Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

"Σημειώσεις" Συγχρονισμός... Πως γίνεται αυτό?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dimitrisxalkideos

dimitrisxalkideos

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/04/2011 - 22:51

Διαπίστωσα ότι οι καταχωρήσεις που κάνω στην εφαρμογή "Σημειώσεις" του Iphone 4 μεταφέρονται αυτόματα και στο Ipad (στην ίδια εφαρμογή) που έχω στο σπίτι μου.
Πως γίνεται αυτό? Ξερει καποιος φιλος να με ενημερώσει?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/04/2011 - 22:54

Πήγαινε στο Info της συσκευής αφου τη συνδέσεις στο iTunes και δες με ποιο πρόγραμμα κάνει Sync τα Notes.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   dimitrisxalkideos

dimitrisxalkideos

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/04/2011 - 23:07

Πήγαινε στο Info της συσκευής αφου τη συνδέσεις στο iTunes και δες με ποιο πρόγραμμα κάνει Sync τα Notes.

Ο συγχρονισμος γίνεται χωρίς να συνδέσω τις συσκευες αυτες στο Itunes!!!
Εχω παρατηρήσει όμως ότι καθε φορα που καταχωρώ κάποια σημείωση, στο επάνω μέρος του τηλεφώνου δείχνει την ροδίτσα να γυρίζει, που σημαίνει ότι κάποια διεργασία αποστολής κλπ γίνεται. Εχω καταλήξει ότι αυτός ο συγχρονισμός γίνεται on air μεσω του λογαριασμού μου (email).
Μου αρεσει αυτο που γινεται και απλα θα ήθελα να ξερω πως γινεται αυτό. Και για λογους ασφαλειας βεβαια! Σκεφθειτε να καταχωρησω κατι στο Iphone (οταν ειμαι στο γραφειο μου) που αφορα μια φίλη μου και να το βλεπει αυτοματα και η συζυγός μου στο Ipad που εχω στο σπιτι μου!!!! Θα πέσει παντοφλα!!!

#4   nidi

nidi

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 15/04/2011 - 23:15

ορισμένοι λογαριασμοί e-mail έχουν επιλογή sync για το calendar και για τα notes. αναφέρομαι σε ασύρματο sync. θα πας settings --> mail, contacts, calendars και θα επιλέξεις έναν έναν τους λογαριασμούς e-mail που έχεις. σίγουρα κάποιος έχει ενεργοποιημένα τα notes. αν θες το απενεργοποιείς.

προφανώς είναι ενεργοποιημένος και στο iPad ο ίδιος λογαριασμός (και τα notes)

Τελευταία επεξεργασία από: nidi, 15/04/2011 - 23:16


#5   dimitrisxalkideos

dimitrisxalkideos

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/04/2011 - 23:20

ορισμένοι λογαριασμοί e-mail έχουν επιλογή sync για το calendar και για τα notes. αναφέρομαι σε ασύρματο sync. θα πας settings --> mail, contacts, calendars και θα επιλέξεις έναν έναν τους λογαριασμούς e-mail που έχεις. σίγουρα κάποιος έχει ενεργοποιημένα τα notes. αν θες το απενεργοποιείς.

προφανώς είναι ενεργοποιημένος και στο iPad ο ίδιος λογαριασμός (και τα notes)

Μπράβο φίλε μου!!! Αυτό είναι! Να είσαι καλα! Βρήκα με την βοήθεια σου την εξήγηση και την λύση!!!
Σε ευχαριστώ πολύ!!! ::)

#6   nidi

nidi

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 15/04/2011 - 23:23

Μπράβο φίλε μου!!! Αυτό είναι! Να είσαι καλα! Βρήκα με την βοήθεια σου την εξήγηση και την λύση!!!
Σε ευχαριστώ πολύ!!! ::)


Τίποτα, να 'σαι καλά!
Btw αν έχεις και mac ωραία περίπτωση είναι το πρόγραμμα evernote.
Το εγκαθιστάς στο mac, στο iPhone και στο iPad και συγχρονίζεις όποια σημείωση θέλεις να έχεις παντού.
Υποστηρίζει αρκετό δωρεάν όγκο/μήνα!
(δε θυμάμαι να σου πω αν είναι επί πληρωμή ή όχι...)

#7   dimitrisxalkideos

dimitrisxalkideos

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/04/2011 - 23:28

Τίποτα, να 'σαι καλά!
Btw αν έχεις και mac ωραία περίπτωση είναι το πρόγραμμα evernote.
Το εγκαθιστάς στο mac, στο iPhone και στο iPad και συγχρονίζεις όποια σημείωση θέλεις να έχεις παντού.
Υποστηρίζει αρκετό δωρεάν όγκο/μήνα!
(δε θυμάμαι να σου πω αν είναι επί πληρωμή ή όχι...)

Εχω mac και μαλιστα τον αγορασα αφου γνωρισα τις δυνατοτητες του Iphone αλλα δυστυχως το χρησιμοποιω ελάχιστα (το 'εχω παρει απο φόβο...) Ολο λεω να παρατησω τα windows αλλα ακομη με αυτα παιδευομαι.
Σε ευχαριστω και για την υποδειξη... θα το ψαξω το Σαββατοκυριακο μπας και θυμηθω τις μεγαλες δυνατοτητες των mac!

#8   nidi

nidi

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 15/04/2011 - 23:35

Εχω mac και μαλιστα τον αγορασα αφου γνωρισα τις δυνατοτητες του Iphone αλλα δυστυχως το χρησιμοποιω ελάχιστα (το 'εχω παρει απο φόβο...) Ολο λεω να παρατησω τα windows αλλα ακομη με αυτα παιδευομαι.
Σε ευχαριστω και για την υποδειξη... θα το ψαξω το Σαββατοκυριακο μπας και θυμηθω τις μεγαλες δυνατοτητες των mac!


Τίποτα, απλώς το evernote μου έχει λύσει τα χέρια, γι' αυτό στο προτείνω!

Μια φιλική συμβουλή: πολύ δύσκολα θα κάνεις στο mac ζημιά που (χρησιμοποιώντας το dvd εγκατάστασης) να μη διορθώνεται! από προσωπική εμπειρία! οπότε βγάλ' του τα μάτια!

καλό βράδυ!

#9   xarislts

xarislts

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Twitter:@xarislts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:xaris_lts

Δημοσίευση 27/01/2012 - 21:36

Παιδια καλησπερα!

Οι σημειωσεις που αποθηκευονται στο iPhone μου συγχρονιζονται με το itunes ή μονο αυτες που εχω σαν επιλογη να περνανε στο icloud? Σε περιπτωση που κολλησει το iphone και το επαναφερω μεσω itunes, οι σημειωσεις θα υπαρχουν?

#10   dimitrisxalkideos

dimitrisxalkideos

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/01/2012 - 21:58

Παιδια καλησπερα!

Οι σημειωσεις που αποθηκευονται στο iPhone μου συγχρονιζονται με το itunes ή μονο αυτες που εχω σαν επιλογη να περνανε στο icloud? Σε περιπτωση που κολλησει το iphone και το επαναφερω μεσω itunes, οι σημειωσεις θα υπαρχουν?

Τωρα με το ICloud δεν χρειάζεται να συγχρονίζουμε το τηλέφωνο μας με το Ιtunes! Γινεται ο συγχρονισμός on air! Ωστόσο εγω έχω καταλάβει ότι μπορείς να συγχρονίσεις και με το Itunes αν τσεκάρεις το σχετικό τετραγωνάκι στο Info του Itunes. Φυσικά όλα πρέπει να τα παίρνεις Backup και μάλιστα εγω θεωρώ πιο αξιόπιστο το Backup στον υπολογιστή μας παρά στο Icloud.
Πιστευω να σου λευσα την απορία.

#11   xarislts

xarislts

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Twitter:@xarislts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:xaris_lts

Δημοσίευση 27/01/2012 - 22:02

Δεν εχω κανει ποτε αντιγραφο ασφαλειας με το iCloud και δεν ξερω αν αυτο γινεται αυτοματα!

Στις σημειωσεις εχει 2 λογαριασμους, "Στο iPhone μου" και "iCloud".

Οταν φτιαξω αντιγραφο ασφαλειας στο iCloud, ποιον απο τους 2 λογαριασμους θα συγχρονισει?

Στο iTunes ποιος συγχρονιζεται?

#12   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/01/2012 - 22:05

οι σημειωσεις συγχρονιζονται με το outlook.. μεσω του itunes.. χρειαζεται να διαβασεις σχετικα με το icloud.. και γενικα για το ios 5... καλη αρχη..

http://www.iphonehel...-icloud-how-to/
http://www.iphonehellas.gr/ios-5/
http://www.macuser.g...up-mac-pc-7225/

#13   dimitrisxalkideos

dimitrisxalkideos

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/01/2012 - 22:07

Δεν εχω κανει ποτε αντιγραφο ασφαλειας με το iCloud και δεν ξερω αν αυτο γινεται αυτοματα!

Στις σημειωσεις εχει 2 λογαριασμους, "Στο iPhone μου" και "iCloud".

Οταν φτιαξω αντιγραφο ασφαλειας στο iCloud, ποιον απο τους 2 λογαριασμους θα συγχρονισει?

Στο iTunes ποιος συγχρονιζεται?

Φοβάμαι να μην σου πω κατι λαθος. Καλύτερα να διαβάσουμε και οι δυο τις αναλυτικες οδηγίες που εχουν αναρτηθεί εδω στο Iphonehellas όπου καποιοι έμπειροι φιλοι λένε αναλυτικα οδηγίες κατα εφαρμογή για το καινουργιο Ios 5 και για το Icloud. Εκει παω κι εγω καθε φορα που μπερδευομαι. Λυπαμαι που δεν μπορω να σε βοηθήσω περισσότερο.

#14   xarislts

xarislts

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Twitter:@xarislts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:xaris_lts

Δημοσίευση 27/01/2012 - 22:07

Πω... καταλαβα... Ποιος διαβαζει τωρα???!!

Ευχαριστω παντως!

Τελευταία επεξεργασία από: xarislts, 27/01/2012 - 22:09


#15   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/01/2012 - 22:10

οι σημειωσεις συγχρονιζονται με το outlook.. μεσω του itunes.. χρειαζεται να διαβασεις σχετικα με το icloud.. και γενικα για το ios 5... καλη αρχη..
http://www.iphonehel...-icloud-how-to/
http://www.iphonehellas.gr/ios-5/
http://www.macuser.g...up-mac-pc-7225/



Φοβάμαι να μην σου πω κατι λαθος. Καλύτερα να διαβάσουμε και οι δυο τις αναλυτικες οδηγίες που εχουν αναρτηθεί εδω στο Iphonehellas όπου καποιοι έμπειροι φιλοι λένε αναλυτικα οδηγίες κατα εφαρμογή για το καινουργιο Ios 5 και για το Icloud. Εκει παω κι εγω καθε φορα που μπερδευομαι. Λυπαμαι που δεν μπορω να σε βοηθήσω περισσότερο.


πολυ σωστα μιλησες.. σας εχω επισυναψει καποια πραγματα για διαβασμα

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 27/01/2012 - 22:13


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες