Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone Navigation App Comparison Chart


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
90 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Best iPhone Navigation App? (388 μέλη έχουν ψηφίσει)

Ποιά είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη εφαρμογή πλοήγησης για το iPhone;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#16   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 897 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 20/08/2009 - 15:29

Έχω δοκιμάσει τα navigon & sygic.
Το μεν πρώτο δεν έχει την οδό του σπιτιού μου στην Παλλήνη!
Το δε δεύτερο δεν είναι φτιαγμένο στο gui του iphone.
Και τα δύο αργούν να ανταποκριθούν σε αλλαγή κατεύθυνσης (το sygic μπερδεύεται σε συνεχείς στροφές-φουρκέττες ορεινών διαδρομών).
Δεν ξέρω αν φταίει το ότι το τηλέφωνό μου είναι το 3g και όχι το 3gs.
Προς το παρόν το destinator με χάρτες της gi δείχνει σαφώς ανώτερο....

Τελευταία επεξεργασία από: sellia, 20/08/2009 - 15:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2009 - 15:41

Προς το παρόν το destinator με χάρτες της gi δείχνει σαφώς ανώτερο....

Το destinator εχει μεγαλα γραμματα που διαβαζονται απο μακρυα, εχει περισσοτερο ζοομ στον χαρτη και καλυτερα POIS
Σαν χαρτης (επειδη τα ειχα ταυτοχρονα ανοικτα σε αρκετες μεγαλες διαδρομες) το navigon ειχε 1 σωρο παραδρομους διπλα στον κεντρικο δρομο που το destinator δεν τους ειχε, ακομα και ολοκληρα τουριστικα χωρια το dest ειχε μονο τον κεντρικο δρομο ενω το navigon ολα τα στενα

Τελευταία επεξεργασία από: nmout, 20/08/2009 - 15:43


#18   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/08/2009 - 16:47

Sygic για εμένα...

Αν και θα προτιμούσα το mls που έχω μόνιμα στο αυτοκίνητο,που έχει και πάντα μπαταρία! ;)

#19   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 20/08/2009 - 18:14

Παιδιά εμένα μου αρέσει το iGo.. αλλά θα γουσταρα το Sygic για τα Pois..

Βλέπω στo chart ότι αν (heh) είσαι jailbroken (ho isn't these days) κάνεις κουμάντο και με Pois..

Αν έχει κάποιος ένα success story ας το μοιραστεί μαζί μου (π.χ. σε pm όπως και συνοδευτικά για να έχω κι εγώ το success story μου! ;))

#20   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 21/08/2009 - 00:14

Προστέθηκε και το αντίστοιχο poll: Ποιά είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη εφαρμογή πλοήγησης για το iPhone;
Behind the Scenes...

#21   cyb0rg

cyb0rg

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2009 - 00:19

το iGo My way για τον ενα και μοναδικο λογο. (τουλαχιστον για μενα)
το ΜΟΝΟ που μεχρι τωρα εχι χαρτες της Κυπρου, αρα λογικα με αυτο θα παω!

#22   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/08/2009 - 01:29

Παρ όλο που θεωρω το iGO σαν το πιο φιλικο προγραμμα με απλο και γρηγορο μενου, κάποιες δοκιμες με εικονικη πλοήγηση σε συγκεκριμενες διαδρομές, με απογοήτευσε ο χάρτης που χρησιμοποιει.
Ειχα δικιο λοιπόν που δεν εκτιμω καθόλου τον epsilon.
Άλλωστε σε σχετικό γκάλοπ που ειχαμε κάνει προ διμηνου στο www.gpspocketpc.gr ειχε βγει τελευταιος σε προτιμήσεις εναντι των αλλων.
Εδωσα για παραδειγμα την διαδρομή Κορυδαλλος - Συνταγμα.
To iGO με την ταχυτερη μ εστελενε μεσω Μοχατου-Λ.Ποσειδώνος-Συγγρού. 5 χιλιομετρα μακρυτερη και σιγουρα κανεις δεν θα επελεγε ποτε να παει ετσι στο Συνταγμα.
Δοκιμασα ολες τις προτινόμενες αλλα καμια δεν ηταν φυσιολογική. Η κοντινοτερη στην πραγματικοτητα που ηταν η συντομοτερη, μ εστελνε μεσω Λιοσιων.

Αντιθετα ο Navigon μου εδωσε με την μια την σωστη διαδρομη δηλαδη Π. Ραλλη, Πειραιως, Ομονια, Συνταγμα.
Ο χαρτης εδω ειναι της Navteq τον οποιο χρησιμοποιω και στο PNA μου αλλα με προγραμμα το iGO8 3xx.
Ειναι οτι καλύτερο για Ελλάδα μετα από τους χάρτες της NGI και το Destinator.

Κριμα γιατι το my way ειναι φοβερο σαν προγραμμα. Θα το ψάξω κι αλλο βεβαια αλλα δεν περιμενω πολλα απο τον epsilon.

To Navigon δεν ειναι ασχημο σαν προγραμμα, εχει ομως ελειψεις. Βασικο του μειονεκτιμα οι μικρες γραμματοσειρες και η ελειψη ζουμ. Δεν σε κανει να εχεις αμεση αντιληψη της θεσης σου οπως γινεται με το iGO.
Θα προτεινα σε οσους προκειται να αγορασουν καποιο, να περιμενουν και το Tom Tom να τα δοκιμασουν ολα, αφου τα βρισκει κανεις παντου και μετα να αποφασισουν που θα δωσουν τα χρηματα τους.

#23   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/08/2009 - 01:57

To Navigon δεν ειναι ασχημο σαν προγραμμα, εχει ομως ελειψεις. Βασικο του μειονεκτιμα οι μικρες γραμματοσειρες και η ελειψη ζουμ. Δεν σε κανει να εχεις αμεση αντιληψη της θεσης σου οπως γινεται με το iGO.
Θα προτεινα σε οσους προκειται να αγορασουν καποιο, να περιμενουν και το Tom Tom να τα δοκιμασουν ολα, αφου τα βρισκει κανεις παντου και μετα να αποφασισουν που θα δωσουν τα χρηματα τους.


Φίλτατε όσον αφορά το Navinon έχει ζουμ αλλά μόνο στον δισδιάστατο χάρτη και όχι στο 3D. Απλά πληροφοριακά σε περίπτωση που δεν το έχεις προσέξει :)

#24   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/08/2009 - 01:59

Συγγνωμη για το δευτερο συνεχομενο μηνυμα, προσπαθησα να κανω edit αλλα δεν μ αφηνει.
Τελικα είναι για γελια οι διαδρομες που δινει ο epsilon.
Σε επομενη δοκιμη εδωσα σαν προορισμο την Σταδιου 5, δηλαδη 150 μετρα απο το Συνταγμα.
Τωρα μου δινει σαν ταχυτερη την διαδρομη αυτην που πριν μου εδινε σαν συντομη και επιμενει σαν ευκολη την διαδρομη μεσω παραλίας.
Εν πάση περιπτωση ακολουθησα απο περιεργεια την προτινομενη να δω στροφη στροφη πως παει.

Διασχιζει την Λ. Αθηνων (Καβάλας) και παει μεσω Κωνσταντινουπόλεως προς Σταθμο Λαρισης, εκεί αντι να συνεχισει την Αγ. Κωνσταντινου και να βγει Ομονια-Σταδίου, πηγαινει στην Δεληγιαννη, πιανει Λιοσιων κανει ενα τεραστιο κυκλο και στο τελος διασχιζει καθετα την Αγ. Κωνσταντινου για να βγει στην Ομονια απο Σωκρατους.

Δηλαδη δεν υπάρχει καμια λογικη στους υπολογισμους. Οτι κάτσει.

Παιδια οσοι εχετε μονο το iphone για πλοηγηση ψαχτειτε.

#25   manolisf

manolisf

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/08/2009 - 11:01

Destinator για το iphone ποτε θα εχουμε??? Παιδια ειναι μακραν - μακραν καλυτερο απο ολα αυτα που παρουσιαζονται παραπανω. Εχω και το touch cruise της htc στο οποιο το εχω εγκατεστημενο και συγκρινω real-time τα προγραμματα. Παραδειγμα: Ειμαι Κρητη και του δινω διαδρομη Ηρακλειο - Αρκαλοχωρι. Απο τη μεση και μετα της διαδρομης εχει φτιαχτει νεος δρομος, εθνικος, εδω και 1 χρονο. Το navigon με παει σωστα μεχρι τη μεση και μετα με παει απο το παλιο δρομο ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ τον καινουριο!!! Το sygic ασ'τα, δε το σχολιαζω! Το destinator με πηγε απο το καινουριο κανονικα. Η συγκριση προφανως και γινεται με τις ιδιες επιλογες πλοηγησης! Οι συσκευες δουλευαν ταυτοχρονα διπλα-διπλα. Το destinator καθυστερησε περισσοτερο στο κλειδωμα των δορυφορων και δουλευει με παλιοτερους χαρτες απο το navigon. Παρ'ολα αυτα εβγαλα με το destinator 3000 χλμ εκδρομη χωρις κανενα προβλημα και χωρις να ανοιξω χαρτη! Του navigon δεν του εχω εμπιστοσυνη με τιποτα! Οποτε εχω και το touch να δουλευει σαν GPS καθαρα!!!

#26   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/08/2009 - 11:21

Destinator για το iphone ποτε θα εχουμε ??? Παιδια ειναι μακραν - μακραν καλυτερο απο ολα αυτα που παρουσιαζονται παραπανω. Εχω και το touch cruise της htc στο οποιο το εχω εγκατεστημενο και συγκρινω real-time τα προγραμματα. Παραδειγμα: Ειμαι Κρητη και του δινω διαδρομη Ηρακλειο - Αρκαλοχωρι. Απο τη μεση και μετα της διαδρομης εχει φτιαχτει νεος δρομος, εθνικος, εδω και 1 χρονο. Το navigon με παει σωστα μεχρι τη μεση και μετα με παει απο το παλιο δρομο ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ τον καινουριο!!! Το sygic ασ'τα, δε το σχολιαζω! Το destinator με πηγε απο το καινουριο κανονικα. Η συγκριση προφανως και γινεται με τις ιδιες επιλογες πλοηγησης! Οι συσκευες δουλευαν ταυτοχρονα διπλα-διπλα. Το destinator καθυστερησε περισσοτερο στο κλειδωμα των δορυφορων και δουλευει με παλιοτερους χαρτες απο το navigon. Παρ'ολα αυτα εβγαλα με το destinator 3000 χλμ εκδρομη χωρις κανενα προβλημα και χωρις να ανοιξω χαρτη! Του navigon δεν του εχω εμπιστοσυνη με τιποτα! Οποτε εχω και το touch να δουλευει σαν GPS καθαρα!!!

To destinator θα πρεπει να αρχισεις να το ξεχνας. Είναι στα τελευταια του.
Την διαφορα την κανουν οι χάρτες γιατι σαν προγραμμα ειναι χαλια και δεν χρησιμοποιείται πουθενα στο εξωτερικο.
Αυτη την στιγμη εχουμε διαθεσημα στο iphone τα κορυφαια προγραμματα. Το προβλημα ειναι οτι η Ελλαδα ειναι μικρη αγορα και δεν μπορει να καλυφθει το κοστος κατασκευης ενος πραγματικα καλου χάρτη.
Οι καλύτεροι ελληνικοι χαρτες ειναι της GI αλλα τους κρατα για τον εαυτο της και τους χρησιμοποιει με προγραμματα που το ενα ειναι χειροτερο απο τ αλλο. Πρωτα το destinator και τωρα το Ginius black Mireo.
Μην περιμενετε λοιπον να βρειτε τον τελειο χαρτη.
Απλα επιλεξτε αυτον με τα λιγοτερα λαθη στην περιοχη που κινειστε.

#27   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 897 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 21/08/2009 - 20:01

Σήμερα πέρασα από την GI και "αναβαθμίστηκα" από το destinator στο genius.
Ρώτησα αν θα το δούμε στο iphone και η απάντηση που πήρα δεν ήταν αρνητική. Έχει ζητηθεί από πολλούς χρήστες iphone οπότε ίσως η gi μας κάνει τη χάρη να βγάλει και μια έκδοση για το iphone.
Όσο αφορά στο παρόν νήμα, δοκίμασα το sygic & navigon. Μεταξύ των, ασυζητητί το δεύτερο.

#28   gthebest

gthebest

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/08/2009 - 08:54

Καλημέρα σε όλους τους φίλους! Θα αναφερθώ σε ένα σημαντικό θέμα κατα την γνώμη μου το οποίο δυστυχώς απ ότι βλέπω δεν απασχολεί κανέναν! Βασικό μειονέκτημα όλων αυτών των προγραμμάτων είναι ότι όταν κάποιος σε πάρει τηλέφωνο διακόπτεται η λειτουργία τους!Δηλαδή είσαι αναγκασμένος να κανείς το αυτοκίνητο στην άκρη να μιλήσεις,& μετά άντε φτου απ την αρχή να περιμένεις σαν μαλ**ας να ξανανοιξει το προγραμμα, να ξαναβρεί δορυφόρο, για να σου βγάλει πάλι την διαδρομή! Με λίγα λόγια : ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Και απ ότι καταλαβαίνω δεν έχει να κάνει με τα προγράμματα πλοήγησης αλλά με το iPhone! Ενώ όλα τα αλλά κινητά με windows mobile δεν έχουν τέτοια προβλήματα. Μήπως κάποια στιγμή πρέπει να βρούνε λύση στην Apple στο πρόβλημα αυτό;

#29   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/08/2009 - 09:40

Ακριβώς όπως το είπες. Είναι θέμα του κινητού και όχι των εφαρμογών. Δυστυχώς όμως δεν βλέπω σύντομα να κάνει κάποια ενέργεια πάνω σε αυτό το θέμα η Apple...

#30   Lagios

Lagios

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/08/2009 - 22:15

Κατεβασα το Navigon απο Appulo απο εναν cracker ονοματι ''Gia tin Ellada re gamwto!'' Ως τωρα οσες φορες κι αν το εχω χρησιμοποιησει δεν μπορει να κανει συνδεση με δορυφορο. Δεν φταιει το iPhone γιατι το xGPS δουλευει κανονικα. Καμια ιδεα για το τι φταιει;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες