Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Mac OS X Lion Σήμερα !


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
363 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   scania

scania

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:05

Μια χρεωστικη η πιστωτικη και ένα AppStore account.

AppStore account για το Ελληνικο θα σου κατεβασει το Lion σε ελληνικη εκδοση ή σε αγγλικα...?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:05

Φιλε τι λογαριασμο, για καταθεση χρηματαων,θα πρεπει να κανω για να το κατεβασω απο το Mac μου κατευθειαν και να το φορτωσω επανω???

στο mac app store εχεις ενα λογαριασμο με πιστωτικη...
θα αγορασεις μια φορα το λογισμικο...
και μετα θα πας σε ενα αλλο μακ με τον ιδιο λογαριασμο μετα θα κανεις log in με αυτον που αγορασες το λιον στο αλλο και θα το ξανακατεβαζεις...απλα οταν το κατεβαζεις μια μπορεις να το ξανακατεβαζεις με τον ιδιο λογαριασμο χωρις χρεωση

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#18   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:05

Πως γίνεται να τα κάνουμε clean install?


Μπορείς να κάνεις clean install με άλλα λόγια Καθαρή εγκατάσταση αλλά έχει νόημα να κάνεις όταν θέλεις να διαγράψεις εντελώς τις εφαρμογές σου από το λειτουργικό, και να το στήσεις εξ' αρχής. Και το upgrade στο Mac OS X καθαρή εγκατάσταση είναι, για το λειτουργικό. Δεν είναι Windows το Mac OS X που έχει Registry και άλλα πράγματα που μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Αυτό σημαίνει πως με την εγκατάσταση του Lion, θα αντικατασταθούν όλα τα αρχεία του Snow Leopard με τα νεότερα. Απλά δεν πρόκειται να πειραχτούν τα αρχεία των εφαρμογών σου.

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 20/07/2011 - 12:06


#19   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:06

εχεις δικιο για το os x lion φιλε πως μπορω να αλλαξω το ονομα?

επισης να διευκρινησουμε πως δεν ειναι os x αλλα os X οπου Χ σημαινει 10 στα λατινικα :)

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 20/07/2011 - 12:06


#20   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2.247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:08

Μπορείς να κάνεις clean install με άλλα λόγια Καθαρή εγκατάσταση αλλά έχει νόημα να κάνεις όταν θέλεις να διαγράψεις εντελώς τις εφαρμογές σου από το λειτουργικό, και να το στήσεις εξ' αρχής. Και το upgrade στο Mac OS X καθαρή εγκατάσταση είναι, για το λειτουργικό. Δεν είναι Windows το Mac OS X που έχει Registry και άλλα πράγματα που μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Αυτό σημαίνει πως με την εγκατάσταση του Lion, θα αντικατασταθούν όλα τα αρχεία του Snow Leopard με τα νεότερα. Απλά δεν πρόκειται να πειραχτούν τα αρχεία των εφαρμογών σου.


Εγώ θέλω να κρατήσω μόνο τα αρχεία μου και όχι τα aplications.θέλω να διαγραφούν όλα και να είναι σαν να είναι ολοκαίνουριο.Οπότε υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό? Υπάρχει κάποια επιλογή ? Γιατί αν παω να κανω download τα LION και τα βάλω δεν θα γίνει update και θα έχει τα apps μέσα?

#21   IronSafe

IronSafe

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:08

επισης να διευκρινησουμε πως δεν ειναι os x αλλα os X οπου Χ σημαινει 10 στα λατινικα :)

ουτε os X ειναι.
Mac OS X ήταν το Snow Leopard αλλα με το Lion εφυγε το Mac και έμεινε το OS X

#22   scania

scania

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:08

Μπορείς να κάνεις clean install με άλλα λόγια Καθαρή εγκατάσταση αλλά έχει νόημα να κάνεις όταν θέλεις να διαγράψεις εντελώς τις εφαρμογές σου από το λειτουργικό, και να το στήσεις εξ' αρχής. Και το upgrade στο Mac OS X καθαρή εγκατάσταση είναι, για το λειτουργικό. Δεν είναι Windows το Mac OS X που έχει Registry και άλλα πράγματα που μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Αυτό σημαίνει πως με την εγκατάσταση του Lion, θα αντικατασταθούν όλα τα αρχεία του Snow Leopard με τα νεότερα. Απλά δεν πρόκειται να πειραχτούν τα αρχεία των εφαρμογών σου.

Ναι ομως αν εχουμε αυτες τις εφαρμογες που θα διεγραφουν αποθηκευμενες στο TimeMachine δεν μπορουμε να κανουνε καθαριση της μοναδας, στη συνεχεια να φορτωσουμε τα Lion και μετα να τοποθετισουμε παλι τα Backup στο Mac μας???
Θα υποστιριζονται αραγε?

#23   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:12

Εγώ θέλω να κρατήσω μόνο τα αρχεία μου και όχι τα aplications.θέλω να διαγραφούν όλα και να είναι σαν να είναι ολοκαίνουριο.Οπότε υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό? Υπάρχει κάποια επιλογή ? Γιατί αν παω να κανω download τα LION και τα βάλω δεν θα γίνει update και θα έχει τα apps μέσα?

αν κανεις απντειτ θα μεινουν τα αππς αν κανεις κλιν ρεστορ τοτε θα χασεις τα παντα μπορεις να κανεις time machine backup και μετα να κανεις clean restore και μετα μεσω time machine παλι να περασεις τα αρχεια που θελεις

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#24   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:12

ουτε os X ειναι.
Mac OS X ήταν το Snow Leopard αλλα με το Lion εφυγε το Mac και έμεινε το OS X


συμφωνουμε :)

#25   IronSafe

IronSafe

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:13

να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Clean Install native δεν γίνεται.
μπορείς να κανείς install snow leopard σε εξωτερικό δίσκο, και απο εκει να κατεβασεις το lion.
μετα να κανείς format τον εσωτερικό δίσκο και να κανείς install εκει.

#26   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2.247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:14

αν κανεις απντειτ θα μεινουν τα αππς αν κανεις κλιν ρεστορ τοτε θα χασεις τα παντα μπορεις να κανεις time machine backup και μετα να κανεις clean restore και μετα μεσω time machine παλι να περασεις τα αρχεια που θελεις


Άρα όταν θα κάνω install τα lion θα μου έχει επιλογή για clean install χωρίς να μείνει τίποτα?

#27   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:17

Άρα όταν θα κάνω install τα lion θα μου έχει επιλογή για clean install χωρίς να μείνει τίποτα?

Εγω πιστευω οτι καθενας λεει αυτα που θεωρει οτι θα γινουν...δεν ισχυει τιποτα σε ενα θεωρητικο προγραμμα που ακομα δεν κυκλοφορησε..

#28   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:20

Εδώ θα βρείτε την οδηγία για το πως θα τα κάψετε σε DVD άρα να μπορείτε να κάνετε και καθαρή εγκατάσταση.

Burning a Mac OS X Lion boot disc


Purchase and download Lion from the Mac App Store
Right click on “Mac OS X Lion” installer and choose the option to “Show Package Contents.”
Inside the Contents folder that appears you will find a SharedSupport folder and inside the SharedSupport folder you will find the “InstallESD.dmg.” This is the Lion boot disc image we have all been waiting for.
Copy “InstallESD.dmg” to another folder like the Desktop.
Launch Disk Utility and click the burn button.
Select the copied “InstallESD.dmg” as the image to burn, insert a standard sized 4.7 GB DVD, and wait for your new Lion Boot Disc to come out toasty hot.


P.S Είναι δοκιμασμένη και λειτούργησε άψογα στην GM version

Τελευταία επεξεργασία από: Retired, 20/07/2011 - 12:22


#29   IronSafe

IronSafe

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:23

Εγω πιστευω οτι καθενας λεει αυτα που θεωρει οτι θα γινουν...δεν ισχυει τιποτα σε ενα θεωρητικο προγραμμα που ακομα δεν κυκλοφορησε..

έχει κυκλοφορήσει εδω και καιρό....
απλά δεν ειναι διαθέσιμο στο κοινό
το οτι δεν θα υπάρχει clean install ειναι σίγουρο

#30   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2011 - 12:25

έχει κυκλοφορήσει εδω και καιρό....
απλά δεν ειναι διαθέσιμο στο κοινό
το οτι δεν θα υπάρχει clean install ειναι σίγουρο

Αφου θα βγει στο app store και στο app store μεχρι χθες βραδυ δεν υπηρχε..εκτος αν αναφερεσαι στο beta που ειναι δοκιμαστικη εκδοση και οχι final
Εγω εβαλα την beta και δεν μου αρεσε γιατι μου φανηκε βαρια σε intel core 2 duo

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες