένοι , και όχι σκεπτικιστικά και συνετά σκεπτόμενοι χρήστες, με την apple.. Ήτοι , πιστεύω πως 99,9% υπάρχει bleeding σε όλες, αφού ούτε μία φωτογραφία ή πραγματικά συγκριτική αναφορά σε τέλεια οθόνη υπάρχει.. Πραγματικά ένα laptopάκι των 740€ που έδωσα θα είχε hd οθονούλα με όλα τα θετικά ( κ αρνητικά) του pc...


Και όσοι βρίσκουν πρόβλημα σε κάτι τόσο ασήμαντο έχουν ιδεοληψίες τάξης και ως καταναγκαστική διαταραχή τις βόλτες για αντικαταστάσεις.

#338   ykl13

ykl13

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/05/2011 - 21:29

Και όσοι βρίσκουν πρόβλημα σε κάτι τόσο ασήμαντο έχουν ιδεοληψίες τάξης και ως καταναγκαστική διαταραχή τις βόλτες για αντικαταστάσεις.

Εγώ είμαι σε κάτι ενδιάμεσο. Ναι μεν υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά πράγματα στην ζωή για να δίνεις σημασία αλλά και από την άλλη όταν έχεις πλήρωση κάτι και ειδικά στης δύσκολες μέρες μας θέλεις να είναι οκ.

#339   ykl13

ykl13

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/05/2011 - 21:56

Μα ειναι πραγματι γυαλι? Αν δειτε βιντεακια στο youtube με τεστ αντοχης της επιφανειας θα δειτε οτι ειναι απιστευτα ελαστικο υλικο... πως γινεται? μηπως ειναι καποιο ειδικα κατεργασμενο πλαστικο? (οπως ισως οι φακοι των γυαλιων? (σπανε σαν γυαλι αλλα ειναι πλαστικοι..))

Δειτε εδω..

λεω τωρα εγω...

Το να έχει γρατζουνια συσκευή από κουτί το θεωρώ πολύ απίθανο εκτός και εάν ο έλεγχος στην γραμμή παραγωγής της apple στην Κίνα είναι για τα πανηγύρια. Βέβαια με την εκμεταλευση που πέφτει στους κινέζους και τους χαμηλούς μισθούς που τους δίνουν τα στάνταρ έχουν πέσει παρά πολυ

#340   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 11/05/2011 - 22:23

Και όσοι βρίσκουν πρόβλημα σε κάτι τόσο ασήμαντο έχουν ιδεοληψίες τάξης και ως καταναγκαστική διαταραχή τις βόλτες για αντικαταστάσεις.


Ασημαντο οπως λες θα ηταν αν ειχες δωσει ενα μικρο ποσο για να παρεις ενα iPad 2, οποτε θα ελεγες, δε γαμ....αι δεν εδωσα και πολλα (που και παλι δε δικαιολογειται).
Οταν δινεις ενα 700αρακι για το 3G + Wifi σαφως θα τσινησεις με αυτο το bleeding μικρο ή μεγαλο. Το ιδιο ισχυει και για τα iMac που εχουν κι αυτα προβλημα με κιτρινιλες στην οθονη.

Για ονομα του Θεου παιδια.
Οταν η Apple ζηταει ενα σωρο λεφτα για τις συσκευες της, ε τουλαχιστον θα επρεπε τετοια φαινομενα να τα ειχε εξαλειψει εξαρχης.

#341   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 11/05/2011 - 22:33

Γεια σας παιδιά . Σας γράφω πλέον από το νέο μου iPad 2 . Όπως προειπα έχει bleeding αλλά καμία σχέση με το προηγούμενο . Το είδα και σε απόλυτο σκοτάδι και επιβεβαίωσα πως αυτή η συσκευή είναι πολύ καλύτερη της αρχικής . Το bleeding είναι πιο ομοιομορφο και δεν ενοχλεί . Αποφάσισα να το κρατησω μιας και είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το όπως είναι τώρα . Ας το πάρουμε απόφαση όλοι πως ΔΕΝ υπάρχει iPad 2 με τέλεια οθόνη . Το iPad ούτως η άλλως είναι τόσα πολλά αλλά πράγματα . Συστηνω λοιπόν , αλλαξτε τα iPad σας Μέχρι να έχουν bleeding που δεν σας ενοχλεί διότι το να μην έχουν. Καθόλου ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ . αν αργότερα τα φτιάξουν και δίνουν refurbished με εξαιρετική οθόνη τα αλλάζουμε και τα πουλάμε . Το σημαντικό είναι να αποφασίσετε ποιο bleeding δεν σας πειράζει, αλλάζοντας το συνεχώς , χάνουμε χρόνο και το iPad σιγά σιγά χάνει την αξία του (μιας και πλησιάζουμε όλο και περισσότερο στο 3) χωρίς να το χαιρόμαστε . Δεν αξίζει να περιμένουμε μήνες ολόκληρους για μια συσκευή που την πήραμε για να τη χαρούμε. Ξαναλέω πως είναι θεμιτό να την αλλάζουμε τη συσκευή Μέχρι να πετύχουμε bleeding που δεν μας πειραζουμε γιατί να πετύχουμε συσκευή ΧΩΡΊΣ bleeding είναι σα να πίνουμε το Τζοκερ σε απλό δελτίο .

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

#342   trifon

trifon

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2011 - 22:33

Και όσοι βρίσκουν πρόβλημα σε κάτι τόσο ασήμαντο έχουν ιδεοληψίες τάξης και ως καταναγκαστική διαταραχή τις βόλτες για αντικαταστάσεις.

Τότε ας προσκυνήσουμε την apple Και ας την ευχαριστήσουμε που μας έκανε την τιμή να μας πουλήσει μια συσκευή με τόσα λίγα ελαττώματα.

#343   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/05/2011 - 22:35

Και όσοι βρίσκουν πρόβλημα σε κάτι τόσο ασήμαντο έχουν ιδεοληψίες τάξης και ως καταναγκαστική διαταραχή τις βόλτες για αντικαταστάσεις.

Συμφωνώ απόλυτα.. Αρχίζω να αισθάνομαι έτσι σιγά σιγά... Βασικά περισσότερο σκέφτομαι τον πιθανό ψυχαναγκαστικό αγοραστή της συσκευής μου όταν χρειαστεί να το μεταπωλήσω.. Η βόλτα στο επισκευαστικό κέντρο για να παραλάβεις μια καινούρια ή μια άψογη συσκευή αντικατάστασης είναι όμορφη εμπειρία γιατί νιώθεις δικαιωμένος.. Οι δικές μου βόλτες 6 πήγαινε-έλα με αποτέλεσμα κάθε φορά ελαττωματικό προϊόν περισσότερο αγγαρεία και ντροπή μου δημιουργούν.. Οι υπάλληλοι αρχίζουν να σε κοιτούν περίεργα.. Και εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση τους.. Απλά, τα 700€ στις μέρες μας μόνο με στερήσεις βγαίνουν..

#344   petrosv

petrosv

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2011 - 22:55

Γεια σας παιδιά . Σας γράφω πλέον από το νέο μου iPad 2 . Όπως προειπα έχει bleeding αλλά καμία σχέση με το προηγούμενο . Το είδα και σε απόλυτο σκοτάδι και επιβεβαίωσα πως αυτή η συσκευή είναι πολύ καλύτερη της αρχικής . Το bleeding είναι πιο ομοιομορφο και δεν ενοχλεί . Αποφάσισα να το κρατησω μιας και είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το όπως είναι τώρα . Ας το πάρουμε απόφαση όλοι πως ΔΕΝ υπάρχει iPad 2 με τέλεια οθόνη . Το iPad ούτως η άλλως είναι τόσα πολλά αλλά πράγματα . Συστηνω λοιπόν , αλλαξτε τα iPad σας Μέχρι να έχουν bleeding που δεν σας ενοχλεί διότι το να μην έχουν. Καθόλου ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ . αν αργότερα τα φτιάξουν και δίνουν refurbished με εξαιρετική οθόνη τα αλλάζουμε και τα πουλάμε . Το σημαντικό είναι να αποφασίσετε ποιο bleeding δεν σας πειράζει, αλλάζοντας το συνεχώς , χάνουμε χρόνο και το iPad σιγά σιγά χάνει την αξία του (μιας και πλησιάζουμε όλο και περισσότερο στο 3) χωρίς να το χαιρόμαστε . Δεν αξίζει να περιμένουμε μήνες ολόκληρους για μια συσκευή που την πήραμε για να τη χαρούμε. Ξαναλέω πως είναι θεμιτό να την αλλάζουμε τη συσκευή Μέχρι να πετύχουμε bleeding που δεν μας πειραζουμε γιατί να πετύχουμε συσκευή ΧΩΡΊΣ bleeding είναι σα να πίνουμε το Τζοκερ σε απλό δελτίο .

Sent from my iPad 2 using Tapatalk



Δεν βαζεις καμια φωτο να δουμε πως ειναι αυτο που πηρες.

#345   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 11/05/2011 - 23:00

Έτσι απλά σκέφτομαι αν , για μια εταιρεία σαν την Apple που έφτασε στο ζενίθ της παγκόσμιας αγοράς πρόσφατα με τις πωλήσεις ios συσκευών , είναι επιτυχία το να πουλάει συσκευές που στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι ελαττωματικές . Γιατί ας μην γελιόμαστε ...... ελαττωματικές είναι . Καμμένα pixels , γρατσουνιές , οθόνες που μπάζουν φως από παντού ..... ε δεν το λες και πετυχημένο προϊόν ..... (αχ LG).
Τώρα που το ξανασκέφτομαι .... ναι , μάλλον επιτυχία είναι ! :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες