Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 1 ψήφοι

iPad 2 - Διάχυση φωτός (backlight LCD bleeding)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
625 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#346   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 11/05/2011 - 23:27

Οριστε φωτό απο το νέο μου iPad 2

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: Valmac, 11/05/2011 - 23:28


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#347   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 11/05/2011 - 23:29

Οι φωτογραφίες που κατά καιρούς όλοι μας δημοσιεύουμε για το πρόβλημα του lightbleeding είναι λίγο πολύ παραπλανητικές γιατί αλλιώς αντιλαμβανεται τον φωτισμό το ανθρώπινο μάτι και αλλιώς η φωτογραφική μηχανή . Το παρατήρησα όταν είδα το πρόβλημα στο ipad2 της γυναίκας μου (πρόσφατη αγορά) . Στη φωτο που ακολουθεί ο καθένας θα αναφωνήσει "ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΚΟΜΑ?" !!! Και όμως δια γυμνού οφθαλμού το ορατό πρόβλημα είναι σημαντικά μικρότερο . Όταν μάλιστα η φωτεινότητα κατέβει στο 75% που συνήθως και εγώ και η γυναίκα μου χρησιμοποιούμε τα ipad , ουσιαστικά δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα . Βεβαίως θα μου πείτε "Και τι σημαίνει αυτό ? Ότι πήρες ένα σωστό προϊόν επειδή εσύ και η γυναίκα σου είστε γκαβοί?" ...... κάθε άλλο , το πρόβλημα υπάρχει και τα λεφτά που μας ζητήθηκαν προκειμένου να το αποκτήσουμε ουκ ολίγα .

Αναρτημένη εικόνα

#348   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 11/05/2011 - 23:30

Οι φωτογραφίες που κατά καιρούς όλοι μας δημοσιεύουμε για το πρόβλημα του lightbleeding είναι λίγο πολύ παραπλανητικές γιατί αλλιώς αντιλαμβανεται τον φωτισμό το ανθρώπινο μάτι και αλλιώς η φωτογραφική μηχανή . Το παρατήρησα όταν είδα το πρόβλημα στο ipad2 της γυναίκας μου (πρόσφατη αγορά) . Στη φωτο που ακολουθεί ο καθένας θα αναφωνήσει "ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΚΟΜΑ?" !!! Και όμως δια γυμνού οφθαλμού το ορατό πρόβλημα είναι σημαντικά μικρότερο . Όταν μάλιστα η φωτεινότητα κατέβει στο 75% που συνήθως και εγώ και η γυναίκα μου χρησιμοποιούμε τα ipad , ουσιαστικά δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα . Βεβαίως θα μου πείτε "Και τι σημαίνει αυτό ? Ότι πήρες ένα σωστό προϊόν επειδή εσύ και η γυναίκα σου είστε γκαβοί?" ...... κάθε άλλο , το πρόβλημα υπάρχει και τα λεφτά που μας ζητήθηκαν προκειμένου να το αποκτήσουμε ουκ ολίγα .

Αναρτημένη εικόνα

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου . Το μάτι βλέπει διαφορετικά .


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

#349   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/05/2011 - 23:44

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου . Το μάτι βλέπει διαφορετικά .


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Εμένα και με γυμνό μάτι και με φωτογραφική μηχανή ήταν εμφανές... Απλά και το μάτι χρειάζεται λίγα δευτερόλεπτα να προσαρμοστεί σε σκοτοτοπικές συνθήκες, οπότε για να το παρατηρήσεις πρέπει να περιμένεις πολύ λίγο. Υπάρχουν 2 ερωτήματα που πρέπει να απαντήσουμε όλοι μας 1) εάν το iPad μας ικανοποιεί έστω με μικρή διάχυση ,εφόσον θα το χρησιμοποιήσουμε και για αποκλειστικά δική μας χρήση και 2) αντίθετα , εάν το bleeding συμπεριλαμβάνεται στα specifications της συσκευής δηλαδή εάν υποτίθεται ότι η διάχυση φωτός θα έπρεπε να υπάρχει σπό κατασκευής και είναι φυσιολογική και κατα πόσον αυτή επηρρεάζει την μεταπώληση.. Η πρώτη κατηγορία δεν χρειάζεται να μπεί στο κυνήγι μαγισσών..

Τελευταία επεξεργασία από: Antong, 11/05/2011 - 23:47


#350   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 11/05/2011 - 23:44

Για να σας δώσω ένα ακόμα παράδειγμα έβγαλα μια φώτο από το δικό μου ipad 1st gen (πολύ το αγαπώ :wub: ) με τις ίδιες συνθήκες φωτισμού και την ίδια φωτογραφική μηχανή. Αν έβλεπα την φώτο στο διαδίκτυο θα νόμιζα ότι το καημένο έχει τρακάρει πλαγιομετωπικά με νταλίκα . Αλλα η πραγματικότητα είναι ότι το lightbleeding του είναι τόσο λίγο που ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ .

Αναρτημένη εικόνα

#351   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/05/2011 - 23:51

Για να σας δώσω ένα ακόμα παράδειγμα έβγαλα μια φώτο από το δικό μου ipad 1st gen (πολύ το αγαπώ :wub: ) με τις ίδιες συνθήκες φωτισμού και την ίδια φωτογραφική μηχανή. Αν έβλεπα την φώτο στο διαδίκτυο θα νόμιζα ότι το καημένο έχει τρακάρει πλαγιομετωπικά με νταλίκα . Αλλα η πραγματικότητα είναι ότι το lightbleeding του είναι τόσο λίγο που ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ .

Αναρτημένη εικόνα


Αυτή η εικόνα δεν δείχνει bleeding!! Έτσι θα έπρεπε να είναι η οθόνη του 2.. αν δεν είχε πρόβλημα. Αυτό το ομοιόμορφο ιριδίζον πλατύ flashlighting και όχι τα φωτεινά spikes του 2 που το κάνουν να φαίνεται χαλασμένο..

Βέβαια θα σου πρότεινα να ξαναβγάλεις φωτό έχοντάς το iPad σε σταθερή επιφάνεια φωτογραφίζοντάς το απο πάνω και από μεγαλύτερη απόσταση.

Τελευταία επεξεργασία από: Antong, 11/05/2011 - 23:54


#352   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 11/05/2011 - 23:56

Το έχω ξαναπεί στο φόρουμ και ίσως κουράζω αλλά για κάποιον που χρησιμοποιεί μαύρο φόντο στο ipad2 συνεχώς , ακόμα και η παραμικρή διάχυση μπορεί να είναι ενοχλητική . Προσωπικά επειδή διαβάζω ebooks και για να μην κουράζω τα μάτια μου χρησιμοποιώ στο stanza μαύρο φόντο με λευκά γράμματα , θέλω μια πραγματικά σκοτεινή οθόνη . Από την άλλη κάποιος που χρησιμοποιεί το ipad2 σε φωτεινές εφαρμογές ίσως θα πρέπει να διαβάσει αυτό το thread για να καταλάβει ότι αγόρασε μια ελαττωματική συσκευή .
Παίζει και τον ρόλο της η ψυχολογία γιατί η apple θα μας τρελάνει έτσι κι αλλιώς οπότε ας το εκλάβουμε ως training .... :P (το τελευταίο αποτελεί προσπάθεια αστεϊσμού , μην με στίσετε στα 10 μέτρα)

#353   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 11/05/2011 - 23:59

Αυτή η εικόνα δεν δείχνει bleeding!! Έτσι θα έπρεπε να είναι η οθόνη του 2.. αν δεν είχε πρόβλημα. Αυτό το ομοιόμορφο ιριδίζον πλατύ flashlighting και όχι τα φωτεινά spikes του 2 που το κάνουν να φαίνεται χαλασμένο..

Βέβαια θα σου πρότεινα να ξαναβγάλεις φωτό έχοντάς το iPad σε σταθερή επιφάνεια φωτογραφίζοντάς το απο πάνω και από μεγαλύτερη απόσταση.


Δυστυχώς η φωτογραφική μου μηχανή μάλλον δεν είναι ιδανική . Του iphone 3G δε ,ούτε κατά διάνοια ... (τι να κάνω ? νόμιζα ότι η μαμα Apple θα μου έδινε και μια αξιοπρεπή camera ...)
Δείχνει bleeding ...... δες καλύτερα .

Τελευταία επεξεργασία από: Chris123GR, 12/05/2011 - 00:00


#354   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 12/05/2011 - 00:44

Εμένα και με γυμνό μάτι και με φωτογραφική μηχανή ήταν εμφανές... Απλά και το μάτι χρειάζεται λίγα δευτερόλεπτα να προσαρμοστεί σε σκοτοτοπικές συνθήκες, οπότε για να το παρατηρήσεις πρέπει να περιμένεις πολύ λίγο. Υπάρχουν 2 ερωτήματα που πρέπει να απαντήσουμε όλοι μας 1) εάν το iPad μας ικανοποιεί έστω με μικρή διάχυση ,εφόσον θα το χρησιμοποιήσουμε και για αποκλειστικά δική μας χρήση και 2) αντίθετα , εάν το bleeding συμπεριλαμβάνεται στα specifications της συσκευής δηλαδή εάν υποτίθεται ότι η διάχυση φωτός θα έπρεπε να υπάρχει σπό κατασκευής και είναι φυσιολογική και κατα πόσον αυτή επηρρεάζει την μεταπώληση.. Η πρώτη κατηγορία δεν χρειάζεται να μπεί στο κυνήγι μαγισσών..

Και σε μένα φαίνεται με γυμνό μάτι όχι όπως το δείχνει η κάμερα αλλα πολυ καλύτερα. Επίσης νομίζω πως αν μας δινόταν η ευκαιρία να είχαμε iPad χωρίς πρόβλημα , σίγουρα θα το επιλέγαμε . Αλλα απο τη στιγμή που δεν υπάρχει κατι τετοιο εκεί έξω , αναγκαστικά συμβιβαζομαστε με τα ελατωματικα . Τώρα, όπως προειπα δεν πρέπει να συμβιβαστούμε με οποίο μας τύχει αλλά με οποίο νομίζουμε ότι το bleeding του δεν μας ενοχλεί . Με τις συνεχόμενες αλλαγές δεν καταφέρνουμε τπτ. Τώρα αν κάποιος δεν μπορεί να συμβιβαστεί , στο 15ημερο ζητάει τα φράγκα πίσω . Σήμερα μαλιστα με ρώτησαν στο storm αν θέλω το iPad η τα λεφτά πίσω και τους ειπα φυσικά Το iPad . Στις 15 ημέρες σου κόβουν ένα πιστωτικό και το χειριζεσαι όπως θες . Ητε με νέο iPad ητε τα φράγκα πίσω . Βέβαια υπάρχουν και φίλοι που που σύμφωνα με τα λεγόμενα τους , οι πωλητές τους το αρνήθηκαν , σε εμένα δεν μου έτυχε αυτό . Ίσα ίσα που μου φερθηκαν τέλεια .
Επίσης υπάρχει και η λύση της πώλησης έστω και κοψοχρονια. Τι να κάνουμε , έτσι είναι η Apple , απο τη μια μας δίνει το καλύτερο tablet και απο την άλλη η οθόνη του είναι σκατα. Πάντως δεν είναι τυχαίο που όλοι μας γκρινιάζουμε για την οθόνη αλλα κανείς δεν ζητάει τα λεφτά του πίσω , όλοι θελουμε το iPad....

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Valmac, 12/05/2011 - 00:45


#355   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 12/05/2011 - 01:45

Εδω παραθετω εγω τις δικες μου φωτο με την παρουσα κατασταση.. ομως ψαχνοντας το, ψαχνοντας το βρηκα μια γρατζουνια στην οθονη εξωτερικα περιπου 2 ποντους που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να εχει γινει απο μενα!! Ειναι δυνατον να προυπηρχε σε σφραγισμενο κουτι???

Αναρτημένη εικόνα
το bleeding...

Αναρτημένη εικόνα
το pixel που εμενα μου μοιαζει με σκουπιδακι...

Αναρτημένη εικόνα
και τελος η γρατζουνια που μου μπαινει περισσοτερο στο ματι μιας και παροτι δεν φαινεται καθετα πανω στο γυαλι ακομα και με φως, οταν εχει εικονα πισω διακρινεται γκρρρ!!!

νομιζω οτι με βαλατε στην πριζα.. αλλα σιγουρα οχι τωρα, ισως κανα-δυο μηνες αργοτερα...

(απο την αλλη παλι διαβασα οτι οι βελτιωμενες samsung οθονες εχουν μια κιτρινη χροια... ισχυει αραγε?) (ολα του γαμου δυσκολα!!!)


Να το αλλάξεις πάραυτα . Το μηχάνημα σου είναι ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ . Είπαμε να δεχτούμε λίγο bleeding αλλα εσένα έχει και γρατζουνιες στην οθόνη και καμμενα πιξελ (η σκουπίδι). Το Bleeding σου επίσης είναι αρκετό .,άλλαξε το να ησυχάσεις.Η γρατζουνια είναι αισθητή και δύσκολα να την έκανες ΕΣΥ χωρίς να το καταλάβεις. Προφανώς είναι σφάλμα εξαρχής . Πόσες μέρες το έχεις ?

Τελευταία επεξεργασία από: Valmac, 12/05/2011 - 01:47


#356   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/05/2011 - 02:11

Στην τελευταία συσκευή αντικατάστασης που είχα παρατήρησα και εγώ κάτι που έμοιαζε είτε σαν γρατζουνιά ή σαν υψηλή στο γυαλί αλλά βαθιά στο bezel κάτω απο την επιφάνεια ..

#357   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 12/05/2011 - 02:18

Στην τελευταία συσκευή αντικατάστασης που είχα παρατήρησα και εγώ κάτι που έμοιαζε είτε σαν γρατζουνιά ή σαν υψηλή στο γυαλί αλλά βαθιά στο bezel κάτω απο την επιφάνεια ..

Φαντάζομαι είναι και ένας απο τους λόγους που το αλλαξες...
Πάντως μου κάνει εντύπωση αυτό το πρόβλημα στην ποιότητα της Apple. Τώρα πως είναι η συσκευή σου ?
Σου έτυχε καλύτερη ?

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Valmac, 12/05/2011 - 02:19


#358   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/05/2011 - 02:27

Αναμένω να παραλάβω την 4η σύντομα.. Αν και αυτή είναι χάλι , θα ξανατηλεφωνήσω στην apple για την διαδικασία αντικατάστασης με καινούριο , οπότε αν χρειαστεί μπορώ να περιμένω και 2 μηνό για να βγει η νέα παρτίδα.. Θα είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω το δικαίωμα αυτό τότε..

#359   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 12/05/2011 - 02:44

Αναμένω να παραλάβω την 4η σύντομα.. Αν και αυτή είναι χάλι , θα ξανατηλεφωνήσω στην apple για την διαδικασία αντικατάστασης με καινούριο , οπότε αν χρειαστεί μπορώ να περιμένω και 2 μηνό για να βγει η νέα παρτίδα.. Θα είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω το δικαίωμα αυτό τότε..

Να την απαιτησεις την αντικατάσταση με καινούρια. Σήμερα που παρέλαβα τη συσκευη αντικατάστασης (στο κουτί ολοκαινουρια) Ήταν σε ένα καφέ κουτί και απο μέσα Ήταν το σφραγισμένο λευκό κουτί όπως το ξέρουμε . Ρώτησα γιατί Ήταν σε τέτοια συσκευασία και μου είπαν πως έτσι την έστειλε η Apple αμέσως μετά το ok που έδωσε για αντικατάσταση με καινούριο. Να σημειώσω πως αν είναι να πάρεις καινούριο δίνει το οκ και η info quest και η apple . Όπως είδες ίσως και στη φωτογραφία που ποσταρα πριν , αυτό το iPad δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο . Έχει μεν bleeding αλλα ακόμα και τώρα που είναι βράδυ και έχω κλειστά τ φώτα , με φωτεινοτητα 60% δεν φαίνεται σχεδόν τπτ, γιατί όπως έγραψα και πριν αλλιώς βλέπει το μάτι και αλλιώς η μηχανή . Τώρα διαβάζω ebook σε μαύρο φόντο και δεν φαίνεται τπτ. Καταλήγοντας θέλω να πω πως αυτά που στέλνει η Apple στο κουτι τους σαν συσκευές αντικατάστασης ίσως και να είναι επιλεγμένες καλυτερες ώστε ο πελάτης να μην κανεί συνεχώς αλλαγές με καινούριο . Ενώ με τα refurbished μπορεί να μην τη νοιζει .


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

#360   ykl13

ykl13

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/05/2011 - 08:43

Ρε παιδια το ipad σε καφε κουτι που διαβαζω συνεχεια τι ακριβως ειναι?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες