Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τα iPhone και iPad 3G καταγράφουν τα δεδομένα τοποθεσίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   masbass

masbass

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 21/04/2011 - 09:38

Πολυ καλο το αρθρο του Levinson και εξηγει πως υπηρχαν ολα αυτα τα αρθρα για το τι κανει το consolidated.db απο περυσι αν και ολο το θεμα εσκασε χτες. Το θεμα ειναι ομως, μηπως επρεπε να βρει καποιον αλλο τροπο να διαφυλασσει αυτα τα δεδομενα η Apple?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   LiKBeAsT

LiKBeAsT

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2011 - 10:09

Για εμένα το θέμα δεν "λύθηκε".

Συμφωνώ με το παρακάτω:

Αν ηταν για χρηση cache του A-GPS δεν ειχε λογο να σωζεται και να μενει εκει για μηνες μετα (καθως και να μεταφερεται στην επομενη συσκευη με backup). Αντε να πω οτι θελει να κραταει την τελευταια τοποθεσια που χρησιμοποιησα GPS ετσι ωστε αν συνεχισω απο εκει να με βρει γρηγορα και να κερδισω χρονο, ποιος ο λογος να κραταει log, και πολλες φορες την ημερα;

Ποιός ο λόγος? Το τελευταίο ή τα 3-5 τελευταία σημεία θα ήταν υπέραρκετα.

Επίσης το θέμα παραμένει. Όταν κάνει sync my contacts με το itunes ξέρω οτι μετά θα υπάρχουν και στο pc μου. Δεν ξέρω όμως οτι αυτό περνάει και το που ήμουν τις τελευταίες X μερες και μάλιστα σε plaintext μορφη.


Επίσης ενδιαφέρον αυτό:

it’s actually illegal under California state law:

(a) No person or entity in this state shall use an electronic tracking device to determine the location or movement of a person.



#33   geovass

geovass

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 10:24

βγηκε tweak για οσους θελουν...
ψαχτε το untrackerd ...

#34   bluescreen

bluescreen

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 10:35

Εγω από όλη την υπόθεση κράτησα τέσσερα πράγματα.

Πρώτον αν το ios χρησιμοποιεί το gps, αυτό δεν απενεργοποιείται ποτέ καταναλώνοντας ενέργεια.

Δεύτερον, όποιος πούλησε, φόρτισε, δάνεισε, σε κάποιον άλλο τη συσκευή του, του έδωσε και το χάρτη της ζωής του.

Τρίτον, το τηλέφωνο μας είναι ο μεγαλύτερος ρουφιάνος ever. Και εφόσον η πληροφορίες αυτές βρίσκονται εκτεθειμένες, μπορεί η οποιαδήποτε εφαρμογή να έχει πρόσβαση σε αυτές φτιάχνοντας από στατιστικά μέχρι πελατολόγιο.

Τέταρτον, σίγουρα κάποιοι δουλεύουν πυρετωδώς για να φτιάξουν πρόγραμμα ή εφαρμογή ή και τα δύο για να συνδέεις το iphone σου και να σου τυπώνουν χάρτη..

#35   Ponjo

Ponjo

    iPH Contributor

  • 932 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 10:35

φιλε μηπως αυτο το προγραμμα δεν κανει τιποτα???το εβαλα αλλα τα αρχια υπαρχουν ακομα

#36   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 21/04/2011 - 10:39

Ε καλά ρε παιδιά μην κάνετε και έτσι! Δηλαδή τι κακό μπορεί να σου προκαλέσει αυτό;

#37   LiKBeAsT

LiKBeAsT

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2011 - 10:58

Πρώτον αν το ios χρησιμοποιεί το gps, αυτό δεν απενεργοποιείται ποτέ καταναλώνοντας ενέργεια.


Αυτό δεν ισχύει, δεν προκύπτει από κάπου.



Σχετικα με την εφαρμογή του cydia διαβάστε και εδω: http://thebigboss.or...cation-tracking

#38   masbass

masbass

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 21/04/2011 - 10:59

Πρώτον αν το ios χρησιμοποιεί το gps, αυτό δεν απενεργοποιείται ποτέ καταναλώνοντας ενέργεια.


το συγκεκριμενο προβλημα δεν καταγραφει απο το GPS alla apo τα Cell Towers κινητης οσο το τηλεφωνο ειναι ανοιχτο και δεν ειναι σε airplane mode. Οπως επικοινωνει το τηλεφωνο με την εταιρεια κινητης κραταει και log σε ποια περιοχη εισαι με μεγαλυτερη η μικροτερη ακριβεια αναλογα με ποσους πομπους κινητης εχεις γυρω σου, οποτε δεν καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια καθως χρησιμοποιει την επικοινωνια με τις κεραιες που ετσι κ αλλιως κανει το κινητο οσο μενει ανοιχτο.

#39   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 21/04/2011 - 11:00

την έχει δοκιμάσει κάνεις το εργαλείο untrackerd?τρώει μπαταριά?

#40   fatman

fatman

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 11:28

Διαβάζοντας το τι λένε τα παιδιά στο http://www.forensicf...iewtopic&t=6758 κατάλαβα οτι είναι λιγάκι μπερδεμένα τα πράγματα. Ακόμη και να μην έχεις καθόλου δεδομένα τοποθεσίας (πχ σε ένα καινουριο iphone/ipad) με το που θα το συνδέσεις με internet θα σου δημιουργηθεί το αρχείο. Αμα δεν έφευγα για Πάσχα θα κοιτούσα τα HTTP πακετάκια με wireshark να δω απο που τα κατεβάζει...

Κοιτώντας και τα δικά μου δεδομένα με το προγραμματάκι, είδα τοποθεσίες που δεν έχω επισκεφτεί, αλλά ίσως να έχω πάρει σήμα απο κελιά που εξυπηρετούνται απο εκεί. Σίγουρα δεν χρησιμοποιεί το GPS συνέχεια, ίσως άμα έχεις εφαρμογή με GPS να "κλειδώνει" καλύτερα η τοποθεσία. Εν αναμονή να δούμε τι άλλο θα ανακαλύψουν...

#41   jolinaras

jolinaras

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 11:35

Ρε παιδια το a-gps που έχουν σχεδόν όλα τα κινητά κάνει την εξής δουλειά, συνδέεται στην Apple και μετά συνδέεται στους δορυφόρους. Για αυτό λειτουργεί πιο γρήγορα από τα απλά gps. Παλιά τα δεδομένα αυτά περνούσαν από την Skyhook. Και η google το ιδιο ακριβώς κανει, απλά δεν βγήκε κανείς να πει τιποτα για αυτό ή ίσως να μην αποθηκεύει τα δεδομένα στην συσκευή, οχι όμως οτι δεν αποθηκεύει τα δεδομένα τοποθεσίας.

Αυτό σημαίνει πως οι τοποθεσίες σου έχουν περάσει πρώτα από την apple ή google ή skyhook ή κάποια άλλη τελος πάντων. Το που είμαστε το ήξεραν από παλιά το οτι αποθηκεύεται και στο κινητό σας πείραξε; Όλοι μπαίνουν στο facebook και γράφουν που είναι και τι κάνουν οικειοθελώς και σας ενοχλεί αυτό; (υπάρχουν και εξαιρέσεις)

Όλες οι συσκευές με GPS κάνουν το ίδιο πράγμα και δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα. Όσες μηνύσεις και να κάνετε τιποτα δεν θα βγάλετε, το μόνο ίσως που θα καταφερεται είναι να αφαιρέσουν την λειτουργία αποθήκευσης δεδομένων στη συσκευή, αλλά τα δικά τους αρχεία δεν μπορείτε να τα πειράξετε…

#42   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 21/04/2011 - 11:54

Καιρός να αλλάξει κατι λοιπόν? ;)

#43   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/04/2011 - 11:55

Μου προξένησε πολύ μεγάλη εντύπωση η παντελής έλλειψη αντανακλαστικών. Και εκεί που θα περίμενα μύδρους κατά της απίστευτης και χοντροκομμένης πολιτικής της αππλε να τηρεί αρχείο ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ μας, όλοι κάνουν την πάπια, για να μην την πούμε στην "μαμά". Και εκεί που ένα νέο για ενδεχόμενο JB ¨σηκώνει" σελίδες και όλοι γράφουν με ρυθμούς πολυβόλου, εδώ... η βάρκα "έκατσε".
Λοιπόν τι γίνεται παιδιά?
Δεν μας ενδιαφέρει που η κυρία από του cupertino έχει βρει τρόπο να σας βάλει τον μεγάλο αδελφό στην τσέπη?
Δεν μας ενδιαφέρει που ΔΕΝ μας ρωτάει για τίποτα και κάνει εδώ και χρόνια του "κεφαλιού της"? Γνωρίζει εδώ και χρόνια το πρόβλημα αλλά μας έχει γραμμένους? Δηλαδή ΠΟΣΟ πρόβατα μας θεωρεί? Απορώ.
Για εμένα το ζήτημα φυσικά και ΔΕΝ λύθηκε με παροχή ντε μεκ εξηγήσεων και μάλιστα από μη επίσημα χείλη.
Και δεν λέω, δεν είχα ποτέ την αυταπάτη πως οι κάτοχοι iphone και εν γένει τεχνολογία apple, έτρεχαν σε συλλαλητήρια και διαμαρτυρίες, σπάζοντας κάμερες που "υποδουλώνουν τις ατομικές ελευθερίες" (προσωπικά, για να μην παρεξηγούμαι, κάθε άλλο παρά εντάσσω τον ευατό μου σε αυτή την κατηγορία), αλλά έλεος δηλαδή μέχρι τι άλλο θα ανέχεσθε με την σιωπή ή την επίκληση αστείων δικαιολογιών μόνο και μόνο επειδή η "μαμά¨κυριολεκτικά τα σκ**&*σε?
ΝΑΙ, πρέπει να διαμαρτυρηθούμε. ΝΑΙ αυτό που έγινε είναι απαράδεκτο, ύπουλο και εξευτελιστικό.
ΝΑΙ, το ότι το γράφει πως η αππλε μπορεί να έχει πρόσβαση στα δεδομένα αυτά, ακόμη και εάν γράφεται στους όρους χρήσης είναι εντελώς παράνομο και καταχρηστικό.
ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ. ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ.
ΤΕΛΟΣ.

#44   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/04/2011 - 11:57

Μου προξένησε πολύ μεγάλη εντύπωση η παντελής έλλειψη αντανακλαστικών. Και εκεί που θα περίμενα μύδρους κατά της απίστευτης και χοντροκομμένης πολιτικής της αππλε να τηρεί αρχείο ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ μας, όλοι κάνουν την πάπια, για να μην την πούμε στην "μαμά". Και εκεί που ένα νέο για ενδεχόμενο JB ¨σηκώνει" σελίδες και όλοι γράφουν με ρυθμούς πολυβόλου, εδώ... η βάρκα "έκατσε".
Λοιπόν τι γίνεται παιδιά?
Δεν μας ενδιαφέρει που η κυρία από του cupertino έχει βρει τρόπο να σας βάλει τον μεγάλο αδελφό στην τσέπη?
Δεν μας ενδιαφέρει που ΔΕΝ μας ρωτάει για τίποτα και κάνει εδώ και χρόνια του "κεφαλιού της"? Γνωρίζει εδώ και χρόνια το πρόβλημα αλλά μας έχει γραμμένους? Δηλαδή ΠΟΣΟ πρόβατα μας θεωρεί? Απορώ.
Για εμένα το ζήτημα φυσικά και ΔΕΝ λύθηκε με παροχή ντε μεκ εξηγήσεων και μάλιστα από μη επίσημα χείλη.
Και δεν λέω, δεν είχα ποτέ την αυταπάτη πως οι κάτοχοι iphone και εν γένει τεχνολογία apple, έτρεχαν σε συλλαλητήρια και διαμαρτυρίες, σπάζοντας κάμερες που "υποδουλώνουν τις ατομικές ελευθερίες" (προσωπικά, για να μην παρεξηγούμαι, κάθε άλλο παρά εντάσσω τον ευατό μου σε αυτή την κατηγορία), αλλά έλεος δηλαδή μέχρι τι άλλο θα ανέχεσθε με την σιωπή ή την επίκληση αστείων δικαιολογιών μόνο και μόνο επειδή η "μαμά¨κυριολεκτικά τα σκ**&*σε?
ΝΑΙ, πρέπει να διαμαρτυρηθούμε. ΝΑΙ αυτό που έγινε είναι απαράδεκτο, ύπουλο και εξευτελιστικό.
ΝΑΙ, το ότι το γράφει πως η αππλε μπορεί να έχει πρόσβαση στα δεδομένα αυτά, ακόμη και εάν γράφεται στους όρους χρήσης είναι εντελώς παράνομο και καταχρηστικό.
ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ. ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ.
ΤΕΛΟΣ.


στους όρους χρήσης του iphone, αναγράφεται ότι η apple μπορεί να:
"We may collect information such as occupation, language, zip code, area code, unique device identifier, location, and the time zone where an Apple product is used so that we can better understand customer behaviour and improve our products, services, and advertising"
Οπότε, με τη χρήση του iphone, αποδέχεσαι το "φακέλωμα" και τη παρακολούθησή σου.Να διαβάζουμε πρώτα το τι αποδεχόμαστε και μετά ας φωνάξουμε :rolleyes:

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 21/04/2011 - 11:58


#45   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 21/04/2011 - 11:59

Συμφωνώ.. Και επίσης δέν καταλαβαίνω τον τίτλο MYTH BUSTED που μας παραπέμπει στο problem solved..
Τίποτα δέν λύθηκε.. Τώρα αν υπάρχει νόμος κατά του συγκεκριμένου geo-location data logger οτι και να έχουμε δεχτεί απο την αλλαγή os δέν υφιστάται, σωστά φίλε Zvrikos?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες