Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 1 ψήφοι

iPad 2 - Διάχυση φωτός (backlight LCD bleeding)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
625 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#586   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2011 - 21:58

Εγω έπαψα να ασχολούμε ....θα το πάω μια εβδομάδα πριν λήξει η εγγύηση και ελπίζω τότε να έχουν φτιάξει το πρόβλημα αυτο!


Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#587   ANASTASISHELLAS

ANASTASISHELLAS

    iPH Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/06/2011 - 22:17

εγω παιδια πηρα πριν 1 εβδομαδα πηρα το ipad1 με σκοπο να μην εχω bleeding επειδη ακουγα που λεγατε οτι το ipad2 εχει bleeding!
και τι να δω!? και το ipad1 είχε bleeding αλλα σε μικροτερο βαθμο! Χτες το πηγα πισω και την Παρασκευη θα με ειδοποιησουν να μου πουν...

#588   ANASTASISHELLAS

ANASTASISHELLAS

    iPH Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/06/2011 - 22:18

εγω παιδια πηρα πριν 1 εβδομαδα πηρα το ipad1 με σκοπο να μην εχω bleeding επειδη ακουγα που λεγατε οτι το ipad2 εχει bleeding!
και τι να δω!? και το ipad1 είχε bleeding αλλα σε μικροτερο βαθμο! Χτες το πηγα πισω και την Παρασκευη θα με ειδοποιησουν να μου πουν...

#589   dionisis00

dionisis00

    iPH Member

  • 341 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/06/2011 - 19:37

Παιδιά εγώ παρατήρησα το bleeding αφού βέβαια το διάβασα εδώ. Αυτό όμως είναι αντιληπτό μόνο σε απόλυτο σκοτάδι, οταν η οθόνη είναι μαύρη. Στο αριστερό μέρος τις οθόνης συγκεκριμένα έχει αρκετά σημεία. Κατά τα άλλα όμως στο φως ή και στο σκοτάδι όταν δεν βλέπω κάτι μαύρο δεν καταλαβαίνω τίποτα... Η οθόνη γενικά μου φαίνεται πολύ καλή. Τί να κάνω όμως;

#590   ANASTASISHELLAS

ANASTASISHELLAS

    iPH Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/06/2011 - 19:42

Παιδιά εγώ παρατήρησα το bleeding αφού βέβαια το διάβασα εδώ. Αυτό όμως είναι αντιληπτό μόνο σε απόλυτο σκοτάδι, οταν η οθόνη είναι μαύρη. Στο αριστερό μέρος τις οθόνης συγκεκριμένα έχει αρκετά σημεία. Κατά τα άλλα όμως στο φως ή και στο σκοτάδι όταν δεν βλέπω κάτι μαύρο δεν καταλαβαίνω τίποτα... Η οθόνη γενικά μου φαίνεται πολύ καλή. Τί να κάνω όμως;

αν σε ενωχλει το πας πισω εαν οχι κρατα το.
οτι ειναι ενα ελλατωμα της συσκευης το bleeding ειναι σιγουρο..

#591   thanostc

thanostc

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2011 - 19:49

....

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: thanostc, 30/06/2011 - 19:50


#592   thanostc

thanostc

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2011 - 19:49

Παιδιά καλησπέρα!

Σήμερα πήρα το καινούργιο μου ipad 2 μετά απο δύο αντικαταστάσεις λόγω bleeding 1η φορά και καμμένα pixels 2η!

Τα στοιχεία του είναι τα εξής:

Serial number: DLXFW0A0DFJ2
Name: iPad 2
Group1: iPad
Group2: WiFi-GSM
Generation: 2
ModelCode:
Machine Model: iPad2,2
Model introduced: 2011
Production year: 2011
Production week: 25 (June)
Family name: Become a pro user to see this information. (sorry)
Screen size: 9 inch
Screen resolution: 1024x768 pixels
Colour: Black
Capacity: 32GB
Factory: DL (China - Foxconn)
External link: Portatronix sells parts for this iPod
Uitbreidingen: Uitbreidingsmogelijkheden van dit apparaat

Όπως βλέπετε έχει ελάχιστα bleeding σε τρια σημεία αλλά είναι τόσο minor που καταλίγω στο συμπέρασμα πως μου έτυχε επιτέλους ένα καλό... επίσης θα ήθελα να ενημερώσω πως έλεγξα και ενός φίλου που έχει ipad1 και αγορασμένο το Ιανουάριο 2011 και εχει ακριβώς το ίδιο επίπεδο bleeding με το δικό μου!! Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρούμε καθόλου!!

Πως το βλέπετε?

#593   ANASTASISHELLAS

ANASTASISHELLAS

    iPH Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/06/2011 - 19:55

Παιδιά καλησπέρα!

Σήμερα πήρα το καινούργιο μου ipad 2 μετά απο δύο αντικαταστάσεις λόγω bleeding 1η φορά και καμμένα pixels 2η!

Τα στοιχεία του είναι τα εξής:

Serial number: DLXFW0A0DFJ2
Name: iPad 2
Group1: iPad
Group2: WiFi-GSM
Generation: 2
ModelCode:
Machine Model: iPad2,2
Model introduced: 2011
Production year: 2011
Production week: 25 (June)
Family name: Become a pro user to see this information. (sorry)
Screen size: 9 inch
Screen resolution: 1024x768 pixels
Colour: Black
Capacity: 32GB
Factory: DL (China - Foxconn)
External link: Portatronix sells parts for this iPod
Uitbreidingen: Uitbreidingsmogelijkheden van dit apparaat

Όπως βλέπετε έχει ελάχιστα bleeding σε τρια σημεία αλλά είναι τόσο minor που καταλίγω στο συμπέρασμα πως μου έτυχε επιτέλους ένα καλό... επίσης θα ήθελα να ενημερώσω πως έλεγξα και ενός φίλου που έχει ipad1 και αγορασμένο το Ιανουάριο 2011 και εχει ακριβώς το ίδιο επίπεδο bleeding με το δικό μου!! Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρούμε καθόλου!!

Πως το βλέπετε?

Για μενα ειναι παρα πολυ.. Εγω το πηγα πισω κα ειχα λιγοτερο.

#594   thanostc

thanostc

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2011 - 19:59

Για μενα ειναι παρα πολυ.. Εγω το πηγα πισω κα ειχα λιγοτερο.



Ξέρεις κάτι μου φαινεται πολύ φωτεινό στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο... δεν ξέρω πως να το βγάλω καλύτερα!!

#595   trifon

trifon

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2011 - 22:17

Το δικό μου ipad 2 64 wifi only. Είναι 16ης εβδομάδας και είναι το πέμπτο μετά από αλλαγή τεσσάρων με τεράστιο πρόβλημα bleeding. Επειδή δεν νομίζω να βρω καλύτερο από θέμα Bleeding γιαυτό το κράτησα, αν και ήθελα να είναι και 3g.

Συνημμένα αρχεία



#596   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/07/2011 - 14:32

Άρα ρε παιδιά τι ειναι προτιμότερο ;Να το στέλνεις για αντικατάσταση μέχρι να πετύχεις το καλο ;(εφόσον είσαι εντός των 14 ημερών ) Ή να περιμένεις μέχρι να βγει η επόμενη φουρνιά και το στέλνεις τότε για service? Επειδή το χω απορία στην δεύτερη περίπτωση γίνεται η αντικατάσταση με κάποιο refurbished iPad η αντικατάσταση της οθόνης μόνο ;

#597   chrispe

chrispe

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:chrispel

Δημοσίευση 08/07/2011 - 20:32

επειδή παιδιά πηρα σήμερα ενα ipad 2 απο το πλαισιο κι εχει καμένα pixel ηθελα να μου πει καποιος που ξερει αν μπορω να το παω πισω και να παρω τα χρήματά μου πίσω

#598   gkp

gkp

    iPH User

  • PipPip
  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/07/2011 - 20:37

επειδή παιδιά πηρα σήμερα ενα ipad 2 απο το πλαισιο κι εχει καμένα pixel ηθελα να μου πει καποιος που ξερει αν μπορω να το παω πισω και να παρω τα χρήματά μου πίσω


Άκου τι θα κάνεις προσεκτικά.

Θα το πας αύριο πίσω και δεν θα αναφέρεις τίποτα για καμμένα pixels γιατί μετά θα σε παραπέμψουν στο σέρβις της apple.

Θα τους πεις ότι υπαναχωρείς στην αγορά γιατί ο πατέρας σου που το πήρες για δώρο δεν το θέλει.

Θα σου πουν ότι το άνοιξες και κάτι τέτοια και εσύ θα πεις ότι το άνοιξε και δεν του άρεσε και το γυρνάμε πίσω όπως προβλέπεται και στους ευρωπαικούς νόμους.
Αν σου τα μασάνε θα επιμείνεις ευγενικά και θα συμβουλέψεις τον υπάλληλο να πάρει το νομικό τμήμα και να το ρωτήσει αυτό που τους είπες ότι δηλαδή "κάνεις υπαναχώρηση αγοράς"

Μετά από λίγο θα στο πάρουν πίσω και θα σου δώσουν πιστωτικό με το ποσό.
Λεφτά μην περιμένεις εκτός αν βάλεις πολύ έντονα τις φωνές.

Περιμένουμε να μας πεις αύριο

#599   gkp

gkp

    iPH User

  • PipPip
  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/07/2011 - 20:38

Άκου τι θα κάνεις προσεκτικά.

Θα το πας αύριο πίσω και δεν θα αναφέρεις τίποτα για καμμένα pixels γιατί μετά θα σε παραπέμψουν στο σέρβις της apple.

Θα τους πεις ότι υπαναχωρείς στην αγορά γιατί ο πατέρας σου που το πήρες για δώρο δεν το θέλει.

Θα σου πουν ότι το άνοιξες και κάτι τέτοια και εσύ θα πεις ότι το άνοιξε και δεν του άρεσε και το γυρνάμε πίσω όπως προβλέπεται και στους ευρωπαικούς νόμους.
Αν σου τα μασάνε θα επιμείνεις ευγενικά και θα συμβουλέψεις τον υπάλληλο να πάρει το νομικό τμήμα και να το ρωτήσει αυτό που τους είπες ότι δηλαδή "κάνεις υπαναχώρηση αγοράς"

Μετά από λίγο θα στο πάρουν πίσω και θα σου δώσουν πιστωτικό με το ποσό.
Λεφτά μην περιμένεις εκτός αν βάλεις πολύ έντονα τις φωνές.

Ακριβώς το ίδιο έκανα με ένα SII και το πήραν πίσω μετά από λίγο.

Περιμένουμε να μας πεις αύριο τι κατάφερες.

Υ.Γ. Τι μηχάνημα ipad2 πήρες?



#600   chrispe

chrispe

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:chrispel

Δημοσίευση 08/07/2011 - 20:40

ένα λευκό 16αρι wifi, παντος το πιστωτικό δεν με ενδιαφερει, σκοπος ειναι να μπορέσω να παρω τα χρήματα και να παω να το παρω απο καπου αλλου που υπαρχει διαθεσιμο, γιατί αυτο ήταν το τελευταίο και ποιος ξερει ποτε θα ξαναφέρουν, ασε που το καινουργιο που τυχόν θα μου φερουν μπορεί να φοραει καμια 4.3.4 και τότε τον είπιαμε

Τελευταία επεξεργασία από: chrispe, 08/07/2011 - 20:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες