Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

itavli


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
179 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/04/2011 - 14:55

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά,

εδώ και μερικές ημέρες κυκλοφορεί η τελευταία μου εφαρμογή, η "itavli - Three backgammon like games", το γνωστό σε όλους μας τάβλι. Η εφαρμογή τρέχει τόσο σε iPhone όσο και σε iPad. Ο χρήστης μπορεί να παίξει πόρτες, πλακωτό ή φεύγα, με αντίπαλο το iPhone ή κάποιο/α φίλο/η. Επίσης, μπορείτε να ξεκινήσετε ένα τουρνουά, όπου παίζετε τα ακόλουθα παιχνίδια, μέχρι κάποιος παίχτης να φτάσει πρώτος στους 3,5 ή 7 βαθμούς (μην ξεχνάμε ότι ένα παιχνίδι μπορεί να δώσει δύο βαθμούς). Αν επιλέξετε για αντίπαλο το iPhone (A.I.) τότε έχετε τρία επίπεδα δυσκολίας: Το Master απευθύνεται σε αυτούς που ξέρουν τάβλι και γνωρίζουν τους κανόνες του παιχνιδιού. Στον κώδικα έχω συμπεριλάβει όλους του κανόνες, και μπορείτε να τους διαβάσετε εδώ. Τέλος, υπάρχει η δυνατότητα χρήσης της συσκευής bluetooth.


Την εφαρμογή θα τη βρείτε στην διεύθυνση itavli. Η εφαρμογή διατίθεται δωρεάν, όμως ο χρήστης θα πρέπει να αγοράσει τα παιχνίδια πλακωτό και φεύγα, που στοιχίζουν $0.99 ή 0.79ευρώ. Δηλαδή, στη δωρεάν έκδοση διατίθεται το παιχνίδι πόρτες.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις παρατηρήσεις σας

Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από: MasterX, 27/04/2011 - 15:00


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/04/2011 - 15:11

Πολύ καλή δουλειά ήταν κάτι που έλειπε!!!

Αλλά ρε παιδιά τα γραφικά απαράδεκτα!!! Κάντε καμιά αλλαγή άμεσα δεν βλέπετε...

#3   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/04/2011 - 15:42

Πολύ καλή δουλειά ήταν κάτι που έλειπε!!!

Αλλά ρε παιδιά τα γραφικά απαράδεκτα!!! Κάντε καμιά αλλαγή άμεσα δεν βλέπετε...



όχι, και απαράδεκτα :mellow: Είναι το μοναδικό τάβλι με τόσο μεγάλη οθόνη!! Δεν ξέρω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι με τον όρο γραφικά, αλλά όταν σχεδίαζα αυτήν την εφαρμογή πρώτη μου προτεραιότητα ήταν (και είναι) να φτιάξω ένα τάβλι με μεγάλη επιφάνεια... να μπορείς στο iPhone να παίζεις άνετα. Για αυτό, όταν παίζεις τάβλι υπάρχει μόνο η επιφάνεια του παιχνιδιού και πρέπει να σύρεις το χέρι σου, για να εμφανιστεί το μενού. Σίγουρα θα έδειχνε πιο ωραίο (και πιο ρεαλιστικό), αν έμοιαζε με το αληθινό τάβλι, όμως αυτό θα αφαιρούσε πολύτιμο χώρο από την επιφάνεια του παιχνιδιού. Πάντως, θα γίνουν μερικές αλλαγές στα γραφικά...

#4   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 27/04/2011 - 15:43

Μπραβο εξυπνο και ταυτοχρονα καλοοο!!!!!

#5   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 27/04/2011 - 15:48

Μπραβο για την ιδεα, ειναι κατι που εψαχνα, θελω να ρωτησω, οταν βαλεις να παιξεις ενω εχεις αγορασει και πλακωτο, φευγα, θα παιξεις τα παιχνιδια κατα σειρα ή τελειωνεις ενα και ξεκινας νεο με πλακωτο ας πουμε?

Θα συμφωνήσω με τον φιλο για τα γραφικα, ο χρωματισμος τουλαχιστον περνει πολυ βελτιωση, ισως και ενα βαθος στα πουλια, δεν χρειαζεται να πειρχτουν οι διαστασεις.

Τελευταία επεξεργασία από: konandrio, 27/04/2011 - 15:51


#6   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/04/2011 - 15:54

Μπραβο για την ιδεα, ειναι κατι που εψαχνα, θελω να ρωτησω, οταν βαλεις να παιξεις ενω εχεις αγορασει και πλακωτο, φευγα, θα παιξεις τα παιχνιδια κατα σειρα ή τελειωνεις ενα και ξεκινας νεο με πλακωτο ας πουμε?


Αν ξεκινήσεις τουρνουά τότε θα παίξεις τα παιχνίδια πόρτες, πλακωτό, φεύγα, πόρτες, κλπ μέχρι να συμπληρωθούν 3,5 ή 7 βαθμοί. Αν έχει επιλέξει να παίξεις ένα συγκεκριμένο παιχνίδι τότε θα συνεχίζεις να παίζεις αυτό το παιχνίδι μέχρι να το αλλάξεις.

#7   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 27/04/2011 - 16:02

OK φιλε, θα το αγορασω και περιμενω να το ομορφινετε λιγακι.

#8   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/04/2011 - 16:08

OK φιλε, θα το αγορασω και περιμενω να το ομορφινετε λιγακι.


και όχι μόνο... ;)

#9   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 27/04/2011 - 16:42

και όχι μόνο... ;)

Οντως, τωρα το δοκιμαζα, λειπει το undo, αυτη η μαυρη μπαρα που κρύβει το μισο του μισου ταβλι, με το ονομα ειναι περιττή, πρεπει να φτιαχτουν τα animations, να γυρνανε τα ζαρια και να φαινοντε οι κινησεις απο τα πουλια, τωρα δεν καταλαβαινεις τι παιζει ο αντιπαλος.
Παρτε καμια ιδεα απο το backgammon premium, δεν ειναι fullscreen αλλα το game play ειναι πολυ ποιο ευχαριστω.

#10   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/04/2011 - 16:58

Οντως, τωρα το δοκιμαζα, λειπει το undo, αυτη η μαυρη μπαρα που κρύβει το μισο του μισου ταβλι, με το ονομα ειναι περιττή, πρεπει να φτιαχτουν τα animations, να γυρνανε τα ζαρια και να φαινοντε οι κινησεις απο τα πουλια, τωρα δεν καταλαβαινεις τι παιζει ο αντιπαλος.
Παρτε καμια ιδεα απο το backgammon premium, δεν ειναι fullscreen αλλα το game play ειναι πολυ ποιο ευχαριστω.


Το undo καθώς και οι κινήσεις θα υπάρχουν στην νέα έκδοση. Τι εννοείς να φτιαχτούν τα animations? Ποιά animations είναι αυτά?

#11   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 27/04/2011 - 17:11

θα παρακαλούσα ΑΝ υπάρχει, ένα promo code (για την φουλ έκδοση εννοώ που να έχει και τα 3 παιχνίδια).......

#12   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/04/2011 - 17:14

θα παρακαλούσα ΑΝ υπάρχει, ένα promo code (για την φουλ έκδοση εννοώ που να έχει και τα 3 παιχνίδια).......


Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για promo code. Μπορείτε να κατεβάσετε τη δωρεάν έκδοση και να παίξετε το παιχνίδι πόρτες. Η δωρεάν έκδοση έχει όλες τις λειτουργίες, μόνο που πρέπει να αγοράσετε τα παιχνίδια φεύγα και πλακωτό.

#13   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 27/04/2011 - 18:07

Το undo καθώς και οι κινήσεις θα υπάρχουν στην νέα έκδοση. Τι εννοείς να φτιαχτούν τα animations? Ποιά animations είναι αυτά?

καλησπερα :)
ως λατρης του ταβλιου εχω κατεβασει την εφαρμογη σας εδω κ μερικες μερες, παλαιοτερα ειχα κατεβασει κ ολα τα αλλα ταβλι που κυκλοφορουσαν αλλα ηταν αναξια λογου, δεν το συζητω καν
εχω μεινει με 1 μονο, δεν θα αναφερω ποιο για να μην φανει οτι προτρεπω φιλους προς στα εκει κ οχι προς το δικο σας. Συγκριτικα εχω να πω πως η επιφανεια παιχνιδιου ειναι παραπλησια σε μεγεθος

προφανως κ ο φιλος παραπανω για τα γραφικα εννοει τουλαχιστον το ρολλαρισμα των ζαριων, δειχνει λιγο απαρχαιωμενο, αν μπορειτε να το βελτιωσετε θα εδειχνε καλυτερα, οπως επισης κ οι κινησεις του αντιπαλου μας δεν ειναι παντα ξεκαθαρες, οπως επισης και τα πουλια θα μπορουσαν να ειχαν ενα σχεδιασμο λιγο περισσοτερο προς 3D

δεν ειναι ξεκαθαρη η "παυση" του παιχνιδιου

το undo ειναι πολυ σημαντικη ελλειψη

θα μπορουσε να υπαρχει το αυτοματο μαζεμα, στις αναγκαστικες κινησεις η τουλαχιστον η επιλογη του

στην περιπτωση παρτιδας (ειτε μονο στις πορτες ειτε κ στα 3 παιχνιδια) καλο θα ηταν να υπαρχει ο διπλασιασμος (ετσι υφισταται το παιχνιδι σε ολα τα διεθνη τουρνουα)

τελος, εχω να πω πως παρ ολο που δεν επαιξα παρα πολυ (4-5 παιχνιδια), το εχω σετταρει στο πιο δυσκολο επιπεδο, κανει αρκετες λαθος κινησεις :blush:

ευχομαι καλη επιτυχια
αναμενουμε διορθωσεις :)

#14   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/04/2011 - 18:20

καλησπερα :)
ως λατρης του ταβλιου εχω κατεβασει την εφαρμογη σας εδω κ μερικες μερες, παλαιοτερα ειχα κατεβασει κ ολα τα αλλα ταβλι που κυκλοφορουσαν αλλα ηταν αναξια λογου, δεν το συζητω καν
εχω μεινει με 1 μονο, δεν θα αναφερω ποιο για να μην φανει οτι προτρεπω φιλους προς στα εκει κ οχι προς το δικο σας. Συγκριτικα εχω να πω πως η επιφανεια παιχνιδιου ειναι παραπλησια σε μεγεθος

προφανως κ ο φιλος παραπανω για τα γραφικα εννοει τουλαχιστον το ρολλαρισμα των ζαριων, δειχνει λιγο απαρχαιωμενο, αν μπορειτε να το βελτιωσετε θα εδειχνε καλυτερα, οπως επισης κ οι κινησεις του αντιπαλου μας δεν ειναι παντα ξεκαθαρες, οπως επισης και τα πουλια θα μπορουσαν να ειχαν ενα σχεδιασμο λιγο περισσοτερο προς 3D

δεν ειναι ξεκαθαρη η "παυση" του παιχνιδιου

το undo ειναι πολυ σημαντικη ελλειψη

θα μπορουσε να υπαρχει το αυτοματο μαζεμα, στις αναγκαστικες κινησεις η τουλαχιστον η επιλογη του

στην περιπτωση παρτιδας (ειτε μονο στις πορτες ειτε κ στα 3 παιχνιδια) καλο θα ηταν να υπαρχει ο διπλασιασμος (ετσι υφισταται το παιχνιδι σε ολα τα διεθνη τουρνουα)

τελος, εχω να πω πως παρ ολο που δεν επαιξα παρα πολυ (4-5 παιχνιδια), το εχω σετταρει στο πιο δυσκολο επιπεδο, κανει αρκετες λαθος κινησεις :blush:

ευχομαι καλη επιτυχια
αναμενουμε διορθωσεις :)


Όσο αφορά το αύτοματο μάζεμα, με διπλό tap το πούλι πηγαίνει στη θέση που μαζεύονται τα πούλια.
Τι εννοείς με το "παύση" του παιχνιδιού? Τι θα ήθελες να γίνεται?
Ο διπλασιασμός είναι κάτι το οποίο υπάρχει στο "ξένο" τάβλι, και όχι στο ελληνικό. Νομίζω ότι υπάρχουν κάποιοι κανόνες για αυτό, θα τους διαβάσω ... Αν πάλι, αναφέρεσαι στο διπλό παιχνίδι, τότε αυτό υπάρχει μόνο όταν παίζεις τουρνουά. Δεν έχει κανένα νόημα στο απλό παιχνίδι, μιας και δεν υπάρχουν και στατιστικά (για την ώρα).

Όσο για τις υπόλοιπες παρατηρήσεις σας, έχει ήδη ξεκινήσει ο προγραμματισμός.

#15   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 27/04/2011 - 18:51

μαλλον περιττο το pause
οσο για τον διπλασιασμο, υπαρχει σε ολα τα σοβαρα τουρνουα, ειτε ελληνικα ειτε ξενα
απλα δεν ειναι ευρεως γνωστος στα απλα καθημερινα παιχνιδια, δεν συνηθισαμε να παιζουμε ετσι στα φιλικα παιχνιδια μας
κ παιζοντας ενα μονο παιχνιδι μπορει καποιος να το κερδισει η να το χασει διπλο
κ βεβαια εχει μεγαλυτερη διαφορα οταν παιζει παρτιδα

καλη συνεχεια στη προσπαθεια σας
θα ειμαστε εδω για περαιτερω :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες