Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τύποι Jailbreak


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Τύποι JB

Θα προτιμούσατε τα JBs να έβγεναν χωρίς εργαλείο; [Διαβάστε παρακάτω]

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 18/06/2011 - 09:28

Θα προτιμούσατε τα jailbreaks να έβγεναν σε 3-4 μέρες από την κυκλοφορία του iOS αλλά να έπρεπε να τα εγκαταστήσετε με τον δύσκολο τρόπο, χωρίς εργαλεία τύπου slide to jailbreak ή make it ra1n ή να βγαίνουν όπως τώρα, ~ 1 μήνα μετά την κυκλοφορία ή περισσότερο με την ευχρηστία ενός Jailbreak tool?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dj_akis

dj_akis

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:dj_akis

Δημοσίευση 18/06/2011 - 09:31

Θα προτημουσα με καποιο εργαλειο φιλε μου γιατι ετσι θα μπορω να εχω περισσοτερες επιλογες στο JB.

#3   maserrr

maserrr

    iPH Elite Poster

  • 2.989 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:maserrr

Δημοσίευση 18/06/2011 - 09:35

θα προτιμουσα με καποιο tool γιατι jb συνεπαγεται κ καποια ρισκα με το τι περναμε στις συσκευες μας..κ ποσοι απο μας δεν εχουμε καταληξει σε restore...οποτε θα προτιμoυσα ενα tool για ποιο γρηγορα κ ευκολα για μας γτ αν μη τι αλλο εδω κ με tool δε μας φτανουν 2 ωρες να ξαναστησουμε το τηλ..ποσο μαλλον κ χωρις tool

#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/06/2011 - 10:01

Μπορείτε να δείτε το πως κάναμε jailbreak κάποτε...Tο πρώτο jailbreak που κυκλοφόρησε :

Jailbreak & Unlock iPhone 2g OS 1.1.1

Μια διαδικασία η οποία κρατούσε μισή ώρα με τρία τέταρτα(Μπορεί και παραπάνω) και χωρίς να ξέρεις να θα πετύχει..Χωρίς αυτά δεν μπορούσε να λειτουργήσει η συσκευή σε καμία περίπτωση.. Μιλάμε για iphone 2g που είχε κυκλοφορήσει μόνο στην Αμερική... Ωραίες αλλά δύσκολες εποχές..

Φυσικά και είναι προτιμότερο κάτι σε User friendly συγκριτικά με το παραπάνω..

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 18/06/2011 - 10:02

ezgif_com_crop_2.gif


#5   kws25mi

kws25mi

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 18/06/2011 - 10:08

Μπορείτε να δείτε το πως κάναμε jailbreak κάποτε...Tο πρώτο jailbreak που κυκλοφόρησε :

Jailbreak & Unlock iPhone 2g OS 1.1.1

Μια διαδικασία η οποία κρατούσε μισή ώρα με τρία τέταρτα(Μπορεί και παραπάνω) και χωρίς να ξέρεις να θα πετύχει..Χωρίς αυτά δεν μπορούσε να λειτουργήσει η συσκευή σε καμία περίπτωση.. Μιλάμε για iphone 2g που είχε κυκλοφορήσει μόνο στην Αμερική... Ωραίες αλλά δύσκολες εποχές..

Φυσικά και είναι προτιμότερο κάτι σε User friendly συγκριτικά με το παραπάνω..


τι μου θύμισες φίλε μου????τι παλούκια τρώγαμε???? ΜΠΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ........... >:(

#6   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 18/06/2011 - 10:18

για αυτόν που έχει καταλάβει την ουσία του jb δεν κάνει διαφορά.
και κωλοτούμπες να του πεις να κάνει, θα τις κάνει.

Γι'αυτόν που νομίζει ότι
jb=installous
δεν έχει αγοράσει τπτ απο το appstore
δεν έχει data plan
ψάχνει wifi σαν ζητιάνος για να ανοίξει στο σαφάρι το m.facebook.com
και σου λέει "θα μου το σπάσεις κι εμένα?"... ε καλύτερα jailbreakme.com

αν γινόταν να τους βάζει και το source του hackulo, το installous και ένα βίντεο για το πως αυτό δουλευει ωστε να μη μας πρήζουν τα συκώτια θα ήταν καλύτερα για όλους μας! :lol:

#7   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/06/2011 - 10:33

για αυτόν που έχει καταλάβει την ουσία του jb δεν κάνει διαφορά.
και κωλοτούμπες να του πεις να κάνει, θα τις κάνει.


Αυτό ισχύει και συμφωνώ απόλυτα..Αλλά αυτό ισχύει πλέον..Γιατί κάποτε δεν υπήρχαν ούτε άτομα στο Ελλαδικό χώρο να μπορούν να σε βοηθήσουν ούτε οδηγοί ούτε καν ξέραμε κάτι άλλο πλην του να μπορέσει να λειτουργήσει η συσκευή που είχαμε χρυσοπληρώσει τότε..

Περι installous και hackulo δεν το σχολιάζω καν..Έχεις απόλυτο δίκιο.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 18/06/2011 - 10:34

ezgif_com_crop_2.gif


#8   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 18/06/2011 - 10:40

Εγώ το πρώτο προτιμώ... Διότι και γνωρίζω την διαδικασία, και θα μπορω να δω το sourcecode του jailbreak, να το τροποποιήσω, και να το δοκιμάσω μόνος μου στην επόμενη έκδοση του iOS χωρις να περιμένω. Αλλιώς, με την σημερινή διαδικασία, θέλει 1 μήνα να βρουν τρόπο να το κάνουν με tool...

#9   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/06/2011 - 14:41

Εννοείται πως το πρώτο είναι καλύτερο. Γιατί δέν έτσι κι'αλλιώς τον δύσκολο (αλλά πιο γρήγορο, αμέσως μετά την κυκλοφορία του iOS) τρόπο θα τον προτιμήσουν αυτοί που μπορούν. Και αφού μπορούν, γιατί να περιμένουν 1 μήνα, απλά και μόνο για να έχει δυό βηματάκια λιγότερα η διαδικασία;
Εγώ νομίζω ότι ας κυκλοφορεί από τις πρώτες μέρες, όσο δύσχρηστο και αν είναι, και αργότερα ας βγαίνει και ο εύκολος τρόπος. Άσε που οι σχετικοί χρήστες, βλέποντας τον κώδικα και την μεθοδολογία του jailbreak (όπως πολύ σωστά επισήμανε ο darkn0b ), ίσως με τροποποιήσεις να συνεισφέρουν στην ακόμα γρηγορότερη κυκλοφορία του εύκολου τρόπου. Σύν το ότι ελέγχονται οι μέθοδοι για τυχόντα bugs.
Αλλά και ο πιό βασικός λόγος: υπάρχουν φορές που θέλουμε να "παίξουμε" σαν παιδάκια, να πειράξουμε τις συσκευές μας, να τις τροποποιήσουμε, να τις κρασάρουμε πολλές φορές, και δέν κρατιόμαστε. Σαν να λές σε ένα παιδάκι, εκεί είναι τα γλυκά, αλλά δέν πρέπει να τα φας τώρα, πρέπει να περιμένεις έναν μήνα!
Άσε που στο τέλος, μετά από πολλές αποτυχίες και απογοητεύσεις, αν καταφέρουμε κάτι, νοιώθουμε λές και λύσαμε κάποιον δύσκολο γρίφο!

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 20/06/2011 - 14:41


#10   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 23/06/2011 - 10:11

50-50.
Άρα δεν θα είχατε κανένα πρόβλημα, έτσι;

#11   dionisis00

dionisis00

    iPH Member

  • 341 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/06/2011 - 10:18

Σε περιπτώσεις πάντως όπως του ipad2 και χωρίς tool μια χαρά θα την είχα. :P

#12   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 23/06/2011 - 10:21

Σε περιπτώσεις πάντως όπως του ipad2 και χωρίς tool μια χαρά θα την είχα. :P

Ναι...
Την 2η μέρα νομίζω το κατάφερα, και πέρασαν μήνες για να δούμε tool. Εδώ φαίνεται η ταχύτητα και ο χρόνος που έχει η πρώτη μέθοδος.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες