Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Voice control....ε και;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   geoko86

geoko86

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 20/08/2009 - 00:00

Παιδιά σήμερα απέκτησα κ γω το iPhone 3GS. Ο λόγος που το πήρα βασικά ήταν κ είναι ότι είναι σαφώς πιο γρήγορο από το 3G....έχω πάθει Πλάκα!
Ο άλλος λόγος είναι η καταγραφή βίντεο κ η αναβάθμιση γενικώς της κάμερες.
Ο τρίτος λόγος κ απλώς από περιέργεια όπως είχα δει κ σε βίντεο ήταν (πλέον δεν μπορώ να πω ότι είναι τόσο) το voice control. Παιδιά συγνώμη αλλά σιγά το πράγμα...ασε που πρέπει να μιλάς αγγλικά κ εννοείτε αγγλικά Ηνωμένων Πολιτειων γιατί εάν βάλεις Ηνωμενου Βασιλειου καλά καλά...αλλά λες κ αλλά κάνει. Καταρχήν κινητά νούμερα δεν μου καλεί μου λέει όλο συνέχεια no match found. Και αυτά που κάνει dial σίγουρα έναν αριθμό τον έχει λάθος. Εννοείται δε ότι δεν μπορέσει να καλέσει επαφές στα Ελληνικά να πεις δηλαδή call Παπαδόπουλος...! Εάν γράψεις ομως όλες τις επαφές με λατινικούς χαρακτήρες τότε δουλεύει μια χαρά (ποιος Ελληνας το κάνει όμως!). Τώρα στο iPod τι να σου χρησιμεύσει; Ε μόνο να ρωτήσεις τι τραγούδι παίζει κ να κάνει genious λίστα (και αυτό επειδή βαριέσαι να το βγάλεις απ την τσέπη σου να δεις) κατα τα αλλά το pause, next/previous song το κανείς και από το ακουστικό.
Δεν ξέρω παιδιά μπορεί τα δικά μου αγγλικά να είναι βλαχικα αλλά κανό είναι η apple να το κάνει κ με Ελληνικές εντολές. Δηλαδή στην προσβασιμότητα εάν πάτε για ανθρώπους με ειδικές ανάγκες έχει επιλογή να σου λέει τι πατάς στα Ελληνικά...δεν νομίζω για την apple να ήταν κ να είναι τόσο βάσανο να το κάνει κ στο voice control!!!
Θα θέλα όμως να ακούσω τις απόψεις σας περί αυτού...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kostthem

kostthem

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2009 - 00:27

Σε κάποιο από τα επόμενα updates θα παίζει και με τα Ελληνικά. Αλλά από το να απουσίαζε τελείως, μια χαρά είναι και αυτό. Πολύ χρήσιμο.

#3   geoko86

geoko86

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 20/08/2009 - 00:33

Χρήσιμο φίλε εάν βγει κ σε ελληνική έκδοση...γιατί τώρα να είσαι στο γραφείο ή γενικά στον κόσμο κ να λες στα αγγλικά call two one zero κτλ κ με προφορά είναι λίγο γελοίο...
Αλήθεια εσυ μπορείς να κανείς call σε κινητά; Γιατι εγώ όχι

#4   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 20/08/2009 - 08:47

Εγώ όλες τις επαφές μου τις έχω στα ελληνικά!

Απλά στους 5-6 αριθμούς που καλώ συχνότερα έχω βάλει προσωνύμιο με λατινικούς χαρακτήρες!

Πήγα στις επαφές, επεξεργασία αυτής που ήθελα να αλλάξω, τέρμα κάτω προσθήκη πεδίου, προσωνύμιο κι έβαλα κάτι χαρακτηριστικό (π.χ. το όνομα με λατινικά, ένα ψευδωνυμο, κάτι που να ξεχωρίζω).

Κι έτσι πλέον τα αναγνωρίζει άμεσα!

Όσο και για τους αριθμούς όντως δεν τους καλεί πάντα σωστά, αλλά με λίγη εξάσκηση κατάφερα να παίζω τραγούδια από τις playlists, τους καλλιτέχνες ή συγκεκριμένα songs...

Κι αυτό όταν είμαι στην παραλία πάνω στο ποδήλατο... :P

#5   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2009 - 15:00

Κι εγώ που άρχισα να χρηδιμοποιώ το Voice Control δεν δουλεύει πάντα καλά.Δηλαδή μπορώ να καλέσω μονο επιλεγμένες επαφές,διότι άλλες λέω και άλλες καλεί καμια φορά.Τραγούδια δεν μου παίζει (εκτός απο 3-4) μόνο αν πω "Play Songs By" και αν.Τα μόνα που μου λειτουργούν είναι play/pause,next/previous song και "What song is this?".

Γενικώς είμαι απογοητευμένος απο το Voice Control,το περίμενα καλύτερο.

#6   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 02/09/2009 - 15:53

μπορει να βελτιωθει με τη 3,1 :S

#7   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2009 - 16:31

Μακάρι.
Και να προστεθεί και η ελληνική γλώσσα που όλοι περιμένουμε.
Δοκίμασα με το voice control σήμερα να κάνω μερικά τηλεφωνήματα.
Το αποτέλεσμα ήταν να παίρνει 1-2 αριθμούς διαφορετικούς; Τόσο παράξενη είναι η προφορά μου;;;

#8   mdspell

mdspell

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2009 - 17:27

Ναι... τόσο παράξενη είναι η προφορά σας στην Ελλάδα (βίλατζ σεντερ, Νταρμπισιρ(παίκτης του Ολυμπιακού) κ.λπ.) δυστυχώς... Αλλά στα γαλλικά τα καταφέρνετε περισσότερο, άρα ζητείστε και ένα γαλλικό version.

#9   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2009 - 17:32

Εδώ έκανες ένα λάθος ,που το 95% των ανθρώπων που ξέρουν Αγγλικά την πατάνε!

Είναι βίλιτζ σέντερ όπως και βίλιτζ σίνεμας ( παρόλο που όλοι το λένε βίλατζ!)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες