Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ρομποτική IP Camera με χειρισμό από iPhone.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
91 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 10:19

Eρώτηση γιατί ενδιαφέρομαι να βάλω σπίτι μου...

Η κάμερα αυτή "ξυπνά" όταν αντιληφθεί κίνηση; Θα ήθελα μόλις αντιληφθεί την κίνηση, τότε να ξεκινά να γράφει και με κάποιον τρόπο να μου στέλνει ειδοποίηση στο iPad. (Κάτι τέτοιο κάνει της Orbicule αλλά χρησιμοποιώντας τη iSight..)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 10:19

Εχω 6 "κλώνους" απο ebay. Ενα πρόβλημα που έχουν ή θα παρουσιάσουν πολλές είναι το τροφοδοτικό! (τα έχω αλλάξει όλα). Σε 2η φάση η μια εξωτερική έχει πρόβλημα με τις υπέρυθρες και δε δουλεύει νύκτα. (λογικά φτιάχνεται αν ασχοληθώ).
Κατα τα άλλα, δεν έχω δεί pixel καμμένο. Οσο για τη ποιότητα εικόνας, είναι ανάλογα το λόγο που τη θέλει κανεις! Δεν είναι για video, αλλά κάμερες ασφαλείας.
Επίσης και οι 6 δουλεύουν μια χαρά απο το iphone με το πρόγραμμα livecams (αγορασμένο).
Απο εκεί και πέρα αν οι τιμές στην Ελλάδα για τις συγκεκριμένες κάμερες είναι λογικές, να τις πάρουμε απο εδω! Λεω λογικές γιατί βλέπω τιμές 100% πάνω!

#33   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 10:21

Eρώτηση γιατί ενδιαφέρομαι να βάλω σπίτι μου...

Η κάμερα αυτή "ξυπνά" όταν αντιληφθεί κίνηση; Θα ήθελα μόλις αντιληφθεί την κίνηση, τότε να ξεκινά να γράφει και με κάποιον τρόπο να μου στέλνει ειδοποίηση στο iPad. (Κάτι τέτοιο κάνει της Orbicule αλλά χρησιμοποιώντας τη iSight..)


Στέλνει μέσω email εικόνα όταν αντιληφθεί κίνηση.

#34   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 10:29

Ωραία, τελευταία ερώτηση που ενδιαφέρει πολλούς πιστεύω. Υπάρχει native εφαρμογή για iPad; όχι για iphone, αλλά για iPad. Δε θέλω να χρησιμοποιώ browser ούτε να κάνω 2x σε εφαρμογή του iPhone.

#35   idoctor

idoctor

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 13:18

Eρώτηση γιατί ενδιαφέρομαι να βάλω σπίτι μου...

Η κάμερα αυτή "ξυπνά" όταν αντιληφθεί κίνηση; Θα ήθελα μόλις αντιληφθεί την κίνηση, τότε να ξεκινά να γράφει και με κάποιον τρόπο να μου στέλνει ειδοποίηση στο iPad. (Κάτι τέτοιο κάνει της Orbicule αλλά χρησιμοποιώντας τη iSight..)



Ναι η κάμερα μπορεί να ρυθμιστεί ώστε να ξεκινά την εγγραφή μόλις δει κίνηση (motion detection). Μπορεί να σου στείλει email με 5 φωτογραφίες της κίνησης που ανίχνευσε.
Μπορείς να ρυθμίσεις την ευαισθησία της κίνησης ώστε να μην γράφει με το παραμικρό.

#36   idoctor

idoctor

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 13:21

Ωραία, τελευταία ερώτηση που ενδιαφέρει πολλούς πιστεύω. Υπάρχει native εφαρμογή για iPad; όχι για iphone, αλλά για iPad. Δε θέλω να χρησιμοποιώ browser ούτε να κάνω 2x σε εφαρμογή του iPhone.


Δεν το γνωρίζω, αλλά να ψάξεις στο AppStore με τη λέξη Foscam, θα βρεις μερικές εφαρμογές.

#37   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 13:31

Υπάρχει για ipad παρόμοια εφαρμογή με το iphone. (με κάποια χρέωση) Χρησιμοποιώ το Live Cams της eggman. Υπαρχουν και κάποιες free.

#38   idoctor

idoctor

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 13:52

Εχω 6 "κλώνους" απο ebay. Ενα πρόβλημα που έχουν ή θα παρουσιάσουν πολλές είναι το τροφοδοτικό! (τα έχω αλλάξει όλα).

> Έχουμε πουλήσει πολλές και δεν είχαμε καμιά επιστροφή από προβληματικό τροφοδοτικό.

Σε 2η φάση η μια εξωτερική έχει πρόβλημα με τις υπέρυθρες και δε δουλεύει νύκτα. (λογικά φτιάχνεται αν ασχοληθώ).

> Λογικά θα πρέπει να σου έχει καεί η φωτοαντίσταση.

Οσο για τη ποιότητα εικόνας, είναι ανάλογα το λόγο που τη θέλει κανεις! Δεν είναι για video, αλλά κάμερες ασφαλείας.

> Συμφωνώ.

Απο εκεί και πέρα αν οι τιμές στην Ελλάδα για τις συγκεκριμένες κάμερες είναι λογικές, να τις πάρουμε απο εδω! Λεω λογικές γιατί βλέπω τιμές 100% πάνω!

> Δεν μπορώ να συγκρίνω την τιμή της Foscam με τον "κλώνο" γιατί:
1. Δεν είναι η ίδια μάρκα
2. Γιατί προφανώς δεν χρεώθηκε ΦΠΑ 23%
3. Πλήρωσες και για τα τροφοδοτικά. που τελικά σου ανέβασαν την τιμή. Και επιπλέον έχεις πρόβλημα και με αλλη μία.


#39   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 14:13

Έβαλα τα στοιχεία της demo σύνδεσης στο προγράμματα της κάμερας στο iPhone αλλά δεν με συνδεει, απλά το δείχνει να φορτώνει συννεχεια

#40   idoctor

idoctor

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 14:25

Έβαλα τα στοιχεία της demo σύνδεσης στο προγράμματα της κάμερας στο iPhone αλλά δεν με συνδεει, απλά το δείχνει να φορτώνει συννεχεια


Είναι ήδη δύο άτομα μέσα.

#41   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 21/06/2011 - 14:34

Και γω το ιδιο: στο safari του iMac που το εβαλα δειχνει μια συνεχη μαυρη οθονη, ενω στο app στο iPod Touch 4g μου λεει "couldn't load the webcam, Please make sure you are connected to the Internet and retry or cancel to try later" . . .

#42   idoctor

idoctor

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 14:41

Και γω το ιδιο: στο safari του iMac που το εβαλα δειχνει μια συνεχη μαυρη οθονη, ενω στο app στο iPod Touch 4g μου λεει "couldn't load the webcam, Please make sure you are connected to the Internet and retry or cancel to try later" . . .



Η κάμερα λειτουργεί κανονικά. Μάλιστα μόλις τώρα κάποιος την χειρίζεται.
Για κάθε ενδεχόμενο την έκανα reboot.

#43   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 14:50

Είναι ήδη δύο άτομα μέσα.

μηπως για αυτο?

#44   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 21/06/2011 - 14:50

Πολυ ενδιαφερον φιλε μου! Καταφερα να συνδεθω απο τον iMac αλλα οχι με το app στο iPod. Παιζει κατι με το app? Βαζω σωστα τα στοιχεια ρε γαμωτο και μου βγαζει το ιδιο μηνυμα : " Couldn't load the webcam, Please make sure you are connected to the Internet and retry or cancel to try later"

#45   idoctor

idoctor

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 14:55

Πολυ ενδιαφερον φιλε μου! Καταφερα να συνδεθω απο τον iMac αλλα οχι με το app στο iPod. Παιζει κατι με το app? Βαζω σωστα τα στοιχεια ρε γαμωτο και μου βγαζει το ιδιο μηνυμα : " Couldn't load the webcam, Please make sure you are connected to the Internet and retry or cancel to try later"



Παιδια, μην ξεχνάτε να βάλετε μπροστά από το URL το http://
Δοκιμάστε και πείτε μου αν είναι ΟΚ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες