Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 1 ψήφοι

iPad 2 - Διάχυση φωτός (backlight LCD bleeding)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
625 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   pavlos104

pavlos104

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 23:11

Έπισκέφτηκα και τα 4 Apple store της NY και σ
Κανένα εκθεσιακό κομμάτι στο photos δεν είχε bleeding.Με ιδιο φωτισμό το δικο μου μεσα στο μαγαζί ήταν εμφανές.Ρωτησα και πωλητές να μου εξηγήσουν γιατί και όλοι απαντησαν το ίδιο.Είναι ανοιχτά πολλές μέρες κ έχει στεγνώσει η κόλλα.το έχω 25 μέρες και δεν έχω παρατηρήσει βελτιωση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/04/2011 - 00:27

Αυτή η κόλλα .. Ψαρόκολλα είναι;; Μας έχει κάνει ζημιά.. Παρατήρηση: στα 2 iPad που ήδη έχω επιστρέψει, το πρόβλημα παρατηρείται δεξιά του home button -εκεί όπου βρίσκεται από πίσω το ηχείο, και κάτω από την front facing camera στο κέντρο δηλαδή.. Επίσης το bezel στα σημεία όπου υπάρχει διάχυση κατά την ψηλάφηση το αισθανόμουν πιό ελαστικό, σαν να υποχωρούσε κάτω από τα δάκτυλά μου, ενώ στα άλλα σημεία ήταν σκληρό και στιβαρό όπως αιθάνεται κάποιος για παράδειγμα την οθόνη του iPhone 4. Το συμπέρασμα είναι πως ένα ενδεχόμενο είναι όντως η κόλλα η όποία στα σημεία όπου το περίγραμμα-bezel δεν έχει να πατήσει καλά κ είναι κούφιο το υπόστρωμα, παρουσιάζει τη διάχυση. Με την πίεση στα σημεία αυτά άλλαζε η ένταση του φωτός που διαχεόταν.. Βέβαια κανένας εδώ στο φόρουμ δεν έχει περιμένει τις 25 ημέρες όπως στο ΝΥ apple store που τα είχαν ανοικτά.. Αν κάποιος έχει κάποια τεχνική γνώση παρακαλώ να την μοιραστεί μαζί μας!

Τελευταία επεξεργασία από: Antong, 25/04/2011 - 00:30


#93   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 25/04/2011 - 00:29

Έπισκέφτηκα και τα 4 Apple store της NY και σ
Κανένα εκθεσιακό κομμάτι στο photos δεν είχε bleeding.Με ιδιο φωτισμό το δικο μου μεσα στο μαγαζί ήταν εμφανές.Ρωτησα και πωλητές να μου εξηγήσουν γιατί και όλοι απαντησαν το ίδιο.Είναι ανοιχτά πολλές μέρες κ έχει στεγνώσει η κόλλα.το έχω 25 μέρες και δεν έχω παρατηρήσει βελτιωση.

Φίλε μου , μου έδωσες ιδέα . Θα δοκιμάσω ένα τεστ και θα ενημερώσω για την εξέλιξη . Υπάρχει ένα App που λέγεται nightstand ουσιαστικά ειναι ένα ρολόι για iPad . Αυτο που μας ενδιαφερει είναι πως μπορει να κρατήσει την οθόνη του iPad ανοιχτή συνεχως χώρος να κλεινει καθόλου. Για τι επόμενες ημερες θα το ενεργοποιώ κάθε βραδυ αλλα και όταν δεν χρησιμοποιώ το iPad . Για να δούμε , αυτη η κολλά θα στεγνώσει η μας δουλεύουν ...

#94   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 25/04/2011 - 00:31

Αυτή η κόλλα .. Ψαρόκολλα είναι;; Μας έχει κάνει ζημιά.. Παρατήρηση: στα 2 iPad που ήδη έχω επιστρέψει, το πρόβλημα παρατηρείται δεξιά του home button -εκεί όπου βρίσκεται από πίσω το ηχείο, και κάτω από την front facing camera στο κέντρο δηλαδή.. Επίσης το bezel στα σημεία όπου υπάρχει διάχυση κατά την ψηλάφηση το αισθανόμουν πιό ελαστικό, σαν να υποχωρούσε κάτω από τα δάκτυλά μου, ενώ στα άλλα σημεία ήταν σκληρό και στιβαρό όπως αιθάνεται κάποιος για παράδειγμα την οθόνη του iPhone 4. Το συμπέρασμα είναι πως ένα ενδεχόμενο είναι όντως η κόλλα η όποία στα σημεία όπου το περίγραμμα-bezel δεν έχει να πατήσει καλά κ είναι κούφιο το υπόστρωμα, παρουσιάζει τη διάχυση. Με την πίεση στα σημεία αυτά άλλαζε η ένταση του φωτός που διαχεόταν.. Βέβαια κανένας εδώ στο φόρουμ δεν έχει περιμένει τις 25 ημέρες όπως στο ΝΥ apple store που τα είχαν ανοικτά.. Αν κάποιος έχει κάποια τεχνική γνώση παρακαλώ να την μοιραστεί μαζί μας!

Ακριβώς αυτο φίλε μου έχω κι εγω . δεξιά του home button το πρόβλημα το μεγάλο

#95   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/04/2011 - 00:35

Εκτός από τον pavlos104 που το έχει 25 ημέρες.. Θα ήταν πολύ χρήσιμο αν είχε βγάλει πριν κ μετά κάποια φωτό της οθόνης του..

#96   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 25/04/2011 - 00:46

Στέλνω φωτό απο την 3η μέρα

Αναρτημένη εικόνα

Χαλι μαύρο...

Τελευταία επεξεργασία από: Valmac, 25/04/2011 - 00:48


#97   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/04/2011 - 00:52

Το iPhone 4 μου μέσα σε πίσσα σκοτάδι πάντως έτσι δεν είναι.. Άρα ή αυτό είναι ελαττωματικό ή όντως το bleeding δεν μπορεί να είναι φυσικό γνώρισμα των LCD οθονών.. Ούτε η samsung led ψηφιακή κορνίζα των 9'' που έχω έχει bleeding.. Είναι ομοιόμορφα φωτεινό το μαύρο φόντο.

#98   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 25/04/2011 - 01:00

Το iPhone 4 μου μέσα σε πίσσα σκοτάδι πάντως έτσι δεν είναι.. Άρα ή αυτό είναι ελαττωματικό ή όντως το bleeding δεν μπορεί να είναι φυσικό γνώρισμα των LCD οθονών.. Ούτε η samsung led ψηφιακή κορνίζα των 9'' που έχω έχει bleeding.. Είναι ομοιόμορφα φωτεινό το μαύρο φόντο.

Φίλε μου είναι το δεύτερο iPad 2 που έχω στα χέρια μου , όχι απο αντικατάσταση αλλα ολοκαίνουργιο . Το πρώτο είχε και καμμενα πιξελ. Θα δοκιμάσω να το έχω ανοιχτό ΣΥΝΈΧΕΙΑ μπασ και ειναι θέμα κολλας αν και δε νομίζω αφού απο την Apple μου είπαν πως γνωρίζουν το πρόβλημα το οποιο λίγο πολυ το έχουν Όλα τα iPad της ίδιας παρτίδας. τελικά η οθονη του iPad αποδυκνέιεται χειρότερη και απο καδρακια led

#99   pavlos104

pavlos104

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2011 - 02:30

Παιδιά και γω 5 μερες το άφηνα βράδυ να εναλλασει wallapaper αλλά δεν παρατήρησα διαφορά. Θα ξεκινήσω πάλι μήπως και γίνει κάτι. Θα βγάλω και φωτο να συγκρίνω.

#100   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 25/04/2011 - 10:58

Παιδιά και γω 5 μερες το άφηνα βράδυ να εναλλασει wallapaper αλλά δεν παρατήρησα διαφορά. Θα ξεκινήσω πάλι μήπως και γίνει κάτι. Θα βγάλω και φωτο να συγκρίνω.

Νομιζω φιλε μου δεν εχουνε και αλλη επιλογη . Εγω το αφήνω απο χτες συνεχεία on και την ημέρα . Φα στελνω φωτο τακτικα. Καλη μας επιτυχια .


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Valmac, 25/04/2011 - 10:58


#101   maserrr

maserrr

    iPH Elite Poster

  • 2.989 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:maserrr

Δημοσίευση 25/04/2011 - 11:08

εγω αν δν ειχα γνωση του bleeding ισως κ να μη το προσεχα,οπως κ οι περισσοτεροι απο δω μεσα εκτος απο ελαχιστους στους οποιους ειναι πολυ εντονο το προβλημα...οποτε γτ να το επιστρεψω αφου ουτε με ενοχλει καθως το δουλευω κ ουτε καν φαινεται μολις ανοιξει?αν ηαν θεμα λειτουργικου ουτε συζητηση..αλλα απο τη στιγμη που δουλευει τελεια το απολαμαβανω κ τo θεμα bleeding το προσπερναω αφου κ αντικατασταση να κανω θα μ ρθει το ιδιο...οσο για αυτο που ειπαν καποιοι οτι παιρνεις τα λεφτα σου πισω κ το παιρνεις σε μερικους μηνες,πιστευω δε θα αξιζει γτ σε μερικους μηνες θα βγει το 3.οποτε τι?θα βγει το 3 και θα παρετε το 2?δε νομιζω.....

#102   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 25/04/2011 - 11:13

Μα φιλε μου η ανανέωση των iOS devices ολα αυτα τα χρονια ειναι ετησια . Το νεο iPad αναμένεται μαρτιο του 2012 αν καποιος παρει τα χρήματα του πισω και το παρει τον Ιούνιο μια χαρα ειναι..


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

#103   maserrr

maserrr

    iPH Elite Poster

  • 2.989 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:maserrr

Δημοσίευση 25/04/2011 - 11:15

Μα φιλε μου η ανανέωση των iOS devices ολα αυτα τα χρονια ειναι ετησια . Το νεο iPad αναμένεται μαρτιο του 2012 αν καποιος παρει τα χρήματα του πισω και το παρει τον Ιούνιο μια χαρα ειναι..


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

αν συγκρινεις ποτε ηρθε το 1 στην ελλαδα κ ποτε το 2 τοτε οχι μονο δν ειναι ετησια αλλα με διαφορα καποιων μηνων..

#104   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 25/04/2011 - 11:47

αν συγκρινεις ποτε ηρθε το 1 στην ελλαδα κ ποτε το 2 τοτε οχι μονο δν ειναι ετησια αλλα με διαφορα καποιων μηνων..

3 Απριλίου 2010 κυκλοφορησε το 1
11 Μαρτίου 2011 το 2
Άρα ούτε μήνας η διάφορα

#105   maserrr

maserrr

    iPH Elite Poster

  • 2.989 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:maserrr

Δημοσίευση 25/04/2011 - 11:51

3 Απριλίου 2010 κυκλοφορησε το 1
11 Μαρτίου 2011 το 2
Άρα ούτε μήνας η διάφορα

στην ελλαδα το 1 ηρθε απριλιο του 2010?για δες εδω σε παρακαλω κ τα ξαναλεμε

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες