Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Βελτιωμένο Google Sync για το iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/06/2011 - 14:03

Η Google με ανακοίνωσή της ενημερώνει για την ανανέωση των υπηρεσιών Google Sync στο iPhone και iPad.

Συγκεκριμένα, με το Google Sync μπορείτε να κρατήσετε συγχρονισμένα τις επαφές, ημερολόγια και email χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό σας στη Google. Τώρα, θα μπορείτε χρησιμοποιώντας αυτή την υπηρεσία να κάνετε αναζήτηση όλων των email σας και όχι μόνο αυτών που είναι αποθηκευμένα στη συσκευή...

Αναρτημένη εικόνα

...καθώς και να αποδέχεστε ή απορρίπτετε προσκλήσεις ημερολογίου απευθείας από το iPhone ή iPad.

Αναρτημένη εικόνα

Επίσης, εάν χρησιμοποιείτε πολλαπλούς λογαριασμούς email θα μπορείτε να επιλέξετε εσείς τον λογαριασμό εκείνο από τον οποίο θέλετε να στείλετε ένα email με το χαρακτηριστικό "Send Mail as"

Για περισσότερες πληροφορίες για τη λειτουργία του Google Sync δείτε εδώ.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/06/2011 - 14:19

Google ό,τι και αν κάνεις, εγώ πληροφορίες σε σένα ποτέ!

#3   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/06/2011 - 14:28

αυτο ειναι οντως πολυ καλο νεο
μακαρι να βγαλει και μια native app για gtalk
και υποστηριξη latitude στην χωρα μας

#4   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 16/06/2011 - 15:09

Στα known issues έχει ακόμα το παρακάτω, που είναι και ο βασικός λόγος που σταμάτησα να το σετάρω σαν exchange...

Limited Contact Information. The iOS device can synchronize up to 3 email addresses. Phone number synchronization is limited to 2 Home numbers, 1 Home Fax, 1 Mobile, 1 Pager, 3 Work (one will be labeled 'Company Main') and one Work Fax number.

#5   pelo

pelo

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/06/2011 - 20:51

εγω εχω ενα προβλημα σε αυτο το σεταρισμα, οποτε το βαζω δεν μπορω για ενα ανεξηγητω λογω να σβεισω τα μηνυματα μου sms η email, εκτος απο αυτο το iphone κολαει και λαγκαρει συνεχεια.

#6   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/06/2011 - 21:26

Νομίζω ότι πρόκειται για την πιο πλήρη σύννεφο-σουίτα που κυκλοφορεί δωρεάν. Πλέον μονο το icloud θα μπορει να το ανταγωνιστεί.

Για email είναι μακραν η καλύτερη υπηρεσία.

Τους περιορισμούς του μπορει κανεις να τους υπερβεί απλά γνωρίζοντας τους. Δεν είναι τίποτα πχ να μην βάζουμε αριθμούς other στην επαφή.

Τέλος, ας σημειωθεί ότι το send as feature απλά μας επιτρέπει να έχουμε default διεύθυνση αποστολέα διαφορετική απο το Gmail μας χωρίς να μπορούμε να την καθορίσουμε όμως κατα την αποστολή. Για να το υπερβούμε το εμπόδιο αυτο αρκεί να ακολουθήσουμε αυτο το tip:

http://modernerd.com...d-multiple-from

#7   jimger

jimger

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:jimgerakaris

Δημοσίευση 16/06/2011 - 21:58

Πλέον συγχρονίζει custom labels σε επαφές κλπ? Ο μόνος λόγος που χρησιμοποιώ το εξαιρετικό sync in a blink είναι τα custom labels (και συγχρονίζεις και όποια group θές)

#8   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 16/06/2011 - 23:51

Νομίζω ότι πρόκειται για την πιο πλήρη σύννεφο-σουίτα που κυκλοφορεί δωρεάν. Πλέον μονο το icloud θα μπορει να το ανταγωνιστεί.

Για email είναι μακραν η καλύτερη υπηρεσία.

Τους περιορισμούς του μπορει κανεις να τους υπερβεί απλά γνωρίζοντας τους. Δεν είναι τίποτα πχ να μην βάζουμε αριθμούς other στην επαφή.

Τέλος, ας σημειωθεί ότι το send as feature απλά μας επιτρέπει να έχουμε default διεύθυνση αποστολέα διαφορετική απο το Gmail μας χωρίς να μπορούμε να την καθορίσουμε όμως κατα την αποστολή. Για να το υπερβούμε το εμπόδιο αυτο αρκεί να ακολουθήσουμε αυτο το tip:

http://modernerd.com...d-multiple-from

μα Tsopanos τι δουλειά έχω εγώ να γνωρίζω τους περιορισμούς google-ios?

ή φτιάξε το να παίζει σαν κανονικός exchange server ή άστο να πάει στην ευχή. Θα ζήσω με το απλό gmail και συγχρονισμό μέσω itunes.

#9   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/06/2011 - 09:26

μα Tsopanos τι δουλειά έχω εγώ να γνωρίζω τους περιορισμούς google-ios?

ή φτιάξε το να παίζει σαν κανονικός exchange server ή άστο να πάει στην ευχή. Θα ζήσω με το απλό gmail και συγχρονισμό μέσω itunes.


Γιατί ειναι ο μοναδικός τρόπος να έχεις πολλαπλά μηχανήματα και κινητά ενημερωμένα με τις επαφές σου.

Είναι επίσης ο καλύτερος και γρηγοροτερος τρόπος να μεταφέρετε επαφές μεταξύ κινητών διαφορετικού κατασκευαστή.

Τέλος είναι ο μοναδικός τρόπος για να μην ανησυχείς αν έχεις μια καινούρια επαφή στο κινητο ή όχι.

#10   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/06/2011 - 09:38

Στα known issues έχει ακόμα το παρακάτω, που είναι και ο βασικός λόγος που σταμάτησα να το σετάρω σαν exchange...

Limited Contact Information. The iOS device can synchronize up to 3 email addresses. Phone number synchronization is limited to 2 Home numbers, 1 Home Fax, 1 Mobile, 1 Pager, 3 Work (one will be labeled 'Company Main') and one Work Fax number.


Μακάρι να είχα διαβάσει το μήνυμά σου νωρίτερα.

Μου έκοψε όλα τα δεύτερα κινητά και μετά έκανα την μ@@κία να το συγχρονίσω πίσω με το google contacts.

Τελικά με έσωσε το pkgbackup.

Προσοχή στους περιορισμούς παιδιά.

#11   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 18/06/2011 - 11:36

Μακάρι να είχα διαβάσει το μήνυμά σου νωρίτερα.

Μου έκοψε όλα τα δεύτερα κινητά και μετά έκανα την μ@@κία να το συγχρονίσω πίσω με το google contacts.

Τελικά με έσωσε το pkgbackup.

Προσοχή στους περιορισμούς παιδιά.

Φίλε δεν χρειάζεσαι backup κτλ.

Οι επαφές σου υπάρχουν κανονικά στο gmail απλά λόγω του θέματος που έχει, δεν στις εμφανίζει στο κινητό!
Μετά αν συγχρονίσεις με το google απο itunes ναι, σου κάνει μλκιες η αλήθεια είναι.
για να μην αγχώνεσαι, στο gmail έχει επιλογή να κάνεις restore τις επαφές σου στην κατάσταση που ήταν εως και 30ημέρες πριν (αυτό μάλιστα, αν και θα προτιμούσα να έχω και ένα changelog 8) )

Για μένα δυστυχώς δεν είναι αξιόπιστη λύση ακόμα.

#12   remalifrank

remalifrank

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2011 - 11:45

Ρε παιδιά για πεστε ποιοι είναι οι περιορισμοί γιατί τις επαφές μου τις έχω στο google contacts και πρόσφατα τις τράβηξα για το iPad και ήταν μισές ,λειπαν τηλέφωνα .
Υπαρχει κάποιος μπουσουλας , κάποιο guide για να έχω safe τα contacts από το iPhone ,να αποθηκεύονται στα google contacts χωρίς ελλείψεις ;


Sent from the Dark Side using the Force

#13   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 18/06/2011 - 14:40

Εγώ συγχρονιζω μόνο με iTunes τις επαφές, δεν σεταρω το gmail σαν exchange...
Άλλη λύση είναι μάλλον να μετονομασεις από το gmail τα labels πχ mobile1, mobile2 κτλ αλλά δεν το έχω δοκιμάσει...

#14   remalifrank

remalifrank

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/06/2011 - 12:29

Απλά θεωρώ ότι με τα google contacts και να πάθει τίποτα το pc
έχω ενημερωμένες και αποθηκευμενες τις επαφές μου χωρίς το άγχος μην και ξεχάσω να πάρω backup .
Πάντως iPad και iTunes
έχουν θέμα μεταξύ τους .


Sent from the Dark Side using the Force

#15   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 19/06/2011 - 12:52

Απλά θεωρώ ότι με τα google contacts και να πάθει τίποτα το pc
έχω ενημερωμένες και αποθηκευμενες τις επαφές μου χωρίς το άγχος μην και ξεχάσω να πάρω backup .
Πάντως iPad και iTunes
έχουν θέμα μεταξύ τους .


Sent from the Dark Side using the Force

σόρρυ όταν είπα συγχρονίζω με itunes εννοούσα οτι δεν χρησιμοποιώ το google sync.
Συγχρονίζω όμως με το google contacts μέσω του itunes. Όχι με το outlook ώστε να χρειάζεται να παίρνεις backup κτλ

Αφήνω το itunes να κανει τη δουλεια αφού το google sync δεν μπορεί ακόμη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες