Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Στο άρθρο 99 (πτωχευτικό δίκαιο) το e-Shop.gr


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 31/08/2011 - 07:24

Σε ευχαριστώ και εγώ για τις πληροφορίες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   agelos89

agelos89

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@ageloskosmatos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:agelos1989

Δημοσίευση 31/08/2011 - 08:00

καλημερα παιδια!να κανω μια ερωτηση?και αμα κλεισει τι γινεται με το σερβις?

#18   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 31/08/2011 - 08:08

Πράγματι πώς τα κατάφεραν !!! Κερδοφόρες εταιρίες , και μάλιστα παλιές στο χώρο...απίστευτα πράγματα....

#19   idoctor

idoctor

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2011 - 08:12

καλημερα παιδια!να κανω μια ερωτηση?και αμα κλεισει τι γινετε με το σερβις?


Υπαγωγή στο Πτωχευτικό Δίκαιο (άρθρο 99) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα κλείσει η εταιρία. Αντίθετα, είναι μια δεύτερη ευκαιρία. Άρα, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Το θέμα είναι να υπαχθεί στο άρθρο 99.

#20   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 31/08/2011 - 09:15

Το Άρθρο 99 ουσιαστικά προστατεύει την Εταιρεία από τις κατασχέσεις των πιστωτών.


*αυτό που οφείλει η εταιρεία μέχρι να γίνει αποδεκτή στο Άρθρο 99 είναι να μην έχει οφειλές προς τους εργαζόμενους και καθυστερήσεις...

Τελευταία επεξεργασία από: kormos, 31/08/2011 - 09:18

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#21   evolutioner

evolutioner

    iPH Member

  • 289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2011 - 09:53

Νομιζω το e-shop εκανε λαθος με το να ανοιχτει σε τοσο μεγαλο βαθμο σε καταστηματα σε ολη την Ελλαδα. Τα καταστηματα αυτα εκτος απο ενοικια, εχουν και υπαλληλους που σημαινει μισθους, ασφαλιση κτλ κτλ. Ενω οταν ξεκινησε προφανως ως προσωπικο θα ηταν ελαχιστοι, μετα οι απαιτησεις σε μισθους κτλ εγιναν πολυ μεγαλες.

Βλεπω τωρα κι εγω που ξεκιναω το the iStore.gr τα ποσα προβληματα μπορουν να παρουσιαστουν και να σε βγαλουν εκτος πλανου (σχεδιαζα να ανοιξω γυρω στις 15 αυγουστου και μια ακομη αναποδια σημερα με φερνει αλλεσ 5-6 μερες πισω μιας και θελω ανοιγοντας να εχω τα παντα διαθεσιμα)

Βεβαια τα αφεντικα σιγουρα δε θα εχουν πλεον βιοποριστικο προβλημα, αλλα σκευτειτε ποσους υπαλληλους θα αναγκαστουν να απολυσουν...


Μπορεις να με ενημερωσεις για αυτο το καταστημα; ειναι ηλεκτρονικο η κανονικο;

ΠΜ σε παρακαλω

#22   radomer

radomer

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2011 - 22:56

Σίγουρα δεν τα έφαγαν .

Άλλαξαν ρούχα και ξανά δουλεύουν αλλού.

Τώρα οι προμηθευτές που είναι απλήτωτοι...Δεν ξέρω θα σας γελάσω. ;-)


Που το ξες? Ειναι αλλο site και το κανανε επιτηδες για να κερδισουν?

#23   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/09/2011 - 22:59

Παραπάνω πληροφορίες δεν μπορώ να πω για ευνόητους λόγους.

Απλά επειδή είναι η δουλειά μου ξέρω πολλά αλλά λέω πολύ λίγα.;-)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#24   idoctor

idoctor

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2011 - 07:12

Παραπάνω πληροφορίες δεν μπορώ να πω για ευνόητους λόγους.

Απλά επειδή είναι η δουλειά μου ξέρω πολλά αλλά λέω πολύ λίγα.;-)


Ναι αλλά και το PC1 δουλεύοντας με 2% μικτό περιθώριο είναι καταδικασμένο...

#25   entzo

entzo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2011 - 07:26

Παραπάνω πληροφορίες δεν μπορώ να πω για ευνόητους λόγους.

Απλά επειδή είναι η δουλειά μου ξέρω πολλά αλλά λέω πολύ λίγα.;-)

πες μας τα μισα ,μην μας τα πεις ολα ...

#26   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 08/09/2011 - 08:58

Ναι αλλά και το PC1 δουλεύοντας με 2% μικτό περιθώριο είναι καταδικασμένο...


Θα συμφωνήσω και εγω με του 2 σας. Σαν άνθρωπος του χώρου εδώ και αρκετά χρόνια γνωρίζω αρκετά. Αυτό που συνέβη σε εμένα δεν έσκασε σαν βόμβα. Ηταν κάτι που το είχα σκεφτει αρκετές φορές.

Δεν είναι κάποιος περίεργος αλγόριθμος απλά να σκεφτεί κάποιος οτι με τα ποσοστά κέρδους του 1% και 2% υπολογίζοντας μόνο τα πάγια έξοδα και χωρίς καθόλου τυχόν αναποδιές μπορεί να συμβούν ( πχ. να σκάσει κάποια επιταγή πελάτη σου) απλά δεν βγαίνει να έχεις μαγαζί. Το ηλεκρονικό κατάστημα ουσιαστικά αυτή τη σημασία έχει. Να μην έχει λειτουργικά έξοδα και υπαλλήλους. -> Αυτό θα ισχύσει στην περίπτωση που κάποιος θέλει να έχει μόνο το ηλεκτρονικό του κατάστημα.

Τώρα υπάρχουν και οι εταιρίες οι οποίες έχουν φυσικά καταστήματα και απλά δημιουργούνε και ηλεκτρονικά και να βοηθήσουν στην προώθηση των προϊόντων τους αλλά όχι με εξεφτελιστικό κέρδος. Εκεί εγώ είμαι υπέρ !

#27   theo83

theo83

    iPH Enthousiast

  • 568 μηνύματα

Δημοσίευση 08/09/2011 - 09:13

Το Άρθρο 99 ουσιαστικά προστατεύει την Εταιρεία από τις κατασχέσεις των πιστωτών.


*αυτό που οφείλει η εταιρεία μέχρι να γίνει αποδεκτή στο Άρθρο 99 είναι να μην έχει οφειλές προς τους εργαζόμενους και καθυστερήσεις...

Σωστός. Με το νέο πτωχευτικό κώδικα δεν κλείνει, αλλά πάει για αναδιάρθρωση των οφειλών και πλάνο εξυγίανσης της εταιρίας. Αλλά επειδή εδώ είμαστε στην ψαροκώσταινα (3 το λάδι, 3 το ξύδι, 6 το λαδόξυδο), εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει καμιά εταιρία που υπάγεται στο άρθρο 99 και με τον καιρό να εξυγιαίνεται. Μετά από 2-3-4 χρόνια συνήθως κλείνουν (με κάποιες εξαιρέσεις), απλά οι τράπεζες έχουν στο μεταξύ μειώσει τις ζημιές τους, οι προμηθευτές κλαίνε τα λεφτά τους και οι εργαζόμενοι τρέχουν στην επιθεώρηση εργασίας μπας και πάρουν κάποια δεδουλευμένα.

Τελευταία επεξεργασία από: theo83, 08/09/2011 - 09:14


#28   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/09/2011 - 09:20

Το 2% μεικτά δεν παίζει παιδιά τα κέρδη είναι παραπάνω .

Το τι δηλώνει ο καθένας είναι άλλο θέμα και άλλο το τι βγάζει.

Το λειτουργικό κόστος μόνο ξεπερνάει συνήθως στην κάθε επιχείρηση το 10-15%.

Αν έβγαζε μόνο 2% μεικτά δεν θα είχε λεφτά ούτε να πληρώνει υπαλλήλους ,ούτε γραφεία ούτε υπολογιστές να αγοράζει ούτε μαγαζιά ούτε γραφεία ούτε τίποτα απολύτως.

Μια εταιρεία για να μπορεί να είναι υγιείς θα πρέπει να βγάζει πάνω από 10% καθαρό κέρδος αλλιώς καλύτερα να πάει να δουλέψει υπάλληλος κάτι λάθος έχει κάνει.

Και δεν βάζω τους λήσταρχους στην μέση που ονομάζονται τράπεζες .

Αν βάλεις και αυτούς που αν έχεις πάρει ένα δάνειο θα πρέπει να υπολογίσεις και τους τόκους καληνύχτα και έφεξε.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#29   Soter

Soter

    iPH Enthousiast

  • 394 μηνύματα
  • Twitter:@Soter13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/09/2011 - 10:20

Το 2% μεικτά δεν παίζει παιδιά τα κέρδη είναι παραπάνω .

Το τι δηλώνει ο καθένας είναι άλλο θέμα και άλλο το τι βγάζει.

Το λειτουργικό κόστος μόνο ξεπερνάει συνήθως στην κάθε επιχείρηση το 10-15%.

Αν έβγαζε μόνο 2% μεικτά δεν θα είχε λεφτά ούτε να πληρώνει υπαλλήλους ,ούτε γραφεία ούτε υπολογιστές να αγοράζει ούτε μαγαζιά ούτε γραφεία ούτε τίποτα απολύτως.

Μια εταιρεία για να μπορεί να είναι υγιείς θα πρέπει να βγάζει πάνω από 10% καθαρό κέρδος αλλιώς καλύτερα να πάει να δουλέψει υπάλληλος κάτι λάθος έχει κάνει.

Και δεν βάζω τους λήσταρχους στην μέση που ονομάζονται τράπεζες .

Αν βάλεις και αυτούς που αν έχεις πάρει ένα δάνειο θα πρέπει να υπολογίσεις και τους τόκους καληνύχτα και έφεξε.


Ουσιασικά αυτό τους έφαγε. Τα ένα σωρό άχρηστα καταστήματα που ανοιξαν τα οποία είχαν υπαλλήλους (δεν σχολιάζω τις γνώσεις τους) που δούλευαν στο ίδιο περιβάλλον που έβλεπαν και οι χρήστες, που δεν είχαν ποτέ απόθεμα για να πάρεις τουλάχιστον αυτό που θες άμεσα όπως π.χ. πλαίσιο.
Ήταν απλά για αυτούς που βαριούνται να μπούν στο site να αγοράσουν και δε βαριούνται να μπούν στο αυοκίνητο και να επισκευθούν το κατάστημα.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες