Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

format σε φλασακι σε mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iGiorgis

iGiorgis

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/07/2011 - 14:59

παιδια λιγο βοηθεια για να καταλαβω.το φλασακι το κανω απλα erase και διαλεγω mac os extended journaled και ειναι οκ για mac?
αν το κανω με fat τοτε θα το διαβαζει και 8α γραφει δεδομενα και σε windows και σε mac?

Τελευταία επεξεργασία από: iGiorgis, 25/07/2011 - 15:02


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gre13

gre13

    iPH User

  • 183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/07/2011 - 16:26

παιδια λιγο βοηθεια για να καταλαβω.το φλασακι το κανω απλα erase και διαλεγω mac os extended journaled και ειναι οκ για mac?

Ναι

αν το κανω με fat τοτε θα το διαβαζει και 8α γραφει δεδομενα και σε windows και σε mac?

Ναι και σε αυτό αλλά τα αρχεία δεν μπορούν να είναι μεγαλύτερα από 4GB

#3   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 25/07/2011 - 16:32

Όσο απλή και αν φαίνεται η ερώτηση σε εμένα είναι μια πονεμένη ιστορία.
Το πιο "σταθερό' φλασακι που να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις παντού κατά την γνώμη μου είναι το φλασακι με MBR και Fat32 όπως είναι δηλαδή όταν το αγοράζεις.
Και μάλιστα εγώ το κάνω μέσα από Win. γιατί το ίδιο format όταν το έχω κάνει μέσα από osx και μετά το βάλω Win μου λέει ότι πρέπει να γίνει format ξανά.
Τώρα αν το θέλεις για αποκλειστική χρήση σε osx κάνεις ότι θέλεις μέσα από το osx.

#4   iGiorgis

iGiorgis

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/07/2011 - 17:25

εγω θελω να περναω απο το μακ στο φλασακι διαφορα και οι αλλοι απλα να μπορουν να τα περνουν.οχι να βαζουν μεσα

#5   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 25/07/2011 - 17:32

εγω θελω να περναω απο το μακ στο φλασακι διαφορα και οι αλλοι απλα να μπορουν να τα περνουν.οχι να βαζουν μεσα


Τότε προτίμησε την πρώτη περίπτωση δηλαδή όπως σου έρχεται εργοστασιακά.Για να μπορούν να το πάρουν από οποιοδήποτε λειτουργικό οι άλλοι.

#6   iGiorgis

iGiorgis

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/07/2011 - 23:48

Τότε προτίμησε την πρώτη περίπτωση δηλαδή όπως σου έρχεται εργοστασιακά.Για να μπορούν να το πάρουν από οποιοδήποτε λειτουργικό οι άλλοι.

το εχω καιρο και το εχω κανει σημερα βασικα mac os extended journaled.τωρα ποιοος το αναγνωριζει και μπορει να γραφει?

#7   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 26/07/2011 - 00:05

το εχω καιρο και το εχω κανει σημερα βασικα mac os extended journaled.τωρα ποιοος το αναγνωριζει και μπορει να γραφει?

Όλα τα Mac μόνο.

#8   iGiorgis

iGiorgis

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/07/2011 - 00:16

τα windows απλα θα το διαβαζουν?
επισης οταν βαζω το φλασακι μου βγαζει παντα μηνυμα to cleanmymac για να καθαρισει σκουπιδια.καθε φορα και μετα το φορματ

#9   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 26/07/2011 - 00:21

τα windows απλα θα το διαβαζουν?
επισης οταν βαζω το φλασακι μου βγαζει παντα μηνυμα to cleanmymac για να καθαρισει σκουπιδια.καθε φορα και μετα το φορματ

Τα Win θα σου λένε ότι χρειάζεται format. Όχι δεν θα το βλέπουν.

#10   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/07/2011 - 13:13

Αν εγω για mac κανω εναν εξωτερικο σκληρο ntfs κ με το καταλληλο προγραμμα κ θα διαβαζω κ θα γραφω οτι θελω χωρις περιορισμο? μετα αν θελω αυτο τον σκληρο να τον βαλω σε αλλο pc με windows θα το διαβαζει κανονικα?

#11   gre13

gre13

    iPH User

  • 183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/07/2011 - 21:05

Αν εγω για mac κανω εναν εξωτερικο σκληρο ntfs κ με το καταλληλο προγραμμα κ θα διαβαζω κ θα γραφω οτι θελω χωρις περιορισμο? μετα αν θελω αυτο τον σκληρο να τον βαλω σε αλλο pc με windows θα το διαβαζει κανονικα?

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς αλλά από αυτά που κατάλαβα έχουμε και λέμε:
1. Ένας δίσκος που είναι σε NTFS μπορεί να διαβαστεί από Mac OS X αλλά δεν έχεις εκ τον προτέρων δικαίωμα να γράψεις, γι'αυτό απαιτείται κάποιο πρόγραμμα. Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέριες μου λες. Προφανώς το NTFS δεν έχει κανένα πρόβλημα με Windows.
2. Αν τώρα αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις HFS+, τότε μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στο Mac OS X (διάβασμα και εγγραφή) αλλά τα Windows δεν θα τον διαβάζουν καν. Απ'ότι ξέρω υπάρχουν προγράμματα (π.χ MacDrive) που σου δίνουν δυνατότητα εγγραφής και διαβάσματος αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι free.

Για να συνοψίσουμε,
NTFS όλα ΟΚ σε Windows, διάβασμα μόνο σε Mac (ειδικό πρόγραμμα για εγγραφή)
HFS+ όλα ΟΚ σε Mac, δεν το αναγνωρίζουν τα Windows (ειδικό πρόγραμμα για ανάγνωση και εγγραφή)

Ελπίζω να σε κάλυψα.

#12   gre13

gre13

    iPH User

  • 183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/07/2011 - 21:08

Φαίνεται να υπάρχει δωρεάν πρόγραμμα που υποστηρίζει αναγνώριση HFS+ σε Windows. Δες εδώ. Να αναφέρω ότι δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και ούτε ξέρω πως δουλεύει. Σε κάποιο forum λέει ότι δεν υποστηρίζει εγγραφή, μόνο ανάγνωση.

Τελευταία επεξεργασία από: gre13, 26/07/2011 - 21:10


#13   iGiorgis

iGiorgis

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 27/07/2011 - 01:49

Όταν λες HFS+ τι είναι ;

#14   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 27/07/2011 - 03:23

Αν εγω για mac κανω εναν εξωτερικο σκληρο ntfs κ με το καταλληλο προγραμμα κ θα διαβαζω κ θα γραφω οτι θελω χωρις περιορισμο? μετα αν θελω αυτο τον σκληρο να τον βαλω σε αλλο pc με windows θα το διαβαζει κανονικα?


Ασχολούμαι με υπολογιστές πολλά χρονιά αυτοί που έχω τώρα είναι οι υπ'αριθμον 14,15 κάπου εκεί μπορεί κ παραπάνω. όλοι μου οι υπολογιστές όμως του παρελθόντος βρίσκονται σε έναν εξωτερικό usb 500αρι χωρισμένο στα 2 και φορμαρισμένο σε Windows ntfs αυτός ο δίσκος μπαινοβγαίνει και σε Mac και σε Win τουλάχιστον 30 φορές την μέρα,δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. αλλά ! Έχω δυο δεσμεύσεις πολύ εύκολες.
1)δεν ανακατεύω την τράπουλα δηλαδή από την μέρα που πήρα Mac απέκτησε το δεύτερο διαμέρισμα και τα προγράμματα που έχουν κάνουν με το osX πάνε στο α τα προγράμματα που έχουν να κάνουν με τα Win πάνε στο β. Τραγούδια, ταινίες, φώτος που είναι κοινά κατά κάποιον τρόπο πάνε στο διαμέρισμα του λειτουργικού που χρησιμοποιώ πιο πολλές ώρες την ημέρα αλλά και καμιά φορά σε οποίο διαμέρισμα έχει περισσότερο χώρο ώστε να κρατάω ένα Balance.
2) αν κάνω format στο mac το πρώτο πρόγραμμα που μπαίνει πάνω είναι το NTFS for Mac της γνωστής Paragon που το αντικείμενο της ήταν πάντα αυτό δηλαδή οι σκληροί τα διαμερίσματα κλπ. και το θεωρώ το πιο αξιόπιστο από όλα.
Έτσι γράφω και διαβάζω τα πάντα,και αν χρειαστεί πάω και σε κανένα φίλο και ότι υπολογιστή κ να έχει μπορεί να μας φανεί χρήσιμος.
όποτε προσπάθησα να αλλάξω φιλοσοφία γιατί δεν κάθομαι στ'αυγα μου γενικότερα και ψάχνομαι και να κάνω έναν για το ένα κ έναν για το άλλο η άλλες μπούρδες,το μονό που κατάφερα είναι η να γίνω δυσκίνητος,η να χάσω κάποια αρχεία.
Όταν φτάνει σε μεγάλο ποσοστό πληρότητας τότε παίρνω 10-20 dvd και τον ελαφρώνω με σειρά παλαιότητας, δηλαδή αφαιρώ από πάνω του αρχεία 5 ετών, ετών που στην ουσία δεν χρησιμοποιώ πια αλλά από την άλλη δεν θέλω και να πετάω τίποτα.

Αυτή είναι η δική μου δοκιμασμένη οπτική που είμαι ένας χρήστης που πάντα θα έχω κ τα δυο λειτουργικά,και που δεν μ'αρεσει να έχω περιορισμούς.

#15   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/07/2011 - 07:20

Ασχολούμαι με υπολογιστές πολλά χρονιά αυτοί που έχω τώρα είναι οι υπ'αριθμον 14,15 κάπου εκεί μπορεί κ παραπάνω. όλοι μου οι υπολογιστές όμως του παρελθόντος βρίσκονται σε έναν εξωτερικό usb 500αρι χωρισμένο στα 2 και φορμαρισμένο σε Windows ntfs αυτός ο δίσκος μπαινοβγαίνει και σε Mac και σε Win τουλάχιστον 30 φορές την μέρα,δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. αλλά ! Έχω δυο δεσμεύσεις πολύ εύκολες.
1)δεν ανακατεύω την τράπουλα δηλαδή από την μέρα που πήρα Mac απέκτησε το δεύτερο διαμέρισμα και τα προγράμματα που έχουν κάνουν με το osX πάνε στο α τα προγράμματα που έχουν να κάνουν με τα Win πάνε στο β. Τραγούδια, ταινίες, φώτος που είναι κοινά κατά κάποιον τρόπο πάνε στο διαμέρισμα του λειτουργικού που χρησιμοποιώ πιο πολλές ώρες την ημέρα αλλά και καμιά φορά σε οποίο διαμέρισμα έχει περισσότερο χώρο ώστε να κρατάω ένα Balance.
2) αν κάνω format στο mac το πρώτο πρόγραμμα που μπαίνει πάνω είναι το NTFS for Mac της γνωστής Paragon που το αντικείμενο της ήταν πάντα αυτό δηλαδή οι σκληροί τα διαμερίσματα κλπ. και το θεωρώ το πιο αξιόπιστο από όλα.
Έτσι γράφω και διαβάζω τα πάντα,και αν χρειαστεί πάω και σε κανένα φίλο και ότι υπολογιστή κ να έχει μπορεί να μας φανεί χρήσιμος.
όποτε προσπάθησα να αλλάξω φιλοσοφία γιατί δεν κάθομαι στ'αυγα μου γενικότερα και ψάχνομαι και να κάνω έναν για το ένα κ έναν για το άλλο η άλλες μπούρδες,το μονό που κατάφερα είναι η να γίνω δυσκίνητος,η να χάσω κάποια αρχεία.
Όταν φτάνει σε μεγάλο ποσοστό πληρότητας τότε παίρνω 10-20 dvd και τον ελαφρώνω με σειρά παλαιότητας, δηλαδή αφαιρώ από πάνω του αρχεία 5 ετών, ετών που στην ουσία δεν χρησιμοποιώ πια αλλά από την άλλη δεν θέλω και να πετάω τίποτα.

Αυτή είναι η δική μου δοκιμασμένη οπτική που είμαι ένας χρήστης που πάντα θα έχω κ τα δυο λειτουργικά,και που δεν μ'αρεσει να έχω περιορισμούς.


Ο μονος λογος που θα το χρειαστω ουσιαστικα κ ρωταω ειναι η μεταφορα φωτογραφιων..
γιατι οπως ειπα στον εσωτερικο του Imac θα γινεται η επεξεργασια και η ολη αποθηκευση τακτοποιηση θα γινεται σε εξωτερικο..
Κ απλα αυτο που θελω ειναι να μπορω να παρω τον εξωτερικο κ να τον συνδεσω σε ενα windows pc για να περασω τις φωτο που δινω σε φιλους...αντε ισως κ κανενα τραγουδακι η κανενα world excell...
Οποτε για να καταλαβω φορμαρισμα σε ntfs διαβαζεται και απο windows κ απο mac, απλα στα mac θες κ καποιο προγραμμα ωστε να μπορεις εκει μεσα να γραφεις κ απεριοριστα? σωστα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες