Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά MacBook Air


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
109 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/08/2011 - 18:44

Δηλαδή από ότι κατάλαβα στα Mac ισχύει ότι κ στο iPhone iPad ότι εφαρμογή θες την βρίσκεις στο AppStore!!εάν δουλέυεις windows στο MacBook η εγκατάσταση των προγραμμάτων γίνεται όπως κ στο pc laptop? το lap που έχω τώρα- η μπακατελιτσα-είναι 14' κ από ότι είδα τα lapτορ με μικρές οθόνες κ αξιοπρεπή επεξεργάστη στα ιδια χρηματα κυμαίνονται,γι αυτό λέω γιατί να μην πάρω Mac να ξεφυγω από τη πλαστικουρα των pc!! :D

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 19:06

Νομίζω ότι του 2010 και του 2011 φοράνε ακριβώς ίδια οθόνη.
Αν σε κούρασε λόγω του ότι ήλθαν μικρή, πάω πάσο, ούτε και σε 'μένα αρέσουν οι μικρές οθόνες.
Αλλά σε αυτές τίς ίντσες δύσκολα θα βρείς κάτι ποιοτικότερο (δεν ξέρω αν υπάρχει κάν!).
Εσένα ακριβώς, τί δεν σου άρεσε;



είδα 3 macbook air. 2 στο apple store Ρώμης και 1 στα public. Η οθόνη δεν ήταν κουραστική λόγω μεγέθους, αλλά λόγω ποιότητας οθόνης. Πραγματικά μου έκανε εντύπωση και μάλιστα δικαιολόγησα τον ευατό μου όταν διάβασα μετά σε πολλά posts με googlάρισμα πως οι οθόνες τους δεν είναι σαν των macbook pro (κατώτερες των air). Πρώτη φορά από εσένα άκουσα διθυραμβικά σχόλια...είσαι μειοψηφία για μένα αλλά θα το ψάξω.

Φαντάσου πως το νέο (πριν 2 εβδομάδες το αγόρασα) macbook pro μου το πήρα μόνο και μόνο αντί air που είχα βάλει στο μάτι, επειδή δε μου άρεσε η οθόνη. \

Τέλος τα air έχουν sata II το οποίο σημαίνει πως ο SSD τους είανι στα 3GB/sec...του macbook pro μου (2011) είναι sata III=6GB/sec δηλαδή μέρα με νύχτα.

ΝΑΙ τα νέα macbook air έχουν 3GB/sec...tooooooo badddd! Αλλιώς θα ήταν macbook air pro.

edit: στην ελβετία στο πανεπιστήμιο δε βλέπεις άλλο φορητό εκτός από Air! Το σιχάθηκα εκεί! :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 08/08/2011 - 19:08


#33   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/08/2011 - 19:10

είδα 3 macbook air. 2 στο apple store Ρώμης και 1 στα public. Η οθόνη δεν ήταν κουραστική λόγω μεγέθους, αλλά λόγω ποιότητας οθόνης. Πραγματικά μου έκανε εντύπωση και μάλιστα δικαιολόγησα τον ευατό μου όταν διάβασα μετά σε πολλά posts με googlάρισμα πως οι οθόνες τους δεν είναι σαν των macbook pro (κατώτερες των air). Πρώτη φορά από εσένα άκουσα διθυραμβικά σχόλια...είσαι μειοψηφία για μένα αλλά θα το ψάξω.

Φαντάσου πως το νέο (πριν 2 εβδομάδες το αγόρασα) macbook pro μου το πήρα μόνο και μόνο αντί air που είχα βάλει στο μάτι, επειδή δε μου άρεσε η οθόνη. \

Τέλος τα air έχουν sata II το οποίο σημαίνει πως ο SSD τους είανι στα 3GB/sec...του macbook pro μου (2011) είναι sata III=6GB/sec δηλαδή μέρα με νύχτα.

ΝΑΙ τα νέα macbook air έχουν 3GB/sec...tooooooo badddd! Αλλιώς θα ήταν macbook air pro.

edit: στην ελβετία στο πανεπιστήμιο δε βλέπεις άλλο φορητό εκτός από Air! Το σιχάθηκα εκεί! :lol:


Το 13 αρι έχει καλή οθόνη;

#34   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 19:13

Δε σε παίρνω στο λαιμό μου! Δε ξέρω δε μιλώ! Δες τα μόνη σου και αν σου αρέσει το αγόρασες! Μην ακούς εμάς. Αυτό που μπορώ μόνο να σου πω είναι πως θα το μάθεις εύκολα και θα το ευχαριστηθείς!

#35   nikostsitsos

nikostsitsos

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:nikostsitsoulis

Δημοσίευση 08/08/2011 - 19:24

είδα 3 macbook air. 2 στο apple store Ρώμης και 1 στα public. Η οθόνη δεν ήταν κουραστική λόγω μεγέθους, αλλά λόγω ποιότητας οθόνης. Πραγματικά μου έκανε εντύπωση και μάλιστα δικαιολόγησα τον ευατό μου όταν διάβασα μετά σε πολλά posts με googlάρισμα πως οι οθόνες τους δεν είναι σαν των macbook pro (κατώτερες των air). Πρώτη φορά από εσένα άκουσα διθυραμβικά σχόλια...είσαι μειοψηφία για μένα αλλά θα το ψάξω.

Φαντάσου πως το νέο (πριν 2 εβδομάδες το αγόρασα) macbook pro μου το πήρα μόνο και μόνο αντί air που είχα βάλει στο μάτι, επειδή δε μου άρεσε η οθόνη. \

Τέλος τα air έχουν sata II το οποίο σημαίνει πως ο SSD τους είανι στα 3GB/sec...του macbook pro μου (2011) είναι sata III=6GB/sec δηλαδή μέρα με νύχτα.

ΝΑΙ τα νέα macbook air έχουν 3GB/sec...tooooooo badddd! Αλλιώς θα ήταν macbook air pro.

edit: στην ελβετία στο πανεπιστήμιο δε βλέπεις άλλο φορητό εκτός από Air! Το σιχάθηκα εκεί! :lol:


για να εχεισ ομως 6GB/sec σημαινει οτι εβαλες ssd πανω...! σωστα?

#36   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 19:33

για να εχεισ ομως 6GB/sec σημαινει οτι εβαλες ssd πανω...! σωστα?



εννοείται βρε φίλε μου! SSD και όχι της Apple! Όλοι όσοι έχετε macbook, macbook pro αντί να αγοράσετε καινούργιο μηχάνημα, βάλτε SSD. Τέλος!

#37   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/08/2011 - 19:36

Δε σε παίρνω στο λαιμό μου! Δε ξέρω δε μιλώ! Δες τα μόνη σου και αν σου αρέσει το αγόρασες! Μην ακούς εμάς. Αυτό που μπορώ μόνο να σου πω είναι πως θα το μάθεις εύκολα και θα το ευχαριστηθείς!


Το είδα στα pyblic!!καλή μου φάνηκε!!καλύτερα θα είναι το 15αρι αλλά ανεβαίνει αρκετά το κόστος!!!!

#38   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 19:38

15άρι Air δεν υπάρχει. Το αναφέρω γιατί έχω την εντύπωση πως εκεί προσανατολιζόσουν.

Εγώ πήρα 15άρι. Το πήρα από παιδί ολοκαίνουργιο. 1800 το πήρα 2300 έκανε. ΑΝ ήταν 13άρι πάλι θα το έπαιρνα και μάλιστα χωρίς ενδοισαμό. Ο φορητός πρέπει ναναι φορητός!

#39   nikostsitsos

nikostsitsos

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:nikostsitsoulis

Δημοσίευση 08/08/2011 - 19:41

ειναι μια φιλη που παει αμερικη αυτες της μερες και σκευτομαι να μου φερει ενα macbook. ειμαι μεταξυ του air 13 και του προ 13 (βασικα μοντελα και τα 2), λογω χρηματων και φορητοτητας. σε αυτο που κολλαω ειναι οτι δεν βγαινουν σε quad core, στο οτι εχουν μαπα καρτα φραφικων, και στο οτι ο air 13.3 θα εχει μονο 128gb σκληρο που λες και εσυ φιλε researcher οτι ειναι αργος. δεν θελω να παω στον 15 λογω φορητοτητας και πολλων χρηματων για την εκδοση με την καρτα γραφικων 1gb DDR5.
οποιαδηποτε συμβουλη θα την εκτιμουσα))

#40   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/08/2011 - 20:20

15άρι Air δεν υπάρχει. Το αναφέρω γιατί έχω την εντύπωση πως εκεί προσανατολιζόσουν.

Εγώ πήρα 15άρι. Το πήρα από παιδί ολοκαίνουργιο. 1800 το πήρα 2300 έκανε. ΑΝ ήταν 13άρι πάλι θα το έπαιρνα και μάλιστα χωρίς ενδοισαμό. Ο φορητός πρέπει ναναι φορητός!


Όχι όχι δεν μιλάω για το air!!το ξέρω ότι δεν υπάρχει 15 αρι air!! Εγώ για pro ενδιαφερομαι!!η καρτα γραφικών είναι τόσο νιανια?

#41   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 20:56

ειναι μια φιλη που παει αμερικη αυτες της μερες και σκευτομαι να μου φερει ενα macbook. ειμαι μεταξυ του air 13 και του προ 13 (βασικα μοντελα και τα 2), λογω χρηματων και φορητοτητας. σε αυτο που κολλαω ειναι οτι δεν βγαινουν σε quad core, στο οτι εχουν μαπα καρτα φραφικων, και στο οτι ο air 13.3 θα εχει μονο 128gb σκληρο που λες και εσυ φιλε researcher οτι ειναι αργος. δεν θελω να παω στον 15 λογω φορητοτητας και πολλων χρηματων για την εκδοση με την καρτα γραφικων 1gb DDR5.
οποιαδηποτε συμβουλη θα την εκτιμουσα))

Θα προσπαθήσω να σου λύση κάποιες απορίες.
Κατ'αρχήν το Air είναι ένα υπερφορητό μηχάνημα, του οποίου η κύρια χρήση είναι Internet, μουσική, ταινίες, email, και επεξεργασία κειμένου. Αυτά τα κάνει με άριστο τρόπο. Βέβαια, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για πιό βαριές εργασίες, όπως επεξεργασία φωτογραφιών και βίντεο, δέν θα σε απογοητεύσει, απλά θα σου παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο να κάνεις κάποια πράγματα, απ'ότι σ'ένα πιο επαγγελματικό μηχάνημα, όπως το 15άρι MacBook Pro ή ο Mac Pro. Αλλά αν δέν είσαι επαγγελματίας (όπου χρόνος=χρήμα) αντέχεις να χάσεις λίγο χρόνο (δευτερόλεπτα στις περισσότερες περιπτώσεις) αν χρειαστεί να ασχοληθείς με rendering.

Επομένως, ο τετραπύρηνος δέν είναι απαραίτητος. Σίγουρα θα ήταν ωραίο αν είχε, αλλά ο Sandy Bridge από την μία έχει άλλους δύο εικονικούς πυρήνες, από την άλλη χαμηλότερη κατανάλωση.

Όσον αφορά την κάρτα γραφικών, θα χρειαζόσουν μία καλύτερη αν σκοπεύεις να το λιώσεις στα παιχνίδια, με την ποιότητα στο full, ή αν ασχολείσαι επαγγελματικά με rendering. Αλλά για παρακολούθηση ταινιών (είτε στο Internet είτε HD), περιστασιακό rendering, κάποια απλά παιχνίδια (ακόμη και σχετικά πιό βαριά), η κάρτα επαρκεί μιά χαρά.

Τώρα όσον αφορά τόν δίσκο, το μέγεθος δέν είναι μεγάλο, αλλά για προγράμματα, μουσική, φωτογραφίες και έγγραφα φτάνει μια χαρά. Ας πούμε εγώ που έχω πάρα πολλά προγράμματα, μουσική και φωτογραφίες, όλα αυτά δέν μου πιάνουν πάνω από 70 GB. Απλά θα χρειαστείς κάποιον εξωτερικό (οι τιμές τους έχουν ξευτιλιστεί) ώστε να αποθηκεύεις τις HD ταινίες. Τώρα αν είναι αργός ο SSD, αυτό είναι σχετικό. Είναι πιο αργός από τους κορυφαίους της αγοράς (που είναι στα 6GBit), αλλά πολύ πιό γρήγορος (κάπου 4 φορές) από τους συνηθισμένους μηχανικούς δίσκους. Και σε καθημερινή χρήση, δύσκολα γίνεται αντιληπτή η διαφορά ενός 6GBit από έναν 3GBit (πρέπει να μεταφέρεις συνέχεια μεγάλα αρχεία για να δείς κάποια διαφορά σε δευτερόλεπτα).

#42   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 08/08/2011 - 21:34

ρε παιδια , εγω που διάβασα ολο το ποστ κατατοπηστικα αρκετα , αλλα και πάλι έχω κάποιες απορίες , θέλω να τσιμπίσω ενα laptop και ειμαι χρήστης windows τα τελεφταία δέκα χρόνια, με λίγα λογια μεγάλοσα με αυτα,
τώρα ποιοι οι ενδιασμοι ,πλεον ειμαι κοινοτυπος χρηστης windows ,τιποτα σε επαγγελματική βάση ,συνήθως ταινιες, ιντερνετ, παιχνίδια, & μαιλ, αντε κ καμια επεξεργασία βίντεο
,και πήγενα κατι σε μακ book pro διότι μικρες οθόνες δε παλέυεται , καλο το air τελειο!!! το ψίνα αλλα με τετοια οθόνη θα στραβωθω δε παιζει,
τωρα ποιες οι απορίες μου!

παιχνιδια , τορρεντ , τραγούδια , κατεβάζεις ( δωρεάν οπως se windows )
σπασμένα παιχνιδια να ειμαι ποιο συγκεκριμένος! πλεον αμηδρά και που αλλα οπως και να το κάνεις παιζω!

βασίκα μόνο αυτη η απορία , τι ακριβώς χάνει ενας χρηστης windows *(απο τα πραπάνω [με λεπτομεριες]) οταν πάει απο windows σε Μac ,
γιάτι να δώσω 1.500Ε μόνο και μόνο για να μάθω να χρησημοποιώ μακ , δε θα το έκανα!


** και κάτι αλλο, mac book pro με 15 οθόνες σε τι τιμές κιμένοντε? ( κατι με βάση τις ανάγγες μου διότι κατι σε φάση i7 δεν νομιζω να χρησημοποιησω ποτε )
επισεις τι τιποι αρχειων δεν υποστιριζωντε απο μακ ? e.x. jpeg, avi, etc.

Τελευταία επεξεργασία από: sixtypounder, 08/08/2011 - 21:40


#43   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 21:44

ε όχι και νιανια
μια χαρα είναι για φυσιολογικα πραγματα

#44   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 22:27

Εννοείται πώς μπορείς να περάσεις και σπασμένα! Η πλάκα μάλιστα είναι ότι σε μερικά σπασμένα μπορείς να κάνεις και update κανονικά, χωρίς να κλειδώσουν!

Παλιότερα (πρίν το 2005) αν κάποιος πήγαινε σε Mac, έχανε όλα τα προγράμματα από Windows και κυρίως έχανε συμβατότητα με εκτυπωτές, ποντίκια, δίσκους, όλο γενικά τόν εξοπλισμό. Γιατί οι επεξεργαστές των Mac τότε ήταν άλλης αρχιτεκτονικής (PowerPC RISC) και το περιφερειακά των Windows δέν είναι καθόλου συμβατά με Mac και το αντίστροφο.

Στίς μέρες μας, δέν έχεις να χάσεις κάτι (ως απλός χρήστης). Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι ίσως κάποιες επαγγελματικές εφαρμογές δέν κυκλοφορούν για Mac (π.χ. Maya, μέχι πρόσφατα και το AutoCAD), επομένως κάποιος επαγγελματίας που βγάζει το ψωμί του με αυτά τα προγράμματα, δέν μπορεί να πάει σε Mac.

#45   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 08/08/2011 - 22:41

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι ίσως κάποιες επαγγελματικές εφαρμογές δέν κυκλοφορούν για Mac (π.χ. Maya, μέχι πρόσφατα και το AutoCAD), επομένως κάποιος επαγγελματίας που βγάζει το ψωμί του με αυτά τα προγράμματα, δέν μπορεί να πάει σε Mac.


Να σημειωσω απλα οτι το AutoCAD σε Mac εχει αρκετες ελλειψεις σε σχεση με την εκδοση για Windows.
Επειδη ειναι εργαλειο δουλειας για μενα, οφειλω να το σημειωσω.
Εναν βασικο χρηστη AutoCAD δε θα τον ενοχλησει.
Αν καποιος ασχολειται με "βαρυ" σχεδιο (3D κτλ) θα δυσκολευτει λιγο.

Φυσικα, μεχρι να βγαλει η AutoDesk μια ολοκληρωμενη suite για τα Mac μπορεις ανετα να δουλευει καποιος το AutoCAD σε Windows μεσω Bootcamp,Parallels κτλ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες