Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Start learning


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Ntinoc13BIPF

Ntinoc13BIPF

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/10/2011 - 16:36

Λοιπον παιδια χτεσ εκανα ενα τοπικ σχετικα με προγραμματισμο.Ειχα βοηθεια για αρχη,αλλα οσο εψαχνα τοσο πιο πολυ χανομουν.Θελω καποιος που ξερει καλα να μου τι ακριβωσ να κανω.Λοιπον,καταρχασ δεν ξερω καμια γλωσσα προγραμματισμου,ωστοσο ειμαι προθυμος να κατσω και να μαθω.Ξερω οτι για apps χρειαζεται η objective-c.Μπορει να μου καποιοσ πωσ να αρχισω,τι να διαβασω και γενικεσ πληροφοριες;

Τελευταία επεξεργασία από: Ntinoc13BIPF, 12/10/2011 - 16:37


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   martini

martini

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:mart!ni

Δημοσίευση 12/10/2011 - 16:42

Γιατι δεν ξεκινάς απο τη C και μετα να πας C++?
Όλα αυτα λιγο πολυ την ίδια φιλοσοφία και σύνταξη έχουν!

#3   pavlos104

pavlos104

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/10/2011 - 16:42

Είμαι και γω ακριβώς στην ίδια φάση,που ασχολούμε από χόμπι με την objective C. Έχω Mac και έχω κατεβάσει από το Mac Apps Store το X-Code το οποίο είναι μία σουίτα εφαρμογών developing . Υπάρχει σχετικό Manual το οποίο είναι αρκετά χρήσιμο,αλλά και εγώ χρειάζομαι από τους γνώστες του αντικειμένου τις χρήσιμες υποδείξεις τους.

Τελευταία επεξεργασία από: pavlos104, 12/10/2011 - 16:42


#4   Ntinoc13BIPF

Ntinoc13BIPF

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/10/2011 - 16:47

Ναι απλα επειδη δεν ξερω ακριβωσ και διοτι δεν θελω να σπαταλαω χρονο ασκοπα απο δω και απο κει,ψαχνω κτ σιγκεκριμενο ουσιαστικα δηλαδη πως πρεπει να ξεκινησω απο το 0

#5   martini

martini

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:mart!ni

Δημοσίευση 12/10/2011 - 16:52

Θέλεις δηλαδή συγκεκριμένα βιβλία και συγκεκριμένο υλικό?
Απο λογισμικό για να τεσταρεις προγράμματα κατέβασε το Dev C++ η και το Xcode όπως σου είπε παραπάνω ο Παύλος και απο βιβλία το θέμα είναι δικό σου! Υπάρχουν παρα πολλα και ο καθένας μας έχει διαφορετικά γούστα!

#6   Ntinoc13BIPF

Ntinoc13BIPF

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/10/2011 - 16:57

Αρα ουσιαστικα πρεπει να αρχισω με c++ και μετα να παω objective.Ποιο βιβλιο θα μου συστεινες;

#7   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 12/10/2011 - 17:04

Λοιπον παιδια χτεσ εκανα ενα τοπικ σχετικα με προγραμματισμο.Ειχα βοηθεια για αρχη,αλλα οσο εψαχνα τοσο πιο πολυ χανομουν.Θελω καποιος που ξερει καλα να μου τι ακριβωσ να κανω.Λοιπον,καταρχασ δεν ξερω καμια γλωσσα προγραμματισμου,ωστοσο ειμαι προθυμος να κατσω και να μαθω.Ξερω οτι για apps χρειαζεται η objective-c.Μπορει να μου καποιοσ πωσ να αρχισω,τι να διαβασω και γενικεσ πληροφοριες;

Αγγλικά γνωρίζεις καλά;
Εαν ναι τότε ξεκίνα απο καμιά perl για να πάρεις μα πρώτη γευση με το τι εστί γλώσσα προγραμματισμού και στην συνεχεία objective C για να μπεις κάπως στο κλίμα.

Βιβλία απο παπασωτηριου η amazon και κοιταξε να επιλέξεις απο Αpress εκδοτικο οίκο απο τους καλύτερους.

#8   Ntinoc13BIPF

Ntinoc13BIPF

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/10/2011 - 17:05

Ναι αγγλικα γνωριζω καλα.Επειδη ακουω πολλεσ αποψεις για το περι με ποια γλωσσα να αρχισω σιγουρα η pearl ειναι ι καταλυλοτερη;

Τελευταία επεξεργασία από: Ntinoc13BIPF, 12/10/2011 - 17:06


#9   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 12/10/2011 - 17:07

Ναι αγγλικα γνωριζω καλα.


Προχώρα τότε και μην φοβάσε τίποτα.

#10   samigostab

samigostab

    iPH Addict

  • 639 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Samig0s

Δημοσίευση 12/10/2011 - 17:15

Για μενα, ξεκινα με pascal, μπορει πλεον να ειναι ξεπερασμενη, αλλα για εναν εντελως πρωταρη, πιστευω ειναι μια καλη αρχη... Ετσι ξεκινησα κι εγω περυσι.. Στην πορεια, πιστευω πως οντως θα επρεπε να προχωρησεις σε c++.. Να παρεις και κανα βιβλιο.. Γνωμη μου.

#11   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 12/10/2011 - 17:21

Αρα ουσιαστικα πρεπει να αρχισω με c++ και μετα να παω objective.Ποιο βιβλιο θα μου συστεινες;


Η μητέρα των γλωσσών είναι η C. Από 'κει και πέρα δεν είναι απλό να σου πει κάποιος "πρέπει να μάθεις αυτή την γλώσσα". Πάντα εξαρτάται κι από το τι θέλεις να κάνεις. Βασική αρχή είναι η εξής: οι γλώσσες χωρίζονται σε procedural και σε object oriented. Η C++ που αναφέρεις ανήκει στις δεύτερες. Μπορείς να δουλέψεις C++ χωρίς objects, αλλά τότε γράφεις ουσιαστικά C με σύνταξη C++. Η εργασία με objects είναι πιο δύσκολη, πιο αφηρημένη και έχει νόημα στην δημιουργία μεγάλων projects.
Η Perl είναι script γλώσσα και απλός σου την ανέφερα για να μπείς στο νόημα αν θέλεις. Εαν θες μπορείς να Πιάσεις C και αν τα βρεις μπαστούνια παράτα τα. Αλλοιώς προχωράς αργότερα σε C++

#12   MihalisTsoukalos

MihalisTsoukalos

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Twitter:@mactsouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/10/2011 - 20:36

Αρα ουσιαστικα πρεπει να αρχισω με c++ και μετα να παω objective.Ποιο βιβλιο θα μου συστεινες;


Όχι, δεν χρειάζεται να αρχίσεις με C++.
Ξεκίνα με Objective-C. Καλό βιβλίο είναι το Programming in Objective-C του Kochan.

φιλικά,

#13   termitis

termitis

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 05:59

Λοιπον παιδια χτεσ εκανα ενα τοπικ σχετικα με προγραμματισμο.Ειχα βοηθεια για αρχη,αλλα οσο εψαχνα τοσο πιο πολυ χανομουν.Θελω καποιος που ξερει καλα να μου τι ακριβωσ να κανω.Λοιπον,καταρχασ δεν ξερω καμια γλωσσα προγραμματισμου,ωστοσο ειμαι προθυμος να κατσω και να μαθω.Ξερω οτι για apps χρειαζεται η objective-c.Μπορει να μου καποιοσ πωσ να αρχισω,τι να διαβασω και γενικεσ πληροφοριες;

Φιλε μου αν θες επικοινωνησε μαζι μου στο georgeterme@gmail.com να βρεθουμε skype αν θες να σε βοηθησω..




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες