Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Jay Freeman: Why you should jailbreak your iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
97 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/04/2011 - 01:32

O Jay Freeman (aka Saurik) μαζί με την Britta Gustafson (ανεξάρτητη προγραμματιστής ) έδωσαν το παρόν σε ένα συνέδριο και εξηγούν μέσα από ένα σύντομο βίντεο μερικά πράγματα γύρο από την "παρεξηγημένη" διαδικασία του jailbreak και κάποιες εφαρμογές που την περιβάλλουν.O Saurik έδωσε μερικές απαντήσεις στον Robert Scoble(παρευρισκόμενο στο προαναφερθέν συνέδριο) γύρω από το jailbreaking και μας εξηγεί μερικά πράγματα σχετικα με την συγκεκριμένη διαδικασία(Jailbreak).


Αξίζει να το παρακολουθήσετε :

http://www.youtube.com/watch?v=ff-yvsawjxk&feature=feedu



[Via | Cydia official page]


Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 01/05/2011 - 23:13

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Semelos

Semelos

    iPH Enthousiast

  • 539 μηνύματα
  • Twitter:@Semelos_T_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 28/04/2011 - 02:15

To video θα δώσει πολλές ιδέες σε κάποιους για customize. Όπως εμένα για παράδειγμα. Πάω ν'αλλάξω το keyboard.

#3   zografos

zografos

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:06

Ο twitter client από τη μπάρα, ποιος είναι ????

#4   ainerone

ainerone

    iPH Addict

  • 740 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:14

Εγω παντως θελω αυτο το tweak που γυρναγανε τα εικονιδια οπως μπορει να βοηθησει να το βρω :P

#5   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:15

Αυτό είναι το barrel..

ezgif_com_crop_2.gif


#6   ainerone

ainerone

    iPH Addict

  • 740 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:17

Αυτό είναι το barrel..

thnx :)

#7   leonbis2000

leonbis2000

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:24

Tον κυριότερο λόγο να μην κάνεις Jailbreak δεν τον είπε πάντως...Το software update δηλαδή. Ότι κάθε φορά θα πρέπει να ξαναπεράσεις όλα τα apps από την αρχή, να φτιάξεις όλες τις ρυθμίσεις σου από την αρχή, αν είσαι gamer και έχεις αγοράσει apps από το App Store χάνεις το progress σου και αν γενικώς χρησιμοποιείς την συσκευή σου για σοβαρή δουλειά, το jailbreak είναι απαγορευτική διαδικασία εξ ορισμού.
Εγώ π.χ. που χρησιμοποιώ το iPad για να κρατάω χειρόγραφες σημειώσεις στην σχολή, αν το είχα jailbreaked και το αναβάθμιζα μετά θα τα έχανα όλα από το συγκεκριμένο application στην συσκευή (που τα έχω όλα σαν αρχείο κατηγοριοποιημένα) και δεν υπάρχει τρόπος να τα ξαναπεράσω.
Άρα το jailbreak είναι για όσους δεν έχουν να χάσουν και πολλά και έχουν την δυνατότητα και την πολυτέλεια του χρόνου να τα στήνουν όλα ξανά και ξανά από την αρχή.

#8   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:28

Αυτό δεν ισχύει..Υπάρχει ο τρόπος να τα πάρεις όλα backup και να τα ξαναπεράσεις ακριβώς όπως τα είχες χωρίς να χάσεις απολύτως τίποτα όπως επίσης χωρίς να σπαταλήσεις και καθόλου χρόνο παραπάνω απ'ότι απαιτεί η διαδικασία του jailbreak. .

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 28/04/2011 - 10:28

ezgif_com_crop_2.gif


#9   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:28

Από τότε που έχω το iPad 2, για το οποίο ακόμη δεν υπάρχει jb (εκτός αν έχασα κάτι τόσο μεγάλο), είμαι πιο χαρούμενος. Αγοράζω τις εφαρμογές και αυτό γαι έναν περίεργο λόγο με ικανοποιεί. Το μηχανηματάκι πάει σφαίρα και ο μόνος λόγος για τον οποίο χρησιμοποιούσα το Cydia είναι το sbsetttings και το retina display.

Συνειδητοποίησα πως δύο κλικ για να σβήσεις το wifi δεν είναι κάτι τραγικό αν και η Apple θα το βάλει στο multitasking bar στη θέση του ήχου σε επόμενο update.

Το μόνο που με ψιλοχαλάει είναι πως το navigon κάνει 80αρού, κατά τ' άλλα δε θα ξαναπροτιμήσω jb ποτέ.

#10   Kapngage

Kapngage

    iPH Member

  • 237 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:kapngage

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:30

Tον κυριότερο λόγο να μην κάνεις Jailbreak δεν τον είπε πάντως...Το software update δηλαδή. Ότι κάθε φορά θα πρέπει να ξαναπεράσεις όλα τα apps από την αρχή, να φτιάξεις όλες τις ρυθμίσεις σου από την αρχή, αν είσαι gamer και έχεις αγοράσει apps από το App Store χάνεις το progress σου και αν γενικώς χρησιμοποιείς την συσκευή σου για σοβαρή δουλειά, το jailbreak είναι απαγορευτική διαδικασία εξ ορισμού.
Εγώ π.χ. που χρησιμοποιώ το iPad για να κρατάω χειρόγραφες σημειώσεις στην σχολή, αν το είχα jailbreaked και το αναβάθμιζα μετά θα τα έχανα όλα από το συγκεκριμένο application στην συσκευή (που τα έχω όλα σαν αρχείο κατηγοριοποιημένα) και δεν υπάρχει τρόπος να τα ξαναπεράσω.
Άρα το jailbreak είναι για όσους δεν έχουν να χάσουν και πολλά και έχουν την δυνατότητα και την πολυτέλεια του χρόνου να τα στήνουν όλα ξανά και ξανά από την αρχή.


Νομιζω πως κανεις λιγω λαθως διοτη αμα κρατας backup στο itunes και κανεις update και restore οχι set up as new θα τα εχεις ολα οπως πρην απλα πρεπει να ξαναπερασεις της εφαρμογες του cydia και μονο τιποτα αλλο , και με το που της περασεις ειναι αποθηκευμενα ακομα και τα settings τον εφαρμογων

#11   leonbis2000

leonbis2000

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:33

Αυτό δεν ισχύει..Υπάρχει ο τρόπος να τα πάρεις όλα backup και να τα ξαναπεράσεις ακριβώς όπως τα είχες χωρίς να χάσεις απολύτως τίποτα όπως επίσης χωρίς να σπαταλήσεις και καθόλου χρόνο παραπάνω απ'ότι απαιτεί η διαδικασία του jailbreak. .



Αν αναφέρεσαι σε λύσεις τύπου PkGBackup και AptBackup, νομίζω ότι έχει αποδειχτεί ότι δεν μπορούν να προσφέρουν ολοκληρωμένο και απόλυτο αποτέλεσμα, πράγμα λογικό λόγω της συνθετότητας του προβλήματος. Αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο μετά χαράς να το ακούσω.

Τελευταία επεξεργασία από: leonbis2000, 28/04/2011 - 10:34


#12   Kapngage

Kapngage

    iPH Member

  • 237 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:kapngage

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:36

παντοσ και αυτες η εφαρμογες κανουν δουλεια !

Τελευταία επεξεργασία από: Kapngage, 28/04/2011 - 10:37


#13   leonbis2000

leonbis2000

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:36

Νομιζω πως κανεις λιγω λαθως διοτη αμα κρατας backup στο itunes και κανεις update και restore οχι set up as new θα τα εχεις ολα οπως πρην απλα πρεπει να ξαναπερασεις της εφαρμογες του cydia και μονο τιποτα αλλο , και με το που της περασεις ειναι αποθηκευμενα ακομα και τα settings τον εφαρμογων


Αν το κάνεις αυτό τότε μαζί με το restore θα περνιούνται και όλα τα απομεινάρια του προηγούμενου jailbreak, πράγμα που θα σου κάνει αχταρμά την συσκευή.

#14   bravelover

bravelover

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:39

Tον κυριότερο λόγο να μην κάνεις Jailbreak δεν τον είπε πάντως...Το software update δηλαδή. Ότι κάθε φορά θα πρέπει να ξαναπεράσεις όλα τα apps από την αρχή, να φτιάξεις όλες τις ρυθμίσεις σου από την αρχή, αν είσαι gamer και έχεις αγοράσει apps από το App Store χάνεις το progress σου και αν γενικώς χρησιμοποιείς την συσκευή σου για σοβαρή δουλειά, το jailbreak είναι απαγορευτική διαδικασία εξ ορισμού.
Εγώ π.χ. που χρησιμοποιώ το iPad για να κρατάω χειρόγραφες σημειώσεις στην σχολή, αν το είχα jailbreaked και το αναβάθμιζα μετά θα τα έχανα όλα από το συγκεκριμένο application στην συσκευή (που τα έχω όλα σαν αρχείο κατηγοριοποιημένα) και δεν υπάρχει τρόπος να τα ξαναπεράσω.
Άρα το jailbreak είναι για όσους δεν έχουν να χάσουν και πολλά και έχουν την δυνατότητα και την πολυτέλεια του χρόνου να τα στήνουν όλα ξανά και ξανά από την αρχή.

συμφωνο απολυτος

#15   Kapngage

Kapngage

    iPH Member

  • 237 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:kapngage

Δημοσίευση 28/04/2011 - 10:39

Αν το κάνεις αυτό τότε μαζί με το restore θα περνιούνται και όλα τα απομεινάρια του προηγούμενου jailbreak, πράγμα που θα σου κάνει αχταρμά την συσκευή.

Εγω απο το 3g και τωρα στο 4 δεν εχω κανει ποτε set us new γιατι εχω καποια πραγματα που τα θελω!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες