Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS developers: 47% γράφουν για το Android, 7% για Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/06/2011 - 11:16

Μια νέα έρευνα του Piper Jaffrey που πραγματοποιήθηκε κατά της διάρκεια της φετινής WWDC ανάμεσα σε 45 developers προσφέρει μια μικρή ματιά στην κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στους developers.

Αναρτημένη εικόνα

Το δείγμα δεν μπορεί να θεωρηθεί αντιπροσωπευτικό κατά τη γνώμη μου ωστόσο ας δούμε τα σημαντικότερα ευρήματα της έρευνας:

-Μόνο 7% αναπτύσσουν εφαρμογές και για το Mac
-To 47% αναπτύσσει εφαρμογές για το Android, το 36% για τo BlackBerry, το 13% για τo Windows Phone 7 και το 7% για το WebOS
-Σε ερώτηση για το ποιά πλατφόρμα έχει τις περισσότερες πιθανότητες για μελλοντική ανάπτυξη κανείς δεν ανέφερε το BlackBerry, το WebOS ή το Symbian. Μάλιστα, το Android συγκέντρωσε το 40%
-Τα κυριότερα παράπονα αφορούν τους περιορισμούς του App Store και τη διαδικασία έγκρισης εφαρμογών.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   bravelover

bravelover

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/06/2011 - 11:36

δηλαδη τα mac πανε για φουντο οπως το βλεπω

#3   hexblot

hexblot

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/06/2011 - 12:10

δηλαδη τα mac πανε για φουντο οπως το βλεπω


σε καμία περίπτωση, απλά όπως είπε και ο sepsis το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Απλά σημαίνει ότι αυτοί που ασχολούνται με iOS δεν ασχολούνται τόσο με το mac, όπως δεν ασχολούνται με windows ή linux, καθότι το desktop είναι "άλλο πράμα" (ΤΜ).
Το αξιοπρόσεκτο κατά την δική μου άποψη είναι ότι ακόμα και ανάμεσα σε mobile developers που γράφουνε για πολλές πλατφόρμες ( δεν ξέρω πόσα άτομα είναι το δείγμα, αλλά στο WWDC ήταν 5,200 ) ΌΛΟΙ συμφωνήσανε ότι το iOS είναι τόσο το ευκολότερο όσο και το επικερδέστερο!! Και αυτό είναι από ένα δείγμα όπου οι μισοί γράφουν και για Android!

Ακόμα, φαίνεται ότι οι developers πλέον έχουν εξοικιωθεί με τα "τερτίπια" της Apple (approval process) και δεν τους ενοχλεί τόσο (προφανώς αυτοί που ψηφήσανε για τα limitations έχουν κάποια ιδέα που δεν μπορούν να υλοποιήσουν γιατί θα κοπεί το app στο προαναφερθέν approval process), χωρίς να συμφωνούν με αυτά.

Είναι επίσης εμφανής η δυσπιστία των developer προς το Windows Phone, αλλά δεν μπορώ να πω ότι κάνει κάποια εντύπωση, δεδομένων των πωλήσεων που έχει φέρει...

Τελευταία επεξεργασία από: hexblot, 14/06/2011 - 12:11


#4   bravelover

bravelover

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/06/2011 - 13:18

Πάντως η apple έκανε το γεφύρωμα ios 5 με lion πιστεύω για να προσελκύσει περισσότερους προγραμματιστές στα μακ.

#5   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 14/06/2011 - 14:29

Τα mac δεν ξέρω αν πάνε για φούντο, αλλά η Apple σίγουρα τα έχει βάλει σε 2η μοίρα. Οι iOS συσκευές πλέον είναι οι κότες με τα χρυσά αυγά οπότε επικεντρώνονται σχεδόν αποκλειστικά σε αυτές.

#6   Rosbou

Rosbou

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Twitter:@Rosbou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:Rosbou

Δημοσίευση 14/06/2011 - 14:49

Τα mac δεν ξέρω αν πάνε για φούντο, αλλά η Apple σίγουρα τα έχει βάλει σε 2η μοίρα. Οι iOS συσκευές πλέον είναι οι κότες με τα χρυσά αυγά οπότε επικεντρώνονται σχεδόν αποκλειστικά σε αυτές.

σωστος σωστος

#7   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 14/06/2011 - 14:50

Τα mac δεν ξέρω αν πάνε για φούντο, αλλά η Apple σίγουρα τα έχει βάλει σε 2η μοίρα. Οι iOS συσκευές πλέον είναι οι κότες με τα χρυσά αυγά οπότε επικεντρώνονται σχεδόν αποκλειστικά σε αυτές.

Κάτι τέτοιο έχω αρχίσει να υποψιάζομαι κ εγώ κ ελπίζω να κάνω λάθος.

#8   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 15/06/2011 - 08:49

Τα mac δεν ξέρω αν πάνε για φούντο, αλλά η Apple σίγουρα τα έχει βάλει σε 2η μοίρα. Οι iOS συσκευές πλέον είναι οι κότες με τα χρυσά αυγά οπότε επικεντρώνονται σχεδόν αποκλειστικά σε αυτές.


δεν θα έλεγα το ίδιο η δουλεία που έχει γίνει στο  Lion είναι τεράστια για να λέμε ότι τρεχούμενε μόνο το iOS και όχι το Mac. πολύ πιο μεγάλη διαφορά από Snow Leopard σε Lion παρά πριν δυο χρόνια από Leopard σε Snow Leopard.

τρεχω το Lion DP4 εδω και μια εβδομαδα και είναι super! εχει bugs φυσικά ακόμη αλλά μέχρι τον άλλο μήνα που θα κυκλοφορήσει επίσημα τότε σίγουρα όλα θα είναι στην εντέλεια

#9   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 15/06/2011 - 09:00

Οσο για το υποτιθέμενο "WWDC Developer Survey Cοmparison" μια μαλακία και τίποτε άλλο είναι. Αρκετά κακοπροαίρετο είναι σίγουρα για να έρθει να μας πει ότι και καλά οι μισοί developers για iOS τρέχουν σαν τρελοί να γράψουν και για android!

Δεν αναρωτήθηκε κανείς γιατί συγκρίνουν το 2008 με 2011 και γιατί δεν δείχνουν δεδομένα για 2009-2010?


Θα ήθελα να δω ένα comparison τι βγάζει ένας developer που γράφει για iOS και τι βγάζει για τα ίδια προγράμματα στο android. Εγώ πάντως είναι λυπητερά αυτά που διαβάζω για το android όσον αφορά το τι εχουν να δώσουν στους developers!

#10   nyo77

nyo77

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 15/06/2011 - 12:51

Δεν ξέρω τι λένε τα ποσοστά (το δείγμα είναι αστείο έτσι) αλλά το Μήλο είναι το μόνο αντικειμενικά αυτή την στιγμή που έχει καταφέρει να κρατήσει μια ισορροπία στην αγορά των εφαρμογών. Όλοι κάτι βγάζουν και το κυριότερο υπάρχει και ένα σχετικό ενδιαφέρον για την αξιοπιστία και την ποιότητα των εφαρμογών που μας πουλάνε.

Στην αγορά των Android δεν βλέπω κάτι τέτοιο τουλάχιστον για την ώρα. Το πράμα είναι χύμα και δεν φταίνε μόνο οι developers. Όλοι έχουν χαθεί μέσα στην μετάφραση του σκορπιού σε εκδόσεις λογισμικού, σε μια κουλτούρα (έτσι που έχει καταντήσει )του ανοιχτού και ελεύθερου κώδικα που φέρνει κάθε καρυδιάς καρύδι μαζί του (βλέπε αναξιόπιστες εφαρμογές γαρ..)και στην αδιαμφισβήτητη διάδοση και φήμη της Google που.. ναι μεν αλλά.

Όμως σίγουρα έχουν να μας πουν πολλά ακόμα και οι μεν και οι δε.

Με τίποτα όμως δεν θα ξέγραφα το MAC OS. Όπως και η Google έτσι και η Apple προσπαθούν να φέρουν στο προσκήνιο ένα ποιο απλό και πρακτικό τρόπο στο Home computing (τομείς που κύριος δραστηριοποιούνται και οι δυο). Οι καιροί αλλάζουν, η τάση κλίνει προς την απλότητα και σε επίπεδο υλικού και σε επίπεδο λογισμικού. Και οι δυο εταιρίες έχουν εναποθέσει πολλά σε αυτή την κατεύθυνση. Το Λιοντάρι από πλευράς apple και το επικείμενο λειτουργικό της Google είναι μόνο η αρχή.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες