Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το φαινόμενο της ημι-αγραμματοσύνης...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
69 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 13/04/2011 - 20:43

Κε εμαινα με τσατηζουν οι ανωρθογραφι.. Ηπομονυ.. ;) ;)




κωστα Χαλαρα :lol:

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 14/04/2011 - 15:39

Οι περισσότεροι φαντάζομαι από τον υπολογιστή του σπιτιού σας χρησιμοποιείτε firefox.

Αν ψάξετε υπάρχει πρόσθετο (addon) για ορθογραφικό έλεγχο στα ελληνικά.

Αν κάτι είναι λάθος το υπογραμμίζει όπως στο word για παράδειγμα και το διορθλωνεις με ένα δεξί κλικ πάνω του....

Τόσο απλό.

#18   sasoulini007

sasoulini007

    iPH Contributor

  • 1.127 μηνύματα
  • Twitter:@sasoulini007
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:sasoulini007

Δημοσίευση 18/04/2011 - 13:53

Βασικά έχουμε όλοι συνηθίσει να γράφουμε στα γκρικλις και η εναλλαγή στα ελληνικά να μπερδεύει ορισμένους (αν όχι τους περισσότερους). Επίσης λόγω βιασύνης γίνονται λάθη και συντακτικά και ορθογραφικά. Αλλιώς είναι να αποτυπώνεις τις σκέψεις σε ένα χαρτί που το χέρι πάει μόνο του, και αλλιώς στον υπολογιστή που κοιτάς να πατήσεις τα πλήκτρα και μόλις πατήσεις το έντερ συνειδητοποιείς τη σφαγή του Μπαμπινιώτη :)

#19   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 21/04/2011 - 14:37

Το πρόβλημα στο forum είναι τραγικό... Δεν μιλάω για μικρολαθάκια σε δύσκολες και σπάνιες λέξεις που συμβαίνουν λόγω βιασύνης, αλλά για ρήματα με ο και η, ουσιαστικά με ει κλπ...

Είναι απαράδεκτο, ενώ υπάρχουν αυτόματοι ορθογράφοι, να υποβάλλονται οι αναγνώστες του φορουμ σε τέτοια κείμενα... Λίγος σεβασμός στους συμφορουμήτες και στην γλώσσα μας...

Η δικαιολογία τύπου: έχω συνηθίσει με greeklish δεν μου λέει κάτι. Πάνε οι εποχές που οι υπολογιστές "μιλούσαν" μόνο αγγλικά. Που συνηθίσατε σε greeklish? Στο facebook ή στο msn?! Και τα 2 έχουν δυνατότητα ελληνικής γραφής. Πρόβλημά σας λοιπόν, ας πατάγατε ctrl+shift για να συνηθίζατε στα ελληνικά... ;)

Όσο για το ποστ που λέει ότι η σειρά των γραμμάτων δεν μετράει γιατι ο εγκέφαλος διαβάζει ολοκληρη την λέξη, είναι τελείως άσχετο με το θέμα. Η έρευνα αναφέρεται στην σειρά και όχι στην ορθογραφία... Αν γράψω ένα τελείως ανορθόγραφο κείμενο και του αλλάξω την σειρά των γραμμάτων ανάθεμα και αν καταλάβει κανείς τι θα λέει. Εδώ δεν γίνεται να καταλάβεις όταν είναι με σωστή σειρά.

#20   psariatros

psariatros

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 15:38

Δε νοείται να ζούμε στο 2011 και να υπάρχουν άτομα που ολοκλήρωσαν την εννιαετή υποχρεωτική εκπαίδευση και δε μπορούν να συντάξουν ένα κείμενο δύο σειρών στοιχειωδώς ορθογραφημένο. Δε μιλάω για λάθη τα οποία μπορούν να ξεφύγουν στον καθένα. Εδώ πολλές φορές βλέπουμε δείγματα πλήρους άγνοιας της ορθογραφίας. Έλληνες είμαστε Ελληνικά θα γράφουμε. Ποτέ δεν είναι αργά για κάποιον να προσπαθήσει να διορθώσει τα λάθη του και να συμπληρώσει τα κενά του. Όχι για τους άλλους που διαβάζουν αυτά που γράφει αλλά για τον ίδιο του τον εαυτό.

#21   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/04/2011 - 09:05

Από τη στιγμή που δημιουργήθηκε αυτό το topic έχω διαβάσει τουλάχιστον 3 καινούργια topic με ορθογραφία απλά τραγική.. Λυπάμαι που βλέπω παιδιά με κινητά 600+ € αλλά να μην ξέρουν να γράφουν βασικές λέξεις σωστά.

#22   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 24/04/2011 - 10:23

Η σωστή ορθογραφία στα φόρα, είναι ένας καλός τρόπος να την βελτιώνεις ταυτόχρονα, δυστυχώς τα γριγκλις μας έχουν κάνει πολύ κακό.
Εγώ δεν βάζω τόνους ποτέ, τώρα τους έβαλε το iPhone μόνο του, ίσως ακόμα και αυτό να είναι αρνητικός παράγοντα.
Να πω ότι σαν μαθητής, ήμουν σχεδόν αλανθαστος, τώρα τυχαίνει να με πιάνω να κάνω τραγικά λάθη.

Τελευταία επεξεργασία από: konandrio, 24/04/2011 - 10:26


#23   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 11:45

Απο την στιγμή που αναγνωρίσεις πως κανείς καποια λάθη είναι σίγουρο πως μπορείς να τα διορθώσεις .. Το θέμα είναι με όσους δεν το παραδέχονται... Αυτοί δεν πρόκειται να διορθωθούν ποτέ... :)

#24   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 12:02

Από τη στιγμή που δημιουργήθηκε αυτό το topic έχω διαβάσει τουλάχιστον 3 καινούργια topic με ορθογραφία απλά τραγική.. Λυπάμαι που βλέπω παιδιά με κινητά 600+ € αλλά να μην ξέρουν να γράφουν βασικές λέξεις σωστά.


Επίσης είναι τραγικό, να σχολιάζεις την ορθογραφία κάποιων, όταν:

Αντί για μια τελεία, χρησιμοποιείς δύο.
Να χρησιμοποιείς την λέξη "αλλά" ενω δε χρειάζεται.
Να χρησιμοποιείς την ξένη λέξη "topic" ενω υπάρχει η λέξη "θέμα" στα ελληνικά.

#25   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 12:55

Χρόνια Πολλά
και αφήστε τον κόσμο ήσυχο να γράφει όπως του αρέσει και μπορεί.
Υποδείξεις να κάνετε στη δουλειά σας κ στο σπιτι σας κ όχι στα forums που δεν γνωρίζετε αν ο άλλος ειναι δυσλεξικός
η οτιδήποτε άλλο
Χριστός Ανέστη!!!

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#26   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 15:10

Χρόνια Πολλά
και αφήστε τον κόσμο ήσυχο να γράφει όπως του αρέσει και μπορεί.
Υποδείξεις να κάνετε στη δουλειά σας κ στο σπιτι σας κ όχι στα forums που δεν γνωρίζετε αν ο άλλος ειναι δυσλεξικός
η οτιδήποτε άλλο
Χριστός Ανέστη!!!


Ανέστη!

#27   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 24/04/2011 - 23:15

...που δεν γνωρίζετε αν ο άλλος ειναι δυσλεξικός
η οτιδήποτε άλλο!

...Σαν τη άλλο δηλαδή;; Ανορθόγραφος; τεμπέλης; (αφού βαριέται να διορθώσει την ορθογραφία του, έστω και κάτω από υποδείξεις!), παρτάκιας; (αφού δεν τον ενδιαφέρει αν κουράζει τους άλλους με το γράψιμο του, και στα τέτοια του οι κανόνες τις κοινότητας!), .... η μήπως θέλεις να μας πείσεις ότι όλοι οι δυσλεξικοί του κόσμου πέσαν εδώ μέσα!! Γιατί δεν μιλάμε για δυο, πέντε, δέκα, είκοσι άτομα, μιλάμε για ένα συντριπτικό ποσοστό των μελών (για να μην πω ανησυχητικό!) που δεν μπορεί να σταυρώσει μια λέξη μετά την άλλη, και να δίνει νόημα. ''Help το τιλεφονο μου ταπεξε''!! είναι μόνο μια σταγόνα στον ωκεανό, από τα μαργαριτάρια που βλέπουμε κάθε μέρα εδώ μέσα!!

Ε! Τι στο κάλο! Όλοι οι δυσλεξικοί του κόσμου εδώ μέσα μαζευτήκαν! Δεν θα έπρεπε ίσως να εξετάσουμε λίγο το γνωστό μας φαινόμενο του σταρχιδισμου!!

...Χρόνια πολλά, και του χρόνου, με..... καλύτερη ορθογραφία!

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#28   mtsant

mtsant

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 23:40

Δεν θα κρίνω απο μέρους μου τους ανορθόγραφους στο φόρουμ. Απλά να πω ότι τουλάχιστον στα δικά μου μάτια χτυπάει αρκετά άσχημα ένα πολύ ανορθόγραφο ποστ με αποτέλεσμα να μην έχω τη διάθεση να συμμετέχω. Δεν ζήτησε κανένας τη γνώμη μου, αλλα τη παραθέτω διότι το iphonehellas.gr το διαβάζουμε πολλοί, ακόμα και αν δεν συμμετέχουμε, μιας και είναι το πιο πλήρες σε πληροφόρηση γύρω από τη τρέλα μας με τα apple. Είναι στο χερι ολων να περιοριστει το φαινόμενο οπου δεν υπάρχει προβλημα δυσλεξίας. Στην τελική Ελληνικά είναι..αλλιως γυριστε το στα greeklish.

Τελευταία επεξεργασία από: mtsant, 24/04/2011 - 23:42


#29   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2011 - 00:17

Μπορεί να μην έχουν πάει σχολείο, για πολλούς λόγους.
Μπορεί να έχουν δυσλεξία.
Μπορεί να ζουν στο εξωτερικό.
Μπορεί απλά να μην πρόσεχαν στο μάθημα της γλώσσας.

Αν κρίνω πάντως από κάτι άλλους ορθογράφους που
προσβάλλουν κατά συρροή, προτιμώ τους συνδίκτυους που
γράφουν ανορθόγραφα.

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#30   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/04/2011 - 00:36

Ούτε εγω προσεχα στο μάθημα της γλώσσας, και εγω ζω χρονια στο εξωτερικό, και εγω είχα πρόβλημα με την ορθογραφία όταν άρχισα να γράφω μέσα στο φόρουμ, και δεν στραβωσα όταν κάποιοι μου είπαν ... "ρε φίλε! τα ματια μας"!!, και έβαλα αυτόματη διόρθωση.

Οπως προανέφερα, ο εγωισμός, η αδιαφορία και ο στρουνθοκαμηλισμος ( δεν υπάρχει πρόβλημα!!) είναι οι βασικοί παράγοντες που θα έπρεπε να επανεξετάσουμε!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 25/04/2011 - 00:38

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες