Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Η ληστεία των Sms..


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2011 - 19:16

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

Αναρτημένη εικόνα
Η κοροϊδία



Έχετε αναρωτηθεί γιατί τα SMS είναι τόσο ακριβά σε σχέση με άλλες υπηρεσίες? Σε ένα απλό πρόγραμμα συμβολαίου, 10 SMS (αφού εξαντληθούν τα δωρεάν) κοστίζουν 1,25 ευρώ. Με τα ίδια χρήματα μπορείτε να μιλήσετε ή να κάνετε βίντεο κλήση για σχεδόν 4 λεπτά. Ή να κατεβάσετε 12,089 MB από το κινητό ίντερνετ. Πως γίνεται λοιπόν (maximum) 1.600 χαρακτήρες σε SMS να κοστίζουν όσο 12.676.208 χαρακτήρες plain text μέσω Internet στην ίδια συσκευή και το ίδιο δίκτυο?

Όταν ένα τηλέφωνο συνδέεται στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, χρησιμοποιεί δύο διαφορετικά κανάλια δεδομένων.

Το ένα είναι το κανάλι από το οποίο μεταφέρεται η φωνή και τα δεδομένα. Όλες οι κλήσεις και τα δεδομένα για την πρόσβαση στο internet περνάνε από εδώ. Ουσιαστικά, όταν χρησιμοποιείτε αυτό το κανάλι, χρεώνεστε ανάλογα με τη χρήση.

Το δεύτερο είναι το κανάλι ελέγχου. Αυτό το κανάλι χρησιμοποιείται για τις υπηρεσίες του δικτύου κινητής τηλεφωνίας - για παράδειγμα, την επικοινωνία της συσκευής με την κεραία. Το κινητό στέλνει ένα μήνυμα στην κεραία πως "Είμαι εδώ" και η κεραία απαντάει "ΟΚ!". Αυτό το πάρε-δώσε των δεδομένων γίνεται συνεχώς όσο το κινητό είναι ανοιχτό (και έχει σήμα), ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιείται για κλήσεις ή για Internet.

Ε, από αυτό το κανάλι ελέγχου μεταφέρονται τα SMS. Αντί το κινητό να στείλει το σήμα "είμαι εδώ", στέλνει το εξερχόμενο μήνυμα. Αντί η κεραία να απαντήσει "ΟΚ", στέλνει το εισερχόμενο μήνυμα, ή την αναφορά παράδοσης. Αυτός είναι και ο λόγος που τα SMS περιορίζονται στους 160 χαρακτήρες - αυτό είναι το μέγιστο πακέτο δεδομένων που μπορεί να μεταφέρει το κανάλι ελέγχου. Όταν δεν στέλνει κανείς μηνύματα, έτσι κι αλλιώς μεταφέρονται δεδομένα από το κανάλι ελέγχου.

Μόνο που αυτά τα δεδομένα, είναι ήδη πληρωμένα από τον καταναλωτή (από το πάγιο που πληρώνει, ή σαν ένα μέρος από το κόστος της καρτοκινητής). Απλά, αν θελήσει να χρησιμοποιήσει αυτό το κανάλι για SMS, θα χρεωθεί €0,1250 για την κάθε φορά.

Είναι σαν κάθε χρήστης της κινητής να έχει έναν ανεμιστήρα που να λειτουργεί συνεχώς, έτσι κι αλλιώς, αλλά κάθε φορά που στέκεται μπροστά του για να δροσιστεί, να χρεώνεται €0,1250. Ενώ ταυτόχρονα μπορεί να χρησιμοποιήσει το air condition (κινητό internet) για να "δροσιστεί" 7.922 φορές, με το ίδιο ακριβώς κόστος. Ένας επιστήμονας στην αγγλία διαπίστωσε πως ένα γραπτό μήνυμα κοστίζει τέσσερις φορές περισσότερο από το να λάβεις τα ίδια ακριβώς δεδομένα από το διαστημικό τηλεσκόπιο Hubble

Δεν υποστηρίζουμε πως τα SMS θα έπρεπε να είναι εντελώς δωρεάν - στο κάτω-κάτω, είναι μια χρήσιμη υπηρεσία, και οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας είναι επιχειρήσεις, όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα.

Μην νομίζετε όμως πως τα SMS είναι φτηνά. Αν θέλετε να κάνετε οικονομία, πάρτε τηλέφωνο ή στείλτε e-mail από το κινητό σας.

Θα πείτε καλύτερα αυτά που θέλετε και θα πιάσουν πολύ περισσότερο τόπο τα χρήματά σας.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 03/07/2011 - 19:17

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Soter

Soter

    iPH Enthousiast

  • 394 μηνύματα
  • Twitter:@Soter13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/07/2011 - 19:22

+1 ρε φίλε!!
Πάντα το είχα απορία και σκεφτόμουν ότι οι εταιρίες από το 1996 που έχω κινητό έχουν κάνει τρελή μείωση στο κόστος ομιλίας, ενώ το κόστος SMS είναι το ίδιο!
Προσωπικά έχω σταματήσει τα SMS. Ο χρόνος (άρα και κόστος σε χρόνο ομιλίας) που θα χρειαστώ για να πω αυτά που θέλω να πω μέσω SMS είναι κατά πολύ λιγότερος από το κόστος του SMS.

#3   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2011 - 19:29

Ο κόσμος θα πρέπει κάποια στιγμή να βγεί από το το "τρυπάκι" ότι τα Sms είναι η φτηνή λύση..Αντιθέτως είναι η ποιο ύπουλη και ληστρική λύση..

ezgif_com_crop_2.gif


#4   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2011 - 19:33

Eσύ τα λες το ερώτημα είναι ποιος σε ακούει...

Δεν στέλνω ποτέ ούτε ευχετήρια καν ....

Προτιμώ να τα λέω ο ίδιος και ποιο καλά και ποιο φτηνά είναι ...;-)

To μόνο sms που στέλνω είναι όταν πνίγομαι στην δουλειά που στέλνω όταν με πέρνουν το i'm busy sms ..;-)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#5   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2011 - 19:35

πολυ ενδιαφερον τι λενε οι εταιριες γι αυτο?

#6   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2011 - 19:38

Άκρα του τάφου σιωπή από μέρους των εταιριών..

ezgif_com_crop_2.gif


#7   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 04/07/2011 - 11:32

διαφωτιστικοτατο!

#8   sasoulini007

sasoulini007

    iPH Contributor

  • 1.127 μηνύματα
  • Twitter:@sasoulini007
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:sasoulini007

Δημοσίευση 04/07/2011 - 11:55

μεγάλη αλήθεια!!!πολλοι ειναι αυτοι που νομιζουν οτι τα ςμς είναι φθηνότερα. εγω μηνυματα δεν στελνω προτιμώ το τηλεφωνο....να μου μένει και κάρτα ;)

Τελευταία επεξεργασία από: sasoulini007, 04/07/2011 - 11:55


#9   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 04/07/2011 - 12:02

Και εγώ προτιμώ να πάρω τηλέφωνο παρά να στείλω SMS.Πάντως +1 και από εμένα για την ενημέρωση

#10   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/07/2011 - 13:58

μεγάλη αλήθεια!!!πολλοι ειναι αυτοι που νομιζουν οτι τα ςμς είναι φθηνότερα. εγω μηνυματα δεν στελνω προτιμώ το τηλεφωνο....να μου μένει και κάρτα ;)



Μεγάλη δεν λες τίποτα...Ο κόσμος έχει πέσει θύμα μιας παλιάς νοοτροπίας την οποία οι εταιρίες εκμεταλλεύονται μέχρι και σήμερα λέγοντας ότι το Sms είναι η φθηνή λύση...Κάποτε μπορεί και να ήταν αλλά πλέον έχει ξεφύγει το θέμα με τις χρεώσεις..

ezgif_com_crop_2.gif


#11   maserrr

maserrr

    iPH Elite Poster

  • 2.989 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:maserrr

Δημοσίευση 04/07/2011 - 14:02

+1 και απο μενα...πολυ καλη ενημερωση φιλε μου

#12   nikolask16

nikolask16

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/07/2011 - 14:20

καλο φίλε, αλλα εδω στην Κυπρο ειναι πολυ πιο φθηνα τα sms, 50 sms καπου στο 1 ευρώ

#13   dcba

dcba

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/07/2011 - 14:26

Ο κόσμος θα πρέπει κάποια στιγμή να βγεί από το το "τρυπάκι" ότι τα Sms είναι η φτηνή λύση..Αντιθέτως είναι η ποιο ύπουλη και ληστρική λύση..

Να κάνω μία παρατήρηση. Για ορισμένες κοινωνικές ομάδες τα γραπτά μηνύματα (sms) είναι μονόδρομος. Τα πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι τα άτομα με προβλήματα ακοής και οι επαγγελματίες που μπορούν να δεχτούν μηνύματα κατά τη διάρκεια των συσκέψεων, που η χρήση τηλεφώνου είναι απαγορευτική.

#14   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/07/2011 - 14:32

....οποτε εξαντλουμε τα δωρεαν πακετα μηνυματων (προπληρωμενα μαλλον, δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα οπως σωστα ειπωθηκε) και απο εκει και περα ουτε 0,01€ στον κουβα...

#15   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/07/2011 - 14:34

Να κάνω μία παρατήρηση. Για ορισμένες κοινωνικές ομάδες τα γραπτά μηνύματα (sms) είναι μονόδρομος. Τα πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι τα άτομα με προβλήματα ακοής και οι επαγγελματίες που μπορούν να δεχτούν μηνύματα κατά τη διάρκεια των συσκέψεων, που η χρήση τηλεφώνου είναι απαγορευτική.

Σωστα! Απλα ειναι μειοψηφια αυτες οι κοινωνικες ομαδες. Ολοι οι υπολοιποι μπορουμε πολυ ευκολα να τα περιορισουμε απο τη μια μερα στην αλλη... Και ισως το σαμποταζ ειναι μια καλη λυση

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες