Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4S & Siri: Όλα όσα πρέπει να ξέρετε


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/11/2011 - 21:20

Υπάρχει κάποια χρέωση όπως με το facetime ή γίνεται μόνο χρήση Ίντερνετ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   Andre

Andre

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/12/2011 - 04:18

Όχι παντα. Ινερνετ θελει αν του πεις πχ πες μου τον καιρο.


Είσαι σίγουρος γι' αυτό φίλε? Εμένα στο 4s μου δεν κάνει τπτ χωρις ιντερνετ.

#153   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 27/12/2011 - 05:46

Εννοειται.. Πάντα θέλει internet.. 3G ή WiFi

#154   Rocket

Rocket

    iPH Contributor

  • 1.085 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/12/2011 - 06:14

μονο με ιντερνετ δουλευει!

 SIA -  MIDNIGHT DECISIONS   :wub:


#155   cyclops

cyclops

    iPH Member

  • 237 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:Wolv3rine88

Δημοσίευση 30/12/2011 - 01:08

Εχω μια απορία πώς βάζω στις επαφές ποιός είναι ο μπαμπάς, η μαμά, ο αδερφός για να το καταλαβαίνει το siri;

#156   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/12/2011 - 01:10

Εχω μια απορία πώς βάζω στις επαφές ποιός είναι ο μπαμπάς, η μαμά, ο αδερφός για να το καταλαβαίνει το siri;


Στο πεδίο relationships στην επαφή σου.

Σήμερα δε λειτουργούσε κανονικά... Το πάθατε και εσείς;

#157   giodert

giodert

    iPH Contributor

  • 1.108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/12/2011 - 01:13

και για να δειτε πως ειναι η siri σε ανθρωπινη μορφη...

#158   kapi

kapi

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2012 - 09:01

αν κάποιος έχει περασμένες επαφές στα ελληνικά ( πχ "μπάρμπας τάδε" ή "θείτσα τάδε" ) όταν του ζητήσεις να κάνει κλήση τι θα γίνει?
πρέπει οι επαφές να είναι σε απόλυτα αγγλικά ( πχ "john" & όχι απλώς με λατινικούς χαρακτήρες όπως "giannis" ) ?
στα sms/email/κείμενα όλα θα πρέπει να διατυπώνονται στα αγγλικά? και με άψογη προφορά?

Τελευταία επεξεργασία από: kapi, 03/03/2012 - 09:01


#159   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 03/03/2012 - 09:04

αν κάποιος έχει περασμένες επαφές στα ελληνικά ( πχ "μπάρμπας τάδε" ή "θείτσα τάδε" ) όταν του ζητήσεις να κάνει κλήση τι θα γίνει?
πρέπει οι επαφές να είναι σε απόλυτα αγγλικά ( πχ "john" & όχι απλώς με λατινικούς χαρακτήρες όπως "giannis" ) ?
στα sms/email/κείμενα όλα θα πρέπει να διατυπώνονται στα αγγλικά? και με άψογη προφορά?



Μπορείς να προσθέσεις στις επαφές ψευδόνυμο σε Αγγλικά, έτσι δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις την ονομασία των επαφών!

Επίσης το κείμενο των μηνυμάτων πρέπει να διατυπωθεί στα Αγγλικά!

#160   kapi

kapi

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2012 - 09:17

Μπορείς να προσθέσεις στις επαφές ψευδόνυμο σε Αγγλικά, έτσι δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις την ονομασία των επαφών!

Επίσης το κείμενο των μηνυμάτων πρέπει να διατυπωθεί στα Αγγλικά!


καλό αυτό με το ψευδώνυμο, δεν το ήξερα, αλλά μου δημιουργείται κι ένα άλλο ερώτημα, πόσα ψευδώνυμα θα είναι εφικτό να δημιουργηθούν σε ένα τηλεφωνικό κατάλογο με 150 ή 200 ονοματεπώνυμα από επαγγελματικό χώρο? και εννοείται ότι παράλληλα θα πρέπει να είναι αποτυπωμένα και τα ψευδώνυμα σε σύγκλιση με τα πραγματικά στην μνήμη του καθενός που θα επιθυμεί να τα χρησιμοποιήσει ΑΜΕΣΑ αφού είναι και αυτός ένας λόγος για χρησιμοποιηθεί το siri?

Τελευταία επεξεργασία από: kapi, 03/03/2012 - 09:19


#161   kapi

kapi

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2012 - 09:35

άρα επί της ουσίας μήπως είναι ανέφικτη ή τουλάχιστον υπερβολικά ελλιπής και προβληματική η χρήση του siri λόγω έλλειψης ελληνικής γλώσσας?

#162   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 03/03/2012 - 09:41

άρα επί της ουσίας μήπως είναι ανέφικτη ή τουλάχιστον υπερβολικά ελλιπής και προβληματική η χρήση του siri λόγω έλλειψης ελληνικής γλώσσας?



Ανέφικτη, δεν θα το έλεγα!

Άλλα όπως και να το κάνουμε, για να είναι πλήρως λειτουργικό στην Ελλάδα, θέλει δουλειά από την Apple!

Μπορείς σαν ψευδόνυμο να βάλεις την ονομασία της επαφής στα Αγγλικά! Με αυτό τον τρόπο, δεν ποστεύω να τα ξεχάσεις εύκολα!

#163   kapi

kapi

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2012 - 09:49

Ανέφικτη, δεν θα το έλεγα!

Άλλα όπως και να το κάνουμε, για να είναι πλήρως λειτουργικό στην Ελλάδα, θέλει δουλειά από την Apple!

Μπορείς σαν ψευδόνυμο να βάλεις την ονομασία της επαφής στα Αγγλικά! Με αυτό τον τρόπο, δεν ποστεύω να τα ξεχάσεις εύκολα!


εννοείς πχ αν υπάρχει μία επαφή με όνομα Παππάς να περαστεί ως Pappas ? δηλαδή έτσι θα του λες (του siri) "call Pappas" και θα το κάνει άμεσα? μου ακούγεται λίγο δύσκολο να γίνει αν όχι για όλα τουλάχιστον για τα περισσότερα λόγω μη ...πως να το θέσω... αντίληψης των ελληνικών από τα αγγλικά? έχεις κάνει κάτι παρόμοιο εσύ ή και οποιοδήποτε άλλο μέλος εδώ που μπορεί να παραθέσει την εμπειρία χρήσης με το siri?

#164   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 03/03/2012 - 09:55

εννοείς πχ αν υπάρχει μία επαφή με όνομα Παππάς να περαστεί ως Pappas ? δηλαδή έτσι θα του λες (του siri) "call Pappas" και θα το κάνει άμεσα? μου ακούγεται λίγο δύσκολο να γίνει αν όχι για όλα τουλάχιστον για τα περισσότερα λόγω μη ...πως να το θέσω... αντίληψης των ελληνικών από τα αγγλικά? έχεις κάνει κάτι παρόμοιο εσύ ή και οποιοδήποτε άλλο μέλος εδώ που μπορεί να παραθέσει την εμπειρία χρήσης με το siri?



Προσωπικά έχω προσθέσει σε καμιά 20-30 επαφές που χρησιμοποιώ πολύ ψευδόνυμο. Δεν το έχω θέσει το όνομα της επαφής ακριβώς αλλά κάτι περεμφερές!

Δεν ξέρω αν έχεις iPhone 4S, αλλά αν έχεις μπορείς να δοκιμάσεις ώστε βα κρίνεις αν σε βολεύει!

#165   kapi

kapi

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2012 - 10:05

δεν έχω αλλά επειδή σκέφτομαι να πάρω, πριν το κάνω, θέλω να δω όλες τις πτυχές που παρέχει έναντι του προκατόχου "4¨. έσβησες το κανονικό όνο/νυμο (ελληνικό) και πέρασες μόνο στην στήλη "ψευδώνυμο" στα αγγλικά?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες