Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone Navigation App Comparison Chart


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
90 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Best iPhone Navigation App? (388 μέλη έχουν ψηφίσει)

Ποιά είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη εφαρμογή πλοήγησης για το iPhone;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31   sotos1

sotos1

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/08/2009 - 23:12

Αυτό που λέτε σχετικά με το multitasking είναι πολύ σοβαρό μειονέκτημα όντως .

Φανταζόμουν όμως πως θα διορθωνεται με κάποια custoμια όπως το backgrounder ας πούμε (δεν το έχω βάλει ακόμα και δεν ξέρω.)

αυτό που με ενοχλεί επίσης είναι που κανένα προγράμμα δεν κρατάει το track που ακολουθησες γιανα πας κάπου (φάνηκε ο garminaκιας ε;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   fonsde

fonsde

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2009 - 11:11

εγω ειχα περασει το navigon αλλα δεν μου αρεσε. Οταν το χρησιμοποιουσα δεν επιανε καλα σημα. Ενω το maps με εντοπιζε gg. το αφηνα στο παμπριζ μια δεν επιανε μια επιανε.

εχει κανεις τετοιο προβλημα?

#33   artdaimon

artdaimon

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2009 - 13:39

Σύμφωνα με το δημοψήφισμα θα δοκιμάσω ώς πρώτο μου πλοηγό για το iPhone, το Navigon :)
Μέχρι τώρα δούλευα Garmin XT σε Nokia N82, πάντα όμως για να βρω πληροφορίες χρησιμοποιούσα το Google Maps ως βοηθητικό πρόγραμμα και μετά ακολουθούσα τις οδηγίες του Garmin.

#34   panosru

panosru

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2009 - 17:38

Γεια σας παιδιά, εγώ χρησιμοποιούσα το iDA σε jailbroken iPhone ωστόσο είπα να μην έχω το iPhone μου πλέον jailbroken, προτιμώ να το έχω normal γιατί και jailbreak που έκανα το έκανα μονο για το iDA το θέμα είναι ότι το iDA ήταν φοβερό χωρίς όμως να έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο όπως "ναβιγον" κτλ απ' ότι είδα το "συγικ" μοιάζει πολύ με το iDA.

Εσείς ποιο πιστεύετε πως αξίζει ή αγοράσω?

Αυτό που μου άρεσε στο iDA ήταν ότι όταν του όριζα μια διαδρομή μπορούσα να του πω ενδιάμεσα είτε κοντά στην διεύθυνση μου είτε κοντά στον προορισμό μου είτε όπου αλλου θέλω οποιοδήποτε POI είτε είναι βενζινάδικο είτε restaurant είτε οτιδήποτε επιλέξω. Και μπορούσα να επιλέξω πάνω από ένα POI ενδιάμεσα στην διαδρομή μου. Επίσης μπορούσα να βάλω και δικες μου ενδιάμεσες στάσεις, πχ ενδιάμεσες διευθύνσεις μέχρι τον τελικό προορισμό.

Επίσης όταν μου έβγαζε μια διαδρομή στις λεπτομέρειες της διαδρομής μου έλεγε ότι η διαδρομή περιέχει λεωφόρους, διόδια κτλ και ανάλογος μπορούσα ή απενεργοποιήσω άμεσα και εύκολα οτιδήποτε απ' αυτά,

Αυτά ήταν τα main features που μου άρεσαν πολύ στο iDA. Και οι χάρτες της Ελλάδος ήταν μια χαρά, ποτε δεν μου έτυχε πρόβλημα όπου και να πήγαινα, πάντα με έβγαζε έξω από το νούμερο που επέλεγα να πάω.

Μου άρεσαν πολύ οι επιλογές που είχα στο iDA, πχ μπορούσα να του ορίζω τα κριτήρια της διαδρομής που θα σχηματίσει, πχ μπορούσα να του ορίσω να μην μου βγάζει διαδρομές με διόδια, η να μου βγάζει πάντα διαδρομές με αποφυγή κίνησης.

Είχα επίσης βάλει Ελληνική φωνή και μπορούσες να επιλέξεις είτε άνδρα είτε γυναικα και ήταν μια πραγματική φωνή και όχι κάποιο robot, κάτι το οποιο μου άρεσε παρα πολύ μιας και έβγαζα άκρη από αυτά που μου έλεγε.

Στην επαναδρομολόγηση συνέχιζε να επαναδρομολογεί με τα κριτήρια που είχα αναθέσει για την συγκεκριμένη διαδρομή, πχ αν από τις ρυθμίσεις είχα απενεργοποιήσει τα διόδια και έβαζα μια διαδρομή την οποια ήξερα ότι μέσο αττικής οδού θα πάω πολύ ποιο γρήγορα, εξαρχής μου έβγαζε την διαδρομή χωρίς αττική οδό μιας και έτσι είχα ρυθμίσει να μου βγάζει την διαδρομή, ωστόσο αν πατούσα στις λεπτομέρειες της διαδρομής να μου συμπεριλάβει και τα διόδια γί αυτή τη διαδρομή μου έβγαζε αττική οδό, αν για κάποιο λόγο χανόμουν πριν φτάσω στην αττική οδό επαναδρομολογουσε με τα κριτήρια της διαδρομής αυτής, δηλαδή συνέχιζε να μου δείχνει την πορεία μου προς αττική οδό.

Μου άρεσε και η αυτόματη αλλαγή του χάρτη σε μέρα και νύχτα (όχι ότι το θεωρούσα απαραίτητο)

Μου άρεσε που μου σφύριζε όταν ξεπερνούσα το όριο ταχύτητας.

Επίσης είχα την δυνατότητα να βάζω δικά μου POIs (όχι ότι το χρησιμοποίησα και πολύ αυτό)

Αυτά ήταν πάνω κάτω αυτά που μου άρεσαν πολύ στο iDA, και τώρα είμαι σε αναζήτηση κάποιου navigation application που να έχει τα features αυτά. Είδα τον συγκριτικό πινακα και απ' ότι είδα το Navigon είναι πολύ δυνατό. Ωστόσο θα ήθελα και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη πάνω στο θέμα μιας και δεν έχω σκοπό να κάνω συλλογή από navigation προγράμματα γιατί δεν είναι και τα ποιο φτηνά apps στο app store.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

#35   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/08/2009 - 17:47

Aπό σο ξέρω το Sygic και το iDA είναι το ίδιο πρόγραμμα. Προτείνω να το κάνεις jailbreak και να κατεβάσεις όλες τις gps εφαρμογές και να τις τεστάρεις μόνος σου. Μετά, κάνεις restore και αγοράζεις αυτό που θες

Follow me on twitter


#36   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/08/2009 - 17:53

Προτείνω να το κάνεις jailbreak και να κατεβάσεις όλες τις gps εφαρμογές και να τις τεστάρεις μόνος σου. Μετά, κάνεις restore και αγοράζεις αυτό που θες


+1

ezgif_com_crop_2.gif


#37   panosa3

panosa3

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/08/2009 - 10:58

Παιδιά καλησπέρα, έχω κατεβάσει με cydia το Navigon και έχω το εξής πρόβλημα: αργεί πάρα πολύ να πιάσει δορυφόρους και για να πιάσει πρέπει να το έχω με το χέρι μου έξω από το τζάμι. Επίσης μόλις πιάσει δορυφόρους και ξεκινήσω την πλοήγηση κάνει συνέχεια διακοπές η λήψη και με εμφανίζει όπου να ναι πάνω στο χάρτι. Διάβασα ότι για βελτιώσεται το σήμα πρέπει να κάνετε "Reset all" μέσα από το μενού της συσκευής. Ισχύει αυτό? Το έχει και κανένας άλλος το πρόβλημα? Θέλω να αγοράσω το Navigon από apple store γιατί είναι τελευταία μέρα με έκπτωση αλλά εάν είναι να λειτουργεί έτσι τι να το κάνω... Ευχαριστώ.

#38   geop106

geop106

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 03/09/2009 - 21:31

Καλησπερα σε ολους,
ειμαι κι εγω νεος στο Iphone
θελω να ρωτησω που θα βρω να κατεβασω
αυτα τα προγραμματα πλοηγησης που συζητατε;;;;

#39   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 04/09/2009 - 01:11

Το navigon υπερέχει σε αρκετά σημεία...
και μετά απο αρκετή χρήση νομίζω οτι θα το επέλεγα ως καλύτερο απο τα υπόλοιπα.


#40   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 04/09/2009 - 01:15

Καλησπερα σε ολους,
ειμαι κι εγω νεος στο Iphone
θελω να ρωτησω που θα βρω να κατεβασω
αυτα τα προγραμματα πλοηγησης που συζητατε;;;;


Καλώς ήρθες στο κόσμο του iphone..
"App Store" φίλε μου :rolleyes:


#41   bene

bene

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2009 - 16:36

Ένας φίλος μίλησε για mls destinator και επειδή απο ότι διαβάζω το πιο κοντινό είναι της navigon έχω να ρωτησω μερικά πράγματα.

1.Εξωτερική κεραία για να πιάνει καλύτερα υπάρχει?έχει δοκιμάσει κανένας.Το προηγούμενο gps μου είναι mio και έχει τεράστια διαφορά με εξωτερική κεραία.
2.Αν το τηλέφωνο είναι jailbreaked μπορώ να χρησιμοποιώ navigon χωρίς να το αγοράσω, κοινώς παίζει free το navigon?
3. Για τα παιδία που είπαν πως όταν σε παίρνουν τηλ σε πετάει έξω μια λύση είναι το flight mode, οκ όχι ενδεδειγμένη αλλά απο το τίποτα.. :mellow:

#42   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 23/09/2009 - 16:56

Προχθές έβαλα το navigon να με πάει απο Γιάννενα Θεσσαλονίκη, με πήγε μέσω παλαιάς εθνικής οδού και ήθελε να με βγάλει στην εγνατία απο την έξοδο του Μετσόβου. Ευτυχώς είχε μια πιο πριν αλλά τα 20 πόσα χιλιόμετρα τα έφαγα στο κεφάλι.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 23/09/2009 - 16:56


#43   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 23/09/2009 - 20:38

Προχθές έβαλα το navigon να με πάει απο Γιάννενα Θεσσαλονίκη, με πήγε μέσω παλαιάς εθνικής οδού και ήθελε να με βγάλει στην εγνατία απο την έξοδο του Μετσόβου. Ευτυχώς είχε μια πιο πριν αλλά τα 20 πόσα χιλιόμετρα τα έφαγα στο κεφάλι.

Αυτό είναι απολύτα λογικό μιας και τα καινούργια κομμάτια εγνατίας δεν έχουν χαρτογραφηθεί ακόμα απο κανένα σύστημα gps απο όσο γνωρίζω.Όποιο και να χρησιμοποιούσες δεν θα σου έβγαζε την καινουργια εγνατία που κάνεις την διαδρομή σε 2:30 ώρες αν θυμάμαι καλά

#44   vprasinos

vprasinos

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/09/2009 - 21:40

Ότι και να κάνουμε έχει πρόβλημα το iphone με τον χάλια GPS δέκτη του.

Αυτό που χρειάζεται είναι μια πιό ελαφριά εφαρμογή με καλύτερο frame rate απόλα όσα κυκλοφορούν (με εξαίρεση to tomtom kai igo(amigo)) οπως παίζει το iGO 8.3.xx στα περισσότερα PNA (μακράν το καλύτερο απόλα και από destinator). Βέβαια ακόμη και αυτό να γίνει ο GPS δέκτης πάλι χάλια θα είναι - μια σε δείχνει εδώ, μια εκεί, μια στον παράδρομο ενώ πας στην λεωφόρο, μια ότι συνεχίζεις την πορία σου ευθεία ενω έχεις στρίψει - με όλα τα προγράμματα τα ίδια προβλήματα.

Ψηφίζω να αγοράσουμε μια φθηνή συσκευή PNA (μέχρι 150 ευρουλάκια) και να βάλουμε το IGO 8.3 και θα βρούμε την υγειά μας (με τους χάρτες Teleatlas-Navteq είναι ο τέλειος συνοδηγός)..ή να περιμένουμε το tomtom stand που έχει ξεχωριστό GPS μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα (κιαυτο βέβαια καμιά κατοσταριά ευρώ θα έχει)

#45   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/09/2009 - 22:11

Θεωρώ το Navigon μακράν την πιο καλύτερη εφαρμογή πλοήγησης. Ακόμα καλύτερη και από πολλά Destinator PNAs. Αν κάποια στιγμή προσθέσουν και δυνατότητα αποφυγής συγκεκριμένων δρόμων, θα γίνει αχτύπητο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες