Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά MacBook Air


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
109 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 07/08/2011 - 19:38

Καλησπέρα σε όλους!!είναι καιρός να αλλάξω το laptop μου- το οποίο ειναι του 2006 fujitsu 1.7centrino 1gb ram 80 αρι σκληρο intel shared Καρτα γραφικών!!δουλεύει απλά είναι αργό!!έλεγα να πάρω το MacBook pro 13.3 το πιο οικονομικο!!ήθελα να μου πείτε τι γνώμη σας,κατα πόσο θα ειναι ευκολη η μεταβαση από τα windows στοiOS!! Έχω iPhone κ iPad κ μπορώ να πω ότι είναι τέλεια!!απλά στο laptop τι γίνεται?δεν είμαι hard user τα βασικά κάνω!!σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/08/2011 - 19:53

Nα το πάρεις αξίζει μέχρι και το τελευταίο του Ευρώ ...

Όσο ποιο γρήγορα φύγεις από την νοοτροπία των Windows τόσο ποιο εύκολη θα είναι η μετάβαση σου στα Mac.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#3   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 07/08/2011 - 19:55

Η μετάβαση δεν είναι τόσο τραγική οσο πιστεύεις! Λόγω ότι θες να κάνεις τα βασικά το πρώτο που πρέπει να σκεφτείς είναι τα λεφτά( με τα ίδια αγοράζεις κάποιο άλλο laptop με windows)! Εαν το οικονομικό δεν σε απασχολεί τότε να το πάρεις!! Εγώ ήμουν χρήστης windows 12 χρόνια και σκεφτόμουν αυτή την μετάβαση περί τους 10 μήνες!!!! Εδώ και 1,5 μήνα είμαι κάτοχος ενος iMac και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου! Φαντάσου ότι πριν το πάρω έλεγα πως θα του βάλω οπωσδήποτε πάνω και windows, αλλά μεχρι τώρα δεν το έχω κάνει αλλά ούτε πρόκειται!! Ότι έκανα στα windows τα κάνω και τώρα στο Mac, χωρίς πρόβλημα!! Δεν είμαι απο αυτούς που θα πουν "δεν ξαναγυρίζω σε windows" αλλά είμαι από αυτούς που λένε πως πλέον δεν μου χρειάζονται!! Τις πρώτες μέρες σίγουρα θα "ψάχνεσαι" γιατί αυτό και γιατί εκείνο, αλλά να το σίγουρο είναι πως θα το λατρέψεις!


---
- Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 07/08/2011 - 19:56


#4   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/08/2011 - 13:43

Η μετάβαση δεν είναι τόσο τραγική οσο πιστεύεις! Λόγω ότι θες να κάνεις τα βασικά το πρώτο που πρέπει να σκεφτείς είναι τα λεφτά( με τα ίδια αγοράζεις κάποιο άλλο laptop με windows)! Εαν το οικονομικό δεν σε απασχολεί τότε να το πάρεις!! Εγώ ήμουν χρήστης windows 12 χρόνια και σκεφτόμουν αυτή την μετάβαση περί τους 10 μήνες!!!! Εδώ και 1,5 μήνα είμαι κάτοχος ενος iMac και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου! Φαντάσου ότι πριν το πάρω έλεγα πως θα του βάλω οπωσδήποτε πάνω και windows, αλλά μεχρι τώρα δεν το έχω κάνει αλλά ούτε πρόκειται!! Ότι έκανα στα windows τα κάνω και τώρα στο Mac, χωρίς πρόβλημα!! Δεν είμαι απο αυτούς που θα πουν "δεν ξαναγυρίζω σε windows" αλλά είμαι από αυτούς που λένε πως πλέον δεν μου χρειάζονται!! Τις πρώτες μέρες σίγουρα θα "ψάχνεσαι" γιατί αυτό και γιατί εκείνο, αλλά να το σίγουρο είναι πως θα το λατρέψεις!


---
- Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Θέλω να πάρω το μοντέλο με το i5 4gb 320 σκληρο κ intel 3000!!πως το βλέπεις?
διάβαζα στο φόρουμ κάποια προβλήματα πχ ότι δεν αναγνωριζει το εξωτερικό σκληρό κτλ!!στα windows χρησιμοποιω το Nero για να γράφω cd με το ίδιο αντιγράφω κ τα DVD κ μετά τα περνάω στο iPad!!θα μπορώ με το MacBook?

#5   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:03

Ουτε καν 2η σκεψη! Ειναι η κορυφαια αγορα που εκανα τα τελευταια χρονια (απο HP laptop σε iMac 27inch)

Πραγματικα οι επιδοσεις ειναι απλα απιστευτες, το design προσεγμενο ως την τελευταια λεπτομερεια( οπως σε καθε Apple προιον βεβαια).
Το λειτουργικο συνηθιζεται, για οτι θελεις να κανεις υπαρχει λυση αρκει να βρεις την καταλληλη εφαρμογη για να το πετυχεις

Ανασταλτικοι παραγοντες δεν υπαρχουν, περαν φυσικα του οικονονικου αλλα αξιζει το "ματωμα".

Αυτα απο μενα, ελπιζω να σε βοηθησα

#6   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:04

Θέλω να πάρω το μοντέλο με το i5 4gb 320 σκληρο κ intel 3000!!πως το βλέπεις?
διάβαζα στο φόρουμ κάποια προβλήματα πχ ότι δεν αναγνωριζει το εξωτερικό σκληρό κτλ!!στα windows χρησιμοποιω το Nero για να γράφω cd με το ίδιο αντιγράφω κ τα DVD κ μετά τα περνάω στο iPad!!θα μπορώ με το MacBook?

Το θεμα με τον σκληρο λυνεται πολυ απλα, υπαρχει προγραμμα και στο λυνει.
CD/DVD δεν θα αντιγραφεις με το NERO αλλα με αντιστοιχο προγραμμα του Appstore κι εδω!

#7   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:09

Η γνώμη μου είναι ότι αν πας σε mac για τη χρήση που το θες το macbook air 13'' είναι το τέλειο εργαλείο. Άσε που είναι ότι πιο όμορφο έχεις δει ποτέ σε υπολογιστή.

Βέβαια αν χρειάζεσαι ένα υπολογιστή για τα βασικά που λέμε μην ξεχνάς ότι τα εισαγωγικά μοντέλα πχ της Toshiba ή της HP πωλούνται στα 380 ευρώ περίπου. Άρα αν θέλεις ένα υπολογιστή μόνο για mail office και internet νομίζω ότι πάρε ένα τέτοιο και άσε τα macbook για κάποια άλλα πορτοφόλια. Αν βέβαια είσαι άνετος τότε το πράγμα αλλάζει....


Δεν μπορεί κάποια στιγμή δεν θα αντισταθώ στην κοινή λογική και θα το τσιμπήσω το Air, αυτό δεν είναι laptop είναι έργο τέχνης!!!!

#8   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:16

Η γνώμη μου είναι ότι αν πας σε mac για τη χρήση που το θες το macbook air 13'' είναι το τέλειο εργαλείο. Άσε που είναι ότι πιο όμορφο έχεις δει ποτέ σε υπολογιστή.

Βέβαια αν χρειάζεσαι ένα υπολογιστή για τα βασικά που λέμε μην ξεχνάς ότι τα εισαγωγικά μοντέλα πχ της Toshiba ή της HP πωλούνται στα 380 ευρώ περίπου. Άρα αν θέλεις ένα υπολογιστή μόνο για mail office και internet νομίζω ότι πάρε ένα τέτοιο και άσε τα macbook για κάποια άλλα πορτοφόλια. Αν βέβαια είσαι άνετος τότε το πράγμα αλλάζει....


Δεν μπορεί κάποια στιγμή δεν θα αντισταθώ στην κοινή λογική και θα το τσιμπήσω το Air, αυτό δεν είναι laptop είναι έργο τέχνης!!!!



συμφωνώ απολύτως. Με μία διαφορά: όταν το Air φορέσει οθόνη της προκοπής, τότε θα το τσιμπήσω.

#9   djxdeis

djxdeis

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:17

παιδια καλησπερα σας ... και εγω ειμαι της ιδιας αποψης να αλλαξω το λαπτοπ μου με το μακ προ αλλα το θελω περισσοτερο για την μουσικη αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν τα καταλληλα προγραμματα για να κατεβασω απο το ιντερνετ π.χ. youtube ... ??

#10   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:17

Θέλω να πάρω το μοντέλο με το i5 4gb 320 σκληρο κ intel 3000!!πως το βλέπεις?
διάβαζα στο φόρουμ κάποια προβλήματα πχ ότι δεν αναγνωριζει το εξωτερικό σκληρό κτλ!!στα windows χρησιμοποιω το Nero για να γράφω cd με το ίδιο αντιγράφω κ τα DVD κ μετά τα περνάω στο iPad!!θα μπορώ με το MacBook?

Τους εξωτερικούς σκληρούς τους αναγνωρίζει μιά χαρά! Μάλιστα, το Mac OS X αναγνωρίζει σκληρούς φορμαρισμένους σε HFS, HFS+, NTFS και FAT32, ενώ τα Windows αναγνωρίζουν σκληρούς μόνο σε NTFS ή FAT32.
Απλά, οι περισσότεροι σκληροί είναι σε NTFS και το Mac OS X αν και μπορεί να διαβάσει τα δεδομένα τους, δέν μπορεί να γράψει δεδομένα σ'αυτούς τους δίσκους. Υπάρχουν όμως προγραμματάκια (και free) που απλά τα εγκαθιστάς και μετά γράφεις και διαβάζεις σε NTFS δίσκους απροβλημάτιστα.
Όσον αφορά αντιγραφές CD/DVD, το αντίστοιχο του Nero στο Mac OS X είναι το Toast.

#11   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:21

Καλησπέρα σε όλους!!είναι καιρός να αλλάξω το laptop μου- το οποίο ειναι του 2006 fujitsu 1.7centrino 1gb ram 80 αρι σκληρο intel shared Καρτα γραφικών!!δουλεύει απλά είναι αργό!!έλεγα να πάρω το MacBook pro 13.3 το πιο οικονομικο!!ήθελα να μου πείτε τι γνώμη σας,κατα πόσο θα ειναι ευκολη η μεταβαση από τα windows στοiOS!! Έχω iPhone κ iPad κ μπορώ να πω ότι είναι τέλεια!!απλά στο laptop τι γίνεται?δεν είμαι hard user τα βασικά κάνω!!σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!



Ωπ, μόλις είδα πως έχουμε κοριτσάκι! Άκου λοιπόν: Όταν πήρα τον 1ο Mac μου το 2001 για να δεις Mac έπρεπε να πας σε άλλο νομό και πάλι εκεί είχαν 2-3-4 άντε 5 άτομα. (Αθήνα Θεσσαλονίκη εξαιρούνται). Παρόλα αυτά μόνος μου το έμαθα σε 3 ημέρες. Παρατήρησα πως πολλές από τις βλακείες που έκανα στα windows και φράκαρα το μηχάνημα εδώ λειτουργούσαν έτσι.

πχ. ήθελα να απεγκαταστήσω ένα πρόγραμμα στα windows..τί έκανα; έπαιρνα το εικονίδιο και το πετούσα στον κάδο! Αμ δε! Έπρεπε να πας computer -> control panel -> add/remove program και να το κάνεις απεγκατάσταση από εκεί. 10 χρονών πού να ξέρω τί σημαίνει αυτό και ποιος θα μου το πει; Δεν υπήρχα υπολογιστές το 1993 έτσι όπως σήμερα!

Όμως στα Mac έτσι απεγκαθιστάται το πρόγραμμα...(το 98% τουλάχιστο).

Συμπέρασμα! Μη φοβάσαι! Θα ανοίγεις τον υπολογιστή, θα πατάς το εικονίδιο του Finder τέρμα αριστερά κάτω και τέρμα! Είσαι έτοιμη.

#12   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:25

συμφωνώ απολύτως. Με μία διαφορά: όταν το Air φορέσει οθόνη της προκοπής, τότε θα το τσιμπήσω.

Το 11"άρι air έχει ανάλυση υψηλότερη από τα διάφορα netbooks της αγοράς, ενώ στο 13άρι, η ανάλυση είναι η υψηλότερη της αγοράς σε αυτές τίς ίντσες (είναι μεγαλύτερη και από την ανάλυση του 13"MacBook pro).
Όσον αφορά το πάνελ, είναι antiglare (όπως στις περισσότερες επαγγελματικές οθόνες, ώστε να δουλεύεις ξεκούραστα και να έχεις μεγαλύτερη πιστότητα στα χρώματα) και όχι glossy, ενώ ταυτόχρονα είναι τεχνολογίας LED, καθώς επίσης και IPS (ελάχιστα laptop έχουν οθόνες IPS) ώστε να έχει μεγαλύτερη ομοιγένεια και ευρύτερη γωνία θέασης (όσο πλάγια και να πάς, βλέπεις καθαρά τα χρώματα και όχι αλλοιωμένα, όπως στις περισσότερες οθόνες).
Και όλα αυτά, ενώ το πάχος είναι κάποια χιλιοστά!
Βασικά, νομίζω ότι οι οθόνες του Air είναι από τις πιό εξελιγμένες της αγοράς.

#13   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:30

παιδια καλησπερα σας ... και εγω ειμαι της ιδιας αποψης να αλλαξω το λαπτοπ μου με το μακ προ αλλα το θελω περισσοτερο για την μουσικη αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν τα καταλληλα προγραμματα για να κατεβασω απο το ιντερνετ π.χ. youtube ... ??

Γι'αυτό που το θές το Mac Pro είναι υπερβολή, overkill που λέμε! Άσε που είναι πανάκριβο! Αξίζει τα λεφτά του, αλλά είναι καθαρά επαγγελματικό εργαλείο, για "βαριές" δουλειές.
Καλύτερα προτίμησε κάποιο MacBook Pro ή MacBook Air.
Όσον αφορά τα προγράμματα που λές, σίγουρα υπάρχουν, και νομίζω είναι και πιο ποιοτικά και καλοσχεδιασμένα. Π.χ. αυτό που λές με το YouTube, μπορείς να το κάνεις με το Grappler.

#14   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:31

Θέλω να πάρω το μοντέλο με το i5 4gb 320 σκληρο κ intel 3000!!πως το βλέπεις?
διάβαζα στο φόρουμ κάποια προβλήματα πχ ότι δεν αναγνωριζει το εξωτερικό σκληρό κτλ!!στα windows χρησιμοποιω το Nero για να γράφω cd με το ίδιο αντιγράφω κ τα DVD κ μετά τα περνάω στο iPad!!θα μπορώ με το MacBook?


Δεν ξέρω σε ποιο πρόβλημα με σκληρούς δίσκους αναφέρεσαι αλλά το ποιο διαδεδομένο "πρόβλημα" είναι οι δίσκοι NTFS! Το MAC μπορεί να διαβάζει όλα τα φορμά των δίσκων,επίσης μπορεί να γράφει και σε όλους τους δίσκους εκτός των NTFS!! Αλλά για αυτό η μαμά Apple έχει προγραμματάκι (αν θυμάμαι καλά NTFS 3G) το οποίο είναι free! Εγώ βασικά χρησιμοποιώ ένα άλλο που είναι επι πληρωμή! Τώρα για να αντιγράφεις cd / dvd πάλι γίνεται πανεύκολα με αντίστοιχο πρόγραμμα σαν το Nero! Επίσης ότι έκανες με τα windows για να περάσεις μουσική και video σε iPad το ίδιο θα κάνεις κι με το MAC! Άρα σε αυτά που έθεσες δεν αντιμετωπίζεις κανένα πρόβλημα ή "πρόβλημα"!!!!
Για τα χαρακτηριστικά του Macbook Pro που αναφέρεις σε αναλογία με τη χρήση είσαι μια χαρά!! Χωρίς δεύτερη σκέψη!! Χτύπα το!!


---
- Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 08/08/2011 - 14:33


#15   thkolia

thkolia

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:33

Και εγώ είμαι στην ίδια φάση.
Είμαι πάρα πολλά χρόνια χρήστης Windows (από 3.1) αλλά η προσπάθεια που έχει γίνει από την Apple είναι απίστευτη. Το OSX είναι πολύ καλό και το hardware των υπολογιστών είναι πολύ καλό. Εγώ έχω καταλήξει σε αυτό: http://www.isquare.g...7ghz-128hd.html

Απ'ότι βλέπω η μετάβαση δεν είναι τόσο δύσκολη. Νομίζω ότι το google μπορεί να μας δώσει την λύση σε όποιο πρόβλημα μετάβασης μπορεί να προκύψει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)