Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πως βρίσκουν οι τηλεφωνικές εταιρίες (πάροχοι) την παράνομη χρήση του tethering στα jailbroken iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/05/2011 - 20:36

How does AT&T track unauthorized tethering on your jailbroken iPhone?

[attachment=14182:att-tethering.jpg]


Με αφορμή λοιπόν το γνωστό μήνυμα (SMS) που έλαβαν πριν λίγες εβδομάδες οι χρήστες του γνωστού Αμερικάνικου πάροχου τηλεπικοινωνίας AT&T modmyi.com,
(καθώς η εταιρεία απέστειλε προειδοποιητικό μήνυμα) για μη-εξουσιοδοτημένη χρήση του tethering μέσω 3rd party εφαρμογών (όπως π.χ το MyWi), σκέφθηκα να αναλύσουμε λίγο, το πως και το γιατί της παραπάνω ιστορίας. Περισσότερο κάτω από μια σφαιρική προσέγγιση, παρά κάτω από την ακριβή της έννοια (τεχνική, νομική) καθότι ούτε τεχνικοί είμαστε, ούτε νομικοί!

Οι περισσότεροι που είναι ήδη στον χώρο του iPhone (και όχι μόνο!) γνωρίζουν αυτές τις ''περίφημες'' 3rd party εφαρμογές που σου προσφέρουν την ικανότητα να χρησιμοποιήσεις τα data του τηλεφώνου σου, σε κάποιο άλλο device σου, όταν αυτό δεν έχει πρόσβαση στο ίντερνετ. (τον υπολογιστή σου π.χ.) Μια από τις πιο γνωστές είναι και το MyWi, PdaNet, iTether, κτλ. από την γνωστή κοινότητα των χάκερ, και τα βρίσκουμε μέσω Cydia

[attachment=14183:post-17-0-07539700-1300840795_thumb.jpg][attachment=14184:post-17-0-74627400-1300840825_thumb.png][attachment=14185:post-17-0-88487700-1300841496_thumb.jpg]

Θα ήθελα λοιπόν να αναφέρω ότι η εν λόγο εφαρμογές, εδώ στην Γαλλία τουλάχιστον είναι παράνομες. Και αν δεν είναι ακόμα στην Ελλάδα, δεν θα αργήσει να γίνει κάποια στιγμή. Ο λόγος απλός! Τα ειδικά πακέτα σύνδεσης (data plan) special edition για τα iPad, και τα χρήματα..$$$$ που θα δούνε οι πάροχοι να κάνουνε φτερά λόγο τον προαναφερόμενων εφαρμογών, προφανώς θα τους κάνει να το ξανασκεφθούνε το θέμα περί νομιμότητας!! (αν δεν το έχουνε κάνει ήδη!!)
Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι ούτε ηθικολόγος το παίζω ούτε Άγιος!! Απλός ενημερώνουμε. Και εγώ χρησιμοποιώ την παραπάνω εφαρμογή (MyWi) με την μόνη διαφορά ότι γνωρίζω ότι είμαι 'παράνομος', και αν μου τύχει κάποια στραβή (με τσιμπήσει ο πάροχος μου από το IP της συσκευής), είμαι έτοιμος να αναλάβω τις ευθηνές μου. (προφανώς ένα τσουχτερό πρόστιμο, έως και απογραφή και black listed σε όλους τους παρόχους)

Το Tethering δείτε το σαν μια διαφορετική υπηρεσία, που ο πάροχος σας αποφάσισε να σας την χρεώσει! (αν ισχύει αυτό στην Ελλάδα!) Δεν το είχατε από παλιά και σας το κόψανε, έτσι δεν είναι; Η Apple αποφάσισε να κάνει πληρωτέα αυτή την υπηρεσία μέσω του τερματικού της, και εξέδωσε τα ανάλογα πακέτα. Οι απανταχού πάροχοι που δέχτηκαν το προϊών της (iPhone) συμβιβαστήκαν (σιγά μην τους χάλασε δηλαδή!) με αυτήν. Επιπλέον το iPad αντίθετα από αυτό που πιστεύουν οι περισσότεροι, δεν θεωρείτε mobile συσκευή. (βάση συμβολαίου και νομοθεσίας πάντα)

Τα 'διαφορετικά πρωτοκολλά' επικοινωνίας που χρησιμοποιεί η κάθε συσκευή όπως π.χ. web browser που δείχνει πέρα από τη σελίδες που επισκέφθηκες, πληροφορείς για την ανάλυση οθόνης, επεξεργαστή κτλ. (κάτι που όπως καταλαβαίνετε δείχνει την διαφορά μεταξύ ενός iPhone και ενός iPad!) επιτρέπει στην εκάστοτε εταιρία (πάροχο) να σας εντοπίσει!

Το UDID π.χ. ( Unique Device Indentifier) μπορεί να σε προδώσει αν χρησιμοποιείς μια εφαρμογή που χρειάζεται data, και η οποία είναι blacklisted για το iDevice σου! Βέβαια θα μου πείτε ότι υπάρχει και το UDID faker, Faker Agent, κτλ., άλλα εδώ πάει μακριά η βαλίτσα!

Και κάτι τελευταίο, αναγνωρίζοντας τα NAT translation στα packets, καταλήγουν ότι πρόκειται για tethering. Άμα δούνε NAT τότε σίγουρα είσαι tethering! Δεν σηκώνει συζήτηση εκεί! Οπότε από εκεί και πέρα εύκολα να βρούνε αν έχεις το ανάλογο πακέτο. Κλείνοντας θα συμφωνήσω ότι μέχρι στιγμής οι πάροχοι δεν έχουν την δυνατότητα ακόμα να τρέχουν πίσω από την παρακολούθηση του κάθε 'ύποπτου πελάτη' για να ελέγξουνε όλα αυτά! Και δεύτερων δεν ξέρουμε ακόμα τη νομική υπόσταση χρίζει η όλη ιστορία. Γιατί καλά κάνει τον μάγκα η AT&T στέλνοντας 'προειδοποιητικά΄ μηνύματα στους πελάτες της, για υποχρεωτικό αυτόματο!!! πέρασμα σε data plan αν συνεχίσουν το tethering, αλλά εγώ θα ήθελα να δω πως θα το κάνουνε αυτό! Γιατί νομικά η τροποποιήσει χωρίς προειδοποίηση (και άμεση η έμεση αποδοχή του χρήστη), ενός πελάτη είναι παράνομη, και φέρει από μονή της αυτή η πράξη, την ακύρωση του συμβολαίου!! Αυτό λοιπόν που θα ήτανε ενδιαφέρων να παρακολουθήσουμε την περίοδο που μας έρχεται, δεν είναι το αν μπορούνε να μας βρούνε αν κάνουμε παράνομο tethering, αλλά το πως θα επικυρώσουν νομικά, και έμπρακτα αυτή την απαίτηση τους.

Αυτή τη στιγμή η AT&T τρέχει πίσω από τους heavy data users ελπίζοντας να τους τρομοκρατήσει, και έστω και κάποιοι από αυτούς να περάσουν ''εθελοντικά'' στα ανάλογα πακέτα της. Μέχρι στιγμής είναι μόνο κάποια hoax μηνύματα άνευ σημασίας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι πάροχοι θα το αφήσουν έτσι το θέμα, άμα δούνε να χάνονται τόσα χρήματα.... $$$$

Έχουνε γνώση οι φύλακες!


Υ.Γ. Εγώ προσωπικά πλέον (και για τον φόβο των Ιουδαίων!) πέρασα στο PdaNet μιας που υπόσχεται απόκρυψη πακέτων από τον πάροχο!! Για να δούμε .. ;-)

[attachment=14186:photo.PNG]

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 12/05/2011 - 00:31

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/05/2011 - 20:46

Θα ήθελα λοιπόν να αναφέρω ότι η εν λόγο εφαρμογές, εδώ στην Γαλλία τουλάχιστον είναι παράνομες. Και αν δεν είναι ακόμα στην Ελλάδα, δεν θα αργήσει να γίνει κάποια στιγμή. Ο λόγος απλός! Τα ειδικά πακέτα σύνδεσης (data plan) special edition για τα iPad, και τα χρήματα..$$$$ που θα δούνε οι πάροχοι να κάνουνε φτερά λόγο τον προαναφερόμενων εφαρμογών, προφανώς θα τους κάνει να το ξανασκεφθούνε το θέμα περί νομιμότητας!! (αν δεν το έχουνε κάνει ήδη!!)
Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι ούτε ηθικολόγος το παίζω ούτε Άγιος!! Απλός ενημερώνουμε. Και εγώ χρησιμοποιώ την παραπάνω εφαρμογή (MyWi) με την μόνη διαφορά ότι γνωρίζω ότι είμαι 'παράνομος', και αν μου τύχει κάποια στραβή (με τσιμπήσει ο πάροχος μου από το IP της συσκευής), είμαι έτοιμος να αναλάβω τις ευθηνές μου. (προφανώς ένα τσουχτερό πρόστιμο, έως και απογραφή και black listed σε όλους τους παρόχους)


Η λέξη "παράνομος" δεν είναι και πολύ κατάλληλη. Έχει φροντίσει ο νομοθέτης ώστε να διώκεται ποινικά ο χρήστης τέτοιας εφαρμογής? Δε νομίζω. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο για να καλύπτει αυτές τις περιπτώσεις (αυτό μας έλειπε, να υπήρχε!) τότε το πολύ πολύ να σου κόψουν το data plan ή να σε "αναβαθμίσουν" σε άλλο πρόγραμμα. Από την άλλη, να σε κάνουν blacklist από όλους τους παρόχους, χλωμό μου φαίνεται, γιατί θα χάσουν τα $$$$ σου.

#3   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 10/05/2011 - 20:49

Γιατί τόση μανία πιά με το tethering?
Μια φορά το χρησιμοποίησα και με απλή επίσκεψη σε 2-3 site για ούτε 10 λεπτά, μου καταβρόχθησε 50ΜΒ!

#4   BAUHAUS

BAUHAUS

    iPH Addict

  • 822 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:BAUHAUSCK

Δημοσίευση 10/05/2011 - 20:55

Παιδια ένα έχω να πω ::) ΌΛΑ θέλουν να μας τα πάρουν.....

#5   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/05/2011 - 20:55

.... Έχει φροντίσει ο νομοθέτης ώστε να διώκεται ποινικά ο χρήστης τέτοιας εφαρμογής?

Εδώ ακριβώς είναι και το κλειδί της υπόθεσης!

Όπως αναφέρω και ποιο πάνω, θα ήθελα να δω πως μπορούνε να το κατοχυρώσουνε αυτό το 'δικαίωμα'; Τώρα για την λέξη 'παράνομο', εγώ προσωπικά αναφέρομαι σε κάτι που δεν έχεις το δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις (λόγο συμβολαίου), μιας που η εταιρία, πάροχος κτλ. σου έχει ειδικά πακέτα για αυτήν την εφαρμογή. Ακόμα και η κατασκευάστρια εταιρία Apple, αν ήθελε να χρησιμοποιούμε κατά βούληση, και χωρίς περαιτέρω επιβάρυνση τα πακέτα της μέσω tethering, δεν θα είχε κλειδωμένη την αντίστοιχη υπηρεσία στα τερματικά της, (η ακόμα και αόρατη σε παλαιότερες εκδόσεις) και ούτε θα σε υποχρέωνε να περάσεις από τον πάροχο σου για επιπλέον χρέωση!!

Τώρα όσο για το blacklisted εδώ στην Γαλλία, ξέρω κάτι παραπάνω! Για την διαγραφή τώρα, να μην σε γελάσω, δεν έχω ακούσει τίποτα ακόμα, άλλα δεν σημαίνει αν το φαινόμενο πάρει τεράστιες διαστάσεις, ότι δεν θα το δούμε και αυτό. Προφανώς οι εταιρίες αποφεύγουνε ακόμα τα τρεξίματα στα δικαστήρια, φοβούμενοι μην βγει τελεσίδικη απόφαση, και δεν έχουνε τον χρόνο να προετοιμαστούνε νομικά. (να ετοιμάσουν, ντοσιέ, υπεράσπιση κτλ.)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 10/05/2011 - 21:51

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#6   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/05/2011 - 21:06

Τώρα όσο για το blacklisted εδώ στην Γαλλία, ξέρω κάτι παραπάνω!


Έχουν προχωρήσει σε τέτοια μέτρα στη Γαλλία? Να κάνουν κάποιον χρήστη blacklist από όλους τους παρόχους?

Πάντως κάπως σχετικό με αυτό (το blacklist), είναι και το ότι εδώ συζητιέται κάτι για "Τειρεσία" των εταιριών κινητής τηλεφωνίας, εξαιτίας όμως του τεράστιου αριθμού απλήρωτων λογαριασμών.

#7   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/05/2011 - 21:25

Έχουν προχωρήσει σε τέτοια μέτρα στη Γαλλία? Να κάνουν κάποιον χρήστη blacklist από όλους τους παρόχους?

Γνωστή μου λόγο απλήρωτου λογαριασμού στην Orange. Τώρα για τα data που λέμε, θα έρθει και αυτό!!

Και ένα μικρό off topic: Αυτά τα μετρά είναι από τα ποιο ελαφριά! Που να δεις και σε άλλους χώρους/τομεις όπως αναζήτηση ενοικίου, δουλειάς, κτλ. Εννοείται ότι κατατρέχουν σε παράνομες μεθόδους (blacklist) αλλά από την στιγμή που φέρει το ποθητό αποτέλεσμα στην αντίστοιχη εταιρία, ποιος νοιάζεται!! (end off topic)

Τώρα για το πως θα επιβάλουν, στηρίξουνε, κτλ. οι πάροχοι αυτή τους την απαίτηση, κάτω από νομοθετική πλευρά εννοείται, ο καιρός θα δείξει. Ελπίζω το δικαστήριο της Χάγης, (γιατί εκεί θα φτάσει όταν ξεκινήσει η υπόθεση) να τελεσιδηκησει εις όφελος των καταναλωτών, γιατί σαν πολλά μας ζητάνε τώρα τελευταία οι πάροχοι. Εντάξει, πληρώνουμε μια υπηρεσία, αλλά μην μας περνάνε και για πρόβατα!! ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 12/05/2011 - 00:33

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#8   Mensana

Mensana

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/05/2011 - 21:58

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι σχετικά με το tethering. Αν υποθέσουμε ότι έχω κάποιο όγκο δεδομένων να χρησιμοποιήσω με το κινητό μου κάθε μήνα μέσα στα πλαίσια του παγίου μου. Τώρα, αν θελήσω αυτό το data plan να το μοιράσω στον υπολογιστή μου π.χ, με ένα από αυτά τα εργαλεία που προαναφέρατε, λογικά δεν θα καταναλώσω δεδομένα; Δεν θα έχω λοιπόν ως αποτέλεσμα να "ζημιώσω" το πρόγραμμα που έχω στο κινητό μου με αποτέλεσμα να χρεωθώ εφόσον μπορεί να υπερβώ τον όγκο των δεδομένων μου πολύ πιο γρήγορα; Ποιο είναι το όφελος του tethering λοιπόν; Τι δεν έχω καταλάβει; :unsure:

#9   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/05/2011 - 22:17

Που θα σε συμφερε να δεις μια ταινία? Στο τηλέφωνο σου, η στον υπολογιστή σου? Να γράψεις μια εργασία, να διορθώσεις ένα CV κτλ. Σου πουλησανε ένα πακέτο σε μια άλφα τιμή, γιατί ήξεραν ότι προορίζεται για ένα τηλέφωνο, αν ήταν για έναν υπολογιστή iPad κτλ, θα ήταν διαφορετική η τιμή! Λόγο ότι είσαι ποιο άνετα με τον υπολογηστη σου, θα ήτανε και ποιο ακριβό το πακέτο!!

Ξέρω! Αυτό ονομάζεται εκμετάλλευση, αλλα τη να κάνουμε! Δεν έχουμε δυστυχώς και πολλές επιλογές μέχρι στιγμής! Είτε ξεπερνάς τα όρια του πακέτου σου, είτε όχι, ο παροχος το βλέπει σαν παραβιασει συμβολαίου!



Υ.Γ Εδώ αναφερόμαστε ιδιαίτερα σε unlimided data plan που ετσι και αλλιώς τα έχουμε πληρώσει για το iPhone, και τα χρησιμοποιούμε για ένα διαφορετικό τερματικο. (υπολογιστή π.χ)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 12/05/2011 - 00:40

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#10   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/05/2011 - 22:32

Παιδια η Cytanet(Κυπρος) εχει ακουστει τιποτα? αν κανω tethering θα πρεπει να τα σκασω στους λογαριασμους?

#11   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/05/2011 - 22:39

Παιδιά μην τρελαίνεστε!

Τίποτα δεν έχει ακουστεί ακόμα για καμία ελληνική η κυπριακή εταιρία. Απλώς ενημερώνουμε την κοινότητα, για 'τυχών' μελλοντικές εκπλήξεις!! ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 12/05/2011 - 00:35

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#12   Mensana

Mensana

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/05/2011 - 22:44

Το κοιτάζω το θέμα εδώ και κάμποση ώρα, και αρχίζω να καταλαβαίνω τι γίνεται. Δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κάνω tethering με τη συσκευή μου, έτσι κι΄αλλιώς δε διαθέτω data plan. Αλλά καταλαβαίνω ότι το παιχνίδι τους παίζεται για άλλη μια φορά γύρω από τα χρήματα που χάνουν και αυτό τους τσούζει. Και δεν είναι μόνο η άνεση που θα σου προσφέρει η μεγάλη οθόνη του υπολογιστή σου, όπως πολύ σωστά το λες. Φαντάζομαι ότι πολλοί θα είναι με κάποιο laptop σε κανένα κορφοβούνι χωρίς Internet και ο μόνος τρόπος για να έχουν πρόσβαση θα ήταν ένα από αυτά τα στικάκια που αφειδώς μοιράζουνε οι εταιρείες. Τώρα με το tethering πρέπει να χάνουν πολλά, και δεν αντέχουν την χασούρα.

#13   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/05/2011 - 23:09

Οπως τα λες είναι φίλε μου! ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#14   mtsant

mtsant

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/05/2011 - 23:37

Ας κανουν μήνυση στην apple που φτιάχνει συσκευές που διαχειρίζονται το προπληρωμενο bandwidth μέσω tethering.

Από ομως αυτές τις "έξυπνες" συσκευές γινεται το παιχνίδι των νέων συνδέσεων σε μια ήδη κορεσμένη αγορά.. Ντροπή της vodafone που έχει τέτοια αντιμετώπιση σε αυτο το θέμα. Πέρυσι τον Αυγουστο αλλαξα σε cote για αυτον ακριβώς τον λόγο.

Αυτές οι βλακίες συνέβαιναν απο πάντα με τους παρόχους κινητης. Για παράδειγμα η χρέωση των sms, mms. Σιγά το bandwidth που τρώνε. Απλά επειδή είχε πέραση στο κοινο χτυπούσαν τις τιμές. Νταβατζηλίκια..αλλα δεν τους παίρνει, γιατι δεν μπορούσαν/μπορουν/θα μπορέσουν να ελέγξουν την εξελιξη της τεχνολογίας..

#15   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 11/05/2011 - 01:09

να ρωτήσω κάτι χαζό μιας και δεν πολύ σκαμπάζω από όρους κτλ, γιατί το mywi τους ενοχλεί αφού και το ενσωματωμένο hotspot πλέον μετά την 4.3 κάνει την ίδια δουλειά σε κάποιο laptop η άλλη συσκευή... πέραν του ότι μπορεί να δίνει το ίντερνετ από το κινητό στην άλλη συσκευή με άλλο τρόπο από ότι το mywi το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο? sorry αλλά δεν καταλαβαίνω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες