Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Courier αντικαταβολη.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
34 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/08/2011 - 19:01

στη Γενική όταν χρειάστηκε να παραλάβω το άνοιξα το δέμα και είδε και αυτός τι είχε για να είμαι σίγουρος
σε άλλη περίπτωση με χρήματα που ήθελα επιτόπου με acs κατόπιν συνεννόησης του αγοραστή που ήταν πελάτης τους με πλήρωσαν αυτή αντί αυτού
νομίζω ότι ότι συνεννοηθείς από την αρχή γίνετε

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2011 - 20:29

σε ποια ταχυμεταφορα ρωτησες.. διευκρίνισες πως η χρεωση ειναι δικη σου;.. εαν η χρεωση ειναι στον παραληπτη νομιζω πως δεν συμφωνουν...

ΕΛΤΑ με χρεωση παραληπτη

#18   jim82jim

jim82jim

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 30/03/2012 - 13:33

Να ξαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο μιας που είμαι στα κοντά να παρω κάτι με αντικαταβολή.
προκειται για iphone και το παλικάρι το στέλνει απο νησί.

για να είμαστε και οι 2 σίγουροι ότι και εγω θα πάρω iphone αντί για πέτρες και αυτός τα
λεφτά του σε 2-3 μέρες,ποιά είναι η πιό καλή μεταφορική?
acs ή γενική???
εχω και τις 2 στην γειτονιά μου.
θα πρεπει οπωσδήποτε να ανοίξω την συσκευασία πριν πληρώσω.

#19   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/03/2012 - 13:47

Να ξαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο μιας που είμαι στα κοντά να παρω κάτι με αντικαταβολή.
προκειται για iphone και το παλικάρι το στέλνει απο νησί.

για να είμαστε και οι 2 σίγουροι ότι και εγω θα πάρω iphone αντί για πέτρες και αυτός τα
λεφτά του σε 2-3 μέρες,ποιά είναι η πιό καλή μεταφορική?
acs ή γενική???
εχω και τις 2 στην γειτονιά μου.
θα πρεπει οπωσδήποτε να ανοίξω την συσκευασία πριν πληρώσω.

γιατι δεν κανεις μια ερωτηση και στις δυο αφου ειναι στην γειτονια σου, ποιο σιγουρος θα εισαι.

#20   nikman

nikman

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/03/2012 - 13:52

για να είμαστε και οι 2 σίγουροι ότι και εγω θα πάρω iphone αντί για πέτρες και αυτός τα
λεφτά του σε 2-3 μέρες,ποιά είναι η πιό καλή μεταφορική?
acs ή γενική???
εχω και τις 2 στην γειτονιά μου.
θα πρεπει οπωσδήποτε να ανοίξω την συσκευασία πριν πληρώσω.

Έστειλα με Γενική Ταχυδρομική πρόσφατα ένα iPhone. Φτηνή και γρήγορη. Αποφεύγουν όμως να δεχτούν τον όρο να ανοίξει ο παραλήπτης το δέμα για έλεγχο. Προσωπικά δεν επέμενα. Τώρα εσύ αν φοβάσαι μη σου στείλει πέτρες ο άλλος, όπως γράφεις, δηλαδή δε του έχεις εμπιστοσύνη καλύτερα να μη κάνεις τη συναλλαγη.

#21   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 30/03/2012 - 14:11

Να ξαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο μιας που είμαι στα κοντά να παρω κάτι με αντικαταβολή.
προκειται για iphone και το παλικάρι το στέλνει απο νησί.

για να είμαστε και οι 2 σίγουροι ότι και εγω θα πάρω iphone αντί για πέτρες και αυτός τα
λεφτά του σε 2-3 μέρες,ποιά είναι η πιό καλή μεταφορική?
acs ή γενική???
εχω και τις 2 στην γειτονιά μου.
θα πρεπει οπωσδήποτε να ανοίξω την συσκευασία πριν πληρώσω.


Η απάντηση δίνεται εδώ απο τον DINFUN. Καλύτερη ως ώρας στον τομέα αυτό είναι η Γενική Ταχυδρομική. Τα χρήματα τα βλέπεις σε τραπεζικό σου λογαριασμό τον οποίο δίνεις εσύ στην Courier μετά απο περίπου 5 ημέρες απο την ημέρα παραλαβής του δέματος και το δέμα μπορείς να το ανοίξεις μόνο αν ο αποστολέας δώσει την συγκατάθεσή του πριν την αποστολή του δέματος.

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#22   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2012 - 14:19

Έστειλα με Γενική Ταχυδρομική πρόσφατα ένα iPhone. Φτηνή και γρήγορη. Αποφεύγουν όμως να δεχτούν τον όρο να ανοίξει ο παραλήπτης το δέμα για έλεγχο. Προσωπικά δεν επέμενα. Τώρα εσύ αν φοβάσαι μη σου στείλει πέτρες ο άλλος, όπως γράφεις, δηλαδή δε του έχεις εμπιστοσύνη καλύτερα να μη κάνεις τη συναλλαγη.

Επιτρέπεται να ανοιχθεί, αν ο αποστολέας αναγράψει στο κουτί της αποστολής να ανοιχθεί και να ελεγχθεί πριν την πληρωμή!

#23   chrisostomos

chrisostomos

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/03/2012 - 14:19

Έστειλα με Γενική Ταχυδρομική πρόσφατα ένα iPhone. Φτηνή και γρήγορη. Αποφεύγουν όμως να δεχτούν τον όρο να ανοίξει ο παραλήπτης το δέμα για έλεγχο. Προσωπικά δεν επέμενα. Τώρα εσύ αν φοβάσαι μη σου στείλει πέτρες ο άλλος, όπως γράφεις, δηλαδή δε του έχεις εμπιστοσύνη καλύτερα να μη κάνεις τη συναλλαγη.


κ δηλαδη ρε αδερφε πως να του εχει εμπιστοσυνη απο τον γραφικο του χαρακτηρα? φιλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα φιλε μου εννοειται οτι αν θελεις να αγορασεις κατι απο αποσταση ο ορος στην αντικαταβολη θα ειναι να ελεγχθει το δεμα εκτος αν στο στελνει η μανα σου η ο αδερφος σου,λεφτα δινεις...

#24   jim82jim

jim82jim

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 30/03/2012 - 16:22

κ δηλαδη ρε αδερφε πως να του εχει εμπιστοσυνη απο τον γραφικο του χαρακτηρα? φιλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα φιλε μου εννοειται οτι αν θελεις να αγορασεις κατι απο αποσταση ο ορος στην αντικαταβολη θα ειναι να ελεγχθει το δεμα εκτος αν στο στελνει η μανα σου η ο αδερφος σου,λεφτα δινεις...



συμφωνώ με τον chrisostomos.Για να είμαστε 1000 τοις εκατό σίγουροι νομίζω πως πρέπει πάντα η διαδικασία να είναι η εξής:
1)ανοιγμα της συσκευασίας μπροστά στον κούριερ
2)πληρωμή με αντικαταβολή στον κούριερ και τέλος.

#25   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 30/03/2012 - 16:43

Έστειλα με Γενική Ταχυδρομική πρόσφατα ένα iPhone. Φτηνή και γρήγορη. Αποφεύγουν όμως να δεχτούν τον όρο να ανοίξει ο παραλήπτης το δέμα για έλεγχο. Προσωπικά δεν επέμενα. Τώρα εσύ αν φοβάσαι μη σου στείλει πέτρες ο άλλος, όπως γράφεις, δηλαδή δε του έχεις εμπιστοσύνη καλύτερα να μη κάνεις τη συναλλαγη.



κ δηλαδη ρε αδερφε πως να του εχει εμπιστοσυνη απο τον γραφικο του χαρακτηρα? φιλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα φιλε μου εννοειται οτι αν θελεις να αγορασεις κατι απο αποσταση ο ορος στην αντικαταβολη θα ειναι να ελεγχθει το δεμα εκτος αν στο στελνει η μανα σου η ο αδερφος σου,λεφτα δινεις...



συμφωνώ με τον chrisostomos.Για να είμαστε 1000 τοις εκατό σίγουροι νομίζω πως πρέπει πάντα η διαδικασία να είναι η εξής:
1)ανοιγμα της συσκευασίας μπροστά στον κούριερ
2)πληρωμή με αντικαταβολή στον κούριερ και τέλος.


Θα συμφωνήσω εν μέρη με τον nikman αν και σε δικές μου πωλήσεις δνε έχω αρνηθεί να ανοιχτεί το δέμα σε αντίθεση αγορών μου που δεν το έχω ζητήσει ΠΟΤΕ!. Θα θέσω ένα θέμα και ας φανεί χαζό(!). Άντε και το άνοιξες το είδες όλα καλά, μετά απο μια -δύο ώρες η συσκευή δεν ανταποκρίνεται γιατί ο Χ πωλητής είχε "μπανιάρει" (άθελα του τη συσκευή) την οποία στέγνωσε με τάχυστο τρόπο και μετά την πούλησε. Εσύ τον καλείς πίσω και του λες μετά απο κάποιες ώρες ότι ξέρεις η συσκευή κάνει το ένα και το άλλο. Η λογική απάντηση ξέρεις τι θα λέει μετά απο πλευράς πωλητή; Ζήτησες να ανοίξεις το δέμα - συσκευή; Απο εκεί και έπειτα ουδέν λάθος αναγνωρίζεται. :)
Στο κομμάτι της αντικαταβολής συμφωνώ πως είναι λενα καλό "δέσιμο" του αγοραστή. Τέλος όπως προαναφέρει και ο nikman "...αν φοβάσαι μη σου στείλει πέτρες ο άλλος, όπως γράφεις, δηλαδή δε του έχεις εμπιστοσύνη καλύτερα να μη κάνεις τη συναλλαγη." ;)


Φιλικά πάντα.

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#26   iordanhs

iordanhs

    iPH User

  • PipPip
  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 30/03/2012 - 16:51

speedex το εχω κανει διο φορεσ
και acs

Τελευταία επεξεργασία από: iordanhs, 30/03/2012 - 16:53


#27   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2012 - 16:52

Έχεις δίκιο, δεν αντιλέγω, αλλα πρέπει να υπάρχει έστω ενος μικρού βαθμου διασφάλιση του προιόντος.Τουλάχιστον, η εξωτερική εμφάνιση (θα το δείς αν ειναι ταλαιπωρημένο κλπ) και η πρώτη επαφή που θα κάνεις όταν θα το ανοίξεις στον έλεγχο θα σου δώσει ή θα καταλάβεις κάποια έστω λίγα πράγματα. Ποτε δεν μπορείς να εισαι 100% σίγουρος σε μεταχειρισμένο. Εδω καλα καλά δεν εισαι σε καινούργιο με εγγύηση με τα λαμόγια τα καταστήματα και τους κωλο premium resellers που γέμισε ο τόπος με δαύτους και το παίζουν ειδικοί!!!!
Έστω λοιπόν αυτη η μικρή διασφάλιση της οπτική επαφής και του πρωτου τεστ θα σου δωσει σημαδια οχι πολλά και όχι πάντα, αλλα κάτι θα καταλάβειςι!
Αν εχει πέσει σε νερό τωρα και δεν στο έχει πεί...συγχώρεσέ με αλλα θα θέλει κρέμασμα ο πωλητής!

#28   jim82jim

jim82jim

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 30/03/2012 - 16:57

δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος όμως 100 τοις εκατό ότι δεν θα σου στείλει πέτρες.
έκτος άν είναι η μητέρα σου ή ο αδερφός σου.

έμενα μου έστειλε πριν 2 χρονια ενα παλικάρι απο το forum iphone 3gs χωρίς
να προηγηθεί κατάθεση,η οποία έγινε μόλις το παρέλαβα.

με εμπιστεύτηκε και ευτυχώς που έπεσε σε σωστό άτομο και του έβαλα αμέσως τα λεφτά.


Εσεις που λέτε οτι εμπιστεύεστε τον κάθε ένα,ρώτώ:

1)θα στέλνατε κατι δικό σας χώρις αντικαταβολή κούριερ ή χωρίς να προηγηθεί κατάθεση??
να σας έλεγε,στείλτο και θα στα βάλω μετά τα λεφτά.

2) αν η απάντηση στο πρώτο ερώτημα είναι ναι,
τότε μπείτε και διαβάστε πόσοι απατεώνες έχουν κοροιδέψει συμφορουμίτες μας.

3) Πρέπει Πάντα να είμαστε καλυμένοι και απο τις 2 πλευρές.

4) έγω όσες αγοραπωλησίες έχω κάνει, οι πιο πολλές ήταν χέρι-χέρι και ήταν όπως περιέγραφα την αγγελία.


ΠΑΙΔΙΑ,μην γελιομαστε, ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!

#29   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2012 - 17:01

Βεβαίως. Συμφωνούμε απόλυτα.
Βέβαια, αν έχει πέσει στο νερό όπως ανέφερε ο φίλος kormos, μπορείς να την πατήσεις και με συνάντηση - αγορά χέρι με χέρι. Γι'αυτο είπα οτι αν εχει συμβει κάτι τέτοιο τοτε ο πωλητής θέλει κρέμασμα.

#30   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 30/03/2012 - 17:13

Σίγουρα θέλει , σε δικές μου περιπτώσεις έχω δώσει κινητό τηλέφωνο το οποίο πήγε μου έκανε κατάθεση το παλικάρι τα χρήματα και μετά το έστειλα. Και πήγαινε και Κρήτη (!) Μόνο την εμπιστοσύνη που μου έδειξε (πάντα 3 τρόπους συναλλαγών δίνω οπότε δεν χαλιέμαι με όποια και να επιλέξει ο αγοραστής) εμπιστοσύνη και γι αυτό "σπάσαμε" και την τιμή αλλά και τα μεταφορικά ;)

Απο την στιγμή που οι Ταχυμεταφορικές δέχτηκαν το κομμάτι αντικαταβολής τουλάχιστον πάλι καλά, όσο για το άνοιγμα της συσκευασίας κατανοητό γι αυτόν που αγοράζει αλλά όπως και να έχει είναι και ολίγον "επίφοβο" (προσωπικά αδιάφορο) για τον πωλητή γιατί αν δεν δεχτεί την συναλλαγή και επιστραφεί πίσω τότε επιβαρύνεται την χρέωση ο πωλητής.

Το ρεζουμέ της υπόθεσης είναι μην σου κάτσει... :rolleyes:

Τελευταία επεξεργασία από: kormos, 30/03/2012 - 17:14

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες