Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4S & Siri: Όλα όσα πρέπει να ξέρετε


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/10/2011 - 17:46

HEART3LESS ειναι αλή8εια αυτο που λες???8ελω να πω το εχεις διαβασει καπου σε καποιο δημοσίευμα ή ειναι απο προσωπική σου αποψη απο καποιο συγγενη σου?Ρωτάω γιατι εμενα μου αλλαζει τελείως τα δεδομένα διότι πίστευα οτι μερικές εντολές τισ κανει χωρις να εισαι συνδεδεμένος στο net.Σε παρακαλω πολύ απάντησε γιατι απο οτι βλεπω με βλέπω να αγοράζω παλι το απλο 4αρη

Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 15/10/2011 - 17:48


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2011 - 17:48

Βασικάη αναγνώριση γίνεται (μάλλον) στο τηλέφωνο. Αλλά (υποθέτω) αφού δεν είναι απλή αναγνώριση, αλλά ολόκληρο σύστημα τεχνητής νοημοσύνης, τότε η επεξεργασία του να καταλάβει τί θές θα γίνεται στους servers τής Apple, που έχουν και μεγάλη επεξεργαστική ισχύ!
Εξάλλου, όπως έχουν πεί, η αναγνώριση της φωνής είναι το εύκολο κομμάτι, το να καταλάβει τί θές όταν του μιλάς σε φυσική γλώσσα (και δεν δίνεις τυποποιημένες εντολές) είναι εξαιρετικά πολύπλοκο επεξεργαστικά (αναγνώριση hidden Markovian models, κτλ.).
Γι'αυτό μάλλον αργούσε στον φίλο σου σε περιοχές με ασθενές σήμα, αν χρησιμοποιούσε το Internet μόνο για να στέλνει τις προτιμήσεις μας στην Apple, δεν θα καθυστερούσε στην εκτέλεση των εντολών!

Πάντως, θα δουλεύει και μέσω WiFi! Και στο κατω κάτω, συσκευές σαν το iPhone είναι δεδομένο ότι πρέπει να τίς παίρνουμε με data plan, όσο και αν δεν μας αρέσει το μοντέλο των συνδρομών (ίσως π.χ. προτιμούσαμε να δώσουμε +200€ ντούκου για να έχει το iPhone συνέχεια Internet, ενώ να δίνουμε κάθε μήνα 15€ μάς χαλάει!).
Αυτό που με ανησυχεί είναι η κατανάλωση σε όγκο δεδομένων, καθώς ώς γνωστόν στην Ελλάδα δεν έχουμε απεριόριστα data plans!

#108   Heartl3ss

Heartl3ss

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/10/2011 - 17:53

HEART3LESS ειναι αλή8εια αυτο που λες???8ελω να πω το εχεις διαβασει καπου σε καποιο δημοσίευμα ή ειναι απο προσωπική σου αποψη απο καποιο συγγενη σου?Ρωτάω γιατι εμενα μου αλλαζει τελείως τα δεδομένα διότι πίστευα οτι μερικές εντολές τισ κανει χωρις να εισαι συνδεδεμένος στο net.Σε παρακαλω πολύ απάντησε γιατι απο οτι βλεπω με βλέπω να αγοράζω παλι το απλο 4αρη

και μένα με ανέτρεψε εντελώς τα δεδομένα φίλε μου..τις πληροφορίες τις πήρα απο ένα άλλο φορουμ για smartphones και άνοιξα ένα τόπικ οπού ρωτούσα αυτό το πράγμα καθώς βαρέθηκα να ρωτάω και να ξαναρωτάω εδω μέσα και κάποιοι τύποι που το έχουν απο χτές να βαριούνται νας μας πούνε ενα δυο πραγματάκια σημαντικά...οπότε σε αυτό το τόπικ μου απάντησαν 2 άτομα που είναι κάτοχοι του 4S και μου επιβεβαίωσαν ότι απαιτεί γενικά πρόσβαση στο ίντερνετ για να λειτουργήσει..παρακαλώ τον θεό να μου είπαν ψέματα αν και δεν νομίζω γιατι δεν είχαν κάποιο όφελος τα παιδιά...Εκτός και αν κάποιος εδώ μέσα που έχει το 4S μπορεί να αφιερώσει λίγα δευτερόλεπτα απο την ζωή του να μας δώσει μια οριστική απάντηση..

#109   Heartl3ss

Heartl3ss

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/10/2011 - 17:57

Πάντως, θα δουλεύει και μέσω WiFi! Και στο κατω κάτω, συσκευές σαν το iPhone είναι δεδομένο ότι πρέπει να τίς παίρνουμε με data plan, όσο και αν δεν μας αρέσει το μοντέλο των συνδρομών (ίσως π.χ. προτιμούσαμε να δώσουμε +200€ ντούκου για να έχει το iPhone συνέχεια Internet, ενώ να δίνουμε κάθε μήνα 15€ μάς χαλάει!).
Αυτό που με ανησυχεί είναι η κατανάλωση σε όγκο δεδομένων, καθώς ώς γνωστόν στην Ελλάδα δεν έχουμε απεριόριστα data plans!

εδώ δεν είμαστε αμερική οπότε δεν έχει παντώ wifi..αν ειναι να παρουμε το 4S και να χρησιμοποιουμε το Siri μονο στο σπιτι χεσε μεσα..Το data plan δεν συμφέρει..και αυτό διότι όλες αυτες οι εφαρμογες που θα εγκατασησεις απο το appstore-installus τραβάνε συνεχώς δεδομένα και όταν δεις πόσο γρήγορα σε χρεώνει και σου τελιώνουν τα megabytes θα τραβάς τα μαλλιά σου(για να μην πω και τα βυζιά σου..)

#110   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/10/2011 - 18:02

και μένα με ανέτρεψε εντελώς τα δεδομένα φίλε μου..τις πληροφορίες τις πήρα απο ένα άλλο φορουμ για smartphones και άνοιξα ένα τόπικ οπού ρωτούσα αυτό το πράγμα καθώς βαρέθηκα να ρωτάω και να ξαναρωτάω εδω μέσα και κάποιοι τύποι που το έχουν απο χτές να βαριούνται νας μας πούνε ενα δυο πραγματάκια σημαντικά...οπότε σε αυτό το τόπικ μου απάντησαν 2 άτομα που είναι κάτοχοι του 4S και μου επιβεβαίωσαν ότι απαιτεί γενικά πρόσβαση στο ίντερνετ για να λειτουργήσει..παρακαλώ τον θεό να μου είπαν ψέματα αν και δεν νομίζω γιατι δεν είχαν κάποιο όφελος τα παιδιά...Εκτός και αν κάποιος εδώ μέσα που έχει το 4S μπορεί να αφιερώσει λίγα δευτερόλεπτα απο την ζωή του να μας δώσει μια οριστική απάντηση..


Πάντως αν ισχυει αυτο που σου είπαν τα παιδιά σε αλλο φορουμ για μενα με προσανατολιζει εκτος ....Εν συνεχεία λοιπον παιδιά αν το εχει κανείς απο εδώ το iphone 4s παρακαλώ πολύ ας μας πεί μόνο αν χρειάζεται το siri ιντερνετ η οχι κα8ώς για μερικους εξ' αυτων και εμου οί μόνοι παράγοντες για να αγοράσουμε iphone 4s ειναι το siri και ο Α5 .As μας απαντήσει καποιος επιτέλους για το siri.............

#111   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2011 - 18:06

Εδώ και ενάμιση χρόνο έχω dataplan, σχετικά μκρό (350MB), και έχω να σου πώ ότι τα data που τραβάνε οι εφαρμογές (για Game Ceneter, scores, εύρεση τοποθεσίας, κτλ.) είναι ελάχιστα ! Εννοείται πως δεν θα βλέπεις όλη μέρα βιντεάκια στο youtube ούτε θα κατεβάζεις εφαρμογές ενώ είσαι σε 3G, αλλά για όλα τα υπόλοιπα (browsing, blogging, forum, κτλ.) θα είσαι μιά χαρά!
Και επειδή, όπως πολύ σωστά λές, δεν είμαστε Αμερική να έχουμε παντού wifi, αν δεν έχω data plan να μπαίνω σε κανένα forum όταν είμαι στο λεωφορείο, να διαβάζω καμιά είδηση στον δρόμο για την σχολή, να στέλνω κανένα email, κτλ., έχω εντελώς κουτσουρεμένη συσκευή! Καλύτερα να έπαιρνα μεταχειρισμένο, και την διαφορά να την έδινα στα πάγια! Και εννοείται στο σπίτι έχω WiFi, αλλά όταν είμαι σπίτι δεν θα βγάλω τα μάτια μου με το iPhone, έχω το MacBook Pro!

#112   Heartl3ss

Heartl3ss

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/10/2011 - 18:14

Εδώ και ενάμιση χρόνο έχω dataplan, σχετικά μκρό (350MB), και έχω να σου πώ ότι τα data που τραβάνε οι εφαρμογές (για Game Ceneter, scores, εύρεση τοποθεσίας, κτλ.) είναι ελάχιστα ! Εννοείται πως δεν θα βλέπεις όλη μέρα βιντεάκια στο youtube ούτε θα κατεβάζεις εφαρμογές ενώ είσαι σε 3G, αλλά για όλα τα υπόλοιπα (browsing, blogging, forum, κτλ.) θα είσαι μιά χαρά!
Και επειδή, όπως πολύ σωστά λές, δεν είμαστε Αμερική να έχουμε παντού wifi, αν δεν έχω data plan να μπαίνω σε κανένα forum όταν είμαι στο λεωφορείο, να διαβάζω καμιά είδηση στον δρόμο για την σχολή, να στέλνω κανένα email, κτλ., έχω εντελώς κουτσουρεμένη συσκευή! Καλύτερα να έπαιρνα μεταχειρισμένο, και την διαφορά να την έδινα στα πάγια! Και εννοείται στο σπίτι έχω WiFi, αλλά όταν είμαι σπίτι δεν θα βγάλω τα μάτια μου με το iPhone, έχω το MacBook Pro!

συμφωνώ σε όσα λές φίλε αλλα για τί data plan μιλάμε ακριβώς? Πόσα πληρώνεις τον μήνα?

#113   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/10/2011 - 18:17

Εδώ και ενάμιση χρόνο έχω dataplan, σχετικά μκρό (350MB), και έχω να σου πώ ότι τα data που τραβάνε οι εφαρμογές (για Game Ceneter, scores, εύρεση τοποθεσίας, κτλ.) είναι ελάχιστα ! Εννοείται πως δεν θα βλέπεις όλη μέρα βιντεάκια στο youtube ούτε θα κατεβάζεις εφαρμογές ενώ είσαι σε 3G, αλλά για όλα τα υπόλοιπα (browsing, blogging, forum, κτλ.) θα είσαι μιά χαρά!
Και επειδή, όπως πολύ σωστά λές, δεν είμαστε Αμερική να έχουμε παντού wifi, αν δεν έχω data plan να μπαίνω σε κανένα forum όταν είμαι στο λεωφορείο, να διαβάζω καμιά είδηση στον δρόμο για την σχολή, να στέλνω κανένα email, κτλ., έχω εντελώς κουτσουρεμένη συσκευή! Καλύτερα να έπαιρνα μεταχειρισμένο, και την διαφορά να την έδινα στα πάγια! Και εννοείται στο σπίτι έχω WiFi, αλλά όταν είμαι σπίτι δεν θα βγάλω τα μάτια μου με το iPhone, έχω το MacBook Pro!


Αν κατάλαβα καλά λες οτι δεν εχει καμία σημασία αν το siri δουλεύει με χρήση 3g και πιστέυεις οτι με 15 ευρώ σύνδεση επιπλέον κοστος δεν ειναι τιποτα.Ακόμα απο οτι λεει και ενας φιλος ποιο πάνω αν δεν εχεις καλή σύνδεση και υψηλές ταχύτητες το siri αργει να ανταποκρι8εί για αυτο τί εχεις να πείς??Στο μόνο που συμφωνώ ειναι για το mac οταν εισαι σπιτι .....

#114   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/10/2011 - 18:19

Αμα ήταν όλες οι απαντήσεις και όλη η τεχνολογία του Siri μέσα στο iPhone, θα θέλαμε πολλά TB δίσκους!
Παλι καλα που δεν εχει Ελληνικα παντως. Θα εβλεπες καθε Ελληνα στον δρομο να μιλαει στο iPhone.

#115   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2011 - 18:21

To πρόγραμμά μου είναι το Cosmote i35, που εκτός από τα 350 MB Internet, περιλαμβάνει:
Προς όλους: 60 λεπτά ομιλίας και βιντεοκλήσεων, 50 SMS, 50 MMS,
Πρός Cosmote και σταθερά: Απεριόριστα λεπτά ομιλίας και βιντεοκλήσεων, απεριόριστα SMS και απεριόριστα MMS.
Δίνω 37€ τον μήνα, και όταν πήρα το iPhone 4 32GB, είχα 300€ έκπτωση.

Βέβαια, βγήκαν και νέα, πιό οικονομικά προγράμματα, μ πρισσότερο Internet, ρίξε μιά ματιά και εδώ: http://www.cosmote.g...ernetOnThePhone

#116   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2011 - 18:29

Αν κατάλαβα καλά λες οτι δεν εχει καμία σημασία αν το siri δουλεύει με χρήση 3g και πιστέυεις οτι με 15 ευρώ σύνδεση επιπλέον κοστος δεν ειναι τιποτα.Ακόμα απο οτι λεει και ενας φιλος ποιο πάνω αν δεν εχεις καλή σύνδεση και υψηλές ταχύτητες το siri αργει να ανταποκρι8εί για αυτο τί εχεις να πείς??Στο μόνο που συμφωνώ ειναι για το mac οταν εισαι σπιτι .....

Δεν λέω ότι δεν έχει σημασία, απλά πρέπει να συμβιβαστώ ότι στις περισσότερες περιπτώσεις θα το δουλεύω με 3G, λόγω της έλλειψης WiFi δικτύων, αλλά και λόγω του ότι είσαι διαρκώς εν κινήσει, επομένως και WiFi να έχει, συνέχεια θα αποσυνδέεται και θα συνδέεται.
Τα 15€ μηνιαίως είναι σεβαστό ποσό, αλλά και τα 780€ που έδωσα για το iPhone δεν είναι? Απλά άμα δεν είχα την δυνατότητα, θα προτιμούσα μικρότερης χωρητικότητας ή μεταχειρισμένο iPhone με dataplan (αντί να δώσω 780€ για 32GB, θα έδινα 660€ για 16GB και από 10-15€ τον μήνα για έναν χρόνο) αντί iPhone χωρίς data plan.
Τώρα για την αργή αναπόκριση, περιμένω να το δώ με τα μάτια μου, αν και μάλλον έτσι θα είναι, κυρίως λόγω του υψηλού ping που είναι έμφυτο στις 3G συνδέσεις. Υπομονή για 4G LTE! Αν και δεν νομίζω να είναι τόσο αργό, εκτός αν το δίκτυο είναι υπερφορτωμένο ή το σήμα πολύ ασθενέ΄ς΄.

#117   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/10/2011 - 18:34

Δεν λέω ότι δεν έχει σημασία, απλά πρέπει να συμβιβαστώ ότι στις περισσότερες περιπτώσεις θα το δουλεύω με 3G, λόγω της έλλειψης WiFi δικτύων, αλλά και λόγω του ότι είσαι διαρκώς εν κινήσει, επομένως και WiFi να έχει, συνέχεια θα αποσυνδέεται και θα συνδέεται.
Τα 15€ μηνιαίως είναι σεβαστό ποσό, αλλά και τα 780€ που έδωσα για το iPhone δεν είναι? Απλά άμα δεν είχα την δυνατότητα, θα προτιμούσα μικρότερης χωρητικότητας ή μεταχειρισμένο iPhone με dataplan (αντί να δώσω 780€ για 32GB, θα έδινα 660€ για 16GB και από 10-15€ τον μήνα για έναν χρόνο) αντί iPhone χωρίς data plan.
Τώρα για την αργή αναπόκριση, περιμένω να το δώ με τα μάτια μου, αν και μάλλον έτσι θα είναι, κυρίως λόγω του υψηλού ping που είναι έμφυτο στις 3G συνδέσεις. Υπομονή για 4G LTE! Αν και δεν νομίζω να είναι τόσο αργό, εκτός αν το δίκτυο είναι υπερφορτωμένο ή το σήμα πολύ ασθενέ΄ς΄.

ή του ζητήσεις να σου βρει συνταγή για μουσακά. παιζει και το overload των servers τωρα στην αρχη που το δοκιμαζουν ολοι. με τον καιρο ολα καλα θα δουλευουν.

#118   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/10/2011 - 18:38

Δεν λέω ότι δεν έχει σημασία, απλά πρέπει να συμβιβαστώ ότι στις περισσότερες περιπτώσεις θα το δουλεύω με 3G, λόγω της έλλειψης WiFi δικτύων, αλλά και λόγω του ότι είσαι διαρκώς εν κινήσει, επομένως και WiFi να έχει, συνέχεια θα αποσυνδέεται και θα συνδέεται.
Τα 15€ μηνιαίως είναι σεβαστό ποσό, αλλά και τα 780€ που έδωσα για το iPhone δεν είναι? Απλά άμα δεν είχα την δυνατότητα, θα προτιμούσα μικρότερης χωρητικότητας ή μεταχειρισμένο iPhone με dataplan (αντί να δώσω 780€ για 32GB, θα έδινα 660€ για 16GB και από 10-15€ τον μήνα για έναν χρόνο) αντί iPhone χωρίς data plan.
Τώρα για την αργή αναπόκριση, περιμένω να το δώ με τα μάτια μου, αν και μάλλον έτσι θα είναι, κυρίως λόγω του υψηλού ping που είναι έμφυτο στις 3G συνδέσεις. Υπομονή για 4G LTE! Αν και δεν νομίζω να είναι τόσο αργό, εκτός αν το δίκτυο είναι υπερφορτωμένο ή το σήμα πολύ ασθενέ΄ς΄.

Εγω 8α αναφέρω μόνο οτι οι ταχύτητες internet που έχουμε στη Α8ήνα δεν ειναι προσαρμοσμένες απο οτι έχω αντιληφ8εί σε ευρωπαικά δεδομένα αλλα στα ελληνικά δεδομένα.Ακομα εχω αρχίσει και αντιλαμβάνομαι οτι το siri ειναι προσαρμοσμενο για χώρες οπως Αμερική,Γερμανία,Γαλλία,Κίνα,Αγγλία και σε μερικές ακομα ελάχιστες ευρωπαικές χωρες...όπως λες και εσυ υπομονή για 4g που δεν νομιζω να έρ8ει σύντομα ολη αυτη η κατασταση...

Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 15/10/2011 - 18:39


#119   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/10/2011 - 20:28

Όπως έχουμε δει και σε προηγούμενα δημοσιεύματα το Siri είναι ικανό να δώσει μερικές «αστείες» ή «περίεργες» απαντήσεις που έχουν εξάψει το ενδιαφέρον των χρηστών. Η Wall Street Journal μιλώντας με έναν εκ των αρχικών ιδρυτών της εταιρείας που δεν βρίσκεται, όμως, στην Apple έμαθε το αρχικό πλάνο:

Υπήρχαν πολλές συζητήσεις στην ομάδα για το αν [το Siri] θα έπρεπε να είναι ουδέτερου φύλου ή να έχει 'προσωπικότητα'. To αποτέλεσμα πριν αγοραστεί το software από την Apple ήταν να έχει 'λίγη προσωπικότητα'

Ένα άλλο άτομο που εργάζεται στην Apple και στο project του Siri αναφέρει ότι πρόθεση της εταιρείας ήταν το Siri να είναι φιλικό και ταπεινό αλλά να έχει και μια 'σπιρτάδα'. Η ερώτηση που είχαν όλοι στο μυαλό τους κατά την ανάπτυξη του λογισμικού ήταν "Πώς θα θέλαμε να μας απαντήσει κάποιο άτομο;"

Σύμφωνα με πληροφορίες η ομάδα που εργάζεται στο Siri είναι από τις μεγαλύτερες στην Apple και οι έξυπνες απαντήσεις του λογισμικού είναι προσπάθεια για να δεθεί συναισθηματικά ο χρήστης με τη συσκευή.

Follow me on twitter


#120   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2011 - 17:42

Δεν θα τα παμε καλα κυρ Siri
Αναρτημένη εικόνα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες