Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ηλεκτρονικα τσιγαρα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/08/2011 - 13:26

Με αφορμη την προσφορα του μελους bigboss σχετικα με ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο απο τα πολλα που κυκλοφορουν στην αγορα, ανοιγω το παρον τοπικ για σχολια και αποψεις, πανω σε ενα σοβαρο θεμα και μεγαλο προβλημα για ολους μας. ειτε αμεσα ειτε εμμεσα, το τσιγαρο μας δημιουργει προβλημα. ειτε ημαστε οι ιδιοι καπνιστες και προβληματιζομαστε σχετικα με το πως θα απαλλαγουμε απο την εξαρτηση μας (γιατι συνηθεια οπως την χαρακτηριζουν αρκετοι, δεν ειναι..), ειτε ειναι ανθρωποι που αγαπαμε και θελουμε επισης να τους βοηθησουμε, ειτε ημαστε μη καπνιστες αλλα αναγκαζομαστε να ζουμε σε περιβαλλον με ατομα που καπνιζουν.
μια απο τις λυσεις, το ηλεκτρονικο τσιγαρο.
περιμενω σχολια απο κατοχους αλλα και μη, για το πως τους φαινεται ως ιδεα, αλλα και αν οντως κανει τη δουλεια που υποσχεται και βοηθαει πραγματικα στο κοψιμο (η εστω στην ελαττωση) του καπνισματος, ποσο οικονομικο ειναι σε σχεση με το τσιγαρο κτλ..
αργοτερα αναλογως τη συνεχεια της συζητησης θα σας πω και τη προσωπικη μου γνωμη πανω στο θεμα.

Υ.Γ. αν θελει καποιος να αναφερθει και σε αλλες μεθοδους διακοπης καπνισματος (τσιχλες, χαπια, θεραπειες κτλ), ευχαριστως να το κανει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/08/2011 - 13:55

φιλε το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι οτι ποιο μουφα εχω δει.αν θες να κοψεις το τσιγαρο το κοβεις μια και καλη.ολα μεσα στο μυαλο ειναι.και εγω εκανα ηλεκτρονικο τσιγαρο για μια βδομαδα και μπορω να σ πω πως δν αλλαξε τπτ.οταν νιωσεις ετοιμος το κοβεις μια και καλη χωρις φαρμακα,χωρις τσιχλες και θεραπειες.αυτη ειναι η δικια μου γνωμη και περιμενω να ακουσω και αλλες

#3   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/08/2011 - 14:10

φιλε το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι οτι ποιο μουφα εχω δει.αν θες να κοψεις το τσιγαρο το κοβεις μια και καλη.ολα μεσα στο μυαλο ειναι.και εγω εκανα ηλεκτρονικο τσιγαρο για μια βδομαδα και μπορω να σ πω πως δν αλλαξε τπτ.οταν νιωσεις ετοιμος το κοβεις μια και καλη χωρις φαρμακα,χωρις τσιχλες και θεραπειες.αυτη ειναι η δικια μου γνωμη και περιμενω να ακουσω και αλλες

η γνωμη μου ειναι, σταδιακα ελαττωση του καπνισματος καταρχας (οσα περισσοτερα τσιγαρα κανεις τοσο περισσοτερο θες να καπνισεις).
οι τσιχλες βοηθουν. νευρικοτητα αλλα και αυξημενη ορεξη, υποχωρουν σημαντικα, οποτε οσοι αντιμετωπιζουν τα συγκεκριμενα προβλημα ειναι μια πολυ καλη λυση (δεν χρειαζεται βεβαια να μασας 10-15 τσιχλες οπως προτεινουν..)
τα τσιγαρα πλεον απ'οσο ξερω, με αποφαση του ΕΟΦ δεν επιτρεπεται να περιεχουν νικοτινη. οποτε πλεον εχουμε να κανουμε περισσοτερο με το ψυχολογικο κομματι του καπνισματος. αλλοι το γουσταρουν, αλλοι οχι, αναλογα το ατομο. προτιμω παντως να βλεπω περισσοτερους να κρατανε αυτη τη "μουφα" που λες και εσυ, παρα κανονικα τσιγαρα..

#4   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/08/2011 - 14:16

η γνωμη μου ειναι, σταδιακα ελαττωση του καπνισματος καταρχας (οσα περισσοτερα τσιγαρα κανεις τοσο περισσοτερο θες να καπνισεις).
οι τσιχλες βοηθουν. νευρικοτητα αλλα και αυξημενη ορεξη, υποχωρουν σημαντικα, οποτε οσοι αντιμετωπιζουν τα συγκεκριμενα προβλημα ειναι μια πολυ καλη λυση (δεν χρειαζεται βεβαια να μασας 10-15 τσιχλες οπως προτεινουν..)
τα τσιγαρα πλεον απ'οσο ξερω, με αποφαση του ΕΟΦ δεν επιτρεπεται να περιεχουν νικοτινη. οποτε πλεον εχουμε να κανουμε περισσοτερο με το ψυχολογικο κομματι του καπνισματος. αλλοι το γουσταρουν, αλλοι οχι, αναλογα το ατομο. προτιμω παντως να βλεπω περισσοτερους να κρατανε αυτη τη "μουφα" που λες και εσυ, παρα κανονικα τσιγαρα..

εγω προτιμω να μην κρατας τπτ στα χερια σου.οπως λες και εσυ ειναι ψυχολογικο το θεμα.για αυτο δεν νομιζω να κανει δουλεια ουτε το ηλεκτρονικο τπτ.οταν θα νιωσεις ετοιμος το σταματας χωρις καμια βοηθεια

#5   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2011 - 14:18

Να ξεκαθαρίσω κάτι μιας και το topic άνοιξε με αφορμή την προσφορά μου μέσα απο το Safesmoking.gr στην αγγελία Προσφορα Tο η.τ ειναι ένας εναλλακτικος τρόπος καπνίσματος η ποιο σωστά ατμισματος. Η άποψη μου μέσα απο εμπειρία 4 μηνών, είναι ότι το ξεκινάς αρχικά για να απαλλαγεις απο τις βλαβερές ουσίες του τσιγάρου, πίσσα Χαρτί, καμια 200αρια καρκινογονες ουσίες. Αφού Αποτοξινωθεις απο αυτά επιλέγεις αν θα συνεχίσεις να το ατμιζεις. Το μόνο σιγουρο είναι ότι δεν είναι δικαιολογία ότι δεν το κόβω επειδή δεν είναι το η.τ ίδιο με το κανονικό, είναι μια εναλλακτική μορφή ατμισματος για να ατμιζεις ποιο υγιεινά σε σχέση με το τσιγάρο. Δεν βλαπτεις τους γύρω σου, τον εαυτό σου και κανεις και απίστευτη οικονομία.

Τελευταία επεξεργασία από: bigboss, 13/08/2011 - 14:23


#6   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/08/2011 - 14:22

Θεωρω κ εγω οτι ολα αυτα τα ειδη (ηλεκτρονικο τσιγαρο,τσιχλες,αυτοκολλητα,κτλ) το μονο που προσφερουν ειναι ψυχολογικη υποστηριξη σε καποιον που θελει να κοψει το καπνισμα.
Πιο πολυ δηλαδη, δημιουργειται στο μυαλο του καπνιστη η "ψευδαισθηση" οτι χρησιμοποιόντας αυτά τα προιοντα θα κοψει το καπνισμα.
Και η ψυχολογια ειναι απο τα σημαντικοτερα σε καθε μορφη εξαρτησης, μιας απο τις οποιες ειναι και το καπνισμα.
Απο αυτην την αποψη,ναι ενδεχεται να βοηθησουν.
Αλλα το κυριοτερο οπως ειπε και ο PoluxGreece ειναι η θεληση.
Αν θελεις το κοβεις,τελος.Ακουγεται αρκετα απολυτο αυτο,αλλα ετσι ειναι η πραγματικοτητα.
Και το κοβεις "μαχαιρι".Οχι ελαττώνω το καπνισμα σταδιακα κτλ.

Επομενως θεωρω, χωρις να εχω χρησιμοποιησει τπτ απο τα παραπανω, οτι αυτα τα προιοντα αν πιστευει καποιος οτι θα τον βοηθησουν ψυχολογικα να κοψει το καπνισμα, ναι ας τα προτιμησει.

Αλλα να μην εχουμε αυταπατες οτι προκειται για "φαρμακα" που γιατρεύουν την "αρρωστια".

#7   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2011 - 14:25

εχω σταματησει προσφατα το τσιγαρο υστερα απο μια περιπέτειά υγειας.. οπου πιστευω πως επαιξε σημαντικο ρολο
συγκεκριμενα εχω να καπνισω 10 εβδομαδες, 5 ημερες, 23 ωρες, 13 λεπτα, και κατι δευτερολεπτα .. το σημαντικο ειναι πως δεν εχω καπνισει 2279 τσιγαρα.. καλα διαβασατε 2279 τσιγαρα.. και εαν το δουμε και σε πακετα .. δεν εχω καπνισει 113,95πακετα Marlboro μαλακο που καπνιζα, (τα στοιχεια προερχονται απο τοapp iquit )
Στην αρχη ειναι μια πολυ δυσκολη προσπαθεια και χρειαζεσαι υποστηριξη ψυχολογικη ( περιβαλλον ) οσο και φαρμακευτικη για τα συμπτωματα.. αναφερομαι σε καποια depon για τους πονοκεφαλους εαν εχετε.. και καποιους ppi's για το στομαχοπονο..
Τα παραπανω συμπτωματα μου περασαν στις 2 εβδομαδες περιπου και απο τοτε πολεμαω μονο την επιθυμια, στην αρχη πιο συχνα.. αλλα οσο περναει ο καιρος.. 5-6 φορες την ημερα.. και συνεχιζω..

οσο αφορα το ηλεκτρονικο τσιγαρο.. ειναι ενα καλο υποκαταστατο της σωματικης οσο και της ψυχολογικης.. εμενα δεν με βοηθησε οταν ειχα προσπαθησει πριν 2 χρονια.. και ο λογος ειναι πως δεν σου κοβει την συνηθεια .. το να κρατας δηλαδη το τσιγσρο.. σιγουρα σου μειωνει τον εθισμο.. αλλα εμενα δεν με βοηθησε..

εδω θ βρειτε και ενα απο τα ενδιαφεροντα sites.. διακοπης καπνισματος


http://www.antismokinghealthhouse.gr/

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 13/08/2011 - 14:28


#8   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2011 - 14:49

Κ κάτι ακόμα, το η.τ έχει κάπου στα 4 χρόνια ζωής, και συνεχώς εξελισεται, δεν έχουν καμία σχέση τα η.τ του τότε με του τώρα. Χωρίς θέληση δεν γίνεται τίποτα. Για αυτούς που μπορούν να το κόψουν μαχαίρι θα κάνουν την καλύτερη δουλειά, για όσους όμως δεν μπορούν είναι η μοναδική διέξοδος για να ατμιζουν χωρίς να βλαπτονται και να βλάπτουν. Κ πιστέψτε με, το μόνο που θα σας λείψει είναι η κίνηση, απο αίσθηση καπνού στο λαιμό κτλ, πλέον δεν θα καταλάβετε σχεδόν καμία διάφορα. Αυτο οφείλετε στο γεγονός ότι το υγρό ατμισης του η.τ ( σαν να λέμε ο καπνός στο κανονικό τσιγάρο) προσφέρεται με περιεκτικότητα νικοτινης. Η οποία δεν είναι καρκινογονος ουσία αλλα εθιστικη, αυτο μας βοηθάει στην κάλυψη της νικοτινης που θα έχει ανάγκη ο οργανισμός. Αυτο με τον καιρο το ρίχνετε σε χαμηλότερα επίπεδα, εγω π.χ ξεκίνησα με 24mg και τώρα κάνω 9 mg χωρίς κανένα προβλημα, γιατί πλέον έχω απεξαρτοποιηθει απο πίσσα, πικριλα κτλ.

#9   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/08/2011 - 14:54

τα τελευταιας γενιας ηλεκτρονικα τσιγαρα, δεν εμπεριεχουν νικοτινη, συμφωνα τουλαχιστον με κανονισμο του ΕΟΦ. καποια εξακολουθουν να περιεχουν βεβαια..
τα συγκεκριμενα ναι λοιπον, ειναι μια ψευδαισθηση, ανηκουν στον ψυχολογικο κομματι της προσπαθειας μας να το κοψουμε, αλλα οι τσιχλες οχι!! υποκαταστατα που περιεχουν νικοτινη, βοηθουν αρκετα στη διακοπη!
τωρα το κυριοτερο ειναι η θεληση! αν δεν εχεις θεληση, δε παει να μασας ενα κουτι τσιχλες ταυτοχρονα η να μη βγαζεις δευτερολεπτο το ηλεκτρονικο απο το στομα σου, δεν γινεται δουλεια!
η σταδιακη μειωση του καπνισματος βοηθαει! αποδεδειγμενα! αναλογα το ατομο αν μπορει να το κοψει "μαχαιρι", το κανει, αλλιως αλλοι προτιμουν τη σταδιακη ελλατωση του καπνισματος που επισης βοηθαει! οσο περισσοτερο καπνιζουμε, τοσο περισσοτερο θα θελουμε να καπνισουμε! οποτε σταδιακα μετρας και ελαττωνεις τα τσιγαρα που καπνιζεις, και η εξαρτηση μειωνεται σημαντικα, κανοντας τη διακοπη ευκολοτερη.

Υ.Γ. bigboss, πριν 4 η 5 χρονια ειχα αγορασει το πρωτο ηλ.τσ. (nobα... η μαρκα). για πλακα περισσοτερο και οχι με σοβαρο σκοπο να το κοψω, ξεχαστηκε σε καποιο συρταρι και χαλασε με τον καιρο. πριν λιγο καιρο αγορασα καποιο αλλο. η μερα με τη νυχτα.. (αν και το προβλημα με την μπαταρια υπαρχει, οπως στα iphone :P )

#10   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2011 - 15:00

Εκτός απο το θέμα υγείας, ότι επιτρέπεται παντού γιατί βγάζει ατμό κ όχι καπνο, υπάρχει και το οικονομικό στην μέση....για παράδειγμα βάσει της έρευνας που έχουμε κάνει με κριτήριο τους πελάτες μας, αλλα και την δική μας χρήση, Αν κάποιος καπνίζει 2 πακέτα την ημέρα τα οποία κοστίζουν 3€ το όφελός του θα είναι 1.579,20€!. Μπορείτε να δείτε και αλλα παραδείγματα Εδώ.

Εγω προσωπικά το τελευταίο υγρό που αγόρασαν το κράτησα 30 μέρες. Στην αρχή έκανα κάπου στις 10 μέρες για να πάρω καινούριο. Όπως και να έχει έκανα απόσβεση σε λιγότερο απο μήνα. Εγω καπνός περίπου 25 στριφτα την ημέρα.

#11   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2011 - 15:10

Υ.Γ. bigboss, πριν 4 η 5 χρονια ειχα αγορασει το πρωτο ηλ.τσ. (nobα... η μαρκα). για πλακα περισσοτερο και οχι με σοβαρο σκοπο να το κοψω, ξεχαστηκε σε καποιο συρταρι και χαλασε με τον καιρο. πριν λιγο καιρο αγορασα καποιο αλλο. η μερα με τη νυχτα.. (αν και το προβλημα με την μπαταρια υπαρχει, οπως στα iphone :P )


Εγω το έχω 4 μήνες και δεν έχω αλλάξει ούτε μπαταρία ούτε ατμοποιητη, πιστεύω είναι θέμα χρήσης, περιποίησης κτλ. υπάρχει πελάτης που έχει αλλάξει στο 1,5 μήνα ατμοποιητη, αλλα τοειχε κανει πιπιλα το η.τ, για την ώρα για μπαταρία δεν έχω θέματα.
Μιας και ανεφερες την πολυαγαπημενη μου apple, δεν σου κρύβω ότι η εταιρεία που επελεξα να συνεργαστώ έγινε με κριτήριο το innovation που Κάνει. :P

Τελευταία επεξεργασία από: bigboss, 13/08/2011 - 15:11


#12   spyrospal

spyrospal

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/08/2011 - 19:47

το θεμα ειναι οτι μηλαμε για μπουρδες αυτη τιν στιγμη γιατι οταν πουλιεται κατι 22$ οπως αυτο εδω


κ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ...
εμεις οι ελληνες ειμαστε μια ζωη παντα του 50+ % κ το πουλαμε 80 και 100 ευρω
κ μια γευση 20Ml κανει 1,68$ κ πουλητε 6-7-8 ευρω
βγαζουμε ενα ονομα για δηθεν ιταλικο-γαλλικο-γερμανικο
εχουμε παραπονα οτι οι επιχηρηση μας δν πουλαει η τσουλαει...

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  fff.JPG   43,31KB   2 λήψεις


#13   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2011 - 22:29

Φίλε μου αν δεν ξέρεις κ η εικόνα που κατεβασες δείχνει ένα τσιγάρο το οποίο είναι αντίγραφο καλύτερα να το ψάξεις λίγο καλύτερα το θέμα. Επίσης μιας κ βλέπω ότι είσαι κάτοχος iPhone για να δεις με το σκεπτικό σου πόσο αφελής είσαι δες κ αυτο το site πόσο έχει το iPhone με την δική σου λογική....´βρήκα το iPhone 4 90€!

Επίσης τα πρόιοντα που αγοράζεις ΕΣΥ που νομίζεις ότι κατασκευάζονται?
Γιατί εγω γύρισα το iPad απο το οποιο γράφω και μάλλον με πιάσανε κορόιδο.....τσάμπα τα 600€. Ναι είναι το ίδιο που πουλιέται στην Αμερική 499 δολάρια!!!! Μάλλον πήρα το κινεζικής κατασκευής κ γω!

Τελευταία επεξεργασία από: bigboss, 13/08/2011 - 22:33


#14   spyrospal

spyrospal

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/08/2011 - 23:21

θες να μας πεις δηλαδή οτι αυτό που λες είναι ευρωπαϊκο?
για χαζούς μας περνάς ρε φίλε??
φυσικά κ ξερΩ τι γράφω αλλα κ τι διαβάζω.
αυτο που πουλάς απλα έχει άλλη ''ευρωπαϊκή επωνυμία'' λέμε τώρα...........
τα ρωσικά PONS αν τα ξέρεις κ ασχολισε με το άθλημα των ηλεκτρονικών τσιγάρων αγωραζουνται από σιτε χονδρικής μέσα απο το ίντερνετ.....
αγοράζουν κουτάκια κ βάζουν μια επωνυμία.
ΔΗΛΑΔΗ εμάς μας έχεις απο χωρίο??? κ αυτά που λες για hiphone κ κουραφέξαλα είναι για τα μάτια.
ΘΕΣ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ??

Θες να μας πεις δηλαδή οτι κ τα ηλεκτρονικά τσιγαρα εχουν αντίγραφα??
που ολα κατασκευάστηκαν εξαρχής για κινά κ προορίζονταν για εκεί.
πολύ άπλα μερικοί πιο ΛΕΦΤΑΔΕς έκαναν δικά τους προϊόντα με 5 γραμματοσειρές!
ΔΗΛΑΔΗ Ο ΖΕΡΒΟΥΔΑΚΗΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΙΝΗΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ Κ ΤΑ ΛΕΕΙ ZER-191 ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΤΑ ΕΒΓΑΛΑΝ ΚΛΟΝΟ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ Κ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΚΕΙ?? :lol: :lol: :lol:

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  GGGG.JPG   32,96KB   5 λήψεις


#15   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2011 - 23:56

Απλά αυτό που λέει ο φίλος δέν ειπναι ότι τα δικά του τσιγάρα είναι Ευρωπαϊκά, αλλά ότι έτσι κι'αλλιώς όλα στην Κίνα κατασκευάζονται. Απλά έχει διαφορά Κινέζικο με Κινέζικο. Για παράδειγμα και το iPhone στην Κίνα κατασκευάζεται (στα εργοστάσια της Foxconn), όπως και οι κλώνοι του iPhone Κινέζικοι είναι. Αυτό πάει να πεί ότι το iPhone είναι ίδιο με τους κλώνους;
Ίσως αυτά που έχουν Ευρωπαϊκή επωνυμία, ναι μέν να κατασκευάζονται στην Κίνα, αλλά να περνάνε από έλεγχο και να πληρούν κάποιες προδιαγραφές. Μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι απατεώνες, όπως σε όλα τα επαγγέλματα άλλωστε, που απλά κοτσάρουν ένα όνομα για να κάνουν αρπαχτή.

Και όσον αφορά την Αμερική, όταν κάτι εισάγεται από εκεί και όταν υπάρχουν μεσάζοντες, είναι λογικό να ανεβαίνει η τιμή. Εδώ φίλος μου πήρε iPad 2 64GB WiFi από Αμερικάνικο Apple Store στά 500€ μαζί με το Smart Cover και Ελλάδα το ίδιο σκέτο έχει 700€!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες