Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS 5 - WWDC 2011


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
423 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#346   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 09/06/2011 - 21:09

Αρχικα να πω οτι δεν καιγομαι κ τοσο να περασω την 5...
Τα επιπλεον στοιχεια που δινει ειναι για μενα ελαχιστα,περιμενα κατι παραπανω για μια αναβαθμιση απο την 4 στην 5...(περσι αν θυμαστε εγινε το μπαμ με το Multitasking k τους φακελους)...
Φετος μας δινουν notification και κατι αλλα τα οποια κ χωρις αυτα μια χαρα ηταν το λογισμικο...αποψη μου παντα...
ΟΥΣΙΑ ΜΗΔΕΝ!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#347   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 09/06/2011 - 21:10

παιδιά είδα προχθές την παρουσίαση... και 2 μέρες τώρα την έχω δει 3 φορές και κάθε φορά σηκώνομε στα ίδια σημεία και χειροκροτάω και με κατακλύζουν δάκρυα όταν βλέπω α. ένα λειτουργικό για το Macbook μου που θα το κάνει 30.000 φορές καλύτερο και εκπληρώνει όλα τα όνειρα επιστημονικής φαντασίας που είχα όταν πήγαινα λύκειο! και β. το iphone μου και το Ipad 1 που έχω θα γίνουν τόσο εκπληκτικά τον Σεπτέμβριο που ψάχνω λόγους στο ότι πράγματι μας χρειάζεται το jailbreak (μας χρειάζεται απλά λέω ότι πλέον ούτε το lockinfo θα χρησιμοποιούμε!
Πραγματικά δάκρυα χαράς γέμισαν τα μάτια μου! Δεν το περίμενα ότι θα τα έβλεπα... πλέον δεν ξέρω τι άλλο να περιμένω... με το επόμενο iphone να δίνουν δώρο μια κοπέλα σαν την γκόμενα του chuck η οποία θα είναι και Apple Genius !!!

#348   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 09/06/2011 - 21:11

παιδιά είδα προχθές την παρουσίαση... και 2 μέρες τώρα την έχω δει 3 φορές και κάθε φορά σηκώνομε στα ίδια σημεία και χειροκροτάω και με κατακλύζουν δάκρυα όταν βλέπω α. ένα λειτουργικό για το Macbook μου που θα το κάνει 30.000 φορές καλύτερο και εκπληρώνει όλα τα όνειρα επιστημονικής φαντασίας που είχα όταν πήγαινα λύκειο! και β. το iphone μου και το Ipad 1 που έχω θα γίνουν τόσο εκπληκτικά τον Σεπτέμβριο που ψάχνω λόγους στο ότι πράγματι μας χρειάζεται το jailbreak (μας χρειάζεται απλά λέω ότι πλέον ούτε το lockinfo θα χρησιμοποιούμε!
Πραγματικά δάκρυα χαράς γέμισαν τα μάτια μου! Δεν το περίμενα ότι θα τα έβλεπα... πλέον δεν ξέρω τι άλλο να περιμένω... με το επόμενο iphone να δίνουν δώρο μια κοπέλα σαν την γκόμενα του chuck η οποία θα είναι και Apple Genius !!!

αυτα πες τα σε οσους διαμαρτυρονται ακομα...

#349   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 09/06/2011 - 21:43

αυτα πες τα σε οσους διαμαρτυρινται ακομα...

φίλε μου αδιαφορώ για όσους διαφωνούν... εγώ είχα όνειρα από μικρός και ο Steve μου τα πραγματοποίησε! και μάλιστα πάμφτηνα! Αν δεν είχα όνειρα και εγώ ίσως διαφωνούσα! αλλά ο steve όταν βγήκε και φώναζε ο κόσμος από κάτω "we love you" δεν νομίζω ότι είμαι ο μόνος που νιώθω έτσι για αυτή την παρουσίαση όπως άλλοι ένιωσαν για παλιότερες! όπως και ο bill gates ακούει συνέχεια "We love you" από όλους αυτούς που έφερε την μπλε οθόνη στα PC!!! δεν μπορούμε όλοι να έχουμε τα ίδια θέλω και τις ίδιες ανάγκες στην ζωή μας!

#350   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 09/06/2011 - 21:46

φίλε μου αδιαφορώ για όσους διαφωνούν... εγώ είχα όνειρα από μικρός και ο Steve μου τα πραγματοποίησε! και μάλιστα πάμφτηνα! Αν δεν είχα όνειρα και εγώ ίσως διαφωνούσα! αλλά ο steve όταν βγήκε και φώναζε ο κόσμος από κάτω "we love you" δεν νομίζω ότι είμαι ο μόνος που νιώθω έτσι για αυτή την παρουσίαση όπως άλλοι ένιωσαν για παλιότερες! όπως και ο bill gates ακούει συνέχεια "We love you" από όλους αυτούς που έφερε την μπλε οθόνη στα PC!!! δεν μπορούμε όλοι να έχουμε τα ίδια θέλω και τις ίδιες ανάγκες στην ζωή μας!

σωστος.

#351   ilias360

ilias360

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/06/2011 - 21:56

Μπορει καποιος να μου πει απο που μπορω να αγορασω και πως το ios 5? Ευχαριστω...

#352   BAUHAUS

BAUHAUS

    iPH Addict

  • 822 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:BAUHAUSCK

Δημοσίευση 10/06/2011 - 01:00

Μπορει καποιος να μου πει απο που μπορω να αγορασω και πως το ios 5? Ευχαριστω...

Το eBay είναι μια απο τις λύσεις. Κανε ένα search (στο eBay) πχ: iOS 5 beta UDID και βρες κάποιον developer όπου το πουλάει. Μην ξεχάσεις φυσικά να δεις καιτα σχολεία άλλων όπου έχουν αγοράσει από αυτόν! Ε και μετα ακόλουθα τις οδηγίες που θα σου πεί αυτός! Δεν είναι τίποτα. ;)

#353   danik_gr

danik_gr

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2011 - 03:34

Ό,τι και να λέει ο καθένας, το συμπέρασμα είναι ότι με αργά μεν αλλά σταθερά δε, βήματα, το iOS γίνεται ακόμη καλύτερο. Έχω πολλά apps & tweaks από το cydia που εκεί που μιλάς σου κρασάρουν το springboard. Τι καλύτερο από το να είναι στο εργοστασιακό λογισμικό; Καλοδεχούμενο το iOS 5.

#354   nikosjc

nikosjc

    iPH Member

  • 254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2011 - 08:53

Ευχαριστούμε πολύ το cydia και τα παλικάρια που κάνουν τις εφαρμογές για το cydia γιατί επιτέλους εδωσασν τα φώτα τους στην apple για το πως πρέπει να είναι το iOS. Copy, paste σχεδόν όλοι η αναβάθμιση εκτός βέβαια απο την ενσωμάτωση του twitter. Αυτο και αν είναι πρωτοπορεια. ΟΥ Α ΟΥ.


@Researcher: Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια προϊστορία με τον Jeronimoz, αλλά δεν βρίσκω λάθος την παραπάνω τοποθέτηση του για να του την "λες" τόσο απότομα. Τις περισσότερες αναβαθμίσεις που έχω δει μέχρι τώρα για το iOS5 τις έχω ήδη στην 4.x.x με υποπρογράμματα του Cydia! Και πολύ περισσότερα βεβαίως!

Σίγουρα είναι καλό το ότι θα ενσωματωθούν (επιτέλους) στο iOS κάποια από αυτά, αλλά όχι ότι έχει σκεφτεί κάτι δικό της η Apple. Ακόμα και η εμφάνιση τους είναι πολύ όμοια με τα αντίστοιχα του Cydia προγράμματα.

Δεν ξέρω αν μπορούσε ή δεν ήθελε να τα βάλει νωρίτερα, το σίγουρο όμως είναι ότι άργησε πολύ. Και πιστεύω ότι αν δεν υπήρχε το jb και το cydia πολύ λιγότεροι θα είχαν iphone. Εγώ πάντως σίγουρα δεν θα είχα, αφού όταν βλέπω ένα iOS χωρίς jb το θεωρώ εντελώς "άδειο" και "ξεπερασμένο" λειτουργικό με πάρα πολλές βασικές ελλείψεις! (αν εξαιρέσεις την αίσθηση που έχει στην αφή)! Σαν να είναι ένα εντελώς διαφορετικό τηλέφωνο!

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που κάποια παιδιά εδώ μέσα, από υπερβολικό ζήλο προς την apple "κράζουν" τον οποιονδήποτε "κακομοίρη" απαιτεί κάτι παραπάνω από την apple και λέει την άποψη του, και δυσανασχετεί που όλα αυτά που του λείπουν υπάρχουν χρόνια στον ανταγωνισμό και όμως ένα κινητό των 700€ δεν τα έχει, όταν όμως η apple τα προσφέρει τελικά, την αποθεώνουν και λένε ότι είναι πολύ σημαντική αναβάθμιση, κλπ...

@epaminos: Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση!!! +1


Όσο για το ότι δεν χρειάζεται πλέον το jb που αναφέρουν κάποια παιδιά, προσωπικά πιστεύω ότι το iOS χωρίς το SBSetings, το εκπληκτικό Activator, to ifile αλλά ακόμα και τα 5 icons (σε dock, row, col), infinifolders, winderboard, κλπ δεν θα είναι το ίδιο...

Τελευταία επεξεργασία από: nikosjc, 10/06/2011 - 09:02


#355   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2011 - 09:17

@Researcher: Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια προϊστορία με τον Jeronimoz, αλλά δεν βρίσκω λάθος την παραπάνω τοποθέτηση του για να του την "λες" τόσο απότομα. Τις περισσότερες αναβαθμίσεις που έχω δει μέχρι τώρα για το iOS5 τις έχω ήδη στην 4.x.x με υποπρογράμματα του Cydia! Και πολύ περισσότερα βεβαίως!

Σίγουρα είναι καλό το ότι θα ενσωματωθούν (επιτέλους) στο iOS κάποια από αυτά, αλλά όχι ότι έχει σκεφτεί κάτι δικό της η Apple. Ακόμα και η εμφάνιση τους είναι πολύ όμοια με τα αντίστοιχα του Cydia προγράμματα.

Δεν ξέρω αν μπορούσε ή δεν ήθελε να τα βάλει νωρίτερα, το σίγουρο όμως είναι ότι άργησε πολύ. Και πιστεύω ότι αν δεν υπήρχε το jb και το cydia πολύ λιγότεροι θα είχαν iphone. Εγώ πάντως σίγουρα δεν θα είχα, αφού όταν βλέπω ένα iOS χωρίς jb το θεωρώ εντελώς "άδειο" και "ξεπερασμένο" λειτουργικό με πάρα πολλές βασικές ελλείψεις! (αν εξαιρέσεις την αίσθηση που έχει στην αφή)! Σαν να είναι ένα εντελώς διαφορετικό τηλέφωνο!

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που κάποια παιδιά εδώ μέσα, από υπερβολικό ζήλο προς την apple "κράζουν" τον οποιονδήποτε "κακομοίρη" απαιτεί κάτι παραπάνω από την apple και λέει την άποψη του, και δυσανασχετεί που όλα αυτά που του λείπουν υπάρχουν χρόνια στον ανταγωνισμό και όμως ένα κινητό των 700€ δεν τα έχει, όταν όμως η apple τα προσφέρει τελικά, την αποθεώνουν και λένε ότι είναι πολύ σημαντική αναβάθμιση, κλπ...

@epaminos: Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση!!! +1


Όσο για το ότι δεν χρειάζεται πλέον το jb που αναφέρουν κάποια παιδιά, προσωπικά πιστεύω ότι το iOS χωρίς το SBSetings, το εκπληκτικό Activator, to ifile αλλά ακόμα και τα 5 icons (σε dock, row, col), infinifolders, winderboard, κλπ δεν θα είναι το ίδιο...


+1

Και να προσθέσω στα παραπάνω τα: Fullscreen for safari, Cyntact, iAnnounce, Attachment Saver, Gridlock, Loctopus, Display out και άλλα που δεν θυμάμαι αλλά κάνουν τα iPhone μας καλύτερα!

#356   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 10/06/2011 - 09:35

Και πιστεύω ότι αν δεν υπήρχε το jb και το cydia πολύ λιγότεροι θα είχαν iphone. Εγώ πάντως σίγουρα δεν θα είχα, αφού όταν βλέπω ένα iOS χωρίς jb το θεωρώ εντελώς "άδειο" και "ξεπερασμένο" λειτουργικό με πάρα πολλές βασικές ελλείψεις! (αν εξαιρέσεις την αίσθηση που έχει στην αφή)! Σαν να είναι ένα εντελώς διαφορετικό τηλέφωνο!


Σεβαστες ολες η αποψεις ολων ,αλλα εγω σαν Γιαννης παρολο που ειχα περασει απο εποχη 2G στην jailbreak σκηνη και αποχωρησα για τους δικους μου πρωσοπικους λογους,δεν μπορω να δεχτω οτι η πωληση ενος προιοντος σαν το iPhone επεξε καθοριστικο λογο στα νουμερα πωλησεων η jailbreake σκηνη δίοτι αλλα δειχνουν τα επισημα νουμερα 90.000.000 απο τα οποιο μονο το 10% παγκοσμιως ειναι τα jailbroken iPhone.Στο μαγαζι ερχονται καθημερινα πελατες και απο τα 4-5 iPhone που πουλαω καθημερινα κανενας δεν γνωριζει για jailbreake αντε να υπαρξει ενας βαρια δυο στα 18-20 iPhones.

Offtopic:/ καλο ειναι να ανοιχτει ενα καινουργιο topic στο section. Bla bla διοτι οτι γραφουμε δεν εχει καμια σχεση με το θεμα του topic.
Offtopic

Καλημερα σας 8)

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 10/06/2011 - 09:38


#357   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 10/06/2011 - 09:47

Ακριβώς έτσι είναι. Μην παρασυρεστε νομίζοντας ότι όλοι όσοι έχουν iPhone το κάνουν και jb. Ο αριθμός των jailbroken συσκευών είναι πολύ μικρότερος απο ότι φαντάζεστε.

#358   nikosjc

nikosjc

    iPH Member

  • 254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2011 - 09:48

Σεβαστες ολες η αποψεις ολων ,αλλα εγω σαν Γιαννης παρολο που ειχα περασει απο εποχη 2G στην jailbreak σκηνη και αποχωρησα για τους δικους μου πρωσοπικους λογους,δεν μπορω να δεχτω οτι η πωληση ενος προιοντος σαν το iPhone επεξε καθοριστικο λογο στα νουμερα πωλησεων η jailbreake σκηνη δίοτι αλλα δειχνουν τα επισημα νουμερα 90.000.000 απο τα οποιο μονο το 10% παγκοσμιως ειναι τα jailbroken iPhone.Στο μαγαζι ερχονται καθημερινα πελατες και απο τα 4-5 iPhone που πουλαω καθημερινα κανενας δεν γνωριζει για jailbreake αντε να υπαρξει ενας βαρια δυο στα 18-20 iPhones.

Καλημερα σας 8)


Συμφωνώ απόλυτα! Και αυτό συμβαίνει επειδή τα κινητά δεν είναι υπολογιστές. Ο κάθε άνθρωπος πάνω στον πλανήτη από τα 5 του πλέον χρόνια μέχρι και τα 80 του έχει κινητό. Έτσι οι λεγόμενοι "power users", που αναζητούν το κάτι παραπάνω, έχουν πολύ πολύ μικρότερο ποσοστό μέσα σε όλο αυτόν τον κόσμο. Άρα τελικά θεωρώ ότι αυτό το 10% είναι αρκετά μεγάλο νούμερο. Δεν λέω ότι θα έπεφτε έξω ή ότι δεν θα πούλαγε γιατί το αγοραστικό κοινό είναι τεράστιο. Γι'αυτό άλλωστε δεν ασχολείται η apple να εξελίξει το iOS αφού έτσι κι αλλιώς πουλάει.
Απο τους ανθρώπους όμως που θέλουν το κάτι παραπάνω και κυρίως όταν το βρίσκουν στον ανταγωνισμό πολύ νωρίτερα ελάχιστοι θα στρέφονταν στο original iOS.

Εξάλλου οι περισσότεροι που βρισκόμαστε σε αυτό το forum, γι'αυτό το λόγο βρισκόμαστε εδώ, ψάχνουμε το κάτι παραπάνω...

Τελευταία επεξεργασία από: nikosjc, 10/06/2011 - 09:51


#359   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 10/06/2011 - 09:49

Σεβαστες ολες η αποψεις ολων ,αλλα εγω σαν Γιαννης παρολο που ειχα περασει απο εποχη 2G στην jailbreak σκηνη και αποχωρησα για τους δικους μου πρωσοπικους λογους,δεν μπορω να δεχτω οτι η πωληση ενος προιοντος σαν το iPhone επεξε καθοριστικο λογο στα νουμερα πωλησεων η jailbreake σκηνη δίοτι αλλα δειχνουν τα επισημα νουμερα 90.000.000 απο τα οποιο μονο το 10% παγκοσμιως ειναι τα jailbroken iPhone.Στο μαγαζι ερχονται καθημερινα πελατες και απο τα 4-5 iPhone που πουλαω καθημερινα κανενας δεν γνωριζει για jailbreake αντε να υπαρξει ενας βαρια δυο στα 18-20 iPhones.

Offtopic:/ καλο ειναι να ανοιχτει ενα καινουργιο topic στο section. Bla bla διοτι οτι γραφουμε δεν εχει καμια σχεση με το θεμα του topic.
Offtopic

Καλημερα σας 8)

Αν μιλαμε ομως με καθαρους αριθμους τοτε δεν νομιζω πως μια εταιρια σαν την Apple
λεει οχι σε ενα επιπλεον ποσο ας πουμε 9,000,000Χ300Ε(το λιγοτερο)και +9,000,000 μεριδιο στην αγορα
χωρις αυτη να κανει τιποτα περα απο απαγορευσεις με δικαιολογιες του κ@λου,τυπου δεν χρειαζεται το
bluetooth,τι να το κανουμε το flash και αλλα τετοια ωραια...Επισης ενας απο τους βασικους εμπνευστες
των notifications ξεκινησε απο cydia μερια και μετα πηρε μεταγραφη στην εταιρια με τα φρουτα...Οποτε νομιζω
πως ειναι πασιφανες το ποσο επηρεαζει το cydia την εξελιξη η μη της Apple σε καποιους τομεις.

#360   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/06/2011 - 10:18

Ένα νέο χαρακτηριστικό της iOS 5 που ανακαλύφθηκε στην beta έκδοση είναι ότι πλέον εάν συνδέσετε bluetooth συσκευές για την αναπαραγωγή μουσικής θα μπορείτε να δείτε όλες τις πληροφορίες των κομματιών. Συγκεκριμένα, θα φαίνεται το όνομα του άλμπουμ, του κομματιού και του καλλιτέχνη.

Αναρτημένη εικόνα

Δείτε και το βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=Nv58LaKWdbk

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες