Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

To πρώτο θέμα έρχετε στο iPad..!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
71 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/06/2011 - 17:14

Θα παρακαλέσω να προσέχετε τις εκφράσεις σας..

Ευχαριστώ.

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/06/2011 - 17:24

Το μεγάλο κόστος σε μια έντυπη έκδοση είναι το χαρτί και η εκτύπωση.
Αν αφαιρέσουμε αυτά, τότε η ηλεκτρονική έκδοση μπορεί να πωλείται πραγματικά φτηνά, μιας και κοστίζει ελάχιστα σε σχέση με την έντυπη μορφή, ακόμα και με το site της εφημερίδας.
Κακά τα ψέμματα, τα περισσότερα που γράφονται σε μία έκδοση μπορούμε να τα βρούμε στο internet. Αφού έχω που έχω smartphone, πληρώνω που πληρώνω data plan, γιατί να δώσω 2 ευρώ να διαβάσω την εφημερίδα του Θέμου (και του κάθε Θέμου) και να μην μπω στα site των εφημερίδων να διαβάσω και 10 διαφορετικές απόψεις πάνω στο ίδιο θέμα και μάλιστα, δωρεάν;
Αν ο Θέμος πρέπει να πουλάει την ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας του για να μην μπει μέσα, τότε πώς καταφέρνει το, εξαιρετικό, Udriver και είναι δωρεάν; Εκτός αν θέλουν να ακολουθήσουν την τιμημένη οδό προς τον πάτο που χάραξαν οι 4Τ που πωλούν την ηλεκτρονική έκδοση του περιοδικού όσο την έντυπη (και έχουν το θράσος να χρεώνουν και την εφαρμογή)

#18   billidani7

billidani7

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/06/2011 - 18:05

Όταν οι περισσότεροι πληρωνόμαστε με τσιχλες αυτοί πως ζητούν τέτοια ποσά ;
Και ναι το υλικό είναι έτοιμο γιατί ο δημοσιογράφος το δημιούργησε για το έντυπο , ο δακτυλογραφος το έγραψε σε ηλεκτρονική μορφή για το έντυπο αυτός που διόρθωσε το κείμενο το έκανε για το έντυπο ο φωτογράφος τις τράβηξε για το έντυπο ακόμα και τα βίντεο τραβηχτηκαν για κάποιο κανάλι του ιδιοκτήτη της εφημερίδας.

Ναι οκ...αλλα ξεχασες να υπολογισεις και τις εργατωρες που χρειαζεται καποιος να συνθεσει ολα αυτα τα διαφορετικα κομματια που μας περιεγραψες. Αυτος κανει πιο εξειδικευμενη δουλεια απο τον απλο γραφιστα εντυπου προκειμενου να βγει το τελικο multimedia αποτελεσμα.


Αν αφαιρέσουμε αυτά, τότε η ηλεκτρονική έκδοση μπορεί να πωλείται πραγματικά φτηνά, μιας και κοστίζει ελάχιστα σε σχέση με την έντυπη μορφή, ακόμα και με το site της εφημερίδας.

Φιλε unforgiven, τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα και φτηνα οσο τα φανταζεσαι....Οντως η ηλεκτρονικη μορφη δεν εχει τα κοστη της εντυπης.Αλλα εδω μιλαμε για digital publication σε tablet και οχι σε site.

Ποιος απο εσας γνωριζει τι κοστος αναπτυξης και ποσο πολυπλοκη ειναι μια τετοια πλατφορμα; Εχετε ακουσει ποσο κοστιζει ενα εργαλειο για digital magazines; Κοστιζει πολλες χιλιαδες, και δεν σας το λεω αυτο για να λυπηθειτε τους μεγαλοεκδοτες, σας το λεω για να καταλαβετε οτι δεν ειναι ολα τοσο απλα οσο τα φανταζομαστε μερικες φορες. Και αν σε αυτο συνυπολογισεις την πολυ μικρη αγορα του iPad, τοτε τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα.Ειναι μεγαλη επενδυση να κανεις περιδικο για iPad και με αβεβαιη επιτυχια.

Εγω χωρις να εχω καμια σχεση με το πρωτο θεμα πιστευω οτι θα αργησει να βγαλει κερδος απο αυτο. Μονο οταν μεγαλωσουν οι αριθμοι των χρηστων θα βγει κερδος. Μεχρι τοτε θα το συντηρει αυτο για λογους πρεστιζ και πειραματισμου...Να λεει δηλαδη οτι ειναι η πρωτη ηλεκτρονικη εφημεριδα στο iPad!

Τελευταία επεξεργασία από: billidani7, 14/06/2011 - 18:07


#19   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 15/06/2011 - 04:48

Όταν οι περισσότεροι πληρωνόμαστε με τσιχλες αυτοί πως ζητούν τέτοια ποσά ;
Και ναι το υλικό είναι έτοιμο γιατί ο δημοσιογράφος το δημιούργησε για το έντυπο , ο δακτυλογραφος το έγραψε σε ηλεκτρονική μορφή για το έντυπο αυτός που διόρθωσε το κείμενο το έκανε για το έντυπο ο φωτογράφος τις τράβηξε για το έντυπο ακόμα και τα βίντεο τραβηχτηκαν για κάποιο κανάλι του ιδιοκτήτη της εφημερίδας.

Ντροπή και πάλι ντροπή τους

Αλλα χωρίς DVD δωράκια θα πάρουν τα ..... τους.
Θα έχουν την μεγάλη επιτυχία που είχαν τα ξένα περιοδικά.



Μεσιε... Να φυγεις να πας αλλου.Αμα δεν σ αρεσει να μην την παρεις και να μην μας πρηζεις με αρλουμπες
Αλλη η ηλεκτρονικη μορφη και αλλη για ipad
Αλλο το κοστος
Αν βγαζεις τσιχλες δεν θα παρεις αστακο, αλλα ουτε θα δαγκωνεις αυτους που μπορουν να τον παρουν
Και εσυ και εγω και ολοι
Πρωτα μαθε και μετα μιλα (γιατι αυτο ειναι το συνθημα της Ελλαδος οπως προανεφερες)

#20   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 15/06/2011 - 04:54

Το μεγάλο κόστος σε μια έντυπη έκδοση είναι το χαρτί και η εκτύπωση.
Αν αφαιρέσουμε αυτά, τότε η ηλεκτρονική έκδοση μπορεί να πωλείται πραγματικά φτηνά, μιας και κοστίζει ελάχιστα σε σχέση με την έντυπη μορφή, ακόμα και με το site της εφημερίδας.
Κακά τα ψέμματα, τα περισσότερα που γράφονται σε μία έκδοση μπορούμε να τα βρούμε στο internet. Αφού έχω που έχω smartphone, πληρώνω που πληρώνω data plan, γιατί να δώσω 2 ευρώ να διαβάσω την εφημερίδα του Θέμου (και του κάθε Θέμου) και να μην μπω στα site των εφημερίδων να διαβάσω και 10 διαφορετικές απόψεις πάνω στο ίδιο θέμα και μάλιστα, δωρεάν;
Αν ο Θέμος πρέπει να πουλάει την ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας του για να μην μπει μέσα, τότε πώς καταφέρνει το, εξαιρετικό, Udriver και είναι δωρεάν; Εκτός αν θέλουν να ακολουθήσουν την τιμημένη οδό προς τον πάτο που χάραξαν οι 4Τ που πωλούν την ηλεκτρονική έκδοση του περιοδικού όσο την έντυπη (και έχουν το θράσος να χρεώνουν και την εφαρμογή)



Απο ποτε ειναι κατι δωρεαν;Ακομα και ηλεκτρονικο;
Δωρεαν δουλεψε ο δημοσιογραφος; Και ολοι οι υπολοιποι;
Αν ηταν κατι τσαμπα θα ηταν αμφιβολου ποιοτητας συνηθως
Και αυτο το τσαμπα το πληρωνεις με διαφημισεις και κατευθυνομενα αρθρα συνηθως
Δεν θες;μην παρεις...Εγω θα παρω, πειραζει;
Μπες στο ιντερνετ, εγω δεν εχω αλλο χρονο στο ψαξε ψαξε

Τελευταία επεξεργασία από: skrikman, 15/06/2011 - 04:55


#21   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2011 - 11:01

Απο ποτε ειναι κατι δωρεαν;Ακομα και ηλεκτρονικο;
Δωρεαν δουλεψε ο δημοσιογραφος; Και ολοι οι υπολοιποι;
Αν ηταν κατι τσαμπα θα ηταν αμφιβολου ποιοτητας συνηθως
Και αυτο το τσαμπα το πληρωνεις με διαφημισεις και κατευθυνομενα αρθρα συνηθως
Δεν θες;μην παρεις...Εγω θα παρω, πειραζει;
Μπες στο ιντερνετ, εγω δεν εχω αλλο χρονο στο ψαξε ψαξε

Δεν καταννοώ το επιθετικό σου ύφος, αλλά θα το προσπεράσω.
Ποιος είπε ότι είναι δωρεάν; Τα άρθρα έχουν γραφτεί ήδη από ανθρώπους που πληρώθηκαν για την εφημερίδα. Τα έξοδα από τα ρεπορτάζ είναι ήδη πληρωμένα. Τα βίντεο έχουν ήδη γυριστεί για τα site τους και τα portal τους. Υπάρχει ένα μικρό πρόσθετο κόστος, σε σχέση με την εφημερίδα και μηδενικό κόστος εκτύπωσης και διανομής. Όσο και να κοστίζει η πλατφόρμα, δεν συγκρίνεται με το κόστος του χαρτιού.
Έχεις την εντύπωση ότι αυτά που διαβάζεις στις εφημερίδες δεν είναι πληρωμένα και κατευθυνόμενα;
Αν δεν θες να ψάξεις, μην ψάξεις, (τι ψάξιμο, δυο κλικ είναι, τέλος πάντων). Απλά να γνωρίζεις ότι ενημερώνεσαι μονόλευρα από τον Θέμο και την παρεούλα του.
Θες να πάρεις; Πάρε, δεν νομίζω να στο απαγόρευσε κανένας.

#22   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2011 - 20:28

Μεσιε... Να φυγεις να πας αλλου.Αμα δεν σ αρεσει να μην την παρεις και να μην μας πρηζεις με αρλουμπες
Αλλη η ηλεκτρονικη μορφη και αλλη για ipad
Αλλο το κοστος
Αν βγαζεις τσιχλες δεν θα παρεις αστακο, αλλα ουτε θα δαγκωνεις αυτους που μπορουν να τον παρουν
Και εσυ και εγω και ολοι
Πρωτα μαθε και μετα μιλα (γιατι αυτο ειναι το συνθημα της Ελλαδος οπως προανεφερες)


Φίλε εδώ ακόμα και οι ηλίθιοι και οι φτωχοί, ευτυχώς ακόμα έχουν το δικαίωμα να λένε την άποψη τους.
Εγώ έτυχε να είμαι φτωχός, ίσως και ηλίθιος, εσύ τι είσαι ... και μου απευθύνεσαι με αυτόν τον τόνο.
Σε δάγκωσα πουθενά;
Αν έχεις να δικαιολογήσεις κάτι μπορείς να το κάνεις με επιχειρήματα.


Εύχομαι οι διαχειριστές να βλέπουν ποιους επιτρέπουν να γράφουν εδώ μέσα.

#23   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2011 - 20:41

παρακαλω να ηρεμισουν τα πνευματα ο καθενας εκφραζει την αποψη του δεν υπαρχει λογος για προσωπικες επιθεσεις..

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 16/06/2011 - 07:44


#24   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/06/2011 - 00:56

παρακαλω να ηερεμισουν τα πνευματα ο καθενας εκφραζει την αποψη του δεν υπαρχει λογος για προσωπικες επιθεσεις..


Αυτή είναι η επίσημη θέση των διαχειριστών ?
Λυπάμαι πραγματικά.

#25   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 16/06/2011 - 01:03

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (βραδιάτικα) πως από μια εφαρμογή για το iPad, φτάσαμε στο ''ποιοι τα φάγαν;;''


Υ.Γ. Άσχετα σχόλια θα διαγράφονται αυτόματα, και χωρίς ειδοποίηση.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 16/06/2011 - 01:14

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#26   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 16/06/2011 - 06:04

Δεν καταννοώ το επιθετικό σου ύφος, αλλά θα το προσπεράσω.
Ποιος είπε ότι είναι δωρεάν; Τα άρθρα έχουν γραφτεί ήδη από ανθρώπους που πληρώθηκαν για την εφημερίδα. Τα έξοδα από τα ρεπορτάζ είναι ήδη πληρωμένα. Τα βίντεο έχουν ήδη γυριστεί για τα site τους και τα portal τους. Υπάρχει ένα μικρό πρόσθετο κόστος, σε σχέση με την εφημερίδα και μηδενικό κόστος εκτύπωσης και διανομής. Όσο και να κοστίζει η πλατφόρμα, δεν συγκρίνεται με το κόστος του χαρτιού.
Έχεις την εντύπωση ότι αυτά που διαβάζεις στις εφημερίδες δεν είναι πληρωμένα και κατευθυνόμενα;
Αν δεν θες να ψάξεις, μην ψάξεις, (τι ψάξιμο, δυο κλικ είναι, τέλος πάντων). Απλά να γνωρίζεις ότι ενημερώνεσαι μονόλευρα από τον Θέμο και την παρεούλα του.
Θες να πάρεις; Πάρε, δεν νομίζω να στο απαγόρευσε κανένας.

Εχεις δικιο για το επιθετικο υφος, συγγνωμη, με αλλους εκνευριστηκα και πηρε και σενα η μπαλα, προτρεχοντας.Αν σε ενδιαφερει το θεμα στείλε μου PM να τα πουμε εκει
Καλημερα

#27   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 16/06/2011 - 06:12

Φίλε εδώ ακόμα και οι ηλίθιοι και οι φτωχοί, ευτυχώς ακόμα έχουν το δικαίωμα να λένε την άποψη τους.
Εγώ έτυχε να είμαι φτωχός, ίσως και ηλίθιος, εσύ τι είσαι ... και μου απευθύνεσαι με αυτόν τον τόνο.
Σε δάγκωσα πουθενά;
Αν έχεις να δικαιολογήσεις κάτι μπορείς να το κάνεις με επιχειρήματα.


Εύχομαι οι διαχειριστές να βλέπουν ποιους επιτρέπουν να γράφουν εδώ μέσα.


Το μονο που εκανα ειναι να σου απαντησω λιγο πιο εντονα απο το υφος που γραφεις
για να καταλαβεις ποσο ενοχλει τους αλλους... ή τουλαχιστον καποιους αλλους
Φτωχος στα υλικα πραγματα δεν σημαινει και φτωχος στην ψυχη και το ξερεις.
Και φυσικα δεν εννοω αυτο γιατι σου ειπα οτι, ο,τι και να εχουμε κανεις δεν πρεπει να "δαγκωνει" τους αλλους. που ειτε εχουν (και πιστευουν οτι κατι αξιζει τα λεφτα του), ειτε δεν εχουν
και ειπα ουτε εσυ, ουτε ΕΓΩ ουτε κανενας
Συμφωνεις;

#28   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/06/2011 - 06:59

Ρε παιδιά πως καταφέρνετε από το ΄΄To πρώτο θέμα έρχετε στο iPad..!΄΄ να φτάνετε σε προσωπικές επιθέσεις πραγματικά δεν καταλαβαίνω :(

Γι αυτό υπάρχουν τα πμ για να λυθεί η οποιαδήποτε διαφορά ...Καμία φορά ο γραπτός ο λόγος παρερμηνεύεται γι αυτό θα πρότεινα να τελειώσει εδώ το θέμα...

Καλή συνέχεια σε όλους ...Κώστας...;-)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#29   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/06/2011 - 07:48

Αυτή είναι η επίσημη θέση των διαχειριστών ?
Λυπάμαι πραγματικά.


θα παρακαλουσα να διατυπωσετε ποια αποψη θα θελατε να ειχαμε..
δεν εχουμε καποιο δικαστηριο εδω ο καθενας εκφραζει την αποψη του.. οι διαχειριστες παιρνουν θεση οπου κρινουν απαραιτητο κατα βουληση .. αυτο που μας ενδιαφερει ειναι ο σωστος διαλογος και ηρεμη συζητηση χωρις προσωπικες επιθεσεις ή προσβολες..

#30   vlad

vlad

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/06/2011 - 08:05

Kαλημερα αδερφια,θεωρω μια πολυ καλη κινηση απο το πρωτο θεμα που γενικοτερα ειναι πρωτοπορο.Εγω εφημεριδες δεν διαβαζω,ipad δεν εχω αλλα για οποιον ειναι σπιτι και βαριεται λεμε τωρα να παει στο περιπτερο τσουπ στο ipad!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες