Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

μεγάλη κατανάλωση internet σε 10-15 ωρες το πολυ


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
61 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nikoslarisa27

nikoslarisa27

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:07

Γεια σας παιδιά.ειμαι ο Νικος κ εχω εδω κ 4 μερες το iphone4 στα χερια μου απο το κατάστημα της wind..το κινητό το περίμενα πως κ πως να έρθει αλλα τελικά δεν ηταν για καλο...τεταρτη 9 το πρωι το παίρνω στα χέρια μου κ 15:30 το ανοίγω μετα απο φόρτιση. ασχοληθεικα μαζι του λιγο κ καταλαβα οτι θελει αρκετή προσπάθεια για να το καταλάβω...πεμπτη πρωι προσπαθώ να κανω κλίση σε φιλο μου κ ακουω να μου λεει οτι δεν μπορώ να πραγματοποιήσω κλίση λογο φραγής.μενω άναυδος χωρίς να ξερω τι συμβαίνει.μετα απο λίγες ώρες παίρνω απο το κινητο τη μανας μου στην wind κ ακούω να μου λεει οτι εχω σχεδόν 900 ευρο λογαριασμό internet..αφου παθαίνω ενα σοκ προσπαθώ να μαθω τι συμβαίνει. μίλησα με μια κοπελα σε ενα αλλο νούμερο της wind σε σχεση με το ιντερνετ στο κινητο κ με την καθοδήγηση της βρήκαμε οτι ειχα επιλεγμένο στο κινητο:ρυθμισεις->γενικα->δικτυο->δεδομενα επιλεγμένα(μου ειπα να ξετσεκαρω την λεξη δεδομενα κ ετσι εκανα για να μιν εχω ιντερνετ)ηταν επιλεγμένο απο μόνο του κ ειχε σύνδεση στο ιντερνετ..... μου ειπε οτι το κινητο μπορει να κανει ενημερώσεις χωρις να βλεπω κατι στην οθονη φανερο(παιζει κριφτο?)....μου ειπαν οτι πρέπει να περιμένω να βγει ο λογαριασμός για να δουμε τι εχει γίνει....εγω με τη βοηθεια φιλου βρηκα τον ογκομετριτι κ εχει γραψει 110 ΜΒ μονο...αλλα κ αυτα τα 110 ΜΒ απο που προήλθαν στο κινητό μου?εχει συμβεί κατι παρομιο σε καποιον?πως το χειριστηκε?μιλησα με τον τασος77 κ μου εξήγησε αρκετα πράγματα κ τον ευχαριστω πολυ...ειναι δυνατόν σε 10-15 ωρες 900 ευρο ιντερνετ??αν ναι που ειναι ο τεραστιος ογκος στα ληφθεντα μου?εχω μολις 110 ΜΒ...

ευχαριστω
Νικος

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:12

φιλε μου δυστηχως την πάτησες και δεν εισαι ο πρωτος και ουτε ο τελευταιος. Βασικα επρεπε να ειχες ενεργοποιησει καποιο προγραμμα ιντερνετ απο την wind και τωρα δεν θα ειχες να πληρωσεις 900 ευρω λογαριασμο. οταν βγει ο λογαριασμος, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι εναν διακανονισμο ωστε να τα εξοφλησεις σε καποιες δοσεις

#3   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:13

Νίκο, όταν μιλήσαμε, μου μίλησες για Κbytes και όχι Mbytes, παρ' όλα αυτά, όχι τα 900 ευρώ δεν ειναι ΚΑΝ λογικό ποσο για να συζητηθεί


όταν λες το κινητό το περίμενες.... καινούριο? ή είχε πάει για σερβις... με την κάρτα σιμ μέσα μήπως?


μέχρι στιγμής δεν εχω καμία άλλη ιδέα και όπως σου πρότεινα, www.eett.gr αν με την Wind δεν βγάλεις άκρη, που από ό,τι μου είπες σου το παίζανε λίγο τρέλα και πως είναι λογικά αυτά γιατί ειναι ενα smart phone που μπαινει νετ από μόνο του


για την ώρα εγώ σου προτείνω... μαζί με την απόδειξη πότε πήρες το τηλέφωνο, μια καταγγελία EETT με κοινοποίηση στην Wind


τέλος, εγώ σου πρότεινα και καλά έκανες, να ανοίξεις το θέμα εδώ για να ζητήσεις και τις απόψεις των φίλων μας

#4   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:14

φιλε μου δυστηχως την πάτησες και δεν εισαι ο πρωτος και ουτε ο τελευταιος. Βασικα επρεπε να ειχες ενεργοποιησει καποιο προγραμμα ιντερνετ απο την wind και τωρα δεν θα ειχες να πληρωσεις 900 ευρω λογαριασμο. οταν βγει ο λογαριασμος, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι εναν διακανονισμο ωστε να τα εξοφλησεις σε καποιες δοσεις


900 ευρώ με 110 Mbytes?

#5   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:22

χρεώνουν 10 ευρώ το 1 Megabyte αν δεν εισαι σε καποιο προγραμμα απο οτι ξερω....Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κανονίσεις με την εταιρεία να πληρώσεις το ποσό σε δόσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου αφαιρέσουν κάτι, εκτός και αν αποδείξεις ότι δεν μπήκες στο Internet. Επίσης, δεν μπορείς να χάσεις τον αριθμό σου. Και να σου βάλουν φραγή και να σε αποσυνδέσουν από το δίκτυο, μόλις πληρώσεις το ποσό, θα μπορέσεις να κάνεις αίτηση έτσι ώστε να στον ξαναδώσουν πίσω. Αυτό γίνεται αν δεν κάνεις το παραπάνω (δηλαδή να κάνεις διακανονισμό).

Τελευταία επεξεργασία από: ababapanos, 17/09/2011 - 23:25


#6   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:26

χρεώνουν 10 ευρώ το 1 Megabyte αν δεν εισαι σε καποιο προγραμμα απο οτι ξερω....



έχεις δίκιο φίλε Ababapanos

σύμφωνα με τα όσα μου είπε ο Νίκος, και τον ρώτησα ξανά, είχε παλαιό πρόγραμμα, μη εμπορικά διαθέσιμο πλέον, και από ό,τι είδα η χρέωση είναι 6,9€ το Mb

http://www.wind.com....leMinute_GR.pdf

έχεις δίκιο φίλε Ababapanos, sorry

Φίλε Νίκο... τα νέα είναι δυσάρεστα...

τα 110 Mb μπορούν να γίνουν στις 15 ώρες .... (λίγο youtube είναι αρκετό...)

μόνη λύση όπως είπε και ο Ababapanos, διακανονισμός... ?

Τελευταία επεξεργασία από: tasos77, 17/09/2011 - 23:27


#7   eytyxhs

eytyxhs

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Twitter:@Eytyxhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:eytyxhs

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:29

χρεώνουν 10 ευρώ το 1 Megabyte


:o :o Σοβαρά?

#8   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:30

Γεια σας παιδιά.ειμαι ο Νικος κ εχω εδω κ 4 μερες το iphone4 στα χερια μου απο το κατάστημα της wind..το κινητό το περίμενα πως κ πως να έρθει αλλα τελικά δεν ηταν για καλο...τεταρτη 9 το πρωι το παίρνω στα χέρια μου κ 15:30 το ανοίγω μετα απο φόρτιση. ασχοληθεικα μαζι του λιγο κ καταλαβα οτι θελει αρκετή προσπάθεια για να το καταλάβω...πεμπτη πρωι προσπαθώ να κανω κλίση σε φιλο μου κ ακουω να μου λεει οτι δεν μπορώ να πραγματοποιήσω κλίση λογο φραγής.μενω άναυδος χωρίς να ξερω τι συμβαίνει.μετα απο λίγες ώρες παίρνω απο το κινητο τη μανας μου στην wind κ ακούω να μου λεει οτι εχω σχεδόν 900 ευρο λογαριασμό internet..αφου παθαίνω ενα σοκ προσπαθώ να μαθω τι συμβαίνει. μίλησα με μια κοπελα σε ενα αλλο νούμερο της wind σε σχεση με το ιντερνετ στο κινητο κ με την καθοδήγηση της βρήκαμε οτι ειχα επιλεγμένο στο κινητο:ρυθμισεις->γενικα->δικτυο->δεδομενα επιλεγμένα(μου ειπα να ξετσεκαρω την λεξη δεδομενα κ ετσι εκανα για να μιν εχω ιντερνετ)ηταν επιλεγμένο απο μόνο του κ ειχε σύνδεση στο ιντερνετ..... μου ειπε οτι το κινητο μπορει να κανει ενημερώσεις χωρις να βλεπω κατι στην οθονη φανερο(παιζει κριφτο?)....μου ειπαν οτι πρέπει να περιμένω να βγει ο λογαριασμός για να δουμε τι εχει γίνει....εγω με τη βοηθεια φιλου βρηκα τον ογκομετριτι κ εχει γραψει 110 ΜΒ μονο...αλλα κ αυτα τα 110 ΜΒ απο που προήλθαν στο κινητό μου?εχει συμβεί κατι παρομιο σε καποιον?πως το χειριστηκε?μιλησα με τον τασος77 κ μου εξήγησε αρκετα πράγματα κ τον ευχαριστω πολυ...ειναι δυνατόν σε 10-15 ωρες 900 ευρο ιντερνετ??αν ναι που ειναι ο τεραστιος ογκος στα ληφθεντα μου?εχω μολις 110 ΜΒ...

ευχαριστω
Νικος


1.β: Βασικές Χρεώσεις Δεδομένων (Mobile internet):
H υπηρεσία Mobile internet για δυνατότητα πλοήγησης στο διαδίκτυο (WEB & WAP) είναι ενεργοποιημένη σε όλα τα προγράμματα χρέωσης. Για απενεργοποίηση της υπηρεσίας καλέστε το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών στο 1231 από κινητό WIND χωρίς χρέωση.
1ΜΒ= 1024Kb και 1GB = 1024MB.
*WAP Portal είναι η ιστοσελίδα “WIND Plus”.
Χρεώσεις Mobile Internet
Πλοήγηση στο Internet (€/ΚΒ)
0,0068 €
Πλοήγηση ''on portal*'' WAP (€/ είσοδο)
0,5100 €
Πλοήγηση ''off portal*'' WAP (€/ΚΒ)
0,0123 €

Καλά σου είπαν 900€

Οποτε σου βγαίνει 0.0068 x 1024= 6,96€ Χ 110mb = 756.5€


Ολες η εταιριες χρεωνουν το ιδιο.γιαυτο οταν πουλάμε ενα smartphone λεμε στον πελατη οπωσδηποτε 500mb με 7€ επιπλεον στο παγιο για να εχει το κεφαλι του ησυχο.εχω δει παρα πολλες φορες λογαρασμους τις ταξεως 3000-3500€ απο smartphones

#9   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:32

η βονταφον οχι πλεον , σε προστατευει απο τις υπερογκες χρεωσεις και σε βαζει αυτοματα στο προγραμμα με το 1 ευρω την ημερα

#10   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:34

Για αυτό η Cosmo εβγαλε το Internet Day pass με χρεωση 1 ευρώ την ημέρα και 20 Mb, για να προφυλαξει τετοιες χρήσης και υπέρογκες χρεώσεις

βεβαια πολλούς δεν τους βόλεψε αυτό, γιατί αν δεν ηθελες νετ, και σου εβαζε αυτόματα 1 ευρώ x 30 μέρες, έχεις +30 τον μήνα επειδή το Gmail και το Facebook κάνουν push notifications

για αυτό επιλέγουμε notifications off και στα Data το πεδίο apn όχι σωστά συμπληρωμένο (μερικές φορές τα data ανοιχτά για λήψη mms σε μερικές συσκευές ανάλογα και το Firmware)

#11   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:38

Μου φαίνεται είναι καιρός στη WIND να βάλουν και αυτοί το πρόγραμμα με 1€ τη μέρα.
Πραγματικά θα είχες γλιτώσει αρκετά λεφτά τουλάχιστον στην περίπτωσή σου!


Σίγουρα και το πρόβλημά σου είναι σημαντικό αλλά δεν θα μπορέσεις βγάλεις άκρη γιατί ουσιαστικά φταις (εν αγνοία)
Τουλάχιστον ζήτα να γίνει κάποιος διακανονισμός να μην σου φανεί τόσο μεγάλο το ποσό!
Ελπίζω να ζήτησες ήδη φραγή στις GPRS και WAP Internet ρυθμίσεις

PS: Για φραγή στο internet κάνουμε μια κλήση στο 1231 και πατάμε το "8"
Προσοχή αν έχουμε ζητήσει ήδη και αλλάξουμε πακετο είναι πιθανό να φύγει και η φραγή!

#12   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:42

Μου φαίνεται είναι καιρός στη WIND να βάλουν και αυτοί το πρόγραμμα με 1€ τη μέρα.
Πραγματικά θα είχες γλιτώσει αρκετά λεφτά τουλάχιστον στην περίπτωσή σου!


Σίγουρα και το πρόβλημά σου είναι σημαντικό αλλά δεν θα μπορέσεις βγάλεις άκρη γιατί ουσιαστικά φταις (εν αγνοία)
Τουλάχιστον ζήτα να γίνει κάποιος διακανονισμός να μην σου φανεί τόσο μεγάλο το ποσό!
Ελπίζω να ζήτησες ήδη φραγή στις GPRS και WAP Internet ρυθμίσεις

PS: Για φραγή στο internet κάνουμε μια κλήση στο 1231 και πατάμε το "8"
Προσοχή αν έχουμε ζητήσει ήδη και αλλάξουμε πακετο είναι πιθανό να φύγει και η φραγή!


Μα η λαλακια με την wind ειναι οτι δεν μπορεις να πας να πειραξεις τις ιντερνετ ρυθμισεις ετσι και εχεις κανει update μεσο itunes η ΟΤΑ τα καινουργια carrier settings.στο απενεργοποιει και δεν μπορεις να αλλαξεις το apn απο gint.b-online.gr σε empty για να μην μπορεις να μπεις στο ινετρνετ.

#13   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:43

όλα αυτά γιατί το Iphonάκι είναι Αμερικανιά και έρχεται έτσι με κάποιες ρυθμίσεις προ-σεταρισμένες

γιατί στην Αμερική η κινητή τηλεφωνία και το Internet δεν τους (.....) όπως εμάς εδώ...

ΓΙΑ ΑΥΤΟ!!!


όταν ερχονται συγγενείς από το εξωτερικό εκπλήσσονται όταν τους λεω... είστε σπίτι? κλείστε το κινητό και σας παίρνω... γιατί εκεί είτε κινητό είτε σταθερό...

θα έχετε παρατηρήσει... στα Απεριόριστα Εξωτερικου μονο στην Αμερική είναι δωρεάν και οι προορισμοί προς κινητά Αμερικής

(το ίδιο και για τα voip πακέτα τύπου justvoip,voipbuster, κλπ)


Νίκο... βαθιά ανάσα... κουράγιο... και με το μαλακό στα οικογενειακά πρόσωπα... μην έχουμε λιποθυμίες...

#14   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:45

Μα η λαλακια με την wind ειναι οτι δεν μπορεις να πας να πειραξεις τις ιντερνετ ρυθμισεις ετσι και εχεις κανει update μεσο itunes η ΟΤΑ τα καινουργια carrier settings.στο απενεργοποιει και δεν μπορεις να αλλαξεις το apn απο gint.b-online.gr σε empty για να μην μπορεις να μπεις στο ινετρνετ.



μπορεί να στηριχθεί σε αυτό μήπως? να πει πως χρειαζόταν το Data ανοιχτό για mms και κανείς δεν το ενημέρωσε αγοράζοντας το κινητό, ούτε του προτάθηκε αλλαγή προγράμματος?

σίγουρα επρεπε να έχει γίνει πρόταση αλλαγής... η ίδια η εταιρία η κάθε εταιρία προμοτάρει τα νέα της προγράμματα

#15   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 17/09/2011 - 23:50

μπορεί να στηριχθεί σε αυτό μήπως? να πει πως χρειαζόταν το Data ανοιχτό για mms και κανείς δεν το ενημέρωσε αγοράζοντας το κινητό, ούτε του προτάθηκε αλλαγή προγράμματος?

σίγουρα επρεπε να έχει γίνει πρόταση αλλαγής... η ίδια η εταιρία η κάθε εταιρία προμοτάρει τα νέα της προγράμματα


Εχει βγαλει το ´εγγυηση λογαριασμου wind to all My link
Τωρα εαν μπορει να πατησει οτι το ηθελε για mms δεν γνωριζω ο ιδιος πρεπει να καλεσει και να δει τι να του πουν.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες