Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 1 ψήφοι

iPad 2 - Διάχυση φωτός (backlight LCD bleeding)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
625 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 24/04/2011 - 08:41

Το θέμα με το light bleeding κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα σταματήσει . Όχι μόνο γιατί η Apple έχει διευρύνει την συνεργασία της με περισσότερους κατασκευαστές LCD panels , αλλά είναι και φυσική εξέλιξη η βελτίωση της γραμμής παραγωγής .
Βέβαια δεν το λέω για να την δικαιολογήσω , παραμένει ανεπίτρεπτο για μια εταιρεία τέτοιου κύρους να παραδίδει συσκευές που έχουν έστω και το παραμικρό ψεγαδι . Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι πρόκειται για εταιρεία elite και έχει χτίσει την αυτοκρατορία της πάνω σε αυτή τη λογική .

Τελευταία επεξεργασία από: Chris123GR, 24/04/2011 - 08:42


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 24/04/2011 - 08:42

Διαβάζοντας τα παραπάνω θα περιμένω μέχρι το καλοκαίρι να είμαι σίγουρος για την τρίτη παρτίδα και όχι την δεύτερη ,διότι θα ξενερώσω πολύ ασχημα αν μου κάτσει και σε μένα.

#78   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 24/04/2011 - 14:47

Διαβάζοντας τα παραπάνω θα περιμένω μέχρι το καλοκαίρι να είμαι σίγουρος για την τρίτη παρτίδα και όχι την δεύτερη ,διότι θα ξενερώσω πολύ ασχημα αν μου κάτσει και σε μένα.

Σωστος


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

#79   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 24/04/2011 - 15:41

Παιδιά, μην περιμένετε να ανεβάσει κάποιος φωτογραφία με ipad2 χωρίς bleeding. Όλα έχουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, απλά σε κάποιους έτυχε να είναι εντονότερο και σε κάποιους άλλους έτυχε να μην είναι τόσο ενοχλητικό.

Και δεν νομίζω να διορθώσουν το πρόβλημα σε κάποια νέα παρτίδα. Πάντα θα υπάρχει και δεν διορθώνεται. Δεν ξέρω ποιος είναι ο λόγος, αλλά έτσι είναι. Ακόμα και στο ipad1 υπάρχει το bleeding. Απλά τώρα έγινε θέμα γιατί κάποιο ελάττωμα έπρεπε να βρουν οι ανταγωνιστές. Μην βρίσκοντας κάτι άλλο λοιπόν, δημιούργησαν το θέμα bleeding...

#80   takisx

takisx

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 15:45

Παιδιά, μην περιμένετε να ανεβάσει κάποιος φωτογραφία με ipad2 χωρίς bleeding. Όλα έχουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, απλά σε κάποιους έτυχε να είναι εντονότερο και σε κάποιους άλλους έτυχε να μην είναι τόσο ενοχλητικό.

Και δεν νομίζω να διορθώσουν το πρόβλημα σε κάποια νέα παρτίδα. Πάντα θα υπάρχει και δεν διορθώνεται. Δεν ξέρω ποιος είναι ο λόγος, αλλά έτσι είναι. Ακόμα και στο ipad1 υπάρχει το bleeding. Απλά τώρα έγινε θέμα γιατί κάποιο ελάττωμα έπρεπε να βρουν οι ανταγωνιστές. Μην βρίσκοντας κάτι άλλο λοιπόν, δημιούργησαν το θέμα bleeding...

Σα να χεις δίκιο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#81   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/04/2011 - 15:52

Στο iPad 1 που είχα δεν υπήρχε το πρόβλημα.. Αυτο με κάνει ανταγωνιστή της apple? όχι βέβαια. Αν παίρνατε ένα ακριβό ζευγάρι Nike air.. Και διαπιστώνατε ότι έχει σκάσει η μια αερόσολα δεν θα το επιστρέφατε;;

#82   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 16:09

Μάλιστα, τώρα μπλέξαμε κ τις βουρτσες

ps
Διαβάστε το προηγούμενο post του backhr, τα λέει όλα ;)

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#83   akhs1

akhs1

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:akhs_xania

Δημοσίευση 24/04/2011 - 16:17

Μια η κεραια στο iphone4 Μια το bleeding στο ipad2 ελεος πια.....τι αλλη λεπτομερεια θα βρουν για να προσπαθησουν να μας γυρισουν στα windows και στις πλαστικουρες..... B)

#84   giwrgosd

giwrgosd

    iPH Enthousiast

  • 526 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/04/2011 - 16:56

Παιδιά, μην περιμένετε να ανεβάσει κάποιος φωτογραφία με ipad2 χωρίς bleeding. Όλα έχουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, απλά σε κάποιους έτυχε να είναι εντονότερο και σε κάποιους άλλους έτυχε να μην είναι τόσο ενοχλητικό.

Και δεν νομίζω να διορθώσουν το πρόβλημα σε κάποια νέα παρτίδα. Πάντα θα υπάρχει και δεν διορθώνεται. Δεν ξέρω ποιος είναι ο λόγος, αλλά έτσι είναι. Ακόμα και στο ipad1 υπάρχει το bleeding. Απλά τώρα έγινε θέμα γιατί κάποιο ελάττωμα έπρεπε να βρουν οι ανταγωνιστές. Μην βρίσκοντας κάτι άλλο λοιπόν, δημιούργησαν το θέμα bleeding...


συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο
Ειμαι σίγουρος οτι αν δεν είχε βγει στη φόρα κανείς απο μας
δεν θα το έπαιρνε χαμπάρι
Ουτε ειναι και ΤΟ πρόβλημα που θα αποτρέψει κάποιον να το πάρει
Τόσα κα΄λα εχει στο <<bleeding>> κολλήσατε?
Παρτε στα χέρια σας ενα οπαιδήποτε <<pad>> να δείτε...ουτε scrolling δεν μπορείς να κανεις χωρίς να σου κολλήσει

Τελευταία επεξεργασία από: giwrgosd, 24/04/2011 - 16:56


#85   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 24/04/2011 - 17:36

Τα πράγματα είναι απλά . Όποιον τον ενοχλεί η δεν θελει να εχει ενα ελατωματικο iPad περιμένει λίγο και το αλλάζει μετα απο δυο μήνες όπου σύμφωνα με την apple το πρόβλημα θα έχει λυθεί (μίλησα ο ίδιος) όποιον δεν τον ενοχλεί και δεν θέλει να μπαίνει στον κόπο για αλλαγη μπορει να μείνει με το αρχικό του iPad. Απλά σε 2 -3 μήνες θα υπάρχει και διαθεσιμότητα οποτε η αλλαγή θα γίνεται και πιο γρήγορα.... Το ότι το iPad είναι το καλύτερο tablet της αγοράς δεν σημαίνει πως θα συμβιβαστω με το πρόβλημα του . Το δικό μου έχει σοβαρο bleeding σε 2 σημείανκαι όταν βλέπω ταινίες το βράδυ φαίνεται και μου αποσπά την προσοχή .

#86   chrisfrag

chrisfrag

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:Chrisfrag

Δημοσίευση 24/04/2011 - 17:44

Χρησιμοποιώ ipad εδώ και ένα χρόνο. Το ipad 1 το έδωσα και έτσι δεν μπορώ να πω αν είχε πρόβλημα ή όχι. Στο ipad 2 που πήρα έκανα το τεστ με το μαύρο φόντο σε σκοτεινό δωμάτιο και με 100% φωτεινότητα και ναι έχει ένα μικρό πρόβλημα στις 2 γωνίες. Το ipad λοιπόν όλο αυτό το διάστημα το δουλεύω με φωτεινότητα στο 30 με 40%. Προσωπικά δεν αντέχω ούτε λεπτό να δουλέψω με περισσότερη φωτεινότητα, με κουράζει πολύ. Επομένως, δεν βλέπω κανένα λόγο να μπω σε κάποια διαδικασία αντικατάστασης. Εξάλλου, δεν πιστεύω ότι υπάρχει το τέλειο προϊόν. Πάντα θα βρίσκουμε κάτι που δεν μας αρέσει ή μας λείπει, σε όποια κατηγορία και αν ανήκει αυτό. Όποιος ενοχλείται στην καθημερινή του χρήση, καλά θα κάνει να το αλλάξει και να δοκιμάσει την τύχη του μήπως το επόμενο έχει μικρότερο πρόβλημα. Από εκεί και πέρα, θεωρώ περιττό να ασχολούμαστε τόσο πολύ με κάποιο θέμα το οποίο μπορεί και να μην αποτελεί κατασκευαστικό σφάλμα, αλλά σφάλμα στη σχεδίαση ολόκληρου του προϊόντος. Αν κάποιος έχει να μας προτείνει κάποιο ανταγωνιστικό μοντέλο που να είναι τέλειο και να κάνει αυτά που κάνει το ipad καλύτερα, εδώ είμαστε να μας το πει και να στραφούμε προς εκείνη την κατεύθυνση. Κανένας δεν μας χαρίζει τίποτα και πρέπει να ζυγίζουμε τα πράγματα πριν αγοράσουμε κάτι. Προς το παρόν, θεωρώ ότι το πακέτο που αγοράζουμε με το ipad 2 είναι πάρα πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό, και ας μην είναι τέλειο. Αν αυτό αλλάξει στο μέλλον, πολύ ευχαρίστως να στραφούμε σε συτό το κάτι άλλο.

#87   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 24/04/2011 - 17:49

Τα πράγματα είναι απλά . Όποιον τον ενοχλεί η δεν θελει να εχει ενα ελατωματικο iPad περιμένει λίγο και το αλλάζει μετα απο δυο μήνες όπου σύμφωνα με την apple το πρόβλημα θα έχει λυθεί (μίλησα ο ίδιος) όποιον δεν τον ενοχλεί και δεν θέλει να μπαίνει στον κόπο για αλλαγη μπορει να μείνει με το αρχικό του iPad. Απλά σε 2 -3 μήνες θα υπάρχει και διαθεσιμότητα οποτε η αλλαγή θα γίνεται και πιο γρήγορα.... Το ότι το iPad είναι το καλύτερο tablet της αγοράς δεν σημαίνει πως θα συμβιβαστω με το πρόβλημα του . Το δικό μου έχει σοβαρο bleeding σε 2 σημείανκαι όταν βλέπω ταινίες το βράδυ φαίνεται και μου αποσπά την προσοχή .

Σωστότατος καλυτέρα να περιμένω άλλωστε την κ@υλα την έχω πληρώσει πολλές φορές ,καλοκαιράκι μια χαρά θα είναι για αγορά.

#88   pavlos104

pavlos104

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 22:16

Δυστυχώς δεν γνώριζα την έκταση την οποία έχει το θέμα και βιάστηκα να το αγοράσω.Υπάρχουν τέλειες συσκευές,αλλά από τι φαίνεται είναι λίγες.Φίλος μου με τον οποίο το πήραμε μαζί(app store Ny) δεν έχει καθόλου bleeding.Επίσης στα καταστήματα όποιο έχω δει είναι τέλειο.Εγώ άλλαξα 5 ipad και το ένα ipad ήταν χειρότερο από το άλλο.Άνοιγα το σφραγισμένο κουτί και ήταν χτυπημένα και είχαν όλα light bleeding. Πιστεύω ότι η apple έπρεπε να διορθώσει το πρόβλημα και να ανακαλέσει τις ελαττωματικές παρτίδες.Από τι έχω καταλάβει αυτό που γίνεται είναι ότι το επιστρέφουμε ,παίρνουμε ´´καινούργιο´´το οποίο το είχε επιστρέψει κάποιος άλλος και συνεχίζεται ένας φαύλος κύκλος.Διαβάζω ότι τελικά κανένας δεν είναι ευχαριστημένος στη πλειοψηφία τον καταναλωτών και δεν είναι ωραίο αυτό.

#89   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 24/04/2011 - 22:38

Δυστυχώς δεν γνώριζα την έκταση την οποία έχει το θέμα και βιάστηκα να το αγοράσω.Υπάρχουν τέλειες συσκευές,αλλά από τι φαίνεται είναι λίγες.Φίλος μου με τον οποίο το πήραμε μαζί(app store Ny) δεν έχει καθόλου bleeding.Επίσης στα καταστήματα όποιο έχω δει είναι τέλειο.Εγώ άλλαξα 5 ipad και το ένα ipad ήταν χειρότερο από το άλλο.Άνοιγα το σφραγισμένο κουτί και ήταν χτυπημένα και είχαν όλα light bleeding. Πιστεύω ότι η apple έπρεπε να διορθώσει το πρόβλημα και να ανακαλέσει τις ελαττωματικές παρτίδες.Από τι έχω καταλάβει αυτό που γίνεται είναι ότι το επιστρέφουμε ,παίρνουμε ´´καινούργιο´´το οποίο το είχε επιστρέψει κάποιος άλλος και συνεχίζεται ένας φαύλος κύκλος.Διαβάζω ότι τελικά κανένας δεν είναι ευχαριστημένος στη πλειοψηφία τον καταναλωτών και δεν είναι ωραίο αυτό.

Απο ότι κατάλαβα η apple διορθώνει το πρόβλημα σιωπηλά . Δηλαδή η επόμενη παρτίδα θα είναι διορθωμενη και αν κάποιος παει για αλλαγη οκ αν όχι πάλι οκ .

#90   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 23:02

Επίσης στα καταστήματα όποιο έχω δει είναι τέλειο.Εγώ άλλαξα 5 ipad και το ένα ipad ήταν χειρότερο από το άλλο.Άνοιγα το σφραγισμένο κουτί και ήταν χτυπημένα και είχαν όλα light bleeding.

Μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις πως κατάλαβες στο κατάστημα ότι ήταν όλα τέλεια, χωρις να παρουσιάζουν το φαινόμενο διάχυσης του φωτός???

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες