Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Δοκιμαστική περίοδος 7 ημερών στο Ταϊβανέζικο App Store


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/06/2011 - 09:36

Τις τελευταίες μέρες η Ταϊβανέζικη κυβέρνηση ασκεί πίεση στις Google και Apple σχετικά με την πολιτική αγοράς εφαρμογών από τα Market και App Store αντίστοιχα.

Η κυβέρνηση απαίτησε την προσφορά trial εκδόσεων μιας εβδομάδας και πλήρης αποζημίωσης για όλες τις αγορές που πραγματοποιούνται και επιστρέφονται μέσα στο εν λόγω χρονικό διάστημα. Η Apple συμμορφώθηκε με αυτό και επιτρέπει στους χρήστες της χώρας να αγοράζουν εφαρμογές και να τις επιστρέφουν με πλήρη αποζημίωση μέσα σε μια εβδομάδα.

Αναρτημένη εικόνα

Αντίθετα η Google δεν συμμορφώθηκε και έλαβε πρόστιμο $34,600 για τη συνεχή άρνησή της. Μάλιστα η Google αφαίρεσε προσωρινά τις επί πληρωμή εφαρμογές του Market στη χώρα μέχρι νεοτέρας.

Δεν έχει γίνει γνωστό ακόμα ποιά είναι η διαδικασία που ακολουθείται πλέον στο ταϊβανέζικο App Store σχετικά με τις δοκιμαστική περίοδο αν και δεν φαίνεται να έχουν γίνει αλλαγές. Απλώς, τηρείται η ίδια διαδικασία που υπάρχει και τώρα χωρίς να γνωρίζουμε εάν η δυνατότητα αυτή θα επεκταθεί και σε άλλες χώρες.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 28/06/2011 - 23:46

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/06/2011 - 09:48

Το ότι η Apple δεν επιτρέπει trial software στο Mac App Store, το θεωρώ απαράδεκτο. Κάτι πρέπει να γίνει γι'αυτο. Δεν είναι δυνατόν να μου ζητάνε 30,40,50 και ευρώ για προγράμματα χωρίς να έχω τη δυνατότητα να τα δοκιμάσω πρώτα.
Και επίσης δεν ξέρω με ποια λογική κάποιοι developers επιλεγούν το Mac AppStore ως αποκλειστικό κανάλι διανομής του software τους. Μπορεί να έχει πάρα πολλά καλά, αλλά το ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις είναι μεγάλο πρόβλημα.

#3   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 28/06/2011 - 09:53

problem στον τιτλο

#4   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/06/2011 - 09:59

done

#5   avpap

avpap

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aλάνες πριν πολλά χρόνια.

Δημοσίευση 28/06/2011 - 12:28

Αυτό θα πεί κράτος που σέβεται τους πολίτες του.

#6   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/06/2011 - 17:31

Το ότι η Apple δεν επιτρέπει trial software στο Mac App Store, το θεωρώ απαράδεκτο. Κάτι πρέπει να γίνει γι'αυτο. Δεν είναι δυνατόν να μου ζητάνε 30,40,50 και ευρώ για προγράμματα χωρίς να έχω τη δυνατότητα να τα δοκιμάσω πρώτα.
Και επίσης δεν ξέρω με ποια λογική κάποιοι developers επιλεγούν το Mac AppStore ως αποκλειστικό κανάλι διανομής του software τους. Μπορεί να έχει πάρα πολλά καλά, αλλά το ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις είναι μεγάλο πρόβλημα.

Trials, αν υπάρχουν, προσφέρονται από τις σελίδες των developers. Απλά, όπως επισήμανες, πολλοί προγραμματιστές επιλέγουν μόνο το Mac App Store, για να γλυτώσουν έξοδα και χρόνο που απαιτούνται για την συντήρηση προσωπικών sites.

#7   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 29/06/2011 - 06:28

Θα έπρεπε να το εφαρμόζουν παντού αυτο. Και στο app store και στο Mac store. Να μπορείς να ξέρεις τι πρόκειται να αγορασεις.

Απο την άλλη βέβαια αν κάποιος πχ αγοράσει ένα παιχνίδι και μέσα σε 7 μέρες το έχει τερματίσει και το έχει βαρεθεί θα μπορει να ζηταει τα λεφτά του πίσω οπότε ο developer θα έχει τεράστιο χάσιμο χρημάτων. Θα πρέπει να βρούνε μια ενδιάμεση λύση

#8   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/07/2011 - 12:00

Η Apple τροποποίησε τους όρους χρήσης στο ταϊβανέζικο App Store για να επισημοποιήσει την αλλαγή στην πολιτική επιστροφής εφαρμογών, όπως είχαμε αναφέρει σε προηγούμενο δημοσίευμα.

Αναρτημένη εικόνα

Οι αλλαγές προφανώς απευθύνονται στους χρήστες του ταϊβανέζικου App Store και μόνο και επιτρέπει την επιστροφή εφαρμογών μέσα σε 7 μέρες. Ο χρήστης μέσα σε αυτές τις μέρες μπορεί να ακυρώσει την αγορά του και να αποζημιωθεί πλήρως για αυτή.

"You may cancel your purchase within seven (7) days from the date of delivery and iTunes will reimburse you for the amount paid, provided you inform iTunes that you have deleted all copies of the product. Upon cancellation you will no longer be licensed to use the product. This right cannot be waived."

Ας ελπίσουμε ότι η πολιτική αυτή θα επεκταθεί και στις υπόλοιπες χώρες καθώς προσφέρει έναν άμεσο και εύκολο τρόπο αποζημίωσης για αγορές που έχουμε μετανιώσει.

Follow me on twitter


#9   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 18/07/2011 - 12:21

Μακάρι να γίνει και σε εμάς εδώ! Σίγουρα οι χρήστες iDevices θα βγουν κερδισμένοι.. Μένει τώρα να δούμε αν θα βγει χαμένη οι Apple..

#10   Leo

Leo

    iPH Member

  • 301 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/07/2011 - 13:36

Και πως γίνεται να επιστρέψεις μια εφαρμογή πίσω?
Πες ότι εγω ο Ταιβανος δεν μου αρέσει το angy birds,
και κάνω αίτηση επιστροφής στην apple ,που ξέρει ότι θα το σβησω το app απο το Κινητο μου ?

#11   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 18/07/2011 - 13:49

Και πως γίνεται να επιστρέψεις μια εφαρμογή πίσω?
Πες ότι εγω ο Ταιβανος δεν μου αρέσει το angy birds,
και κάνω αίτηση επιστροφής στην apple ,που ξέρει ότι θα το σβησω το app απο το Κινητο μου ?

Με τον ίδιο τρόπο που κάνεις εγκατάσταση θα κάνεις και απεγκατάσταση προφανώς.. Με αποτέλεσμα να σβήνεται το app και να σου επιστρέφονται τα χρήματα.. Σε περίπτωση μετά που θέλεις να την βάλεις θα την πληρώνεις κανονικά.. (λογικό)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες