Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση σχετικά με MiFi, Mobile WiFi ή όπως αλλιώς τα λένε


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/05/2011 - 22:59

Σκεφτόμουν να αγοράσω μια τέτοια συσκευή, όπως αυτή που δίνει η Vodafone και σε συνδυασμό με κάποιο προνομιακό πακέτο δεδομένων πχ από καρτοκινητή, να μπορώ να έχω internet για όλες τις συσκευές μου, όταν πηγαίνω για παράδειγμα στο εξοχικό ή γενικά όταν είμαι διακοπές.

Αν δεν κάνω λάθος αυτό που δίνει η Vodafone (80€) είναι της Huawei, αλλά φαίνεται να είναι παλιό μοντέλο. Το τελευταίο μοντέλο της Huwaei μάλλον είναι αυτό.

Έχει χρησιμοποιήσει κάνεις τέτοια λύση; Οι συσκευές αυτές είναι ξεκλείδωτες; Παίζουν με καρτοκινητό;

Στο Amazon βρήκα κάποια μοντέλα παλιότερα, με καλές κριτικές και αναφέρουν ότι έχουν και data 3 Gb Preloaded. Θα παίζουν εδώ, ώστε να μπορώ να αξιοποιήσω και το πακέτο που δίνουν;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/05/2011 - 23:46

H vodafone παλιότερα έδινε αυτό εδώ που ήταν πολύ καλό. Ήταν ξεκλείδωτο σε όλα τα δίκτυα και έπαιζε με κάρτα sim οποιασδήποτε εταιρίας. Το κόστος της συσκευής ήταν 160 ευρώ.

Αυτό που δίνει τώρα δεν το γνωρίζω, αν και από την τιμή και μόνο (μισή τιμή) φαντάζομαι ότι θα έχει κάπως περιορισμένες δυνατότητες.

Όσο για τα 3GB data που δίνουν αυτά που βρήκες στο εξωτερικό, δεν νομίζω να λειτουργούν εδώ. Αυτές οι συσκευές λειτουργούν με κάρτα sim και data plan από κάποιον πάροχο. Αν δεν βάλεις κάρτα, από ποιον πάροχο θα τα πάρεις αυτά τα 3GB ; Δεν το λέω και με απόλυτη βεβαιότητα, αλλά μου φαίνεται δύσκολο να λειτουργήσει κάτι τέτοιο.

#3   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2011 - 23:53

Κάτι σε USB stick data και add hoc το laptop δεν θα σου έλυνε το πρόβλημα συνδεσιμοτητας ???

#4   chrisfrag

chrisfrag

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:Chrisfrag

Δημοσίευση 16/05/2011 - 06:21

Έχω αγοράσει από eBay ένα αγγλικό το οποίο είναι ξεκλείδωτο και δουλεύει με όλες τις sim. Αν θυμάμαι καλά το είχα πάρει γύρω στα 50 ευρώ. Τα δωρεάν gb ισχύουν μόνο στο δίκτυο που είναι το mifi για ένα μήνα από την ενεργοποίησή του. Κατά τα άλλα, δουλεύει μια χαρά.

Τελευταία επεξεργασία από: chrisfrag, 16/05/2011 - 06:22


#5   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/05/2011 - 09:22

Όσο για τα 3GB data που δίνουν αυτά που βρήκες στο εξωτερικό, δεν νομίζω να λειτουργούν εδώ. Αυτές οι συσκευές λειτουργούν με κάρτα sim και data plan από κάποιον πάροχο. Αν δεν βάλεις κάρτα, από ποιον πάροχο θα τα πάρεις αυτά τα 3GB ; Δεν το λέω και με απόλυτη βεβαιότητα, αλλά μου φαίνεται δύσκολο να λειτουργήσει κάτι τέτοιο.


Αυτό φαντάστηκα και εγώ, ότι δεν παίζει να ισχύουν εδώ.

Κάτι σε USB stick data και add hoc το laptop δεν θα σου έλυνε το πρόβλημα συνδεσιμοτητας ???


Μπα, δεν θέλω να μπλέξω με adhoc, laptop και τέτοια. Μια μικρή συσκευή θέλω που θα την παίρνω πάντα μαζί μου πχ σε παραλία κτλ και θα συνδέονται όλες οι mobile συσκευές.

Έχω αγοράσει από eBay ένα αγγλικό το οποίο είναι ξεκλείδωτο και δουλεύει με όλες τις sim. Αν θυμάμαι καλά το είχα πάρει γύρω στα 50 ευρώ. Τα δωρεάν gb ισχύουν μόνο στο δίκτυο που είναι το mifi για ένα μήνα από την ενεργοποίησή του. Κατά τα άλλα, δουλεύει μια χαρά.


Έχεις κάποιο link;

#6   chrisfrag

chrisfrag

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:Chrisfrag

Δημοσίευση 16/05/2011 - 11:38

Το δικό μου το είχα αγοράσει από τον iszom ltd, μπορείς να δεις και στο site του iszom.com. Τελικά το είχα πάρει 120$ με τα μεταφορικά τον Οκτώβριο. Από ότι είδα έχει βγάλει και καινούρια μοντέλα λίγο ακριβότερα. Εγώ έχω πάρει το huawei e585.

Τελευταία επεξεργασία από: chrisfrag, 16/05/2011 - 11:41


#7   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/05/2011 - 12:33

Και εγώ αυτό έχω βάλει στο μάτι, το E585. Έχει δυο εκδόσεις βλέπω. Μια κανονική που δεν είναι διαθέσιμη, και μια που λέει International. Αυτήν έχεις πάρει? Δεν φαίνεται να έχουν διαφορές...

#8   chrisfrag

chrisfrag

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:Chrisfrag

Δημοσίευση 16/05/2011 - 15:10

Την κανονική έχω πάρει. Δεν βλέπω διαφορά στα χαρακτηριστικά βέβαια, εκτός της τιμής.

#9   souzana

souzana

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Twitter:@soyz__
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:souzi13

Δημοσίευση 04/07/2012 - 15:49

Και εγω ψάχνω κανά τέτοιο ποιο φθηνό, έχω κοσμοτέ στικακι και θέλω να έχω Ίντερνετ στο iPad

#10   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 04/07/2012 - 17:31

Και εγω ψάχνω κανά τέτοιο ποιο φθηνό, έχω κοσμοτέ στικακι και θέλω να έχω Ίντερνετ στο iPad

Σε λαπτοπ/νετμπουκ εχεις το στικακι; Κ θελεις να δινεις ιντερνετ κ στο ipad;

#11   souzana

souzana

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Twitter:@soyz__
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:souzi13

Δημοσίευση 04/07/2012 - 21:20

ναι απλά θέλω να έχω ιντερνετ και στο Ipad βασικά μου πανε να κάνω ad hoc πως λέγεται να διαμοιράσω την σύνδεση απλά θέλω να πα΄ρω μονο το ipad μαζι μου για αυτό ρωτάω




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες