Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS to iPad tether μέσω προσωπικού hotspot και Bluetooth


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/04/2011 - 07:33

Χαιρετώ την παρέα.

Έχω στην κατοχή μου το 3GS & ipad2 wifi. Θέλω λοιπόν κάποιες λίγες φορές που θα χρειαστω Internet στο iPad χωρίς διαθέσιμο wifi να μπορώ να μοίρασω την σύνδεση απο το 3gs μου και να εκμεταλευτω τα δωρεάν mb που έχω.

Ως γνωστό χρειάζεστε iOS 4.3 και πάνω. Επίσης το 3GS δεν υποστηρίζει wifi tethering αλλά μόνο Bluetooth.

Η διαδικασία είναι απο απο γελοία εώς πανευκολη. Απλά ανοίγεται το Bluetooth και στις 2 συσκευές και μόλις το ένα ανακαλύψει το άλλο κάνετε σύζευξη, μετά ανοίγεται το προσωπικό hotspot στο iPhone που βρίσκεται ακριβώς κάτω απο το wifi στα settings και τελειωσατε. Στο iPad π´ανω αριστερά θα εμφανιστεί αντί για το εικονίδιο του wifi το εικονίδιο του tether.

Η σύνδεση είναι αξιόπιστη αρκεί οι δυο συσκευές να είναι κοντά. Μάλιστα οι ταχύτητες που είδα ήταν ίδιες σαν να έκανα πλοήγηση κατευθείαν απο το κινητό μου.

Το μόνο αλλά σημαντικό πρόβλημα σε όλο αυτο το σχεδιακι είναι η μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας στο κινητό σας. Τολμώ να την συγκρινω σαν να έχετε ανοιχτό ένα navigon. Δηλαδή για μεγάλη χρήση καλο είναι να υπάρχει ένας φορτιστής ευκαιρος.

Επίσης προσοχή με την κατανάλωση των mb. Μην ξεχαστειτε και φάτε όλα τα δωρεάν mb του συμβολαίου και μετά πληρώνετε καιρατιατικα,

Εν κατακλείδι, για τους περιστασιακους χρήστες 3g στο iPad που έχουν iPhone και συμβόλαιο με δωρεάν data, το απλό iPad wifi είναι ταμαμ, δεν χρειάζεται το 3g αφού με το personal hotspot κάνετε την δουλειά σας άφοβα.
Τώρα για το θέμα της vodafone που χρεώνει το tether έξτρα τι να πω. Εγώ έχω cosmote και για την ώρα δεν υπάρχει σκέψη για έξτρα χρέωση, το ίδιο ισχύει για την wind.

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 30/04/2011 - 07:34


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 30/04/2011 - 08:56

Υπάρχουν 2 ακόμα λύσεις για όσους θέλουν στο WiFi-only iPad2 τους να έχουν πρόσβαση στο δίκτυο μέσω 3G. Η πρώτη είναι το MyWi απο το Cydia, το οποίο συνδέεται κανονικά με WiFi (δεν περιορίζει δηλαδή τη σύνδεση μόνο μέσω bluetooth).

Η δεύτερη είναι λίγο πιο... εξειδικευμένη, και ουσιαστικά απευθύνεται σε όσους κάνουν μεν περιστασιακή χρήση του 3G, αλλά ενδεχομένως τα δωρεάν MB του συμβολαίου τους να μην τους φτάνουν, ή να μη θέλουν να λιώσουν την μπαταρία του iPhone τους. Η λύση ουσιαστικά είναι η δημιουργία νέας σύνδεσης συμβολαίου, τύπου Internet on the Go (αναφέρομαι σε Cosmote μόνο, δεν έχω ασχοληθεί με Voadafone), και μάλιστα το πακέτο του 1GB. Με το πακέτο αυτό (πάγιο 10 ευρώ) γίνεται και αγορά συσκευής Pocket WiFi, η οποία λειτουργεί σαν ασύρματο hot spot και μπορεί να πάρει πάνω της μέχρι και 5 συσκευές (σε αυτή τη συσκευή θα συνδέεται ασύρματα μέσω WiFi το iPad για πρόσβαση στο Internet μέσω 3G). Το συγκεκριμένο πακέτο ουσιαστικά "συνδέεται" με το ήδη υπάρχον συμβόλαιο, και έρχεται ένας ενιαίος λογαριασμός. Ουσιαστικά δηλαδή με κόστος 10 ευρώ το μήνα έχεις 1GB για το iPad (ή όποια άλλη συσκευή συνδέσεις στο Pocket WiFi), ανεξάρτητα από τα MB του συμβολαίου του κινητού σου.

#3   Jin

Jin

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/04/2011 - 09:06

Σωστός!! Εγώ πήρα από Ebay (Unlocked 3G Huawei E585 Mifi Wifi Router Modem) και με prepaid κάρτα από Vodafone κάνω μια χαρά τη δουλειά μου όποτε το χρειάζομαι ;)

Αναρτημένη εικόνα

Γιατί και στην Ελλάδα και στην Ολλανδία μου ζητάγανε απο 100 μεχρι 150euro για το modemaki plus την συνδρομή.. :(

Τελευταία επεξεργασία από: Jin, 30/04/2011 - 09:07


#4   nikos20047

nikos20047

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 30/04/2011 - 09:18

Καλημέρα
Εγω έχω iPad με 3g και έκανα την δοκιμή να δω αν παίζει αλλα ούτε το iPad 2 ούτε το iPhone δεν τα εντοπίζει το bluetooth

#5   karajim80

karajim80

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 30/04/2011 - 09:42

Υπάρχουν 2 ακόμα λύσεις για όσους θέλουν στο WiFi-only iPad2 τους να έχουν πρόσβαση στο δίκτυο μέσω 3G. Η πρώτη είναι το MyWi απο το Cydia, το οποίο συνδέεται κανονικά με WiFi (δεν περιορίζει δηλαδή τη σύνδεση μόνο μέσω bluetooth).

Ποτε βγηκε το jailbreak για το ipad2??Και δεν το πηραμε ακομη χαμπαρι??

#6   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 30/04/2011 - 10:24

Ποτε βγηκε το jailbreak για το ipad2??Και δεν το πηραμε ακομη χαμπαρι??


Το MyWi δεν το βάζεις στο iPad, στο iPhone το βάζεις... Νομίζω πως το αρχικό Post αναφέρεται ξεκάθαρα σε συνδυασμό iPhone 3GS και WiFi-only iPad.

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 30/04/2011 - 10:26


#7   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/04/2011 - 10:26

Καλημέρα
Εγω έχω iPad με 3g και έκανα την δοκιμή να δω αν παίζει αλλα ούτε το iPad 2 ούτε το iPhone δεν τα εντοπίζει το bluetooth


Ανοιξες το Bluetooth σε iPhone και ipad2. Τι λειτουργικό έχεις πάνω;

#8   nikos20047

nikos20047

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 30/04/2011 - 10:30

Ανοιξες το Bluetooth σε iPhone και ipad2. Τι λειτουργικό έχεις πάνω;

4.3 iPad
4.3.1 iPhone

#9   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/04/2011 - 10:30

Tilter σωστός αλλα η σκέψη να κουβαλαω και μια Τρίτη συσκευή μαζί μου που να θυμάμαι και να την έχω φορτισμένη δεν με ενθουσιάζει.

Πιστεύω ότι αν κάποιος έχει ανάγκη συνεχή χρήση του 3g να πάρει το iPad 3g μοντέλο να τελειώνει. Για όλες τις υπόλοιπες χρήσεις νομίζω ότι το personal hotspot είναι η καλύτερη λύση.

Τώρα φυσικά περί ορεξεως και συνθηκών τα πράγματα διαφέρουν.

#10   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/04/2011 - 10:32

4.3 iPad
4.3.1 iPhone


Εγώ στο ipad2 έχω την 4.3.1. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτο.

#11   nikos20047

nikos20047

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 30/04/2011 - 10:40

Μπορεί να θέλει την ίδια έκδοση δεν ξέρω
Απο ότι είδα μάλλον δεν δουλεύει το bluetooth στο iPhone

Τελευταία επεξεργασία από: nikos20047, 30/04/2011 - 10:45


#12   Jin

Jin

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/04/2011 - 10:51

Το MyWi δουλεύει και στις 2 περιπτώσεις Wifi & Bluetooth μια χαρά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Το έχω δοκιμάσει από 3GS 4.2.1/4.3.1 & Iphone4 4.3.1 σε Ipad2 4.3.

#13   xaidosd

xaidosd

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 03/05/2011 - 00:50

καλησπερα παιδια!οσων αφορα το personal hotspot απο το iphone 4 εχω να πω το εξης απλο που κανω...καταρχας εχω την 4.3.2 jb αν και δε παιζει ρολο το jb σε αυτο και προγραμμα data 750mb!παω στο personal hotspot απο το iphone 4 το ανοιγω και με ρωταει αν θελω να συνδεοντε οι αλλοι με bleutooth η με wifi&usb ετσι ο αλλος στο αλλο τηλεφωνο κανει μια απλη αναζητηση wifi δυκτιον και με βρισκει βαζει τον κωδικο που εχω βαλει εγω σαν password(μην μας κλεβουν και mb οι ασχετοι) και συνδεεται στο δικο μου 3g (cosmote) οι ταχυτητες ειναι οι ιδιες με αυτες ποθ εχω εγω στο iphone(ισως λιγο πιο αργες λογο επεξεραστη)!μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει να σθνδεσω ασυρματα 2 νοκια 5800,ενα sony ericsson x10 mini και το λαπτοπ μου sony vaio(και ασθρματα και μεσω usb)και ολα ειχαν επυτυχια...ισως η πιο εξυπνη κινηση της μαμας apple το internet sharing...
ευχομαι να βοηθησα εστω και λιγο.....

#14   mauvepap

mauvepap

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 00:54

Παιδια ισχύει το personal hotspot σε 3GS όπως λέει το θέμα? νόμιζα μόνο σε 4...εντωμεταξυ προσπαθώ να συνδέσω iPad 1 και 3GS μέσω Bluetooth αλλα δεν αναγνωρίζει το ένα το άλλο, είναι σε διαφορετική έκδοση λειτουργικού δεν ξέρω αν φταίει αυτο...

#15   nomercy

nomercy

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 21/05/2011 - 15:05

Εγώ δεν καταλαβαίνω την ξεφτίλα της Vodafone να χρεώνει έξτρα την υπηρεσία του Ίντερνετ αφού την πληρώνω ήδη στο iPhone μέσω data plan . Με βλέπω να μεταφερομαι σε wind η cosmote που από οτο κατάλαβα είναι free . Σαν δεν ντρέπονται μετά από τόσα λεφτά που παίρνουν

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες