Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέα notifications και widgets στο iOS 5 (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/05/2011 - 15:28

Έχουμε ακούσει κατά τη διάρκεια των τελευταίων μηνών αρκετές πληροφορίες σχετικά με τις προθέσεις της Apple να αναβαθμίσει σε σημαντικό βαθμό το iOS προσφέροντας ένα σύστημα ειδοποιήσεων αντάξιο του ανταγωνισμού καθώς και άλλες λειτουργίες όπως φωνητικό έλεγχο.

Έτσι, λοιπόν, ένα νέο δημοσίευμα έρχεται να επιβεβαιώσει ξανά αυτές τις πληροφορίες δίνοντας μερικά ακόμα στοιχεία. Συγκεκριμένα, εκτός από το νέο σύστημα ειδοποιήσεων θα δούμε και την υποστήριξη widgets. Ο τρόπος που θα υλοποιηθεί κάτι τέτοιο δεν είναι γνωστός και θα έχει ενδιαφέρον να το δούμε στην πράξη αφού το iOS δεν έχει σχεδιαστεί για αυτόν τον σκοπό. Ίσως δούμε widgets στην οθόνη search (με swipe προς τα δεξιά) ή νέες αρχικές οθόνες στα χνάρια του Android.

Αναρτημένη εικόνα
Concept σχεδιασμός των widgets στο iOS


Επίσης, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η τεχνολογία της Nuance δεν θα έχει επίδραση στο Voice Control που διαθέτει ήδη το iOS κάτι που είναι εντελώς παράξενο αφού αυτό θα ήταν το προφανές. Ίσως, βέβαια, δεν έχει ενσωματωθεί ακόμα και το δούμε στην τελική έκδοση του iOS 5 που αναμένεται να διατεθεί μάλλον προς το τέλος του καλοκαιριού (!) μετά το preview στην WWDC στις 6 Ιουνίου.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 29/05/2011 - 15:43

Δεν μου αρέσουν τα widgets. Προτιμώ να μπαίνω κατευθείαν στην εκάστοτε εφαρμογή. Ακόμα και να είχα την δυνατότητα να προσθέσω widgets στο iphone μου, δεν θα έβαζα ποτέ...

Αυτό με τις ειδοποιήσες βέβαια, είναι άλλο θέμα. Μακάρι να φτιάξουν κάτι έξυπνο και όμορφα σχεδιασμένο που να ταιριάζει στο iphone.

#3   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2011 - 09:14

και εγώ συμφωνώ. Βασικά, αν τα widgets είναι προαιρετικά τότε δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα. Θα τα χρησιμοποιούν κάποιοι (κυρίως για tweeter και facebook) και οι υπόλοιποι θα το αγνοήσουμε. Σαν business user όμως να πω ότι το σύστημα ειδοποιήσεων είναι πολύ πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό και δεν ξέρω πόσο ακόμα θα αντέχω την καζούρα των παλιών συναδέλφων με τα blackberry!!!

Όλοι ανυπομονούμε για τις 6 του μηνός!!!

#4   YesorNo

YesorNo

    iPH Member

  • 263 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2011 - 09:22

Εγω λεω ας ξεσκαλωσει λιγο ο steve..Δεν παει αλλο ..Ιδιο dock για ποσα χρονια πολυ λιγο αλλαξε..
ιδια lockscreen μια απλη ..που αν δεν εχει την δυνατοτητα jaikbraking ειναι εντελως μουντι..

Ας κανει κατι απο αυτα και τα αλλα ερχονται..Δινει ειδοποιησεις και μεις τις βλεπουμε σαν κατι το μαγικο ..και αυτες αφορουν το facebook/twitter που αμα δεν εχει ιντερνετ ειναι αχρηστες..εγω θα προτιμουσα να κανει κατι πιο απλο και ομορφο ..Οπως να μπορεις να διαχειριζεσαι τις κλησεις , τα μυνηματα και τα mail απο την lockscreen ..και θα ηταν αρκετο..αυτο..

Οπως λενε αυτος ο Steve σκαει και γάιδαρο..

Τελευταία επεξεργασία από: YesorNo, 30/05/2011 - 09:23


#5   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 30/05/2011 - 09:46

Τα widgets ειναι χρησιμα μονο οταν βαριεσε να μπεις σε ενα αππ, η πολυ απλα για λογους ομορφιας.. Π.χ ενα animated weather widget... Δεν νομιζω γιατι η Apple ειναι απολυτα καθετη στα widgets στο iOS

#6   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2011 - 09:47

Οπως λενε αυτος ο Steve σκαει και γάιδαρο..


:lol: :lol: :lol:

#7   Jeronimoz

Jeronimoz

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2011 - 10:28

Τσουρέκια για μια ακόμη φορά.

#8   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 30/05/2011 - 11:03

Ελπίζω σε σημαντική αναβάθμιση του iOS σε λειτουργικό σκέλος αλλα και αισθητική ανανέωση.

Μετα από κάθε firmware update και για τα 3 λεπτά που μεσολαβούν μέχρι να κάνω jailbreak με πιάνει η καρδιά μου όταν βλέπω πόσο άκαμπτο είναι το iOS.
Κυρίως Lockinfo-Folderenhancer-SBsettings για να μην πούμε για sms και διαχείριση κλήσεων.

#9   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/05/2011 - 11:17

anroid θα γίνει το IOS και μετά μιλάμε ότι η samsung αντιγράφει την Apple...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες