Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

O Vodafone tethering περιορισμός είναι Iphone Specific?


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   georgebest

georgebest

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2011 - 07:38

Μπορεί κάποιος να μου πει τον τρόπο που μπορώ να κάνω tethering μέσω cydia και πώς ακριβώς βήμα-βήμα γιατί δεν τα κατάφερα ?? Έχω vodafone όπως καταλάβατε. Σας ευχαριστώ. Στείλτε μου pm.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/08/2011 - 09:20

Pdanet. Κατεβασε το απο cydia και κανε δουλεια


---
- Sent from my iPhone using Tapatalk

#18   ioankuk

ioankuk

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/08/2011 - 16:13

Τελικά το θέμα είναι λίγο πιο σύνθετο από ότι αρχικά νόμιζα. Ας αναφέρω κάποιες παραμέτρους εδώ σαν food for thought.

Λοιπόν:

1) Δεν είναι απόφαση της Apple να χρεώνει το tethering. Είναι custom development από τη μεριά της Vodafone, της ATT, της Orange κλπ κλπ. Δεν είναι ούτε απόφαση ούτε υλοποίηση της Apple οι περιορισμοί στο tether, είναι των παρόχων.

2) O ktzaf έχει δίκιο με τον ισχυρισμό της έμμεσης εμπλοκής της Apple με την έννοια ότι είναι τεχνικά εφικτό και από ότι κατάλαβα μετά από αρκετό διάβασμα αρκετά εύκολο να απομονώσεις τα request των native συσκευών της Apple. Κάτι που φυσικά δεν είναι εύκολο να γίνει στο Android για πολλούς λόγους...

3) Όσοι παρακολουθείσαμε το τι έγινε με το λανσάρισμα του 3G στην Αμερική και στην ουσία το νέκρωμα του δικτύου της ΑΤΤ στις μεγάλες πόλεις λόγω της υπερβολικής ζήτησης 3G δεδομένων των iPhone users σε σημείο μάλιστα που σε ολόκληρα τετράγωνα δεν μπορούσες να κάνεις κλήση, ξέρουμε ότι το λεγόμενο ελεγχόμενο tethering ήταν θέμα χρόνου. H Vodafone αντιμετόπισε παρόμοια προβλήματα σε άλλες χώρες και πήρε τα μέτρα της. Κατά μία έννοια το iPhone έπεσε θύμα της ίδιας του της επιτυχιας αφού για η ζήτηση για δεδομένα από τους iPhone users έφερε την ανάγκη για δραστικές αλλαγές στην αντιμετόπιση των παρόχων.

4) Στη πτωχή μας Ελαδίτσα ακούγεται έντονα ότι από τον Χειμώνα παρόμοια μέτρα θα πάρουν και οι άλλοι πάροχοι(μακάρι να μην συμβεί αλλά είναι περίπου αναπόφευκτο...)

5) Τώρα για το ότι δεν έχει γίνει στο android από ότι κατάφερα εγώ να καταλάβω η χρήση του tethering από Android συσκευές ποσοστιαία είναι ελάχιστη μπρόστα σε αυτή του iPhone. Ειδικά στην Ελλάδα η διαφορά στα ποσοστά είναι χαώδης. Δεν έχει γίνει λοιπόν η επένδυση που χρειάζεται για αυτό. Πάντως τα δεδομένα αλλάζουν γρήγορα και θα δούμε τι θα φέρει το μέλλον.

the plot continues to thickens


Η Vodafone μεσω των carrier updates (προφανώς το iOS το κάνει support αυτό) 'εκρυψε'/απενεργοποίησε την επιλογη για Tethering οποτε δεν μπορεις να το ενεργοποιήσεις :-( To android δεν υποστηρίζει τέτοια κόλπα. Με apps για jailbroken iphone (το tetherme) η επιλογή να κάνεις enable to tethering ξαναφαίνεται σε άλλο μενου (του tetherme). Απλά για να βάλεις το tetherme πρέπει να κανεις jailbreak αφού δεν υπήρχε περίπτωση να δωσει η Apple έγκριση για να μπει στο appstore.

Τώρα για το αν είναι περισσότεροι οι tethering χρήστες iphone απο τους android δεν ξέρω. Νομίζω όμως πως αυτό έχει να κάνει με το μερίδιο αγοράς των smartphones, αν και στην Ελλάδα σίγουρα πρέπει να έχουμε αναλογικά πολύ περισσότερα iphone απο οτι android.

Θεωρω οτι η vodafone πρέπει να το ελευθερώσει και να είναι στην ευχέρεια του χρήστη απο που θα δει τα MB του πακέτου του. Αυτό λέω εγώ, που όμως δεν είμαι καθόλου άσχετος. Σίγουρα όμως υπάρχουν χρήστες που θα παραπονεθούν στη vodafone επειδή ξεπερασαν τα ορια MB λογω του οτι το PC κατέβαζε updates ενω ήταν συνδεδεμένο με tethering!!

Τελευταία επεξεργασία από: ioankuk, 19/08/2011 - 16:14


#19   panos2310

panos2310

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:panos2310

Δημοσίευση 21/08/2011 - 07:30

Καλημέρα από τις διακοπές (και από το tethered ipad 2 μου σε Cosmote σύνδεση).
Μέχρι πέρυσι ήμουν πιστός συνδρομητής της Vodafone.

Όταν διαπίστωσα οτι η Cosmote συνεχίζει να παρέχει δωρεάν tethering στο iphone φυσικά άλλαξα εταιρεία (ήμουν στη VF πάνω από 10 χρόνια).

Η χρέωση του tethering είναι ληστρική πρακτική και προφανώς είναι γελοίο μία εταιρεία να προφασιζεται την αποφυγή επιπλέον χρεώσεων. Αυτό μπορεί να υλοποιηθεί με άλλους τρόπους όπως μηνύματα (βλέπε πολυδιαφημιζόμενη ΔΩΡΕΑΝ υπηρεσια για το 80% του όγκου δεδομένων) ή προσωρινή διακοπή παροχής δεδομένων μέχρι να επιβεβαιώσει ο χρήστης οτι θέλει να υπερβεί το δωρεάν όγκο.

Είναι σαφές οτι δεν περιμένουν να δώσει κανείς το 20άρικο. Απλά με αυτόν τον τρόπο αποφεύγουν να πουν: Δεν έχουμε δίκτυο για όλους. Λένε: Έχουμε την υπηρεσία. Εσυ δεν έχεις λεφτά να την αγοράσεις.

Απλά το κόστος επέκτασης της δικτυακής υποδομής υπερβαίνει τις απώλειες εσοδων από τους δυσαρεστημένους χρήστες που φεύγουν σε άλλο δίκτυο και η Vodafone έκανε την επιλογή της.

Να μην ακούμε χαζά περί κοινής πολιτικής στο εξωτερικό. Οι υπόλοιπες υπηρεσίες που παρέχονται στο εξωτερικό δεν συγκρίνονται ούτε τιμολογιακά ούτε ποιοτικά (στην Ελλάδα οι συνθήκες είναι ασυγκριτα χειρότερες και ακριβότερες) οπότε τα εξισωτικά να τα κρατήσετε για τον εαυτό σας. Ή παίρνουμε όλο το πακέτο του εξωτερικού ή τίποτα. Όχι οτι μας συμφέρει.

Κατέληξα σε αυτό το post ψάχνοντας να δω αν άλλαξε φέτος κάτι στην πολιτική της Vodafone. Δυστυχώς δεν άλλαξε.

Υ.Γ. : για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο τον τελευταίο χρόνο που είμαι στην Cosmote πληρώνουμε λιγότερα ενώ τα προγράμματα χρήσης στα χαρτιά έχουν μικρές μόνο διαφορές. Εξηγήστε το μου αν μπορείτε σας παρακαλώ.

#20   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 21/08/2011 - 12:12

Καλημέρα από τις διακοπές (και από το tethered ipad 2 μου σε Cosmote σύνδεση).
Μέχρι πέρυσι ήμουν πιστός συνδρομητής της Vodafone.

Όταν διαπίστωσα οτι η Cosmote συνεχίζει να παρέχει δωρεάν tethering στο iphone φυσικά άλλαξα εταιρεία (ήμουν στη VF πάνω από 10 χρόνια).

Η χρέωση του tethering είναι ληστρική πρακτική και προφανώς είναι γελοίο μία εταιρεία να προφασιζεται την αποφυγή επιπλέον χρεώσεων. Αυτό μπορεί να υλοποιηθεί με άλλους τρόπους όπως μηνύματα (βλέπε πολυδιαφημιζόμενη ΔΩΡΕΑΝ υπηρεσια για το 80% του όγκου δεδομένων) ή προσωρινή διακοπή παροχής δεδομένων μέχρι να επιβεβαιώσει ο χρήστης οτι θέλει να υπερβεί το δωρεάν όγκο.

Είναι σαφές οτι δεν περιμένουν να δώσει κανείς το 20άρικο. Απλά με αυτόν τον τρόπο αποφεύγουν να πουν: Δεν έχουμε δίκτυο για όλους. Λένε: Έχουμε την υπηρεσία. Εσυ δεν έχεις λεφτά να την αγοράσεις.

Απλά το κόστος επέκτασης της δικτυακής υποδομής υπερβαίνει τις απώλειες εσοδων από τους δυσαρεστημένους χρήστες που φεύγουν σε άλλο δίκτυο και η Vodafone έκανε την επιλογή της.

Να μην ακούμε χαζά περί κοινής πολιτικής στο εξωτερικό. Οι υπόλοιπες υπηρεσίες που παρέχονται στο εξωτερικό δεν συγκρίνονται ούτε τιμολογιακά ούτε ποιοτικά (στην Ελλάδα οι συνθήκες είναι ασυγκριτα χειρότερες και ακριβότερες) οπότε τα εξισωτικά να τα κρατήσετε για τον εαυτό σας. Ή παίρνουμε όλο το πακέτο του εξωτερικού ή τίποτα. Όχι οτι μας συμφέρει.

Κατέληξα σε αυτό το post ψάχνοντας να δω αν άλλαξε φέτος κάτι στην πολιτική της Vodafone. Δυστυχώς δεν άλλαξε.

Υ.Γ. : για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο τον τελευταίο χρόνο που είμαι στην Cosmote πληρώνουμε λιγότερα ενώ τα προγράμματα χρήσης στα χαρτιά έχουν μικρές μόνο διαφορές. Εξηγήστε το μου αν μπορείτε σας παρακαλώ.

Βασικά δε νομίζω οτι προφασίστηκε κανείς αποφυγή επιπλέον χρεώσεων.
Στο λέει καθαρά και στο vodafone.gr οτι τα mb που έχει το πρόγραμμά σου αφορούν χρήση mobile internet απο το κινητό.
Τις ενέργειες για τον έλεγχο κόστους τις έκανε πρώτη η vodafone (και αν δεν κάνω λάθος οι υπόλοιποι δεν έχουν αντιγράψει ακόμη) άρα δεν είναι αυτό το θέμα, είναι καθαρα θέμα πολιτικής.

Το να λες οτι το κάνει αυτό επειδή δεν έχει δίκτυο, είναι όπως καταλαβαίνεις αστείο.

Κάποια πράγματα δυστυχώς ή ευτυχώς έρχονται απο το εξωτερικό, όταν μιλάμε για πολυεθνικές.
Αν ο όμιλος vodafone λέει όχι στο tethering τι περιμένεις να πεί η vodafone ελλάδας,ναι?

Πληρώνεις λιγότερα γιατί πήγες στην cosmote με αυτή τη σκέψη.. that's all. Αναλυτικό λογαριασμό είχες και στη vodafone, μπορούσες να το τσεκάρεις ανα πάσα στιγμή.
Σταματήστε να βλέπετε φαντάσματα που φουσκώνουν λογαριασμούς λες και είμαστε στην εποχή του 40

#21   panos2310

panos2310

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:panos2310

Δημοσίευση 25/08/2011 - 07:30

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να συνεχίσω να επιχειρηματολογώ για τα αυτονόητα.

#22   billthes

billthes

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:billthes

Δημοσίευση 25/08/2011 - 11:17

παιδια καλημερα σας..αν βαλω το tetherme η το Pdanet απο cydia θα μπορω να χρησιμοποιω το κινητο σαν μοντεμ χωρις να με χρεωνει η voda..?

#23   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 25/08/2011 - 11:40

Μπορείς χωρίς πρόβλημα, το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο.

#24   billthes

billthes

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:billthes

Δημοσίευση 25/08/2011 - 12:48

Μπορείς χωρίς πρόβλημα, το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο.

να σαι καλα φιλε,θα το δοκιμασω..

#25   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 25/08/2011 - 16:15

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να συνεχίσω να επιχειρηματολογώ για τα αυτονόητα.

whatever
Για να συνεχίσεις κάτι, πρέπει να το έχεις αρχίσει, και το αρχικό σου ποστ δεν είχε επιχειρήματα αλλά την προσωπική σου άποψη.

#26   Zafiris125

Zafiris125

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/08/2011 - 14:34

Υ.Γ. : για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο τον τελευταίο χρόνο που είμαι στην Cosmote πληρώνουμε λιγότερα ενώ τα προγράμματα χρήσης στα χαρτιά έχουν μικρές μόνο διαφορές. Εξηγήστε το μου αν μπορείτε σας παρακαλώ.


Μήπως οι περισσότεροι που συνδιαλέγεσαι είναι στην Cosmote; Είναι απίστευτο πόσο πολύ μπορεί να ανέβει ο λογαριασμός σου εάν ξεπεράσεις το δωρεάν χρόνο ομιλίας προς τρίτους. Πίστευα ότι τα τη τελευταία δεκαετία οι χρεώσεις έπεφταν αλλά τελικά μας βομβαρδίζουν με πάγια που παρέχουν δωρεάν χρόνο ομιλίας ώστε στα μουλωχτά να ανεβάσουν τις χρεώσεις. Είναι τόσο υπερβολικά ασύμφορο να μιλάς σε χρήστες άλλης εταιρίας που καλύτερα να έχεις δεύτερο κινητό...

#27   panos2310

panos2310

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:panos2310

Δημοσίευση 30/08/2011 - 05:54

Επειδή είμαι επαγγελματίας δεν διαλέγω με ποιος συνδιαλέγομαι. Αναγκαστικά επιστρέφω αρκετές από τις κλήσεις μου και μάλιστα οι συνομιλίες είναι μεγάλης διάρκειας.

Συνεπώς δεν γνωρίζω σε ποια εταιρεία είναι αυτοί με τους οποίους μιλάω. Δεν σκοπεύω βέβαια να εγκαταστήσω κανένα από τα σχετικά προγράμματα για να ξεχωρίζω τις εταιρείες καθώς δεν είναι επιλογή μου με ποιους θα μιλάω.

Το θέμα του είναι οτι ενώ ξανασκέφτηκα μετά από ένα χρόνο τη vodafone έκανα μια μικρή αναζήτηση και κατέληξα σε αυτό το forum.

Όσο χρεώνουν (μόνο στη Vodafone) το Tethering δεν τη σκέφτομαι καν ως εναλλακτική.



Για τα υπόλοιπα, όσο μπορεί ο καθένας.

#28   panos2310

panos2310

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:panos2310

Δημοσίευση 17/08/2012 - 10:33

Ερώτηση: Πέρυσι η Vodafone είχε επιτρέψει το tethering και φέτος το έχει απαγορεύσει και πάλι;

Αν είναι δυνατόν.

#29   mitsos1

mitsos1

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2012 - 10:59

οχι δουλευει μια χαρα το tethering

#30   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 17/08/2012 - 11:04

Ερώτηση: Πέρυσι η Vodafone είχε επιτρέψει το tethering και φέτος το έχει απαγορεύσει και πάλι;

Αν είναι δυνατόν.

Το θεμα ειναι ενα χρονο πισω..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες