Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 5: Ένα ακόμα concept από τον Matt Sullivan


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 03/08/2011 - 21:32

Ο καλλιτέχνης σχεδιαστής πρέπει να έχει πρόταση,να κάνει την διάφορα,να βλέπει μπροστά,σχεδόν να οραματίζεται,
Εμένα αυτός ο τύπος μου κάνει απλά resizing και μου είναι παντελώς αδιάφορος.

Μάλλον για δουλειά ψάχνει..

Τελευταία επεξεργασία από: Retired, 03/08/2011 - 21:33


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/08/2011 - 22:08

Ο καλλιτέχνης σχεδιαστής πρέπει να έχει πρόταση,να κάνει την διάφορα,να βλέπει μπροστά,σχεδόν να οραματίζεται,
Εμένα αυτός ο τύπος μου κάνει απλά resizing και μου είναι παντελώς αδιάφορος.

Μάλλον για δουλειά ψάχνει..

Σύμφωνο απόλυτα. Σιγά το νέο σχέδιο. Ίδιο το 4 είναι στο λίγο πιο μεγάλο.
Άντε να βγει το 5αρι να μείνουμε με το στόμα ανοιχτό μέχρι το πάτωμα.

#18   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 03/08/2011 - 22:18

1. Αποκλείεται το home button να γίνει αφής. Παίξτε κάνα παιχνιδάκι σε συσκευή με αφής κουμπιά και τα ξαναλέμε.
2. Αποκλείεται να μεγαλώσει η οθόνη γιατί α: θα αναγκάσει σε αύξηση του πλάτους του κινητού και μετά αυτό το κινητό δε θα είναι iPhone, αλλά σαν τα άλλα της σειράς και β: η ανάλυση της οθόνης δε μπορεί να αλλάξει (960χ480) εκτός εάν διπλασιαστεί (αδύνατο), και το να αυξήσει το φυσικό μέγεθος της οθόνης με σταθερή ανάλυση θα μειώσει τα ppi της οθόνης και δε θα μιλάμε πλέον για retina αλλά για κάτι υποδεέστερο, και για μια επόμενη γενιά iPhone με ένα χαρακτηριστικό χειρότερο από το iPhone της προηγούμενης γενιάς. Αυτό γίνεται, αλλά πραγματικά δεν πιστεύω πως θα βοηθήσει...

Ας κάτσουν λοιπόν όλοι αυτοί που βγάζουν σχέδια και ιστορίες και μας παραμυθιάζουν συνεχώς, να βγάλουν κανένα σχέδιο που να έχει λογική και να βασίζεται σε υπαρκτά δεδομένα, και μετά το συζητάμε.

#19   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/08/2011 - 01:43

I like it!!

#20   giannos92

giannos92

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2011 - 01:46

για το touch κουμπι μπορει να εχεις και δίκαιο αλλά όλα μας λένε ότι η οθονη θα μεγαλωσει στο iphone 5. ωστε αστην ααππλε να δουμε τι μας ετιμαζει παλι ... :rolleyes:

#21   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/08/2011 - 02:53

Απ αυτο που βλέπουμε δεν προκύπτει μεγαλύτερο μέγεθος συσκευής. Τουλάχιστον τα σκίτσα αυτο μαρτυρούν. Οπότε άκυρα αυτα που γράφτηκαν περι τεράστιου και πως θα μπαίνει στην τσέπη.

Είτε το θελουμε είτε όχι, οι διαρκώς αυξανόμενες δυνατότητες των smartphones επιβάλουν μεγαλύτερες οθόνες απο τις 3,5" που ήταν κορυφαία διάσταση το 2007.
Άρα έχει ήδη αργήσει η apple και δεν την παίρνει να παραμείνει σ αυτο το μέγεθος.
Οποίος έχει δουλέψει συσκευη με οθόνη 4+ ιντσες, γνωρίζει πόσο πιο άνετο είναι το browsing, η παρακολούθηση βίντεο, το gaming, ένα αρχείο excel κλπ.. Πόσο μάλλον με την ανάλυση του iPhone, έστω και αν χρειαστεί να κατεβούν τα dpi λίγο κάτω απο τα 300.

Θεωρώ ότι πολυ σύντομα θα καθιερωθούν σαν μέγεθος των κορυφαίων smartphones οι 4.3-4.5"
Δούλεψα για ένα διάστημα πριν την μετάβαση μου απο το 3gs στο i4 με συσκευη που διέθετε οθόνη 4,3" και πραγματικά δεν ένιωθα τόσο πολυ την ανάγκη να βγάλω το iPad απο την τσάντα όπως κάνω τώρα με το iPhone.

Δεν μπορούμε να ζητάμε multi core cpu, κάμερες κορυφαίων δυνατοτήτων και να θελουμε να αξιοποιηθούν όλα αυτα σε οθόνες 3,5".
Αν κάποιους δεν τους βολεύει, μπορούν να παραμείνουν με το i4. Οπως και κάποιοι άλλοι που δεν αντέχουν τις 3,5", αν τελικά επιμείνει σ αυτο το μέγεθος η apple, μπορούν να πανε σε άλλες λύσεις.
Μην κοροϊδευόμαστε, σήμερα μπορείς να κανεις την δουλεια σου με οποιοδήποτε απο τα κορυφαία smartphones.
To λέω με επίγνωση έχοντας όλη την σειρά των iPhone εκτός του πρώτου. Εκει που δεν υπάρχει εναλλακτική λύση είναι στο iPad.

Τελευταία επεξεργασία από: tesalat, 04/08/2011 - 02:55


#22   alkathess

alkathess

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/08/2011 - 09:27

Ωραίο , αλλά πιο ωραίο το προηγούμενο με την κυρτότητα :)

#23   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 04/08/2011 - 10:17

για το touch κουμπι μπορει να εχεις και δίκαιο αλλά όλα μας λένε ότι η οθονη θα μεγαλωσει στο iphone 5. ωστε αστην ααππλε να δουμε τι μας ετιμαζει παλι ... :rolleyes:


Όλοι αυτοί που τα λένε αυτά είναι απατεώνες που αναζητούν "τηλεθέαση"




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες