Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 1 ψήφοι

iPad 2 - Διάχυση φωτός (backlight LCD bleeding)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
625 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#526   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2011 - 12:37

αν δειτε τις lcd τηλεορασεις σας.........μην φρικαρετε...........ολες εχουν διαχυση φωτος
δλδ LCD=Bleeding

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#527   ykl13

ykl13

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/06/2011 - 12:55

αν δειτε τις lcd τηλεορασεις σας.........μην φρικαρετε...........ολες εχουν διαχυση φωτος
δλδ LCD=Bleeding

Εχεις δίκιο. Είναι ενα ιδίωμα των lcd, αλλες συσκευές το έχουν λιγότερο άλλες περισσότερο. Το θέμα είναι κατα πόσο είναι ενοχλητικό η όχι. Στο δικό μου, το πρώτο ipad2 είχε αρκετό bleeding και για αυτό το αντικατέστησα με δεύτερο καινούργιο, το οποίο και αυτό είχε bleeding αλλά σε λιγότερο επίπεδο. Τελικά αποφάσισα να το κρατήσω το δεύτερο γιατί το φιλοσόφισα λίγο το πράγμα και είπα ότι υπάρχουν πιο σπουδαία και πιο σοβαρά πράγματα στην ζωή ώστε να κάτσω να ασχοληθώ και να σταναχωρηθώ.
Και το φλάς το φιλοσοφικό τό έφαγα όταν καθόμουν στο μπαλκόνι μου και ψείριζα το ipad που μόλις είχα αντικαταστήσει και κοίταζα να δω, πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά, έσβηνα τα φώτα έξω, ανέβαζα το brightness για να δω το Bleeding και ακριβώς απέναντι απο την πολυκατοικία μου έχω 4 κάδους απορρυμάτων. Ακρίβως εκείνη την στιγμή σηκώνω το κεφάλι και βλέπω έναν πιτσιρικά να έχει μπεί ολόκληρος μέσα και να βγάζει τσάντα να την βγάζει να να ψάχνει τι μπορεί να φαεί απο μέσα!!!!! Δεν περνάει 1 λεπτό και σκάει στον άλλον κάδο γιαγια με καρότσι super market και να τραβάει με σιδερένια βέργα σακούλες και να ψάχνει!!!! Ε αυτό ήταν, λεω ρε που..τη μου, τι κάνω τώρα εγώ?
Να λέμε και ευχαριστώ που είμαστε τυχεροί και μπορούμε να αγοράζουμε ipad και κάθε ipad όταν άλλοι θα σκότωναν για ένα κομάτι ψωμί. Δεν λέω έχουμε δώσει λεφτά αλλά θέλει λίγο chill out, γενικώς!!
Αυτά, και sorry εάν κούρασα με τα υπαρξιακά μου αλλά ήθελα να τα πώ. Εγώ απλά δεν ξανα ασχολούμαι με το light bleeding στο ipad μου.

#528   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2011 - 13:39

...το φιλοσόφισα λίγο το πράγμα και είπα ότι υπάρχουν πιο σπουδαία και πιο σοβαρά πράγματα στην ζωή ώστε να κάτσω να ασχοληθώ και να σταναχωρηθώ.
Και το φλάς το φιλοσοφικό τό έφαγα όταν καθόμουν στο μπαλκόνι μου και ψείριζα το ipad που μόλις είχα αντικαταστήσει και κοίταζα να δω, πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά, έσβηνα τα φώτα έξω, ανέβαζα το brightness για να δω το Bleeding και ακριβώς απέναντι απο την πολυκατοικία μου έχω 4 κάδους απορρυμάτων. Ακρίβως εκείνη την στιγμή σηκώνω το κεφάλι και βλέπω έναν πιτσιρικά να έχει μπεί ολόκληρος μέσα και να βγάζει τσάντα να την βγάζει να να ψάχνει τι μπορεί να φαεί απο μέσα!!!!! Δεν περνάει 1 λεπτό και σκάει στον άλλον κάδο γιαγια με καρότσι super market και να τραβάει με σιδερένια βέργα σακούλες και να ψάχνει!!!! Ε αυτό ήταν, λεω ρε που..τη μου, τι κάνω τώρα εγώ?
Να λέμε και ευχαριστώ που είμαστε τυχεροί και μπορούμε να αγοράζουμε ipad και κάθε ipad όταν άλλοι θα σκότωναν για ένα κομάτι ψωμί. Δεν λέω έχουμε δώσει λεφτά αλλά θέλει λίγο chill out, γενικώς!!


ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΉΘΕΙΑ ΕΊΠΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!

#529   dlmltrls

dlmltrls

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/06/2011 - 17:33

εγω παντως το ειχα αγορασει απο πλαισιο , 16 εβδομαδα παραγωγης, ειχε λιγο διαχυση φωτος,αλλα αυτο που με πειραξε περισσοτερο ηταν ενα καμμενο πιξελ. το γυρισα πισω, αρχικα θελαν να μου δωσουν ενα ανακατασκευασμενο, δεν το δεχομουν, γιατι ειχα επιστρεψει το ipad μεσα σε 3 μερες μαζι με ολη την συσκευασια. τελικως επεμεινα πολυ για την επιστροφη χρηματων, κι αρχισε ενας αγωνας. το πλαισιο μου ελεγε ειναι θεμα infoquest, η infoquest μου ελεγε δεν γινεται (μια αγενης κυρια που απαντουσε στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση, δεν ειχε και τοσο ορεξη να με εξυπηρετησει), μετα μου λεγαν ειναι θεμα isquare, και μ εστελνε ο ενας στον αλλο. για 2 βδομαδες πηγαινα καθε μερα στο πλαισιο και τους επρηζα. κουραστηκα,αλλα τελικα "ως δια μαγειας", προσφερθηκαν να μου δωσουν ενα σφραγισμενο για αντικατασταση, αλλα συνεχισα να επιμενω για επιστροφη χρηματων γιατι ειχα ξενερωσει, και τελικα και παλι ως δια μαγειας εγινε η επιστροφη χρηματων.


συμπερασμα, τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο, ολα γινονται

συμπερασμα2 μην αγοραζετε απο πλαισιο, δεν ειναι διατεθειμενοι να σας κανουν επιστροφη χρηματων οπως συμβαινει σε ολα τ αλλα καταστηματα

#530   Balema

Balema

    iPH Enthousiast

  • 427 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 10/06/2011 - 20:15

εγώ πάντως έχω καταλάβει για να παίρνεις τα χρήματα σου πίσω χωρίς πολλά πολλά MEDIAMARKT είναι απλά η λέξη που ψάχνεις...

#531   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/06/2011 - 07:46

εγώ πάντως έχω καταλάβει για να παίρνεις τα χρήματα σου πίσω χωρίς πολλά πολλά MEDIAMARKT είναι απλά η λέξη που ψάχνεις...

αυτό γίνεται σε όλα τα προϊόντα τους;

#532   reallife

reallife

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/06/2011 - 15:34

Το δικο μου ipad 2 32 gb 5 ημερών (Full φωτεινότητα, μαυρο φόντο, Σκοτεινό Δωμάτιο):

Αναρτημένη εικόνα

Uploaded with ImageShack.us



Ειναι το δευτερο ipad 2. Στο πρώτο έγινε αντικατάσταση γιατί εφτασε με καμένο pixel. Δεν ειχα προλάβει να δω αν είχε bleeding.

Πάμε πάλι για αναμονή.. (?)

#533   reallife

reallife

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/06/2011 - 15:48

Name: iPad 2
Group1: iPad
Group2: WiFi
Generation: 2
ModelCode:
Machine Model: iPad2,1
Model introduced: 2011
Production year: 2011
Production week: 20 (May)
Family name: Become a pro user to see this information. (sorry)
Screen size: 9 inch
Screen resolution: 1024x768 pixels
Colour: Black
Capacity: 32GB

Παραθέτω και τις λεπτομέριες..

#534   ntoukos

ntoukos

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/06/2011 - 09:35

Καλημέρα σας.

Αγορασα την περασμένη Πέμπτη από το mediamarkt ένα ipad2 64gb μαζί με ένα άλλο προϊόν που έδινε το mediamarkt με έκπτωση 50%.

Το ipad2 έχει bleending και πήρα τηλέφωνο την document να το πάω και μου είπαν ότι αυτοί το δέχονται μόνο σαν service δηλαδή αν διαπιστωθεί το πρόβλημα θα μου δώσουν refurbished και όχι σφραγισμένο κουτί.

Στο mediamarkt δεν θέλω να το γυρίσω γιατί θα πρέπει να επιστρέψω και το άλλο προϊόν και δεν θέλω να μπλέξω με αυτούς.

Εξάλλου το θέλω το ipad2 αλλά το θέλω χωρίς bleending.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Να πιέσω να πάρω την infoquest?

Τι να κάνω?

#535   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/06/2011 - 09:45

Και γιατι φιλε μου να μην το γυρισεις στο Mediamarkt και να στο αντικαταστησουν με ενα καινουριο?
Τι σχεση εχει το αλλο προιον?
Εφοσον ειναι ελαττωματικο το iPad,αυτο θα ζητησεις να σου αντικαταστησουν.
Δε ζητας χρηματα πισω ωστε να πρεπει να γυρισεις και το αλλο προιον.

#536   ntoukos

ntoukos

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/06/2011 - 22:18

Και γιατι φιλε μου να μην το γυρισεις στο Mediamarkt και να στο αντικαταστησουν με ενα καινουριο?
Τι σχεση εχει το αλλο προιον?
Εφοσον ειναι ελαττωματικο το iPad,αυτο θα ζητησεις να σου αντικαταστησουν.
Δε ζητας χρηματα πισω ωστε να πρεπει να γυρισεις και το αλλο προιον.


Το πήγα σήμερα πίσω και μου είπαν ότι πρέπει να τους πάω και το άλλο προϊόν που έχω αγοράσει με την προσφορά και κάτι τέτοιες @@ριες.

Αλλιώς πρέπει λέει να το τσεκάρουν αν έχει πρόβλημα κτλ κτλ και αν είναι θα μου το αλλάξουν.

Το πήρα πίσω και έφυγα και αύριο θα πάρω την apple στο 00800... να με καθοδηγήσουν.

Στην Ελλάδα επικρατεί η λογική μετά την απομάκρυνση από το ταμείο το προϊόν που αγόρασες ΦΑΤΟ...

#537   than_der

than_der

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/06/2011 - 23:58

Υπάρχει περίπτωση να μην μου εγκρίνουν αντικατάσταση για την διάχυση φωτός; Σκέφτομαι να το γυρίσω στην system graph τον σεπτέμβριο μετα απο τις διακοπές μου. Επίσης μου εχει χτυπηθεί ελάχιστα στην κάτω δεξιά γωνία. Παίζει να μου απορρίψουν την αντικατάσταση;

#538   tangoipad2

tangoipad2

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/06/2011 - 00:20

Εγώ βασικά το εχώ ένα μηνά και δεν έχει κανένα πρόβλημα . Και σαν ηλεκτρονικός σας λέω οτι είναι μουφιές αυτά που λένε περι κόλλας . Δεν υπάρχει πουθενά αυτό!! Εγώ θα έλεγα πως αν έχετε κάποιο πρόβλημα να το πάτε πίσω ...Είναι ένα εργαλείο που κοστίζει αρκετές εκατοντάδες ευρό και νομίζω πως απο την στιγμή που κάποιος βάζει βαθιά το χέρι στη τσέπη για να το αποκτησει θέλει και το ανάλογο after sale support !!!

#539   Balema

Balema

    iPH Enthousiast

  • 427 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 14/06/2011 - 00:26

αυτό γίνεται σε όλα τα προϊόντα τους;



νομίζω ναι

#540   thanostc

thanostc

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2011 - 18:28

Παιδιά έχεις ακούσει κανένας τίποτα νεότερο για το τι γίνεται με τις οθόνες?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες