Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η μεγάλη απόφαση της ΝΟΚΙΑ


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/06/2011 - 16:01

Ένα πραγματικά καλογραμμένο άρθρο φιλοξενείται από το businessweek σήμερα με το παρασκήνιο της μεγάλης απόφασης της NOKIA να παγώσει την ανάπτυξη του MeeGo και να υιοθετήσει τα Windows Phone 7.

Πραγματικά ένα δημοσιογραφικό διαμαντάκι που εξηγεί πολύ καλά κατά τη γνώμη μου όλη την περιρρέουσα ατμόσφαιρα γύρω από την αλλαγή αυτή, την κουλτούρα των Φιλανδων και το ποιόν του Stephen Elop του νέου CEO της εταιρίας, μεταγραφή από την MS. Πραγματικά τέτοια άρθρα είναι σπάνια και όπου τα βρίσκουμε πρέπει να διατυμπανίζουμε την ύπαρξη τους. Ακολουθεί ένα μικρό απόσπασμα παρακάτω, αν και όλο το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον.

...Before the first interview, Elop drew out what he knew about the plans for MeeGo on a whiteboard, with a different color marker for the products being developed, their target date for introduction, and the current levels of bugs in each product. Soon the whiteboard was filled with color, and the news was not good: At its current pace, Nokia was on track to introduce only three MeeGo-driven models before 2014—far too slow to keep the company in the game. Elop tried to call Oistämö, but his phone battery was dead. "He must have been trying an Android phone that day," says Elop. When they finally spoke late on Jan. 4, "It was truly an oh-s--t moment—and really, really painful to realize where we were," says Oistämö. Months later, Oistämö still struggles to hold back tears. "MeeGo had been the collective hope of the company," he says, "and we'd come to the conclusion that the emperor had no clothes. It's not a nice thing..."

businessweek

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 02/06/2011 - 18:14


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 02/06/2011 - 16:54

εγώ πάλι νιώθω ένα μικρό ενθουσιασμό βλέποντας την microsoft να αφυπνίζεται τόσο στον χώρο τον τηλεφώνων, όσο και στον ταμπλετών, με τα επερχόμενα windows 8. χωρίς να είμαι κανένας σκληροπυρηνικός οπαδός της, θεωρώ πως είναι η μόνη εταιρία που να μπορεί να πάει τον ανταγωνισμό ένα βήμα παραπέρα και να αναγκάσει apple και σία να τα δώσουν όλα και όχι με το σταγονόμετρο.

#3   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 02/06/2011 - 16:59

εγώ πάλι νιώθω ένα μικρό ενθουσιασμό βλέποντας την microsoft να αφυπνίζεται τόσο στον χώρο τον τηλεφώνων, όσο και στον ταμπλετών, με τα επερχόμενα windows 8. χωρίς να είμαι κανένας σκληροπυρηνικός οπαδός της, θεωρώ πως είναι η μόνη εταιρία που να μπορεί να πάει τον ανταγωνισμό ένα βήμα παραπέρα και να αναγκάσει apple και σία να τα δώσουν όλα και όχι με το σταγονόμετρο.

Αμφιβαλω, εγω τα βλεπω λιγο ξεπερασμενα τα win mobile, τα χαντακωσε το android και το ios κανονικα, ελπιζω να ανακαμψει και να μεγαλωσει ο ανταγωνισμος.

#4   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 02/06/2011 - 17:06

Αμφιβαλω, εγω τα βλεπω λιγο ξεπερασμενα τα win mobile, τα χαντακωσε το android και το ios κανονικα, ελπιζω να ανακαμψει και να μεγαλωσει ο ανταγωνισμος.

πότε πρόλαβαν να ξεπεραστούν; ένα χρόνο είναι που έχουν κυκλοφορήσει και η συνεργασία με την nokia τώρα θα τα βάλει ουσιαστικά στο παιχνίδι.

#5   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 02/06/2011 - 17:10

πότε πρόλαβαν να ξεπεραστούν; ένα χρόνο είναι που έχουν κυκλοφορήσει και η συνεργασία με την nokia τώρα θα τα βάλει ουσιαστικά στο παιχνίδι.

Τα win mobile ενα χρονο? εγω γιατι ειμαι χρηστης απο εποχη qtek s100 (2005)?

#6   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 02/06/2011 - 17:11

Τα win mobile ενα χρονο? εγω γιατι ειμαι χρηστης απο εποχη qtek s100 (2005)?

εντάξει προφανώς αναφερόμουν στα 7, αυτά σχεδιάστηκαν εκ νέου για touch χρήση με σκοπό να χτυπήσουν την αγορά του ios/android.

#7   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 02/06/2011 - 17:15

εντάξει προφανώς αναφερόμουν στα 7, αυτά σχεδιάστηκαν εκ νέου για touch χρήση με σκοπό να χτυπήσουν την αγορά του ios/android.

Το βλεπω δυσκολο να παει ο κοσμος εκει, δειχνει να το εχει παρει πολυ ζεστα τα θεμα, οι εξελιξεις θα δειξουν, παντως ο βασικος υποστηριχτής της HTC δειχνει να ενδιαφέρεται ποιο πολυ για android.
Ειδωμεν.

#8   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 02/06/2011 - 18:07

Εγώ συμπαθώ και τη ΝΟΚΙΑ και τη Microsoft και περιμένω με ενδιαφέρον την πρότασή τους. Δυστυχώς και οι δύο προς το παρόν δείχνουν όμως διάθεση να μπουν στο παιχνίδι απλώς για να μη χάσουν το τρένο και όχι γιατί έχουν κάτι έτοιμο δυνατό που είναι διατεθειμένοι να παρουσιάσουν στον κόσμο.

#9   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/06/2011 - 18:32

Να πω επίσης κάτι για την ιστορία για να καταλάβετε λίγο ότι το θέμα του να κανείς επιτυχία είναι πολυσύνθετο και πολυδιάστατο στον αγγελικά πλασμενο κόσμο της πληροφορικής.

Το MeeGo θεωρήθηκε απο όλους του συναφιου μας της πληροφορικής ως το καλύτερο λειτουργικό ever. Βασισμένο καθαρά στο Linux με μεγάλη και ορεξατη ομάδα να το υποστηρίζει, την intel απο πίσω και με το να ενσαρκώνει ότι πιο προχωρημένο στον προγραμματισμό και αρχιτεκτονική συστημάτων ήταν σίγουρα επιτυχία. Πολλοί συνάδελφοι στο χώρο θυμάμαι τοτε στις αρχές ορκιζοταν στην επιτυχία του.

Και όμως 4 χρόνια μετα μια τεράστια εταιρία σαν την nokia με μερικούς απο τους καλύτερους developers στο κόσμο δεν μπόρεσε να παρουσιάσει μια σταθερή και αξιόπιστη πλατφόρμα! Πραγματικά αποτελεί case study του τι πρέπει να αποφύγεις όταν σχεδιάζεις ένα τόσο μεγάλο project.

Δεν είναι δυνατόν πχ να προσπάθεις να ικανοποιήσει κάθε απαίτηση μη μπορώντας να κλείσεις τον core κώδικα (kernel) αλλα να προσπαθήσεις να ικανοποιήσεις τις ορέξεις κάθε μηχανικού.

Τέλος πάντων άλλη μια φορά οι αγνες προθέσεις φέρνουν τα χειρότερα αποτελέσματα!!

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 02/06/2011 - 18:34


#10   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/06/2011 - 19:04

εγω πιστεύω πως αν η ΝΟΚΙΑ έβαζε το Android θα είχε πολύ καλύτερα αποτελέσματα και πωλήσεις
με τα windows δε περιμένω και πολλά

#11   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 02/06/2011 - 19:07

εγώ πάλι νιώθω ένα μικρό ενθουσιασμό βλέποντας την microsoft να αφυπνίζεται τόσο στον χώρο τον τηλεφώνων, όσο και στον ταμπλετών, με τα επερχόμενα windows 8. χωρίς να είμαι κανένας σκληροπυρηνικός οπαδός της, θεωρώ πως είναι η μόνη εταιρία που να μπορεί να πάει τον ανταγωνισμό ένα βήμα παραπέρα και να αναγκάσει apple και σία να τα δώσουν όλα και όχι με το σταγονόμετρο.

Θα συμφωνήσω φίλε μου μαζι σου. Πιστεύω ότι τα windows mobile έχουν καλύτερη ποιότητα απο το android. Το android το βάζουνε πλέον και στα κινεζικά που πιάνουν και tv :P . Θα χαρώ πολυ να δω ανταγωνιστή της Apple την microsoft παρα την google.

#12   redararas

redararas

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/06/2011 - 03:15

Νομιζω ότι το μεγάλο στοίχημα για την Microsoft είναι τα tablet. Το home computing κινείται προς τα εκει και αν καταφέρει να ενώσει αρμονικά τους δύο κόσμους (desktop και tablet) με τα windows 8 θα μπει πραγματικά στο παιχνίδι για τις επόμενες δεκαετίες. Επίσης η επιτυχία ή όχι των windows 8 θα αποφασίσει αν τα tablet είναι μεγάλα smartphones (όπως υποστηρίζει ο jobs μέχρι τώρα) ή πραγματικά στοιβαρές πλατφόρμες που μπορούν να σταθούν επάξια ή ακόμα και να αντικαταστήσουν τα desktop/laptop.

#13   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/06/2011 - 10:03

Παίδες, έχω δοκιμάσει τα windows mobile 7, τα οποία είχα κάνει με έναν φίλο port σε κινητό android, και πραγματικά είχα μείνει άφωνος... Η ποιότητα του λειτουργικού και στο scrolling, η ταχύτητα και γενικά η όλη συμπεριφορά του λειτουργικού (και υπενθυμίζω ότι ήταν βαλτό λειτουργικό σε κινητό android), συγκρίνονταν μόνο με το IOS της Apple...
Ναι, ήταν εκπληκτικά... Και είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό θα αποτελούν έναν πολύ δυντό αντίπαλο στις καθιερωμένες τώρα εταιρείες...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες