Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Sherif Hashim:Σύντομα θα είναι διαθέσιμη η μέθοδος για downgrade της Baseband από 6.15.00 σε 5.13.01


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/05/2011 - 00:12

Ο Hacker Sherif Ηashim μέσα από ένα σύντομο μήνυμα του στο Twitter δίνει την ελπίδα σε πολλούς κατόχους κλειδωμένων συσκευών να θέσουν σε "λειτουργία τηλεφώνου" και πάλι της κλειδωμένες συσκευές τους που μέχρι στιγμής λειτουργούν μόνο ως iPod.

Η είδηση αυτή αφορά κατόχους iPhones οι οποίοι έχουν στην συσκευή τους την Baseband 6.15.00 η οποία τους κράτα αποκλεισμένους απο την κανονική χρήση της συσκευής.

Ο Sherif Hashim έχει αναπτύξει ένα project το οποίο βρίσκετε σε beta μορφή για την επίτευξη της υποβάθμισης της Baseband σε παλαιότερη έκδοση και συγκεκριμένα στην 5.13.01.


Αναρτημένη εικόνα


Ο Sherif Ηashim δημοσίευσε και ένα σύντομο βίντεο με την διαδικασία :

http://www.youtube.com/watch?v=FgQc159O_aQ&feature=player_embedded


Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει γνωστό από μέρους του Hacker το ποτε θα ειναι διαθέσιμη η μέθοδος αυτή και ποια διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσουν οι χρήστες.


Μόλις υπάρξει κάτι νεότερο θα ενημερωθείτε άμεσα.

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 25/05/2011 - 10:32

Δεν καταλαβαίνω που κολλάει το "να θέσουν σε λειτουργία τηλεφώνου τις κλειδωμένες τους συσκευές" και η baseband 6.15.00 . Αφου η 6.15.00 είναι ξεκλείδωτη .Γι αυτο το λόγο και όλοι την έβαζαν .Για να μπορέσουν να λειτουργήσουν το τηλεφωνό τους . Απλα μας βγήκε προβληματική.
Προφανώς θα εννοεί downgrade απο οποιαδήποτε κλειδωμένη baseband και την προβληματική 6.15.00 σε 5.13.01 , ωστε να παίζει το ultrasnow

#3   skoubri

skoubri

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/05/2011 - 10:32

χμ.. το προβλημα ειναι οτι το αποτελεσμα ηταν ενα νεκρο 3G... οποτε τελικα δεν ειχε αποτελεσμα η μεθοδος.. :blush:

#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/05/2011 - 10:43

Δεν καταλαβαίνω που κολλάει το "να θέσουν σε λειτουργία τηλεφώνου τις κλειδωμένες τους συσκευές" και η baseband 6.15.00 . Αφου η 6.15.00 είναι ξεκλείδωτη .



Ξεκλείδωτη είναι ναι..Αλλά υπό προϋποθέσεις..


Κολλάει στο ότι η 6.15.00 είναι η λεγόμενη ipad baseband που ξεκλειδώνει μεν αλλά δεν έχεις gps αν την περάσεις και είναι μη αναστρέψιμη "βλάβη".Τώρα αν εσύ ήσουν στο δίλημμα αυτο και εν τέλη έπαιρνες την απόφαση να μην θυσιάσεις το Gps σου τότε θα καταλάβαινες που κολάει το "να θέσουν σε λειτουργία τηλεφώνου τις κλειδωμένες τους συσκευές".

Υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό χρηστών (Και όχι μόνο στην Ελλάδα) που είναι εγκλωβισμένοι γιατί δεν θέλησαν να χάσουν την λειτουργία του GPS.

Το αν θα υποστηρίξει και άλλες Baseband δεν είναι γνωστό μέχρι στιγμής,αν και από τις πρώτες ενδείξεις κάτι τέτοιο δεν είναι στης προθέσεις του Sherif Ηashim

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 25/05/2011 - 10:45

ezgif_com_crop_2.gif


#5   juantso

juantso

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/05/2011 - 11:02

Μα δεν εχει και σημασια να το κανει για ολες... κανεις Upgrade στη 6.15.00 και μετα downgrade!!

#6   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 25/05/2011 - 13:23

Παιδια ωραια που με την αναβαθμιση στην 06.15 γινεται unlock αλλα αυτοματως χαλαει το GPS. Ιδου και ο κοπος του Sherif Hasim να προσπαθει να φτιαξει ενα downgrade tool (η κατι αλλο τελωσπαντων) ωστε να επιλυθει επιτελους αυτο το προβλημα.. Χωρις το GPS αισθανεσαι οτι εχει πολλες ελειψεις το iPhone.. Μακαρι να επιτευχθει η προσπαθεια του :rolleyes:

#7   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 25/05/2011 - 13:28

Ξεκλείδωτη είναι ναι..Αλλά υπό προϋποθέσεις..


Κολλάει στο ότι η 6.15.00 είναι η λεγόμενη ipad baseband που ξεκλειδώνει μεν αλλά δεν έχεις gps αν την περάσεις και είναι μη αναστρέψιμη "βλάβη".Τώρα αν εσύ ήσουν στο δίλημμα αυτο και εν τέλη έπαιρνες την απόφαση να μην θυσιάσεις το Gps σου τότε θα καταλάβαινες που κολάει το "να θέσουν σε λειτουργία τηλεφώνου τις κλειδωμένες τους συσκευές".

Όσον αφορά το λεγόμενο του ότι δεν έχεις GPS Όταν βάλεις την iPad baseband έχω να πω ότι αυτο συνέβη σε λίγους χρήστες.

Πρόσφατα και συγκεκριμένα το Σάββατο έκανα jb + unlock σε ένα 3G και το GPS λειτουργεί κανονικά.

#8   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/05/2011 - 13:37

Όμως αυτό Πάρη δεν μειώνει ούτε εξαφανίζει το ρίσκο..Όταν ο άλλος έχει πληρώσει ποσά λεφτά δεν το ρισκάρει τόσο εύκολα..

Οπως και να έχει είναι μια καλή και ευπρόσδεκτη κίνηση του Sherif Ηashim από πολλούς χρήστες.

ezgif_com_crop_2.gif


#9   grrocker

grrocker

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/05/2011 - 20:49

Όσον αφορά το λεγόμενο του ότι δεν έχεις GPS Όταν βάλεις την iPad baseband έχω να πω ότι αυτο συνέβη σε λίγους χρήστες.

Πρόσφατα και συγκεκριμένα το Σάββατο έκανα jb + unlock σε ένα 3G και το GPS λειτουργεί κανονικά.



Κυριως το προβλημα με το GPS υστερα απο αυτην την διαδικασια , εμφανιζεται στα 3gs . Επετρεψε μου να διαφωνησω που λες οτι συνεβει σε λιγους χρηστες. Για κανε μια βολτα απο το blog της devteam και δες τα comments. Κατακραυγη ... :)

#10   mitsakosoeo

mitsakosoeo

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/05/2011 - 05:28

+1 στο παραπάνω σχόλιο!
και εγώ έχω το 3Gs με την baseband 6.15 και δεν έχω GPS! πραγματικά νομίζω ότι έχω ένα μίσκο iphone, κουτσό θα έλεγα καλύτερα!
Πραγματικά μακάρι να τα καταφέρει να γίνει η downgrade τις baseband! είναι πολλοί οι χρηστες 3Gs που περιμένουν σαν εμενα! Αν λειτουργούσε το GPS δεν ήθελα tpt από από το κινιτακι μου!

#11   simosc76

simosc76

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2011 - 19:50

παιδια εχει καμια εξελιξη σε αυτο το θεμα. το περιμενω απο πριν τα χριστουγεννα. σασ παρακαλω ψαξτε λιγο και ενημερωστε μας

#12   mariaki

mariaki

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 06/07/2011 - 00:17

κ εγώ καμένη στο συγκεκριμένο θέμα κ μένα το gps μου πάει τσόφησε....πότε επιτέλους θα το φτιάξουν??????????




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες