Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

O I0n1c κάνει παρουσίαση τις τεχνικές της iOS jailbreak.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/09/2011 - 08:22

O Stefan Esser, γνωστός ως I0n1c, ο χάκερ που είναι πίσω από την 4.3.1 iOS untether έχει δημιουργήσει μια καταπληκτική παρουσίαση σχετικά με τις τελευταίες τεχνικές της iOS jailbreak .


Αναρτημένη εικόνα


Αναρτημένη εικόνα


Αναρτημένη εικόνα




Exploiting the iOS Kernel
The iPhone user land is locked down very tightly by kernel level protections. Therefore any sophisticated attack has to include a kernel exploit in order to completely compromise the device. Because of this our previous session titled "Targeting the iOS Kernel" already discussed how to reverse the iOS kernel in order to find kernel security vulnerabilities. Exploitation of iOS kernel vulnerabilities has not been discussed yet.

This session will introduce the audience to kernel level exploitation of iPhones. With the help of previously disclosed kernel vulnerabilities the exploitation of uninitialized kernel variables, kernel stack buffer overflows, out of bound writes and kernel heap buffer overflows will be discussed.

Furthermore the kernel patches applied by iPhone jailbreaks will be discussed in order to understand how certain security features are deactivated. A tool will be released that allows to selectively de-activate some of these kernel patches for more realistic exploit tests.



Click here to download the 97 page presentation.

Ps. Eγώ μια απορία έχω, το τηλέφωνο που έχει εκεί δεν μοιάζει με τεσσάρι τι είναι..?

[ Via ]

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   spiderdim

spiderdim

    iPH Contributor

  • 1.068 μηνύματα
  • Twitter:@Abatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/09/2011 - 10:35

Οχι ρε συ... 4αρι ειναι...

#3   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 14/09/2011 - 10:49

Δεν καταλαβαίνω τι τους εχει πιάσει όλους να δείχνουν τη δουλειά τους προς τα έξω και να διαφημίζονται . Αυτά κάνουν και δίνουν εφόδια στην apple . Δεν θέλω να ξέρω πως τα σπάνε . Θέλω να τα σπάνε !!! . Εκτος αν οδεύουμε προς το τέλος του jailbreak οπότε όλοι προσπαθούν να πάρουν ένα κομμάτι απο την πίτα .

#4   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/09/2011 - 11:16

Εγώ βλέπω αλλιώς την κατάσταση. Το JB να γίνεται πλέον με κάποια υλικά σαν το σπάσιμο του PS3(Thumb Drive) X-Box(κάποιες πλακέτες και μ@λ@κιες).αρχικα κάθε καινούριο JB να θέλουμε άλλα εργαλεία, μετά θα βγουν άλλα που θα γίνονται και update αλλά θα είναι πιο ακριβά, ακόλουθος η Apple θα τα κλειδώσει και μετά άντε πάλι από την αρχή με άλλο υλικό. Σήμερα κανείς δεν δουλεύει στο τζαμπέ, όλοι τα θέλουν για ότι κάνουν. Μακάρι να βγω ψεύτης.

#5   KYRIAKOS1

KYRIAKOS1

    iPH Addict

  • 672 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2011 - 11:58

iPod touch ειναι...

#6   LiKBeAsT

LiKBeAsT

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2011 - 12:25

Ps. Eγώ μια απορία έχω, το τηλέφωνο που έχει εκεί δεν μοιάζει με τεσσάρι τι είναι..?



iPod πρέπει να είναι...

#7   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2011 - 13:10

Καλά κάνουν και ενημερώνουν τον κόσμο όσον αφορά το jailbreak! Καλά, είναι νοοτροπία αυτή? Δεν θέλω να ξέρω πώς τα σπάνε, αρκεί να τα σπάνε? Κάπου είχα βρεί ένα άρθρο, που ταιριάζει γάντι στην περίπτωση, που αναφέρει πόσο επικίνδυνο είναι μια κοινωνία να εξαρτάται από υψηλή τεχνολογία, ενώ ο πληθυσμός είναι τεχνολογικά ακατάρτιστος (και δεν εννοώ να ξέρουν να χρησιμοποιούν τα προϊόντα, αλλά να ξέρουν πώς λειτουργούν).
Τέλος πάντων, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει έλλειψη σε iOS hackers, και έτσι ο I0n1c να προσπαθεί να αναθερμάνει το ενδιαφέρον. Σε κάθε περίπτωση όμως, είναι καλό που αποκαλύπτει τις μεθόδους του. Full disclosure, baby!

#8   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2011 - 13:24

βάζουν τα χεράκια τους να βγάλουν τα ματάκια τους.δείξτε και άλλα εξυπνοπούλια του jb να κλειδώνει η apple και να χαίρεται και να περιμένουμε και να σας παρακαλάμε παγκοσμίως για το release date νέου jb κάθε φορά και να μας το παίζουν και δύσκολοι.η μήπως το κάνουν γιατι θεωρούν πρόκληση κάθε νέο κλείδωμα της apple και περιμένουν κάτι πιο δύσκολο άλλη φορά.οκ να "παρέχουν γνώση" για τεχνικές στο κοινό αλλα θα μπορούσε να γίνει και πιο κλειστά μέσω φορουμς κλπ ή όπως γίνεται ήδη με χ ,ψ τρόπο εμένα προσωπικά μου είναι άχρηστο να ξέρω πως το έκαναν,κάποιος που είναι φιλόδοξος jailbreaker και hacker δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί σε underground internet κοινότητες αφού είναι ψαγμένος , οπότε το δίνω χύμα στο κύμα πληροφορίες είναι άτοπο .κοινώς μου κάνει λίγο ψωνίστικο-τύπου-δείτε-πως-σπάμε-iphones-noobs-around-the-world.εκτός απτο how to όσες γνώσεις και να χεις σαν cracker χρειάζεται και ενα ταλέντο οχι μονο manual.

#9   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2011 - 14:43

Αν μπορούν να βρούν γνώσεις στο darknet οι επίδοξοι jailbreakers, λές να μην μπορούν να βρούν οι προγραμματιστές της Apple?
Είναι δυνατόν να υποστηρίζουμε στις μέρες μας security through obscurity? Ή ότι η γνώση πρέπει να παρέχεται μέσα από "κάστες" που κατέχουν την γνώση σε "επιλεγμένους"; Εδώ έγινε μάχη για να αποδομηθούν αυτές οι κάστες και η γνώση να παρέχεται ελεύθερα και άκριτα!
Όσον αφορά για το αν θέλουν αναγνώριση, έστω ότι θέλουν. Και τί μ'αυτό; Εμείς δεν παινευόμαστε τί γκολάρα βάλαμε τις προάλλες στα 5x5? Ή για εκείνη την γκομενάρα που ρίξαμε; Ή όταν επιτυγχάνουμε σε κάτι, έστω και κάτι απλό όπως προαγωγή στην δουλειά ή καλή επίδοση στις Πανελλήνιες, δεν θέλουμε να ακούσουμε ένα μπράβο; Και μας πειράζει, που κάποιος που έχει θυσιάσει άπειρες ώρες, πολλή φαιά ουσία, κτλ., μας δείχνει τον τρόπο που έκανε την δουλειά του;

#10   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2011 - 15:56

μήπως και αυτός ψάχνει δουλεία στην apple?

#11   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 14/09/2011 - 16:27

Οχι ρε συ... 4αρι ειναι...

Ισως είναι το ipod!!!

#12   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/09/2011 - 17:10

Εγώ ακόμα και τώρα διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το αν είναι 4άρι, iPod, ή κάτι άλλο. :)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#13   ntsili

ntsili

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2011 - 18:28

Εγώ ακόμα και τώρα διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το αν είναι 4άρι, iPod, ή κάτι άλλο. :)


Το home button φαίνεται χιλιοχρησιμοποιημένο... Κανένα ακυκλοφόρητο iPhone2 θα είναι!! :blink:
χαχαχα

#14   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2011 - 18:56

Εγώ ακόμα και τώρα διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το αν είναι 4άρι, iPod, ή κάτι άλλο. :)

σα δεν ντρέπεσαι καταλάβαμε που το πάς :P :P :P

#15   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/09/2011 - 19:06

:lol: :lol:

Μπα αφού δεν είναι σε μπαρ όχι όχι δεν . :P

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες