Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

To Notifications Center στο iOS 5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
123 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:07

Πρέπει να παραδεχτούμε για μια ακόμη φορά ότι το σύστημα ειδοποιήσεων του iOS ήταν φριχτό. Δεν είχε καθόλου λειτουργικότητα και ήταν περισσότερο ενοχλητικό παρά χρήσιμο.

Αναρτημένη εικόνα


Τα πράγματα, όμως, έχουν αλλάξει ριζικά στο iOS 5 με το εντελώς ανανεωμένο σύστημα ειδοποιήσεων και το νέο Notifications Center, ή Κέντρο Γνωστοποιήσεων στα ελληνικά. Ας δούμε περί τίνος πρόκειται:

Το πρώτο πράγμα που μπορείτε να κάνετε είναι να κάνετε ένα swipe down με το δάχτυλό σας στην περιοχή που αναγράφεται η ώρα (τοποθετήστε το δάχτυλό σας εκεί που αναγράφεται η ώρα και σύρτε το προς τα κάτω). Θα δείτε ότι εμφανίζεται μια γκρι επιφάνεια που είναι το Notifications Center. Εκεί υπάρχουν δύο μέχρι στιγμής (;) widgets (Καιρός και Μετοχές) και οι ειδοποιήσεις. Μπορείτε να τροποποιήσετε αυτά που εμφανίζονται καθώς και τη σειρά τους από τις Ρυθμίσεις που θα δούμε αργότερα. Το Notifications Center, λοιπόν, εμφανίζεται τόσο σε portrait όσο και σε landscape mode.

Αναρτημένη εικόνα


Αναρτημένη εικόνα


Μέχρι στιγμής, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Μπορείτε ανά πάσα στιγμή να εμφανίσετε το Notifications Center και να δείτε όλες τις ειδοποιήσεις που είχατε από την προηγούμενη φορά που τσεκάρατε. Για να εξαφανίσετε κάποια ειδοποίηση από το Κέντρο Γνωστοποιήσεων μπορείτε είτε να την εμφανίσετε πατώντας πάνω σε αυτή είτε διαγράφοντάς την από τη λίστα με το "x" είναι στα δεξιά.

Ας δούμε τώρα πως μπορούμε να τροποποιήσουμε αυτές τις ειδοποιήσεις. Τα πάντα γίνονται από τις Ρυθμίσεις->Γνωστοποιήσεις

Σε πρώτη φάση μπορείτε να επιλέξετε εάν θέλετε οι ειδοποιήσεις να εμφανίζονται με χρονολογική σειρά ή με κάποια σειρά που θα επιλέξετε εσείς πατώντας το κουμπάκι "Αλλαγές" και σέρνοντας τις εφαρμογές που υπάρχουν στη σειρά που θέλετε.

Αναρτημένη εικόνα


Από κει και πέρα μπορούμε ανά εφαρμογή να ρυθμίσουμε το είδος των ειδοποιήσεων που θέλουμε να λαμβάνουμε

Αναρτημένη εικόνα


Για παράδειγμα, μπορούμε να επιλέξουμε εάν θέλουμε οι ειδοποιήσεις της εφαρμογής να εμφανίζονται στο Κέντρο Γνωστοποιήσεων αλλά και τον αριθμό αυτών (1 μη αναγνωσμένο στοιχείο, 5 μη αναγνωσμένα στοιχεία, 10 μη αναγνωσμένα στοιχεία). Επίσης, μπορούμε να επιλέξουμε το στιλ της ειδοποίησης: με το Κανένα δεν εμφανίζεται τίποτα, με τις Υπενθυμίσεις έχουμε το κλασικό στιλ από το iOS 4.0 και έχουμε και το νέο Μπάνερ. Το Μπάνερ εμφανίζει μια μικρή εικόνα στο πάνω μέρος της οθόνης για 2-3 δευτερόλεπτα εντελώς διακριτικά για να μην εμποδίζει την εργασία που κάνετε εκείνη τη στιγμή. Μοιάζει κάπως έτσι:

Αναρτημένη εικόνα


Παράλληλα με το στιλ υπενθύμισης μπορείτε να ρυθμίσετε (ανάλογα με την εφαρμογή υπάρχουν και διαφορετικές ρυθμίσεις) αν θέλετε να εμφανίζετε η κόκκινη έλλειψη με τον αριθμό των ειδοποιήσεων στο πάνω δεξί μέρος των εικονιδίων των εφαρμογών, εάν θέλετε να υπάρχει ηχητική ειδοποίηση, εάν θέλετε προεπισκόπηση του μηνύματος, εάν θέλετε επανάληψη των ειδοποιήσεων και αν θέλετε η ειδοποίηση να εμφανίζεται και στην οθόνη κλειδώματος. Για παράδειγμα:

Αναρτημένη εικόνα


Εάν το μήνυμα το είδατε αμέσως μπορείτε με το "προβολή" να ανοίξετε και να διαβάσετε το μήνυμα. Αλλιώς, μπορείτε να σύρετε με το δάχτυλό σας προς τα δεξιά περίπου στο μέσο της ειδοποίησης για να ανοίξει η εφαρμογή.

Όταν έχετε άνω της μιας ειδοποίησης η οθόνη κλειδώματος είναι κάπως έτσι:

Αναρτημένη εικόνα


Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iGiorgis

iGiorgis

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:18

μονο μεσω cydia θα μπορουμε να περναμε διαφορα εκει?γτ απο οτι ειδα δεν εχει και πολλα απο μονο του το ios.

#3   g4m1st3r1x

g4m1st3r1x

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:21

Εγώ πάντως είμαι μια χαρά !!!
Το έκανα έτσι όπως ήθελα και εγώ και είμαι κομπλέ :D
Θέλει δουλειά όμως για το πως να φτιάξεις την κάθε εφαρμογή και για το πως και που θέλει να σου πετάγεται η ειδοποίηση !!!

#4   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:22

εγω θελω να ρωτησω το βασικοτερο...υπαρχει επιλογη να μην γραφει το ονομα αυτουνου π σου στελνει το μηνυμα?...πχ να μην λεει αναστασιαδης βασιλης...απλα να λεει 1 μηνυμα...αν οχι αντε γεια!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από: pinturicchio, 13/10/2011 - 13:22


#5   Vasilakos69

Vasilakos69

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:22

Νομίζω ότι έπρεπε να γίνει κάτι τέτοιο..
Ήταν λίγο σπαστικό όπως ήταν η αλήθεια είναι!
Μ' αρέσει αρκετά έτσι τώρα γιατί τα έχεις όλα μαζεμένα..

#6   spiderdim

spiderdim

    iPH Contributor

  • 1.068 μηνύματα
  • Twitter:@Abatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:25

ειμαι πολυ χαρουμενος με το ios 5! ακομα να συνηθισω το νεο περιβαλλον με τις αλλαγες αλλα ειμαι πολυ αισιοδοξος οτι θα το βελτιωσουν και αλλο!

#7   gaara17

gaara17

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:26

υπάρχει η δυνατότητα οταν κατεβαζουμε δάκτυλο κατω και ανοίγει το notifications να κλείσουμε απο εκει τις εφαρμογες που εχουμε να τρεχουν απο πισω η θα πρεπει να το κανουμε κλασικα με το διπλο πάτημα του κουμπιου home?

#8   iGiorgis

iGiorgis

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:26

Εγώ πάντως είμαι μια χαρά !!!
Το έκανα έτσι όπως ήθελα και εγώ και είμαι κομπλέ :D
Θέλει δουλειά όμως για το πως να φτιάξεις την κάθε εφαρμογή και για το πως και που θέλει να σου πετάγεται η ειδοποίηση !!!

του περασες απο το cydia αλλα?

#9   g4m1st3r1x

g4m1st3r1x

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:36

υπάρχει η δυνατότητα οταν κατεβαζουμε δάκτυλο κατω και ανοίγει το notifications να κλείσουμε απο εκει τις εφαρμογες που εχουμε να τρεχουν απο πισω η θα πρεπει να το κανουμε κλασικα με το διπλο πάτημα του κουμπιου home?


Αν το έχεις κάνει jailbreak και έχεις SBsettings τότε μπορείς να βάλεις το SBsettings στο Notification Center και θα σου έχει εκεί πέρα το Process ;)

του περασες απο το cydia αλλα?



Όχι δεν του έχω περάσει από Cydia !!!
Ούτε το SBsettings του έχω περάσει μέσα !!!

Τελευταία επεξεργασία από: g4m1st3r1x, 13/10/2011 - 13:41


#10   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:40

εγω θελω να ρωτησω το βασικοτερο...υπαρχει επιλογη να μην γραφει το ονομα αυτουνου π σου στελνει το μηνυμα?...πχ να μην λεει αναστασιαδης βασιλης...απλα να λεει 1 μηνυμα...αν οχι αντε γεια!!!!!


το όνομα όχι. Μόνο το περιεχόμενο του μηνύματος μπορείς να κρύψεις

υπάρχει η δυνατότητα οταν κατεβαζουμε δάκτυλο κατω και ανοίγει το notifications να κλείσουμε απο εκει τις εφαρμογες που εχουμε να τρεχουν απο πισω η θα πρεπει να το κανουμε κλασικα με το διπλο πάτημα του κουμπιου home?


όχι δεν γίνεται από το notifications center

Follow me on twitter


#11   anton

anton

    iPH Enthousiast

  • 445 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:49

notification center μπορω να το περασω?ειμαι στην 4.3.3 3gs.η ειναι μονο για το ios5;

#12   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:51

2 ερωτησουλες ...

Τι εννοει εικονιδιο ταμπελων ?

Και αν κλεισουμε μια εφαρμογη να ειναι στις γνωστοποιησεις πρεπει να κλεισουμε και τα παρακατω π.χ. εικονιδια ταμπελων , ηχοι κτλ κτλ για μπαταρια η αν κλεισεις το κεντρικο διακοπτη παυει να λειτουργει ?

#13   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:56

notification center μπορω να το περασω?ειμαι στην 4.3.3 3gs.η ειναι μονο για το ios5;

οχι φιλε μου, το notification center ειναι ενσωματομενο στο iOS5, οποτε αν το θες θα πρεπει να αναβαθμισεις το iphone σου εκει.

#14   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:56

2 ερωτησουλες ...

Τι εννοει εικονιδιο ταμπελων ?

Και αν κλεισουμε μια εφαρμογη να ειναι στις γνωστοποιησεις πρεπει να κλεισουμε και τα παρακατω π.χ. εικονιδια ταμπελων , ηχοι κτλ κτλ για μπαταρια η αν κλεισεις το κεντρικο διακοπτη παυει να λειτουργει ?


το εικονίδιο ταμπελών είναι αυτό με την κόκκινη έλλειψη.

Αν την βγάλεις από το Κέντρο θα συνεχίσεις να έχεις ειδοποιήσεις με τους άλλους τρόπους που επέλεξες. Αν δεν θες ποτέ ειδοποιήσεις για κάποια εφαρμογή τα βάζεις όλα στο off

Follow me on twitter


#15   miotesoro

miotesoro

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:miotesoro

Δημοσίευση 13/10/2011 - 13:59

υπάρχει η δυνατότητα οταν κατεβαζουμε δάκτυλο κατω και ανοίγει το notifications να κλείσουμε απο εκει τις εφαρμογες που εχουμε να τρεχουν απο πισω η θα πρεπει να το κανουμε κλασικα με το διπλο πάτημα του κουμπιου home?


αν είσαι jb βάζεις ή bbsettings ή sbtettings μαζί με το remove backgrounder toggle!(αν και ακόμα δεν έχει αναβαθμιστεί για την 5 το toggle αυτό)!
και τα 2 ενσωματώνονται στο notification center!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες