Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά MacBook Air


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
109 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   jorge_sah

jorge_sah

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:36

Καλησπέρα παιδια!!!
Και εγω ειμαι στην ιδια θέση με την Evangelia και μπορώ να πω πως οποιους ενδοιασμους ειχα έχουν φυγει πλεον... και εχω σκοπο απο σεπτεμβρη να τσιμπισω τον pro (μάλλον με την 13.3" οθόνη)και μελλοντικά και ένα σταθερό imac για το σπίτι. Αλλα η απορία μου ειναι πιο γενική...και καθαρα απο περιεργεια μιας και το εχω παρει αποφαση και δεν αλλάζει, σπασμένα προγράμματα μπορουμε να περάσουμε? π.χ. εγω λόγο δουλεια χρησιμοποιω προγράμματα όπως το Autocad μπορω να το βάλω σπασπένο; ή θα πρέπει να του περάσω και τα windows?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Snowflake

Snowflake

    iPH Enthousiast

  • 409 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:37

Απο τις καλυτερες επιλογές να πας σε Mac θα δεις εναν αλλο κόσμο κ μέσα σε 3 μέρες max και με λιγο search στο google θα τα μάθεις ολα ;)

#18   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:42

Το μόνο "μείον" που έχουν (Macbook, Macbook Air, Macbook Pro, iMac, Mac Mini) ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ είναι η τιμή τους!! Αλλά αν δεις καλά και συγκρίνεις hardware, ποιότητα κατασκευής, εργονομία τότε θα καταλάβεις πως ΑΞΙΖΟΥΝ κάθε ευρώ και πως ΔΕΝ είναι τόσο ακριβά όσο δείχνουν!!!

Και εγώ είμαι στην ίδια φάση.
Είμαι πάρα πολλά χρόνια χρήστης Windows (από 3.1) αλλά η προσπάθεια που έχει γίνει από την Apple είναι απίστευτη. Το OSX είναι πολύ καλό και το hardware των υπολογιστών είναι πολύ καλό. Εγώ έχω καταλήξει σε αυτό: http://www.isquare.g...7ghz-128hd.html

Απ'ότι βλέπω η μετάβαση δεν είναι τόσο δύσκολη. Νομίζω ότι το google μπορεί να μας δώσει την λύση σε όποιο πρόβλημα μετάβασης μπορεί να προκύψει.


Με κλειστά μάτια αγόρασέ το!!!!! Η μετάβαση θα δεις ότι δεν είναι τόσο τραγική!! Αν ξέρεις γενικά από υπολογιστές(που εσύ βάσει της ιστορίας σου, Win 3.1, ξέρεις) είναι πολύ απλό να "πιάσεις" τη νοοτροπία του!!!


---
- Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 08/08/2011 - 14:47


#19   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:46

Καλησπέρα παιδια!!!
Και εγω ειμαι στην ιδια θέση με την Evangelia και μπορώ να πω πως οποιους ενδοιασμους ειχα έχουν φυγει πλεον... και εχω σκοπο απο σεπτεμβρη να τσιμπισω τον pro (μάλλον με την 13.3" οθόνη)και μελλοντικά και ένα σταθερό imac για το σπίτι. Αλλα η απορία μου ειναι πιο γενική...και καθαρα απο περιεργεια μιας και το εχω παρει αποφαση και δεν αλλάζει, σπασμένα προγράμματα μπορουμε να περάσουμε? π.χ. εγω λόγο δουλεια χρησιμοποιω προγράμματα όπως το Autocad μπορω να το βάλω σπασπένο; ή θα πρέπει να του περάσω και τα windows?



Κοίτα αφού πρόκειται για πρόγραμμα δουλειάς μην το βάλεις σπασμένο για όλους τους γνωστούς λόγους!! Όπως όλοι ξέρουμε το σπασμένο πρόγραμμα είναι πειρατεία, αν αυτό δεν σε ενοχλεί τότε ναι μπορείς να το βάλεις!! Αλλά και πάλι δεν θα στο πρότεινα!


---
- Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 08/08/2011 - 14:53


#20   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:54

Διαφορές θα βρείς άλλα όχι τόσο τραγικές. Αν τα οικονομικά σου φυσάνε πάρε το, αλλά πέρα από το περιτύλιγμα μεγάλες διαφορές δεν θα βρείς με τα windows 7, τόσες όσες τουλάχιστον να δικαιολογούνται τα τόσα χρήματα παραπάνω.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 08/08/2011 - 15:00


#21   nikostsitsos

nikostsitsos

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:nikostsitsoulis

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:55

Το μόνο "μείον" που έχουν (Macbook, Macbook Air, Macbook Pro, iMac, Mac Mini) ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ είναι η τιμή τους!! Αλλά αν δεις καλά και συγκρίνεις hardware, ποιότητα κατασκευής, εργονομία τότε θα καταλάβεις πως ΑΞΙΖΟΥΝ κάθε ευρώ και πως ΔΕΝ είναι τόσο ακριβά όσο δείχνουν!!!



Με κλειστά μάτια αγόρασέ το!!!!! Η μετάβαση θα δεις ότι δεν είναι τόσο τραγική!! Αν ξέρεις γενικά από υπολογιστές(που εσύ βάσει της ιστορίας σου, Win 3.1, ξέρεις) είναι πολύ απλό να "πιάσεις" τη νοοτροπία του!!!


---
- Sent from my iPhone 4 using Tapatalk


παρόλο που θέλω να παρω macbook θεωρω οτι ειναι υπερβολικα πανακριβα. πολυ ποιο ακριβα απο όσο θα επρεπε. και οι καρτες γραφικων τους ειναι μαπα. για να εχεις καλη καρτα γραφικων στο macbook πρεπει να παρεις το 2ο μοντελο των 15.4 ιντσων που ειναι πανακριβο!

#22   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:55

Το 11"άρι air έχει ανάλυση υψηλότερη από τα διάφορα netbooks της αγοράς, ενώ στο 13άρι, η ανάλυση είναι η υψηλότερη της αγοράς σε αυτές τίς ίντσες (είναι μεγαλύτερη και από την ανάλυση του 13"MacBook pro).
Όσον αφορά το πάνελ, είναι antiglare (όπως στις περισσότερες επαγγελματικές οθόνες, ώστε να δουλεύεις ξεκούραστα και να έχεις μεγαλύτερη πιστότητα στα χρώματα) και όχι glossy, ενώ ταυτόχρονα είναι τεχνολογίας LED, καθώς επίσης και IPS (ελάχιστα laptop έχουν οθόνες IPS) ώστε να έχει μεγαλύτερη ομοιγένεια και ευρύτερη γωνία θέασης (όσο πλάγια και να πάς, βλέπεις καθαρά τα χρώματα και όχι αλλοιωμένα, όπως στις περισσότερες οθόνες).
Και όλα αυτά, ενώ το πάχος είναι κάποια χιλιοστά!
Βασικά, νομίζω ότι οι οθόνες του Air είναι από τις πιό εξελιγμένες της αγοράς.


αυτά είναι στου 2011 τη φουρνιά; Γιατί του 2010 που είδα, δε με νοιάζει πως την ονομάζουν την οθόνη, αλλά ήταν απαίσια και κουραστική. 2011 δεν έχω δει (ακόμη).

#23   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 14:57

Ωπ, μόλις είδα πως έχουμε κοριτσάκι! Άκου λοιπόν: Όταν πήρα τον 1ο Mac μου το 2001 για να δεις Mac έπρεπε να πας σε άλλο νομό και πάλι εκεί είχαν 2-3-4 άντε 5 άτομα. (Αθήνα Θεσσαλονίκη εξαιρούνται). Παρόλα αυτά μόνος μου το έμαθα σε 3 ημέρες. Παρατήρησα πως πολλές από τις βλακείες που έκανα στα windows και φράκαρα το μηχάνημα εδώ λειτουργούσαν έτσι.

πχ. ήθελα να απεγκαταστήσω ένα πρόγραμμα στα windows..τί έκανα; έπαιρνα το εικονίδιο και το πετούσα στον κάδο! Αμ δε! Έπρεπε να πας computer -> control panel -> add/remove program και να το κάνεις απεγκατάσταση από εκεί. 10 χρονών πού να ξέρω τί σημαίνει αυτό και ποιος θα μου το πει; Δεν υπήρχα υπολογιστές το 1993 έτσι όπως σήμερα!

Όμως στα Mac έτσι απεγκαθιστάται το πρόγραμμα...(το 98% τουλάχιστο).

Συμπέρασμα! Μη φοβάσαι! Θα ανοίγεις τον υπολογιστή, θα πατάς το εικονίδιο του Finder τέρμα αριστερά κάτω και τέρμα! Είσαι έτοιμη.


Χαχαχαχα πόσες (και καλά) απεγκαταστάσεις είχα κάνει και εγώ με το να ρίχνω το εικονίδιο αλλά και τον φάκελο του program file στον κάδο!... Και τι χαρούμενος που ήμουν οτι το απεγκατέστησα χωρις βοήθεια και πόσο εύκολο ήταν!

#24   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 15:15

αυτά είναι στου 2011 τη φουρνιά; Γιατί του 2010 που είδα, δε με νοιάζει πως την ονομάζουν την οθόνη, αλλά ήταν απαίσια και κουραστική. 2011 δεν έχω δει (ακόμη).

Νομίζω ότι του 2010 και του 2011 φοράνε ακριβώς ίδια οθόνη.
Αν σε κούρασε λόγω του ότι ήλθαν μικρή, πάω πάσο, ούτε και σε 'μένα αρέσουν οι μικρές οθόνες.
Αλλά σε αυτές τίς ίντσες δύσκολα θα βρείς κάτι ποιοτικότερο (δεν ξέρω αν υπάρχει κάν!).
Εσένα ακριβώς, τί δεν σου άρεσε;

#25   baspil66

baspil66

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/08/2011 - 16:00

Υπάρχει το Autocad 2011 for Mac.το περνάς και εισαι οκ.

Τελευταία επεξεργασία από: baspil66, 08/08/2011 - 16:01


#26   nkarimalis

nkarimalis

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 16:09

Κοιτα, και εγω ενας μεσος χρηστης υπολογιστη ειμαι, windows εχω απο τα 3.1, η χρηση που κανω ειναι office, internet, office, some music, office, some movies, office, generally some multimedia, office, maybe a strategy or an argade game, office, mame emulator, office, και μην ξεχασω το office... ολα αυτα τα κανεις και με το μακ. πριν 2 χρονια πηρα το πρωτο μου μακ μπουκ προ. θηριο ακομα και τωρα, οτι του βαλεις το διαβαζει και το επεξεργαζετε, του εχω κανει 3 φορματ και μου εχει βγαλει μεχρι σημερα 3 μπλε οθονες, (δεν κανω πλακα) οι οποιες αντιμετοπιστικαν με ενα απλο ρεσταρτ... του εχω βαλει xp με το παραλερ ντεσκτοπ, και 7 με δευτερο μπουτ, ολα με επιτυχια και ολα αυτα χωρις να εχω καμια ιδεα οχι για το τι κανω αλλα ουτε το τι θα βγει... πριν 2 μηνες ηθελα να παρω ενα ακομα ποιο φοριτο μηχανακι και πηρα το sony vaio vpcsb16fg, το οποιο μου εχει σπασει τα νευρα ηη και το εχω κοπανησει (κυριολεκτικα) ηδη 2 φορες στο πατωμα, και εχω αποφασισει εντος ολιγυ να παω να παρω το ερ...
τωρα με το οσχ λαιον, θα νομιζεις οτι εχεις μεγαλιτερο ιφον, και σιγουρα θα πσαρωσεις με το τρακ παντ, θα βλαστιμισεις που δεν εχει κουμπι delete, θα νομισεις οτι δεν εχεις δεξι κλικ ποντικιου, θα θεωρησεις οτι καταστρεφετε ο κοσμος που δεν εχεις κατ, γενικα παντα κατι θα ψαχνεις να βρεις στους φακελους, θα απορεις που η μπαρα ειναι επανω και οχι κατω και μετα θα αισθανθεις οτι εισαι μια θεα που θα την κατεβασεις κατω, δεν θα καταλαβεις ποτε το expose, και θα βριζεις το wine γιατι δεν θα το καταφερεις να δουλεψει ποτε... απο ολα αυτα ομως δεν χρειαζεσε απολυτος τιποτα απλως θα μπεις στην διαδικασια να τα κανεις...
το πιο ομως βασικο πραγμα ειναι οτι γενικα τα προγραμματα που χρειαζεσε ειναι κατα πολυ πιο οικονομικα απο τα αντιστοιχα των παραθυρων, βεβαια βαζεις και σπασμενα αλλα δεν ξερω αμα αξιζει να το κανεις... και αμα το συνηθησεις αμα δεν το σπασεις εσυ σε κομματια αυτο θα συνεχισει να παιζει... ξερω παιδια που εχουν ακομα παουερ μακ που οχι μονο δουλευουν ακομα αλλα τα δυλευουν επαγγελματικα...

#27   nkarimalis

nkarimalis

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 16:18

μην ξεχασω και το απιστευτο empty trash... μολις πριν 2 μηνες εμαθα επιτελους πως ακριβως πρεπει να αντιμετωπισω το secure empty trash... μεχρι και move οφ trash to Recycle Bin του δευτερου μπουτ εκανα για να αδειαζει ο καδος... και απειρα φορματ στα στικακια για να αδειαζουν... μεχρι που απενεργοποιησα το σεκιουρ (4 κλικ δουλεια)... 2 μερες εκανα να κοιμηθω απο την χαρα μου... εμπειρια... πιιστεψε με παλι με μακ με βλεπω, και παντα τα windows διπλα...

#28   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/08/2011 - 16:40

Το ξέρω ότι με λιγότερα χρήματα βρίσκεις αρκετά καλά laptop απλά μου έχει κολησει το macbook!!τους τελευταίους μήνες έκανα καλό προγραμματισμό στα έσοδα μου με αποτέλεσμα να έχω μαζέψει για το πιο οικονομικό!!!παιχνίδια δεν παίζω στο lap-έχω ps3 wii!!η intel 3000 τι δυνατότητες έχει??

#29   eliac7

eliac7

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:eliac7

Δημοσίευση 08/08/2011 - 16:50

και εγω στο παρατσακ ειμαι για να παρω το macbook air αλλα φοβαμαι οτι τα mac δεν εχουν πολλα προγραμματα ή καλυτερα να το θεσω διαφορετικα, π.χ.: microsoft flight simulator x κανονικα σε windows, σε mac ομως?

#30   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 16:59

Παιδιά δυστυχώς αυτό το θέμα δεν σηκώνει συμβουλες! Όλο το θέμα είναι τι θέλετε να κάνετε με ένα pc οτι μαρκα και να είναι και ότι λειτουργικό και να φοράει!

Το έγραψα και σε άλλο ποστ: Είδα απο κοντά ένα macbook 13αρη την παρασκευή σε ένα κατάστημα apple που όταν προσπάθησα να δοκιμάσω το Photoshop πήρα error (δεν θυμάμαι τι ακριβώς) και όταν πήγα να ανοίξω PDF μιας σελιδας το Pages έκανε 10 δευτερόλεπτα να ανοίξει!

Προσωπικά αν είναι έτσι όλα τα 13αρια και δεν είναι μόνο αυτό που έπιασα εγώ (θα κάνω περισσότερη έρευνα) δεν με βολεύει να δώσω τόσα λεφτα! Με τα ίδια παίρνω άλλο μηχάνημα πιο γρήγορο και με windows 7! Έχω εμπειρία απο μηχάνημα που έστησα εγώ για φίλο μου με Windows και του πήγε 1100€ και τα παράθυρα ανοίγουν πριν πατήσεις διπλό κλικ (αστειεύομαι εννοώ αμέσως).

Η γνώμη του καθενώς είναι αυτό που τον οδηγεί σε αγορά! Εγώ δεν θα έδινα 1200€ απλά για να έχω κάτι καινούριο!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες